آخرین مطالب
0
امروز
اف 22 رپتور

اف 22 رپتور آمریکا یا سوخو 35 روسیه؛ کدام یک برترین هواپیمای جنگنده جهان است؟

روسیه و آمریکا دو قدرت نظامی جهان هستند که سال‌هاست رقابت سنگینی بین آن‌ها در تمامی مسائل به خصوص تجهیزات نظامی وجود دارد. اکنون در این مطلب قصد داریم دو هواپیمای جنگنده‌ی مطرح ارتش روسیه و ارتش آمریکا که جزو برترین جنگنده‌های جهان هم هستند را با یکدیگر مقایسه کنیم. با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین تفاوت‌های سوخو 35 فلانکر به عنوان برترین جنگنده روسیه و اف 22 رپتور به عنوان تنها جت جنگنده عملیاتی نسل پنجم دنیا در ارتش آمریکا آشنا شوید.

در ابتدای این مطلب نگاهی خواهیم داشت به مشخصات فنی دو جت جنگنده اف 22 رپتور و سوخو 35 فلانکر و در ادامه، برتری‌های هر یک از آن‌ها را در یک نبرد متقابل بررسی می‌کنیم.

مشخصات سوخو 35 روسیه

اف 22 رپتور

Su 35

حداکثر سرعت 2397 کیلومتر در ساعت
حداکثر برد 3122 کیلومتر
تعداد خدمه یک نفر
پهنای بال 15.3 متر
ارتفاع 5.90 متر
مساحت بال 62 متر مربع
وزن هواپیما در زمان بلند شدن از زمین 34 هزار و 500 کیلومتر
موتور دو موتور توربوفن Saturn 117s با نازل TVC
تسلیحات مسلسل 30 میلی‌متری GSg-301

راکت هدایت لیزری S-26L

راکت S-25

راکت B-8

راکت B-13

موشک Vympel R-73E/M

موشک Vympel R-27R/ER/T/ET

موشک Vympel R-77

موشک Kh-29T/L

موشک Kh-31P/A

موشک Kh-59ME

بمب KAB-500L با هدایت لیزری

بمب KAB-1500L با هدایت لیزری

بمب FAB-250 با وزن 250 کیلوگرم

بمب FAB-500 با وزن 500 کیلوگرم

مشخصات اف 22 رپتور آمریکا

اف 22 رپتور

F22

حداکثر سرعت 2777 کیلومتر در ساعت
حداکثر برد 2961 کیلومتر
تعداد خدمه یک نفر
پهنای بال 13.56 متر
ارتفاع 5.08 متر
مساحت بال 78.04 متر مربع
وزن هواپیما در زمان بلند شدن از زمین 38 هزار کیلوگرم
موتور دو موتور توربوفن F119-PW-100 با نازل‌های Thrust-Vectoring دو بعدی
تسلیحات 6 موشک هوا به هوای Aim-120 AMRAAM

2 موشک هوا به هوای AIM-9 Sidewinder

2 بمب هوشمند 450 کیلوگرمی JDAM

8 بمب 110 کیلوگرمی GBU-39

2 موشک AIM-120 AMRAAM

2 موشک AIM-9 Sidewinder

مسلسل 20 میلی‌متری 6 لول M61A2 Vulcan

مقایسه مانورپذیری اف 22 و سوخو 35

هواپیمای جنگنده‌ی روسیه یعنی سوخو 35 از پلتفرم سختی بهره می‌برد که قابلیت مانورپذیری بالایی را در اختیار آن قرار داده است. خلبان‌های روسی که با نسل‌های قدیمی این هواپیما نیز پرواز کرده بودند، از توانایی Thrust-Vectoring سوخو 35 بسیار راضی هستند و توانسته‌اند مانورها و حرکات آکروباتیک زیبایی را با آن انجام دهند. از سوی دیگر، وزن اف 22 رپتور نسبت به نیروی رانش و نازل‌های موتور پویای آن بسیار مناسب است و قابلیت Thrust-Vectoring نیز برای این جت آمریکایی فراهم شده است. در مجموع می‌توان سوخو 35 را برنده‌ی نبرد مانورپذیری در برابر اف 22 دانست.

اف 22 رپتورقابلیت جنگ الکترونیکی

نیروهای هوایی روسیه و آمریکا، کمتر اطلاعاتی را در مورد قابلیت جنگ الکترونیکی هواپیماهای جنگنده خود منتشر می‌کنند و بیشتر این اطلاعات محرمانه هستند. تنها می‌توان پیش‌بینی کرد که هر دو هواپیما از توانایی زیادی در مورد جنگ الکترونیکی برخوردار باشند؛ اما اف 22 به لطف داشتن قابلیت مخفی‌کاری بیشتر می‌تواند پیش از سوخو 35 شروع به حمله‌ی الکترونیکی و ایجاد اختلال در سیستم‌های سوخو 35 کند.

اف 22 رپتورمقایسه قدرت آتش برترین جنگنده‌های روسیه و آمریکا

جنگنده‌های سوخو 35 و اف 22 از سلاح‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که می‌تواند هر هدفی را از بین ببرد؛ البته به نظر می‌رسد که اف 22 در این زمینه برتری نسبی در برابر سوخو 35 داشته باشد. سوخو 35 روسیه توانایی حمل 12 موشک را دارد در حالی که اف 22، هشت موشک را با خود حمل می‌کند؛ البته یکی از کارشناسان انستیتو رویال یونایتد سرویس اعتقاد دارد که از 12 موشک سوخو 35 تنها امکان 2 شلیک عالی وجود دارد. در مقابل، اف 22 به لطف قابلیت Stealth خود می‌تواند سوخو 35 را از راه دور نیز مورد هدف قرار دهد چرا که سوخو 35 کار سختی برای شناسایی اف 22 دارد.

اف 22 رپتورقابلیت پنهان ماندن از دید دشمن (Stealth)

اف 22 را می‌توان به جرات برترین هواپیمای جنگنده جهان در مورد پنهان ماندن از دید رادارها (Stealth) دانست. کارشناسان صنایع نظامی معتقدند که حسگرهای سامانه‌ی ردیابی و جستجوی فروسرخ و رادار Irbis-E در سوخو 35 برای شناسایی اف 22 باید دقیقا بر روی منطقه‌ای تمرکز کند که این جنگنده آمریکایی در آن قرار دارد؛ اما اف 22 به راحتی می‌تواند مکان دقیق رقیب روسی خود را پیدا کند و حمله موفق و سنگینی را انجام دهد.

اف 22 رپتوردر مجموع، هواپیمای روسی سوخو 35، تسلیحات بیشتری دارد و ارتفاع پرواز آن نیز بالاتر است. این جت جنگنده، قیمت کمتری هم دارد و می‌توان آن را مدل ارتقایافته‌ی سوخوهای قدیمی دانست که قابلیتشان در نبردهای هوایی ثابت شده است. در طرف مقابل، اف 22 به عنوان اولین جت جنگنده نسل پنجم جهان شناخته می‌شود.

اف 22 رپتوراین یک واقعیت است که پیروزی در نبردهای هوایی تا اندازه‌ی بسیار زیادی به مهارت خلبان دارد اما حداقل بر روی کاغذ، اف 22 آمریکا برتری اندکی در برابر سوخو 35 روسیه دارد.

۵۳ دیدگاه

 1. با سلام خدمت دوستان عزیز .. بنظر من هر دو هواپیما جزع پیشرفته ترین هواپیماهای دنیاست ‌ .از طرفی اینو باید در نظر داشته باشیم این هواپیماها با تمام امتیازاتی که دارن درکنارش نقایص و نقاط ضعفی هم دارن .. اعثقاد شخصی من اینه امریکایی ها از سیاست های تبلیغاتی خیلییییی بیشتری استفاده میکنن و اونطرف روس ها توی کارهاشون چندان تبلیغاتی نمیکنن و مثل یک اژدهای خفته میمونن .. بنظر من قدرت و قابلیت های هواپیما یک طرف … خلبان هواپیما یک طرف .. یک خلبان ماهر و کاربلد میتونه نتیجه ی یک نبرد هوایی بطورکل به نفع خودش تغییر بده .. اف ۲۲ و سوخو ۳۵ هم باید توی عمل و ماموریت هایی که بهشون میدن خودشونو نشون بدن .

  (-2)
 2. خدمت دوستان عارض که همیشه برتریهای جنگنده های غربی بیشتر روی کاغذ بوده تا در عمل و اگه با کمی دقت به تاریخ نبردهای هوایی یه نگاه بندازید متوجه میشید که در اغلب موارد در داگفایتها جنگنده های ایالات متحده در مقابل جنگنده های یک و یا حتی دو نسل عقب تر رو برو شدند،و تنها مدل بسیار ضعیف شده میگ ۲۹ نسل چهار بوده(میگ بیست و نه بخاطر سیاستهای کثیف شوروی مدلی منسوخ تحویل مشتریان میداد و البته اصلا کار او فقط نبرد خیلی نزدیک هست)با این وجود جنگنده نسل اولی میگ ۱۵ چندین بار اف۴ فانتوم رو ساقط میکنه.و راجع به نظر دوست ما آقای ع آ که با خوندن دوتا مقاله فکر میکنن که خیلی میدونن عاضم که اولا عمر تعمیراتی اف ۲۲( 3700 ) هست و سوپر فلانکر 4000 ساعت.(دقیق حساب کردم) و سوپر فلانکر برد بیشتری داره و تسیحات بیشتری حمل میکنه،و بجز ار ۷۴ و ار ۷۷ میتونه به موشک بسیار دوربرد ks172 مسلح بشه(البته این موشک درمقابل رپتور کارایی نداره) و همچنین دارای اپتیک در دماغه هست که رپتور فاقد اپتیک هست و همچنین رانش به وزن سوخو ۳۵ بالاتر از اف ۲۲ هست،اگرچه رپتور 2000 پاوند رانش بیشتری داره ولی سوپر فلانکر 2700 کیلوگرم سبکتر هست و برد رادار سوپر فلانکر هم بی شک بیشتر از رپتور هست،بنابراین جز پنهانکاری در تمام گزینه ها برتری با سوپر فلانکر هست

  (-3)
 3. بعضیا چرا فکر میکنن روسیه نقش باباجونشونه؟! دانشمندان و اساتید زیر15سال ما نظراتی ابراز میکنن که همه دانشمندا توش میمونن یعنی این دوستان میفهمن اف35 مشکل داره اما امریکا وچندکشور دیگ نمیفهمن مشکل داره و دوهزار ازش سفارش دادن!! برو یه نگا تو اینه بکن خودت خجالت میکشی

  (6)
 4. هیچی پراید خودمون نمیشه

  (11)
 5. 1-مقایسه سوخو 35 با رپتور اساسا اشتباه است چون سوخو 35 یک هواپیمای نسل 4.5 و رپتور نسل 5 میباشد
  2- اصولا برقم سازه نظامی قوی ،موتور قدرت مند ،وقابلیت مانور مناسب، در محصولات جدید سوخو ضعفهایی مثل سطح مقطع راداری زیاد عمر مفید کم موتور های روسی ،نسبت قدرت موتور به وزن و میزان حمل سوخت، برد موثر و اویونیک ضعیف تر نسبت به هواپیماهای غربی وجود دارد به این مشکلات ضعف روسها در خدمات پس از فروش و آموزش نیروی انسانی رو هم در نظر بگیرید که در مجموع به کارگیری موثر جنکنده های روسی را برای سایر کشور ها با اشکلات متععدی رو به رو می کند به همه این ها قابلیت های عجیب رپتور ها در به اشتراک گذاری امن اطلاعات راداری تسلیحاتی به صورت گروهی و موشک های هدایت راداری فعال رو هم در نظر بگیرید
  3-چنانچه اختلاف میزان سرمایه گذاری ارتش آمریکا به عنوان قوی ترین ارتش جهان رو با روسیه به عنوان دومین ارتش قدرتمن جهان رو در نظر بگیرید (حدودا ده برابر) متوجه خواهید شد که چرا نسل 5 هواپیماهای جنگی آمریکای در فاز عملیاتی به صورت وسیع مورد استفاده هستند و لی نسل 5 جنگنده های روسی همچنان در فاز آزمایش هستند

  (10)
 6. سلام دوستان
  من نمیدونم کدوم بهتره ولی زمان جنک هواپیماهای عراقی واقعا حریف f14 نبودن

  (8)
 7. با سلام
  به نظر بنده سوخو 35 قابلیت زدن اف 22 رو داره. روسیه صد در صد از لحاظ توان موشکی از امریکا قویتره و الان موشک هوا به هوایی ساخته که 400 کیلومتر برد داره و این که دقت موشک های روسی نسبت به موشک های امریکایی پایین تره حرف درستی نیست. بازی های شبیه سازی ها رو هم بندازید دور خیلی هاش واقعیت نداره و بیشتر به نفع کشور سازنده اون بازی هست. ضمناً کی گفته اف 14 های ما زمان جنگ مثل موش میراژها رو میزدن؟ اولاً زدن میراژها کار سختی بوده و همچنین ما مواردی داشتیم که میراژها اف 14 های ما رو ساقط کردن اگه حرف بنده رو قبول ندارید در اینترنت سرچ کنید. و این حرف دیگه خیلی مسخرس که سوخو35 حتی نمیتونه اف14 رو بزنه چه برسه به اف22 واقعن خنده داره. خواهشن از تعصبات کورکورانه دست بکشید و واقعیت رو قبول کنید. حتی اف15 که شما میفرمایید چه از نظر برد رادار و توان جنگ الکترونیک و چه از لحاظ مانورپذیری و چه از لحاظ موشکی از سوخو35 پایین تره. من یه مستند دیدم که اف16 ها در یک پرواز تمرینی قرار بود اف4 کنترلی از راه دور رو هدف قرار بدن و منهدم کنن که مستند ساخت خود امریکا بود پس از پرواز به سمت اف4 کنترلی اف16 ها دو بار با موشک پیشرفته امرام به سمت اف4 کنترلی شلیک کردند و در حالی که قدرت مانور اف4 پایینه و وقتی کنترل از راه دور میشه بازم مانورش پایین تر میاد ولی دز دوبار شلیک موشک امرام اف16 مریکایی به سمت اف4 کنترلی هر دوبار موشک ها اصابت نکرد و در دفعه سوم موشک شلیک شده به اف4 کنترلی اصابت کرد و این نشان از ضعف موشک های امریکایی داره ضمنن موشک فقط به اف4 اسیب زد و نتونست باعث سوقط اف4 بشه و نهایتاً مجبور شدن توسط از راه دور اف4 رو در هوا با کنترل از راه دور منفجر کنن که بازم نشان از قدرت پایین انفجاری موشک پشرفته امرام امریکایی داره. هواپیماهای میگ مثل میگ21 که شما میگید ضعیفه در دوران شوروی سابق ساخته شده بود که سیستم شوروی کاملاً با روسیه امروزی متاوت است و در زمان روسیه جنگنده ها پیشرفت و جهش خارق العده ای داشته اند چون سیستم روسیه کاملاً متفاوت از شوروی است و شوروی در ان زمان یک سیاست خاصی داشت که باعث شده بود در طراحی و ساخت جنگنده ها با ضعف روبرو شود چون جنگنده ها را فقط برای اهدافی خاص طراحی میکرد و میساخت. هر چند همان هواپیماهای جنگنده ساخت شوروی سابق هم از پیشرفتهای خوبی برخوردار بود. مثلاً همین جنگنده سوخو24 که ایران هم دارد از رادار بسیار پرقدرتی برخوردار است و سوخو24 دارای 7 رادار پیشرفته در دماغه خود است که من خودم از نزدیک مشاهده کردم و همچنین دارای سیستم کنترلی بسیار پیشرفته است مثلاً اگر خلبان در هنگام بمباران هدف از هدف مورد نظر رد شود بصورتی که احتمال اصابت بمب به هدف وجود نداشته باشد به دلیل رد شدن از هدف هواپیمای سوخو24 اجازه پرتاب مهمات به خلبان را نمیدهد و خلبان هرچه قدر ماشه پرتاب مهمات را فشار بدهد مهمات ان پرتاب نمیشود و کامپیوتر و سیستم کنترل هواپیما این اجازه را به خلبان نمیدهد چون اگر بمبها رها شود به هدف اصابت نمیکند طبق محاسبات کامپیوتر هواپیما. وقتی همین سوخو24 قدیمی انقدر پیشرفته است وای به حال سوخو35. ضمناً شما مد نظر بگیرید اکثر کسانی که هواپیماهای روسی را در اختیار داشتند چه کسانی بودند؟ همین اعراب بودند که بلد نبودند از هواپیماهای روسی استفاده کنند و اصلاً خلبانی بلد نبودند پس شاید بتوانیم بگوییم بیشتر ضعف از خلبانان هواپیماهای روسی بوده نه خود هواپیماهای روسی. همینطور که در جنگ اعراب با اسراییل وزیر دفاع وقت اسراییل گفته بود که اگر ما میگ25 را در اختیار داشتیم کسی حتی نمیتوانست به گرد ما هم برسد. در اخر اینکه خواهش دارم از طرفداری کورکورانه دست بکشید و واقع بین باشید. همین هواپیمای اف22 تا الان 10تا سوقط داشته است که به دلیل نقص و اشکال در سیستم های هواپیمای اف22 بوده است. هیچ کس نباید گول تبلیغات امریکا را بخورد امریکا حتی نتوانست به کشور کوچک کره شمالی حمله کند و از عواقب ان ترسید. چندتا از موشک های ماهواره بر امریکا که در چند سال اخیر به فضل پرتاب شد سقوط کرده اند و به شکست انجامیده اند و از ان به بعد امریکا از ماهواره برهای روسیه و چین برای انتقال ماهواره های خود به فضا استفاده میکند و اینها همه نشان از ضعف در سیستم موشکی است. به هر حال نظر من اینه که سوخو35 توان ساقط کردن اف22 رو داره و به هیچ عنوان نمیشه سوخو35 رو با اف15 مقایسه کرد چون به وضوح مشخصه که سوخو35 به اف15 سره. در اخر اینکه همه فکر میکنند روسیه همه چیزش محرمانه است در حالی که به نظر من امریکا محرمانگی کارهاش بیشتر از روسیه هست. تمام ماهواره های امریکا حتی مسیرشون هم محرمانه هست و این نشون میده که امریکا یه کاری داره میکنه که ماهواره هاش و حتی مسیر اونها محرمانس. این دختر ریاضی دان مشهور ایرانی که چند وقت پیش فوت کرد معلوم شد که امریکا اون رو ترور بیولوژیکی کرده به دلیل اینکه میخواسته به ایران برگرده و این نشون میده که امریکا چیز های محرمانه خیلی زیادی داره که حتی از برگشتن داشمندان به کشور های خودشون هم واهمه داره و میترسه. پسر محسن رضایی یک بار رفت ناسا و برگشت اونو توی هتلی در دبی به قتل رسوندن. به هر حال تشکر از همه

  (-13)
  • سلام. داداش چی میزنی جنسش خیلی خوبه!!!؟ به ما هم بده
   مریم میرزا خانی و ترور بیولوژیکی؟؟!! 1ولا: این بدبخت سه ساله که سرطان پستان داشته. چه ربطی به اطلاعات محرمانه داشته؟! دوما اون کارش تدریس تو دانشگاه بوده ضمنا علوم نظامی که نبوده. سوما اصلا هم قصد بازگشت به ایرانو نداشته چون شوهرش آمریکایی بوده و توی یه مصاحبه گفته بود که هیچموقع به ایران برنمیگرده.

   پسر محسن رضایی هم داداش آمریکایی ها ترورش نکردند. ضد انقلاب شده بود همین بر بچه های گمنام وزارت اطلاعات ترتیبشو دادند

   (11)
 8. فراموش نکید آمریکا حدود 44 سال پیش اف 14 ساخت که میشه گفت یه کامپیوتر هوایی بود بسیار پیشرفته و پیچیده . تو اون زمان از فاصله 180 کیلومتری با موشک فنیکس که بسیار گران بود متونس رو 5 تا هدف همزمان قفل کنه و احتمال برخورد این موشک به هدف بیشتر از 90 درصد بود حال تو جنگ ما اگر این موشک رو به اندازه کافی داشتیم خیلی از بمبارانا اتفاق نمی افتاد . و درصد از بین رفتن هواپیمای عراقی خیلی بیشتر از الان بود. امریکا بهتر از روسیه است . علاوه بر اون تو تاکتیک جنگی هم بهترن .

  (20)
 9. سلام.آمریکا به لطف جذب دانشمندان دیگر کشورها در صنایع هوایی بسیار موفق بوده و پروژه هایی دارند که واقعا مایه حیرته .در تکنیک و عملیات هوایی بسیار منظم و عالی هستن . و روسها نیز هواپیما های پیشرفته در در صنایع موشکی بسیار قوی هستند . برتری هواپیماهای آمریکایی یکم بهتره ولی نقش مهارت خلبان بسیار مهمه . در کل آمریکاییها به موارد مهم در ساخت هواپیما بیشتر توجه دارند در حالیکه بعضی هواپیماهای روسی یکم فانتزی هستند

  (4)
 10. در ضمن این پیشرفتای آمریکا و روسیه بی معنا میشد اگه هیتلر در اون دوره جنگ رو شروع نکرده بود و به همون صورت علم را در سلاح سازی و قسمتهای دیگه ادامه میداد، بدون کوچکترین تردیدی الان در زمان حال هواپیمای آمریکا و روسیه در مقابل هواپیمای آلمانی مثل اسباب بازی بودن…اصلا نمیتونم تصور کنم اگه هیتلر جنگ نکرده بود و فقط تکنولوژی رو گسترش میداد الان چه جنگنده ای ساخته بود، مطمئن باشید به دهن هیچکس نمیرسه، همین تکنولوژی رادار گریزی f22 که آمریکا الان بدست آورده از هواپیما و تکنولوژی جا مانده از جنگ جهانی و فتح آلمان بود، اون زمان آلمان یک بمب افکن رادارگریز ساخته بود، واقعا هرچه فکر میکنم بازم کم میارم اینا چیکار کردن و چی میشد اگه ادامه میدادن، که الان بعد از ٧٠، ٨٠ سال فقط یک کشور اونم به تازگی تونسته تکنولوژی ٨٠سال پیش اون موقع المان رو بدست بیاورد… بعد از جنگ هم اگه فشار آمریکا تا الان نبود و یکی دیگه غیر از خانم مرکل در قدرت بود که به تسلیحات علاقه نشون میداد مطمئنن الان حرف اول را میزدند، تجربه نشون داده آلمانیا واقعا آخرشن تو تکنولوژی..همین موشکهای هدایت شونده که با جی پی اس هدایت میشن و نقطه زن هستند، آقایون ژرمن ٨٠ سال پیش داشتن… و خیلی چیزایی که الان امریکا داره مطمئن باشید از تکنولوژی به جا مانده از فتح برلین هست… حتی ساخت بشقاب پرنده های آلمان که خیلی ها عقیده دارن در زیر زمینهای آمریکا نگهداری میشن.. به قول یکی از فرماندهان نازی : اگر جنگ چند ماه دیگه طول میکشید در صنعت هوایی به چیزی میرسیدیم که در ذهن بشر نمیگنجید… شما چی فکر میکنید… این تکنولوژی کجاست الان……!!!!!!!!؟؟؟؟؟

  (8)
 11. دوستان گلم عزیزان، کلا جنگ ایران و عراق رو برای مقایسه نیرو هوایی آمریکا و روسیه کنار بذارید، اون دوره یعنی دهه ۶٠ ، ٧٠ آمریکا با تولید f14 و 15 صنعت هوایی رو ترکوند و در همین دهه ها روسیه به شدت در طراحی ضعف داشت مثلا سوخو٢٢ و میگ٢١ که عراق داشت و به نقل از دوستان در زمان جنگ وقتی پنج شش تا هواپیمای روسی تو رادار میدیدن یه f14 بلند میشد میرفت وسطشون هر نقطه که همون هواپیمای عراقی بودن به یه طرف فرار میکرد، این واقعا اتفاق افتاده، ولی حالا دوستان الان دیگه اون دوران نیست صنعت هوایی روسیه قابل مقایسه با اون دوران نیست، روسیه با تولید سوخو فلانکر یک جهش قابل توجه داشت، من قبول دارم f22 از سو35 بهتره البته زیادم فاحش نیست که البته سو٣۵ مانور پذیری بهتری نسبت به f22 داره، سو35 بدون شک از اف های زیر 22 بهتره.. و همچنین شک نکین سوخو پکفا که بیاد از f22 بهتره، چون قدرت مانور پذیری سو35 رو به ارث میبره البته با بازساری که یه چیزی بالاتر از اون..رادار گریز هست مثه f22, در حمل سلاح بیشتر از f22 حمل میکنه، فقط از نظر الکترونیک شک دارم ، معلوم نیس ببینم از پس f22 بر بیاد یا نه، که در آینده معلوم میشه…

  (-5)
 12. اینایی که فکرمیکنند درصورت جنگ ایران وامریکا روسیه به کمک ایران میاد سرشونوگذاشتن زیربرف,تاریخ گواه حرف من هست این اخرش تو تحریم های سازمان ملل روسیه اولین کسی بودامضاکرد چندسال اس۳۰۰روبه ماتحویل نداد.دولت های خداپرست رو ول کردیم چسبیدید به کومنیستها,مرگ برامریکا نگیدطرفدارامریکاست,وطنم پاره طنم,مگه ب2 روکی ساخته همین هم وطن من تو که الان امریکاست,مخ های ما همش رفتن چون بهشون توجه نمیشد,تاحالا دیدید یه کالای روسی توبازار ولی برو جنس امریکایی بخرحالشوببر

  (11)
 13. سلام ب همگی
  من که نفهمیدم کدوم برترن و اصلا تو ذهنم ایجاد شده ک کدوم حرف درسته. چون من چند مقاله دیگه خوندم ک با مقایسه فوق العاده ریز و دقیق سوخو 35 بسیار برتر از حتی اف35 توصیف شده بود. کلا معلوم نشد کدوم حرف یا کدوم مقاله واقعیته. باتشکر از نویسنده محترم

  (-9)
 14. دوستان عزیز که در مورد قدرت نظامی روسیه شک و تردید دارند و از کلمه آهن پاره و نمیدانم به شکست عراق و یوگسلاوی توسط آمریکا استناد میکنند جواب اول اینکه اولا عراق طی دو جنگ اول و دوم خلیج فارس سقوط کرد که طی دوره زمانی حدود 12 ساله و بعد از تحریم و خلع سلاح کامل عراق و با حضور حدود 40 کشور و حتی خود روسیه و سوریه نیز در اعتلاف آمریکا بودند و نه اینکه آمریکا به تنهایی و در سه روز بغداد را فتح کرد و دوم اینکه عدو شود سبب خیر و اکنون عراق متحد ایران و روسیه است و سوم اینکه آمریکا در کره و ویتنام نیز از روسیه و چین شکست خوردند و چهارم اینکه صنعت و ساخت چین ،، همان صنعت و ساخت روسیه حساب میشود که 90 درصد بازارهای اروپا و آمریکا را نیز پر کرده است . و البته صهیونیستیش هم بعد از 60 سال هنوز بدون کشتار زنان و کودکان ، حریف حزب الله و حماس نمیشود . و یمن نیز بعد از دوسال توسط ناتوی عربی بدون یک جنگ نابرابر و جنایت علیه بشریت شکست نخورده است .

  (-15)
  • چی میگی از خودت ویتنام شکست استراتژیک بود نه نظامی کره هم وقتی امریکا اومد کل کره رو گرفت چین با نامردی اومد وارد جنگ شد….تازه کره تجزیه شد،بعد هنوزم با اختلاف اقتصاد امریکا اول تو دنیا،فجایع ارتش روسیه تو سوریه رو میبینیم بعد شیش سال هیچ کار نکرده شوروی هم تو افغانستان فاجعه بود

   (9)
   • یعنی چی فجایع روسیه درسوریه خیلی دیگه عشق امریکایی،هر چی بدبختی سر اسیا میاد باعث بانیش همین امریکای دیوث هستش مگه داعش وخودش نساخته الانم به بهونه جنگ باداعش هربلایی رو سر مسلمونها میاره،روسیه بد ه همگاری استراتزیک با ایران داره ،واقعا تأسف داره همچین جانبداری میکنی ان
    ار داداشین

    (-7)
    • فاجعه اینه که شیش ساله تو سوریه هستن هیچ کاری نکردن ولی امریکا و ائتلاف تو عراق خیلی بهتر کار کردن جفتشون ضد داعش حتی کردهای تحت حمایت امریکا تو سوریه هم خوب بودن در ضمن حرف دهنتو بفهم روس پرست ….. کثیف ترین سیاستها رو روسیه داره….

     (11)
 15. قدرت واقعی تو میدان جنگ مشخص میشه. تو جنگ ایران و عراق که نبرد هواپیماهای روسی و آمریکایی بود دیدیم که چطور اف14 های ایرانی همه هواپیماهای روسی و فرانسوی عراق رو عین گنجشک تو هوا میزدن. تا جایی که بعد از سقوط صدام بخشنامه های سری صدام اومد بیرون که به نیرو هوایی عراق دستور داده بود اگه یه اسکادران هم بودین وارد جنگ هوایی با اف14 ایران نشید و عقب نشینی کنید. مهارت خلبان های ایرانی که تعلیم دیده همریکائیها بودن یه طرف و قدرت اف 14 طرف دیگر. باعث شده بود نتونن تو جنگ هوایی حریف ما بشن. حالا هم سر نخو بگیر تا الان. به نظرم بهترین سوخوهای روسیه حریف همین اف14 خودمونم نمیشن. اف22 و بقیش پیشکش

  (26)
 16. با درود
  رویارویی سوخوی 35 با اف22 مثل رویارویی یک روباه با یک گرگ خاکستری هستش.
  مهم اینه که یک جنگنده کشف بشه بعد بشه بهش شلیک کرد.
  که البته اف22 برای سوخوی 35 کشف نشدنیه.
  دقت موشکهای هوا به هوای روسیه و امکان اصابتشو قابل مقایسه با موشک آمرام امریکایی نیست.
  سوخوی 35 حتی در برابر یورو فایتر آلمانی هم حرفی برای گفتن نداره.

  (19)
 17. هواپیمای مخوف دیگری هم در آرشیو نظامی روسیه وجود دارد!! که سریعترین جنگنده روز فعلی دنیاست!
  میگ 31 BM که رادار بزرگ دوربردی با برد 400 کیلومتر و موشکهای دور برد R37 و KS172 دارد که به لطف رادار شناسایی هواپیماهای رادار گریز جهنمی برای F-22 و F35 به پا می کند..
  همون موقعیکه که همه F14 را بهترین می دانستند
  این MIG31 بود که بهترین بود
  این هواپیما وقتی تونسته انواع موشک کروز رادارگریز بزنه مسلما” F22 رو هم میزنه
  میگفتن SR71 هم رادارگریزه
  ولی بعد معلوم شد تبلیغات بوده
  روسیه در هوافضا و موشک از آمریکا بالاتره
  موشک S300 و S400 دلیل فاحش این برتری هستند…
  بااحترام: امیر صالحی بختیار

  (-28)
  • واقعا یک کلمه هم تو حرفات بر اساس اطلاعات موثق نبود، یه مشت حرفهاى کودکانه و بى حساب و کتاب بیشتر آرزوهاتو رو کاغذ میارى با پیش فرض اینکه کشورى که از ملت گرفته تا دولتش باورهاى کمونییتى دارن و در طول تاریخ بیشترین ضربه هارو هم از لحاط تهاجم نظامى هم از خیانت و دسیسه هاى پشت پرده به ایران زده انگار حالا پیشانى بند یاحسین مظلوم بسته و براى حمایت از کشورى شیعه داره جان فشانى مى کنه!!! بگذریم که وضوح عقب موندگى شدید اقتصادى سیاسى نظامى روسیه نسبت به امریکا که اظهر من الشمس شده رو نمیبینى چون در رویاهاى کودکانت روسیه و چین هم پیمانهاى نظامى اقتصادى ایران شدن تا از آرمان هاى رهبرى دفاع کنن!!! واقعا شیشه و شیره ر ترکیبى باید زده باشه کسى با این تراوشات ذهنى!!!

   (3)
  • چرا فکر میکنید سامانه های اس 300 و اس 400 پیشرفته ترینه. لطفا در مورد پاتریوت پک 3 و تاد و ایجیس یه مطالعه کنید و ببینید که همین ایجیس در چه ارتفاعی موشک رو میزنه.

   (0)
 18. روس ها در عرصه نظامی مثل شطرنج بازان زیرک و ساکتی هستند که بعد از حرکت مهره سفید (طرف مقابل آمریکایی، با صرف بودجه و هزینه و تبلیغات بسیار زیاد) عین مُهره سیاه صفحه شطرنج حرکت غافلگیر کننده خودشون رو انجام می دهند!
  البته هرکشوری فکر منافع خودش هست، ما هم باید از حالت مصرف گرایی در تمام زمینه ها خارج شویم و تجهیزات مورد نیاز در هر زمینه ای را در داخل کشور تولید کنیم که لازمه اش اقتصاد سالم و قوی و اراده هست،اینکه ما هواپیمای جنگنده قُلدُر و صفر تا صد ایرانی نداریم مثل خار در چشم ما هست که امیدواریم روزی این خار را از چشممون بیرون بیاوریم

  (-21)
 19. باید جنگنده آمریکایی F-22 با جنگنده روسی پَک فا یا به عبارت دیگر T-50 مقایسه می شد که در یک رده و سطح قرار میگیرند
  هر موقع مقایسه ای بین F-35 و F-22 آمریکایی با یک جنگنده روسی قراره انجام بشه باید در مقابل T-50 روسی باشه تا عادلانه باشه،البته T-50 سال آینده به بهره برداری میرسه

  (-3)
 20. سلام کاش f35رو با سوخو 50 مقایسه میکردین
  سوخو 50 هم رادار گریزه
  f22 رادار گریزه و مقایسه اون با سوخو 35 درست نیست

  (7)
  • وقتى پک فا هنوز عملیاتى نیست با چى مقایسه بشه!؟ در فاصله توان و پیشرفت امریکا و روسیه توجه به همین موضوع کافیه که اف ٢٢ از سال ٢٠٠٣ رسما وارد ناوگان هوایى امریکا شد اف ٣۵ هم که نمونه چند منظوره و البته با قابلیت کمتر پنهانکارى فقط نسبت به اف٢٢ هست هر سه تیپ اى و بى و سى تولید و عملیاتى شده ولى هنوز یدونه جنگنده نسل ۵ کلاسیک روسیه عملیاتى نکرده !!!

   (4)
 21. فقط فانتوم امریکا.تکنولوژی و دانش روسیه در مقابل امریکا،زیر صفر هست.
  به علاوه جنگنده ی اف 22 با سوخو 35 که اخرین و جدید ترین جنگنده ی روسیه هست،مقایسه شده.
  مقایسه ی اف 35 امریکا با سوخو 35 روسیه معقولانه تر هستش

  (14)
 22. F22رنک 1
  سوخو35 رنک 2
  اقا امریکا دیونه جنگو قدرته نگا فوتبال آمریکایی،تکنولوژی ماشین قدرتمند ورزش مخصوصا بدن سازی چه فیتنس چه مستر رنک اوله یا گوشی، هوافضا ناسا شهرسازی خیلی چیزای الل خصوص تجهیزات جنگی تو این ضمینه که کلا کینگ هست دیگه مثالش چن وقت پیش تحریم شدن روسیه علیه امریکا و شرمنده شدن پوتین حالا اصلا سوخو اول چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. خسته نباشید کل کل خوبی داشتین

  (9)
 23. تکنولوزی روسی مثل توپولوف هاشون

  (12)
 24. اقا در باره ی تفنگ ها هم بزارید

  (4)
 25. دقیقا همینطوره…..البته من برداشتمو از یه بازی شبیه سازی کامپیوتری با این دو هواپیما میگم که کاملا با دنیای واقعیت مطابق هست…..از نظر مانور پذیری سوخو فلانکر برتری نسبی نسبت به اف 22 داره ولی اف 22 ضعفشو با دقت موشک هاش جبران کرده….با اف 22 که پرواز میکردم اگه قفل میکرد رویه جنگنده ای امکان نداشت نندازش اونم تنها با یک موشک…ولی با فلانکر حداقل باید دو تا موشک واسه انداختن هر جنگنده ای مینداختم..دقت موشکای روسی خیلی پایینه….ولی منصفانه نیست مقایسه این دو جنگنده….اف 22 رو باید با سوخو پک فا که هر دو جنگنده نسل 5 هستن مقایسه کرد….انصافا تویه بازی کامپیوتری خیلی مشکل داشتم با این سوخو پک فا..زدنش خیلی مشکل بود….با اف 22 میتونستم راحت هر جنگنده ای رو بندازم جز سوخو پک فا

  (11)
 26. امریکا درسته بودجه ی زیادی صرف امور نظامی گری میکند و باسم حقوق بشر به زمین و زمان حمله میکند اما چین و روسیه هم اصلا نباید دستکم گرفت.
  رو کاغذ آمریکا خیلی قویه و شبیه فیلمهای هالیوودی میمونه ولی در عمل از چین و روسیه بشدت میترسه. همین الانشم به ایران میگه تمام گزینه ها بروی میز هست خیالتون راحت اگر آمریکا 51 درصد احتمال پیروزی در جنگ با ایرانو میداد تا الان حمله کرده بود.

  (-25)
  • داداش چرا چرت میگی؟ چرا خودتو میزنی به خریت؟
   شرایط موجود بهترین شرایط برای استعمارگران هستش لزومی نمیبینن که به ما حمله کنن و جنگ نظامی اتفاق بیوفته آمریکا میگه فحش بده هرکاری میخوای بکن فقط بزار من نفت رو مفت ببرم صد و پنجاه دلار رو به چهل دلار بدم و جنگ افزارمو بفروشم شریکش هم فرانسه، انگلیس، اسرائیل، آلمان و…. هستن. درکل میخواستم بگم که اشتباه نکن اگر حمله نمیکنن به خاطر این هست که شرایط موجود بهترین شرایط هست براش وگرنه ما از نظر نظامی شوخی هستیم براشون.

   (12)
  • داداش چین و روسیه فقط دارن از آب گل آلود ماهی میگیرن درکل هیچی نیستن

   (4)
 27. ممنون از مطالب جالب شما. به نظر من ویژگی جالبی که F-22 داره قابلیت پنهان ماندن هست که واقعا کاربردی و استراتژیک محسوب میشه.

  (21)
 28. هیچ خودتونو خسته نکنید..هیچ کشوری اندازه امریکا قدرت نداره..من یک ایرانیم و افتخار میکنم ولی حقیقته..سوخو35 رو باید با اف 15 مقایسه کرد ک اونم شک دارم بتونه اف 15 رو شکست بده..هنوز کشورایی مثل ترکیه،هند،عربستان و … دارن اف 16 میخرن..چ برسه اف 18 و اف 22 ک دیگ رقیب ندارن..اقا امریکا رقیب نداره..روسیه چین برا امریکا چیزی نیستن..وسلام

  (26)
  • امیدوارم چشماتو باز کنی و واقعیت رو درست ببینی
   درسته که آمریکا بیشترین بودجه نظامی و تجهیزات پیشرفته ای رو در اختیار داره ولی سایر کشورهای ابرقدرت مثل روسیه و چین هم سلاح هایی برای مقابله به مثل دارند و اگه آمریکاییها مثل شما فکر میکردند تا حالا به تمام دشمناشون از جمله ایران خودمون حمله میکردند
   پس لطفا واقع بین باش

   (-13)
  • دمت گرم واقعا درست گفتی

   (-3)
  • عزیزان همه اینها را که نام بردیدواز کردن کلفتی شون گفتید مثل اینکه بادتان رفت در ویتنام ابتدا فرانسهوسپس امریکای ابر قدر ت با بد ترین وضع شکست خوردند و شوروی نیز در افغانستان. اگر عراق در جنگ با امریکاو متحدانش شکست خورد ابتداتوان نظامی اش را گرفتند و دوم خیانت بسیاری از فرماندهان خائنش بوداین تجیزات در زدن زیر ساخت ها موثرند ولی در زمین شیر مردانند که می غرند

   (-8)
 29. سلام و هسته نباشید

  مقالع بسیار زیبایی بود ممنون از جناب معصوم پور

  و همینطور شما اقای کریمی

  بسیار زیبا و عالی بود زیاد هم به خاطر برخی نظرات سطحی که داده میشه خودتونو ناراحت نکنید

  بعضیها اصلا حاضر نیستن پیشرفت فوق العاده تکنولوژیمی امریکار و قبول کنن در حالی که این یه حقیقته و اصلا ربطی به مسائل سیاسی نداره

  هر کسی بیشتر زخمت بکشه برنده هست

  (25)
 30. جان اف 22 رو با سوخو 35 مقایسه میکنید جدی؟ سوخو 35 میتونه با اف 16 مقابله کنه و با اف 15 استریگ ایگل مساویه حتی از سوپر هورنت ضعیفتره بعد با اف 22 البته حق باشماست کرملین بلاد حقه و واشنگتن بلاد کفر

  (37)
  • هند بیشتر جنگنده هاش سوخو ۳۰ هستش.پارسال که برای مانورهای رد فلگ برده بود درمقایسه با اف ۱۵ های اسرائیل.اف۱۵ هیچ حرفی نداشته درمقابلش.برتری کامل با سوخو بوده.اونهم بیشتر بخاطر قدرت موشکهای ساخت روسیه هستش.کی گفته روسیه ازلحاظموشکی پایینه.بعدش سوخو ۳۵ نسل بهینه شده هواپیمای سوخو۳۰ وسوخو۲۷ هستش و در هواپیماهای نسل 4.5 گنجانده میشه.ورادار پسیو آشکارساز هواپیماهای رادارگریز رو داره و براحتی f22 رو پیدا میکنه.نمیگم از اف۲۲ بالاتره.ولی از اف ۱۵ پایین تر نیست وبهتره.

   (-7)
  • کرملین بلاد حقه
   این تیکه رو خوب اومدی

   (15)
  • دمت گرم درود بر حرف حق و منطقى، لعنت بر جهل و بى سوادى و تعصب

   (3)
 31. فقط صاعته و اذرخش خودمون.ک البته اونم کپی برداری از f5امریکاس

  (14)
 32. من قسم میخورم قبل تموم کردن مقاله میگم اخرش میگی اف 22 بهتره

  (-16)
 33. میخای اصلا مقاله نظامی ننویسی
  من از جانب همه تشکر میکنم از تو ولی خواهشا ننویس
  ی بابائی بهتر مینویسه بخاطر شاهکارای تو اونا رو دیگه ملت نمیخونن.

  (-22)
  • دوست عزیز لطفا با دقت بیشتری مطلب رو مطالعه کنین
   این مقاله ترجمه هستش و نویسنده دستی در نگارش اون به جز ترجمه نبرده! گجت نیوز هدفی به جز افزایش سطح معلومات مخاطبینش نداشته و نخواهد داشت!
   لینک منبع مقاله در انتهای پست قرار گرفته

   (18)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*