آخرین مطالب
27
امروز

کان در پی تولید دوربین هایی با قابلیت زوم 45x در زیر آب است

پتنت تازه ثبت‌شده کانن می‌تواند عکاسی در زیر آب با 45x زوم را برای کاربران فراهم کند. این پتنت فعلا ثبت شده و هنوز مشخص نیست کانن از آن در چه دوربینی بهره خواهد برد.

دوربین‌های حرفه‌ای مقاوم‌شده در برابر نفوذ آب به واسطه پوشش‌هایی که در اطراف آن‌ها برای عکس‌برداری زیر آب قرار می‌گیرد یا بزرگ‌تر از حد نرمال هستند یا در توانایی‌های عملکردی ضعیف ظاهر می‌شوند.

از طرفی دوربین‌های ضدآب کامپکت نیز دارای مشکلات و محدودیت‌های بسیاری از جمله در میزان زوم هستند. شرکت کانن برای مدتی است دوربین‌های کامپکت ضدآبی را به بازار می‌فرستد که از سال 2009 با D10 سلسله خود را آغاز کردند و تا همین اوایل سال به D30 رسیدند. مدل D10 با لنز 35-105 میلی‌متری 3x ساخته شده بود و در مدل‌های D20 و D30 این اعداد به فاصله‌های کانونی 28 میلی‌متر واید انگِل و 140 میلی‌متر تله‌فوتو با حداکثر زوم 5x افزایش پیدا کردند.

45xpatentپس همان‌طور که می‌بینید کاربران چنین دوربین‌هایی با محدودیت‌هایی جدی در میزان زوم مواجه هستند. حالا پتنتی از سوی کانن به ثبت رسیده که امیدوار است در آینده ای نزدیک این مشکلات را حل کند. این پتنت که ممکن است در قالب یکی از دوربین‌های سری D سر از بازار در بیاورد، می‌تواند تا 45x زوم را برای کاربر فراهم کند!

اگرچه این ویژگی در نگاه اول برای عکاسان بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، اما در طراحی و عملکرد این لنز نیز احتمالا محدودیت‌هایی وجود خواهد داشت. به عنوان مثال چنین لنزی باید به شدت کامپکت باشد، به این معنی که دیگر دیافراگمی بزرگ‌ را نمی‌توان برای آن متصور بود. همچنین طرح پتنت ثبت‌شده یک دیافراگم f/3.9-9 را برای لنز نشان می‌دهد که اگرچه در حالت واید نسبتا با سرعت مناسب عمل می‌کند، اما در حالت تله سرعتی بسیار پایین خواهد داشت.

گذشته از این موارد، با توجه به استفاده احتمالی این لنز با یک سنسور بسیار کوچک، f/9 می‌تواند میزان دقت تصویر را به شکل قابل ملاحظه‌ ای کاهش دهد و ناگفته پیداست که این دقت پایین در تله‌فوتو نمود بیشتری خواهد داشت.

جزئیات نشان‌داده‌شده در طرح این پتنت یک فاصله کانونی 26 تا 1170 میلی‌متر، 12 مورد از اجزای لنز در 9 گروه، اجزاء آسپریکال، یک لنز UD و یک لنز فلوریت را نشان می‌دهد. این طرح فعلا در حد یک پتنت ثبت شده و هنوز مشخص نیست که از آن در دوربینی واقعی استفاده خواهد شد یا خیر، اما به هر حال این چنین اختراعاتی می‌تواند سرعت پیشرفت دوربین‌های کامپکت و فناوری‌های عکاسی زیر آب را سرعت بخشد.

منبع : petapixel

Canon Patents Impressive 45x Zoom Lens for an Underwater Camera

Canon Patents Impressive 45x Zoom Lens for an Underwater Camera

The consumer end of underwater photography is tricky. The pros have expensive underwater housings for their expensive DSLRs, but consumers are stuck with semi-affordable compacts that suffer from some glaring limitations, among them the ability to zoom. Canon, it seems, is keen to fix this limitation with a newly-patented zoom lens for an underwater camera that will offer an impressive 45x optical zoom. The patent detailed in the diagram to the right uses the same45xpatent technology that Canon packed into its D-series cameras like the D20 and D30 (seen above). Basically, since the lens can’t extend straight out, it ‘folds’ the optics 90 degrees. In the new patent, this technique is used to pack a 12 element (9 group) lens into a compact waterproof camera, yielding an equivalent focal length of 26-1170mm. The 45x zoom lens will have some severe limitations, however. That extra zoom means the aperture will be a f/3.9-9, making it all but unusable on the tele end for multiple reasons. The camera will also only sport the standard 1/2.3-inch sensor usually found in these compacts, meaning image quality probably won’t be anything to write home about. Still, progress is progress, and if all this patent does is encourage other companies to push the optical limits of their own underwater compacts, we’ll be happy with it. Head over to Egami (translated here) to read the whole thing for yourself, and let us know what you think in the comments down below.

یک دیدگاه

  1. کانن همیشه سرآمد دوربین و فیلمبرداری بوده از بهترین هاست
    تنوع دوربینای کانن خوب بودن اما گروننن
    (شانستو امتحان کن شاید یکی ازبرنده ها تو باشی
    http://MyTrip.Avajang.com/?Ref=37325)

    (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*