آخرین مطالب
1
امروز
مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با دوربین اکسپریا ایکس

حدس بزنید: کاربران بیشتر از چه چیزی عکس می‌گیرند؟ خودشان یا مناظر و صنایع دستی همچون برج ایفل و تابلوی مونا لیسا؟ شاید این روزها بیشتر از غذا و حیوانات با نمک عکس می‌گیریم. پاسخ هر چه باشد، مطمئنا تلفن‌های هوشمند کمک بسیاری در رسیدن ما به این نقطه کرده‌اند. اکثر تلفن‌های هوشمند با دوربین قدرتمندی همراه هستند که هر کس می‌تواند از آنها ببرد؛ اما در مقایسه دوربین اچ تی سی 10 (HTC 10) با دوربین اکسپریا ایکس (Sony Xperia X) کدام‌یک عملکرد بهتری دارد؟

با مقایسه دوربین اچ تی سی 10 و اکسپریا ایکس همراه ما باشید.

دوربین تلفن هوشمند اکسپریا ایکس سونی اخیرا در مقایسه با محصولاتی نظیر آیفون 6s و گلکسی S7 ناموفق بود؛ اما در این مقاله می‌خواهیم شانس دیگری را به این محصول بدهیم. در اینجا قصد داریم به مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با اکسپریا ایکس سونی بپردازیم. توجه شما را به جدول زیر و مقایسه کلی مشخصات دوربین این دو محصول جلب می‌نماییم:

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

با نگاهی به جدول بالا می‌توان فهمید که اچ تی سی 10 به لطف پیکسل‌های بزرگ‌تر و همچنین گشادگی بیشتر لنز عملکرد بهتری در موقعیت‌های کم نور و تاریک دارد؛ اما از طرفی کمیت مگاپیکسل‌ها در دوربین سونی اکسپریا ایکس حدود دو برابر اچ تی سی 10 است؛ اما در مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با دوربین اکسپریا ایکس متوجه شدیم که تلفن هوشمند سونی علی‌رغم وعده تجربه 23 مگاپیکسلی دوربین، به‌صورت پیش‌فرض تصاویر 8 مگاپیکسلی با ابعاد 16:9 ثبت می‌کند؛ اکثر کاربران نیز به احتمال زیاد این حالت را تغییر نداده و از آن استفاده می‌کنند. از طرفی اچ تی سی 10 به‌صورت پیش‌فرض تصاویر 12 مگاپیکسلی ثبت می‌کند.

توجه داشته باشید که تصاویر قرار گرفته در این مقاله به‌صورت کم حجم و کراپ شده هستند و جهت مشاهده تصویر در ابعاد و حجم اصلی باید بر روی آنها کلیک کنید.

منظره اول: عمارت بزرگ

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

یک موضوع کاملا مشخص است: هرکدام از این دو تلفن هوشمند، جهت نحوه به تصویر کشیدن یک منظره روش و استایل خاص خود را دنبال می‌کنند. دوربین سونی اکسپریا ایکس به دنبال تجربه ثبت تصاویری با فوکوس و تمرکز بالاست که به همین دلیل تصاویر تولیدی دوربین آن طبع سردی دارند و اصلا جذاب نیستند. از طرفی در مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با این محصول، تصاویر ثبت شده در این تلفن هوشمند طبع گرم و جذابی را به همراه داشتند. در زمینه دقت رنگ و طبع تصویر، هیچ‌کدام از تصاویر تولیدی دو محصول را نمی‌توان کاملا دقیق و طبیعی در نظر گرفت و نقطه اصلی چیزی مابین دو تصویر است.

به نظر می‌رسد دوربین اچ تی سی 10 در ثبت جزئیات عملکرد بهتری داشته است. البته اگر در تصاویر این محصول زوم کنیم، متوجه دستکاری‌های زیاد می‌شویم، اما در مجموع در مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با اکسپریا ایکس، عملکرد پرچم‌دار تایوانی بهتر بود؛ اما با کمی دقت در تصویر ثبت شده با دوربین سونی متوجه می‌شویم که این محصول در مدیریت و ثبت جزئیات با مشکل روبروست، به همین خاطر است که اشیاء در تصویر ثبت شده توسط آن کمی لکه‌دار هستند، به‌خصوص اگر به قسمت‌های کناری تصویر مراجعه کنیم. در مجموع به خاطر عملکرد بهتر دوربین پرچم‌دار تایوانی، امتیاز این بخش به اچ تی سی 10 اختصاص داده می‌شود.

برنده در منظره اول: اچ تی سی 10

منظره دوم: در گل فروشی

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

در این بخش از مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با اکسپریا ایکس ، تصاویر دوربین سونی همچون منظره عمارت طبع سردی دارد. به همین خاطر است که در این قسمت از بررسی نیز برنده را پرچم‌دار تایوانی می‌دانیم، چراکه تصاویر طبیعی و زیباتری را تولید می‌کند. با نگاهی نزدیک‌تر به تصویر ثبت شده توسط اکسپریا ایکس، متوجه لکه‌های روی جزئیات تصویر می‌شویم. از طرفی اچ تی سی 10 عملکرد مناسبی در ثبت جزئیات تمیز و زیبا دارد که البته نمی‌توان آن را بسیار ایده آل در نظر گرفت اما به نسبت محصول سونی قطعا بهتر است.

برنده در منظره دوم: اچ تی سی 10

منظره سوم: پس از باران

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

صادقانه بگوییم که هر دو تصویر ثبت شده در این بخش از مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با دوربین اکسپریا ایکس به نظر زیبا هستند؛ اما به هر حال تقریبا اکثر تصاویر کلوز آپ جذابیت خاصی دارند. این دو تصویر در مجموع شامل جزئیات متعددی هستند که می‌توان با زوم کردن آن‌ها را مشاهده کرد. تنها مورد قابل ذکر در این بخش، زیباسازی بیش از حد در اچ تی سی 10 است. در مجموع عملکرد این دو تلفن هوشمند در منظره سوم نسبتا یکسان ارزیابی می‌شود.

برنده در منظره سوم: مساوی

منظره چهارم: گوشه‌ای از اتاق

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

یک گوشه گرم و نرم و راحت که بتوان بر روی کاناپه لم داد و به مطالعه یا وب گردی پرداخت! چنین منظره‌ای نیز سوژه خوبی برای مقاله مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با اکسپریا ایکس است. نتایج به دست آماده در این بخش از بررسی آنچنان غافلگیر کننده نبودند: تصاویر ثبت شده توسط دوربین سونی همچنان با طبع سرد ثبت شده‌اند. از طرفی پرچم‌دار تایوانی به‌خوبی توانسته است رنگ‌ها را با دقت و بسیار طبیعی تولید کند؛ کامیون آتش نشانی بالای قفسه واقعا قرمز است و برخلاف تصویر اکسپریا ایکس خبری از رنگ صورتی نیست. همچنین دقت تصویر در اچ تی سی 10 بیشتر است و جهت فهمیدن این موضوع به زوم کردن در تصویر نیازی نیست.

برنده در منظره چهارم: اچ تی سی 10

منظره پنجم: کلیسای بزرگ در شب

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

با بررسی تصاویر ثبت شده توسط اکسپریا ایکس متوجه شدیم که اوضاع در دوربین این تلفن هوشمند اصلا خوب نیست. برخلاف سنسور رزولوشن بالای دوربین این محصول، تثبیت جزئیات آن در شب و نور کم بسیار ضعیف است. برای فهمیدن برتری بی‌چون و چرای اچ تی سی 10 در این زمینه حتی نیاز به زوم کردن در تصاویر هم نیست! دوربین پرچم‌دار تایوانی در تاریکی شب نیز به‌خوبی جزئیات را به تصویر می‌کشد. با این حال دقت رنگ هنوز هم آنچنان ایده‌آل نیست و این موضوع در دوربین هر دو محصول مطرح است.

برنده در منظره پنجم:‌ اچ تی سی 10

منظره ششم: مجسمه

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

آخرین سوژه تصویر مربوط به دوست عزیزمان است که از قرار گرفتن در تصاویر مربوط به مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با اکسپریا ایکس بسیار خوشحال شد! در زمینه کیفیت تصویر مشخص است که اچ تی سی 10 بازم هم جزئیات بیشتری را با کیفیت بالا به تصویر کشیده است. با این حال عملکرد دوربین اکسپریا ایکس در باز تولید رنگ‌ها تا حدی امیدوار کننده بود. عملکرد هر دو محصول در این بخش از بررسی تقریبا یکسان بود.

برنده در منظره ششم: مساوی

نتیجه‌گیری: سومین شکست، بازنده بزرگ

این سومین شکست پیاپی سونی اکسپریا ایکس در مقایسه دوربین‌ها بود. دوربین این محصول نتوانست در برابر آیفون 6s، گلکسی اس 7 سامسونگ و حالا اچ تی سی 10 حرفی برای گفتن داشته باشد.

البته نمی‌خواهیم عملکرد دوربین اکسپریا ایکس را نامطلوب نشان دهیم. از طرفی این محصول با نقاط قوتی نیز همراه است که از جمله آنها می‌توان به فوکوس خودکار بسیار سریع و چشم‌انداز گسترده اشاره کرد؛ اما وقتی به کیفیت واقعی تصاویر می‌رسیم، دوربین اکسپریا ایکس در حد انتظارات ظاهر نمی‌شود، به‌خصوص که قیمتی مشابه با پرچم‌دار کنونی سامسونگ دارد. آیا مشکل از لنز‌های به کار گرفته شده در اکسپریا ایکس است؟ یا بخش نرم‌افزاری محصول باید بهبود یابد؟ در این زمینه پاسخ خاصی نداریم؛ اما در یک زمینه مطمئن هستیم: سونی می‌تواند بهتر عمل کند و باید در آینده عملکرد بهتری از آن ببینیم.

مقایسه دوربین اچ تی سی 10

نظر شما در رابطه با تصاویر ثبت شده در مقایسه دوربین اچ تی سی 10 با دوربین سونی اکسپریا ایکس چیست؟

۱۱ دیدگاه

 1. بچه ها سونی تو تنظیمات مقایسه تو حالت اتوماتیک میزارن برا همین نتیجه نمیگیرن
  واللهی من زد 2 دارم حتی از اس 7 هم قوی تره , فقط کافیه رو منوال تنظیمشن وسلام

  (0)
 2. اصلا راضی نبودم از این مقایسه از گجت نیوز بعید بود.دوربین اچ تس سی 10 خوب هست ولی در حد سونی نیست.در ضمن گفتید سونی سه بار شکست خورده .دوربین آیفون 6اس از زد 5 شکست خورد چه برسه به ایکس.اس 7 هم کیفیتش فقط تو شب خوب بود تو روز هم از نظر رنگ هم از نظر جزییات از ایکس شکست خورد.تو هر سایتی برین میبینین.لطفا تو هر مقایسه ای تعصب و بزارین کنار.حد اقل منی که دوس دارم سونی بخرم و دلسرد نکنین که برم یه گوشی دیگه بخرم بعد برم با سونی مقایسه بکنم و پشیمون بشم.ممنون

  (0)
  • اقای مهندس اونوقت از کجا متوجه این موضوع شدین که دوربین سونی بهتره ???? تعصب داری درسته ولی حقیقت تلخه ضمنا دیگه زمان گوشی فلت تموم شد

   (0)
 3. من گوشی قبلیم اکسپریا z1 بود الان ایفون 6sدارم
  به جرات میگم دوربین اون گوشی از سامسونگ s4 که چه عرض کنم حتی s5 رو هم قشنگ کوبید زمین الان دیگه چه برسه که 5 مدل بالا تره Xperia x
  کلا برند سونی و محصولاتش شاهکارن چه از لحاظ دوربین چه سخت افزار
  من قوی ترین کارها رو با اون گوشی انجام دادم حتی آخ هم نگفت

  (1)
 4. فقط جای تاسف داره این همه ظلم به برندی که با سابقه هست و گوشی های با کیفیتی تولید میکنه اینطوری بکوبیدش من حاظرم قسم بخورم تابحال هیچ کدوم از گوشی های سونی رو از نزدیک حتی لمس هم نکردید.حتی یک فرد کم بینا هم میتونه تشخیص بده عکس های سونی بهتر بودن چون اون چیزی که هستن رو نشون میدن و رنگ رو شبیه سازی نمیکنن ؟!!!!!!!!!

  (6)
 5. دوست عزیز اول نگاه میکردی خبرو بعد ترجمه میکردی
  اصلا تنظیمات دوربین سونی مشکل داره هیچیش روشن نیست حتی لرزشگیر دیجیتالیش
  درضمن از کی تاحالا خاک زرد شده؟(اشاره به تصویر گل)یا چمن پشت دیوارش داره زرد میشه؟
  گلفروشی هم کفش مطمانم زرد نیست
  هم سامسونگ هم اچ تی سی یه حاله زرد رنگ میندازن و رنگو غیر واقعی میکنن تو عکس اول کاملا مشخصه
  جالب اینجاس توی تنظیمات اوتوماتیک دوربین میشه دمای رنگ رو تغییر داد اونوقت این سرد گرفتن داستانش چیه؟
  واقعا ناراحت شدم از این مطلب غیر تخصصیتون کاملا به قصد نوشته شده

  (6)
  • قسمت اخر منظورم تنظیمات دوربین اکسپریا ایکس بود

   (1)
  • اصلا ولش کن توی همون گلفروشی گچ دیوار زرده؟ نه خداوکیلی یکی جواب منو بده نوشته:
   تصاویر دوربین سونی همچون منظره عمارت طبع سردی دارد. به همین خاطر است که در این قسمت از بررسی نیز برنده را پرچم‌دار تایوانی می‌دانیم، چراکه تصاویر طبیعی و زیباتری را تولید می‌کند.
   درضمن دوربین این گوشی روی 8 مگاپیکسل بوده و روی حداکثر تنظیمات نیست و لرزشگیرشم خاموشه و در عکس مجسمه کاملا مشخصه که لرزش داشته
   نکته اخر این مقایسه از پایه غلطه چراکه باید پرفومنس مقایسه میشدن درسته لنز یکیه ولی پردازش سی پی یو گرافیکم خیلی مهمه درکل واقعا به قصد تخریب بوده این عکسا من دیگه حرفی ندارم

   (2)
 6. واقعا تشکر میکنم از سایت مزخرفتون
  این چیه میگی
  خدای تکنولوژی هم بیاد بگه دوربین سونی خوبه

  جیره خورای سامسونگ میگن بده
  بردار من خودت تست کن بعد نظر بده
  نگو تصاویر سرده

  (1)
 7. من نمیدونم اینهمه بد گویی نسبت به برندی که طرفداران زیادی داره چه دلیلی داره در هر صورت هر دو برند به نظرم معرکه هستند من خودم اچ تی سی 10 دارم خیلی گوشیه خوبیه و اینو صادقانه میگم الان گوشیها به حدی رسیدن که نیازهای کاربران رو فراتر از چیزی که واقعا نیاز باشه جواب گو هستند به نظرم الان استحکام گوشیها و دوام اونها اهمیت بیشتری دارن که هر دو محصول به لحاظ ستحکام و دوام خیلی بهتر از سامسونگ عمل میکنند و ارزش خریدشون به مراتب بیشتره. هر چند سامسونگ با تبلیغات بیشتر تو فروش موفق عمل کرده

  (3)
 8. سلام ممنون البته تصاویر xperia هم خوب بودن و روش نمایش تصاویر به صورت اسلاید جالب بود

  (2)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*