آخرین مطالب
19
امروز
ارسال موجی از پهپادهای نگهبان در سیستم دفاعی جدید ارتش آمریکا

ارسال موجی از پهپادهای نگهبان در سیستم دفاعی جدید ارتش آمریکا

ارتش آمریکا در زمینه‌ی استفاده از تکنولوژی های روز و دنیای تکنولوژی و حتی فناوری هایی که هنوز برای عموم کاربران شناخته نشده است، سابقه‌ی درازی دارد. حالا هم به نظر می‌رسد این علاقه که گاهی اوقات بیشتر جنبه‌ی نمایشی به خود می‌گیرد تا جنبه‌ی عملیاتی، مسئولان رده‌بالای نیروهای نظامی ایالات متحده‌ی آمریکا را به سمت پهپادها سوق داده است.

از همان ابتدای مطرح شدن مدیومی به نام پرنده‌‌های هوشمند بدون راننده، ارتش آمریکا علاقه‌ی فراوانی به آن نشان داده است و حالا طی چند سال اخیر و هم زمان با پیشرفت فراوان تکنولوژی در این زمینه، این علاقه جنبه‌ی میدانی بیشتری پیدا کرده است. در همین راستا گزارشی منتشر شده است که نشان می‌دهد پنتاگون، مقر مرکزی وزارت دفاع آمریکا، به دنبال توسعه‌ی سیستم دفاعی جدیدی است که بر مبنای هجوم یک‌بار‌ه‌ی سیلی از پهپادهای خودکار به منطقه طراحی خواهد شد.

این آزمایش که گویا ماه اکتبر سال میلادی گذشته و در کالیفرنیا به صورت عملیاتی به اجرا درآمده است، شامل دسته‌ای پرتعداد از پهپادهایی می‌شود که توسط جنگنده‌های ارتش آمریکا در محل تعیین‌ شده رها می‌شوند. طبق صحبت یکی از کارشناسان مسائل نظامی این کشور، مینی پهپادهای Perdix که در این آزمایش مورد استفاده قرار گرفته‌اند، به صورت هوشمند کنترل شده و یک مغز واحد بر پایه‌ی هوش مصنوعی را بین خود به اشتراک می‌گذارند.

این پهپادها که بسیار سریع بوده و قابلیت گریز از راداهای هوایی را دارند، قابلیت استفاده برای اهداف نظارتی و مراقبتی را خواهند داشت. ویلیام روپر (William Roper) که به عنوان مدیر بخش توانایی های استراتژیک در ارتش آمریکا فعالیت می‌کند، درباره‌ی این سیستم دفاعی مبتکرانه توضیح می‌دهد:

پهپادهای Perdix به صورت تک تک و برای هماهنگی انفرادی‌ برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده‌ای ندارند؛ آنها از یک مغز واحد که بین تمامشان به اشتراک گذاشته شده است، برخوردارند و تصمیم‌گیری و وفق دادن خود با یکدیگر را مانند دسته‌ای از زنبورها در طبیعت به انجام می‌رسانند.

ارتش آمریکا به دنبال سیستم دفاعی هوشمندی است که قابلیت انعطاف‌ بالایی داشته باشد

ارسال موجی از پهپادهای نگهبان در سیستم دفاعی جدید ارتش آمریکا

او در ادامه گفته است که با این که این دیوایس‌های هوایی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به صورت هماهنگ عمل می‌کنند، اما دسته‌ی آنها لیدری پیشرو ندارد و این باعث می‌شود که این پهپادهای مدرن بتوانند خود را با شرایط مختلف وفق دهند؛ در واقع حرکات آنها به صورت کلی و انعطاف‌پذیر و بر مبنای اتفاقاتی که رخ می‌د‌هد، تغییر حالت خواهد داد.

البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید این تنها ارتش ایالات متحده‌ی آمریکا نیست که بر روی این طرح فعالیت می‌کند و پنتاگون رقبای دیگری نیز در سطح جهان دارد. الیزابت کوینتانا (Elizabeth Quintana) از انستیتوی Royal United Service اعلام کرده است که کشور چین نیز منابع مهندسی و متخصصان خود را برای توسعه‌ی یک طرح مشابه از دسته‌ی پهپادها به کار گرفته است و حتی ارتش این کشور در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ توانستند یک دموی آزمایشی از دستاوردهای خود را نیز به نمایش بگذارند.

در ضمن تنها نیروهای نظامی به این موضوع علاقه‌مند نیستند و مراکز آکادمیک و دانشگاه‌ها نیز آنها را در این راه همراهی خواهند کرد. ماه جولای گذشته بود که محققان دانشگاه Arizona State از طرح جدیدی رونمایی کردند که به کاربران اجازه می‌داد دسته‌ای از پهپادها را با قدرت ذهنشان کنترل کنند و در واقع برای هدایت آنها، نیازی به به دست گرفتن کنترل و مدیریت دستی تک تک آنها وجود نداشت؛ به هر ترتیب به نظر می‌رسد که استفاده از پهپادها طی سال‌های آینده از این مرحله‌ی تقریبا فانتزی به عرصه‌ی جدیدتری ارتقا پیدا می‌کند و در اکثر زمینه‌ها از خریدهای روزانه گرفته تا سیستم‌های جدید و پیشرفته‌ی نظامی که با هوش مصنوعی کنترل می‌شوند، شاهد حضور جدی‌تر این گجت‌های دارای پتانسیل بالا خواهیم بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*