آخرین مطالب
0
امروز
تانک کرار

تانک کرار رونمایی شد؛ ویژگی‌های نخستین تانک پیشرفته بومی ایران

تانک کرار به عنوان نخستین تانک پیشرفته بومی ایران با حضور حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی و خط تولید آن در صنایع زرهی بنی هاشم افتتاح شد. تمامی مراحل طراحی و ساخت این تانک پیشرفته در صنایع زرهی بنی هاشم وابسته به سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی انجام شده است.

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم رونمایی از تانک کرار اظهار کرد که روزآمدسازی تجهیزات زرهی، یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های راهبردی وزارت دفاع در حوزه رزم زمینی به شمار می‌رود. این تانک پیشرفته و بومی دارای قابلیت‌ها و توانایی‌های فراوانی است و نقش مهمی در این راهبرد ایفا می‌کند. کرار را می‌توان نماد برجسته هوش بالا، خلاقیت مثال‌زدنی و توانمندی‌های فوق‌العاده صنعتگران وزارت دفاع دانست.

تانک کرار

به گفته سردار دهقان، تانک کرار در زمره پیشرفته‌ترین تانک‌های دنیا قرار می‌گیرد و قادر است نیازمندی‌های نیروهای مسلح را در این حوزه به نحو احسن تامین کند. این تانک در مدت سه سال توسط متخصصان سازمان صنایع دفاع در دفتر طراحی صنایع زرهی بنی هاشم دورود در استان لرستان طراحی و ساخته شده و توانایی رقابت با تانک‌های پیشرفته و مدرن دنیا را دارد.

از جمله ویژگی‌های مهم تانک کرار می‌توان به سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیزری، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز اشاره کرد. کرار قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیقی دارد و امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی فراهم شده است.

تانک کرار

همچنین این تانک دارای سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف است و از توانایی عبور از مناطق گودالی، رودخانه و حرکت در زیر آب برخوردار است. علاوه بر آن، کرار به سامانه ناوبری مجهز شده که برای راننده تانک به نمایش درمی‌آید. این تانک در حوزه بقا و ماندگاری نیز به حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضد زره مجهز شده و با استتار در مقابل این سلاح‌ها محافظت می‌شود. استتار چند طیفی، مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و همین‌طور توانایی در مقابله با جنگ‌های الکترونیکی از دیگر ویژگی‌های تانک کرار به شمار می‌رود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه عنوان کرد که تمامی زیر سامانه‌های این تانک پیشرفته به صورت کاملا بومی و با تکیه بر دانش و توان متخصصان وزارت دفاع طراحی و ساخته شده و قابلیت نصب و به‌کارگیری در سایر ادوات زرهی را دارد. به گفته سازندگان کرار، این تانک حتی در برخی موارد از تانک روسی T90 نیز پیشرفته‌تر است اما در مجموع، شباهت‌هایی با تانک T90-MS دارد. نشریه نشنال اینترست نیز در سال گذشته این موضوع را تایید کرده و به شباهت‌های تانک کرار با تانک روسی تی 90 اشاره کرده بود. تانک T90-MS در کنار تانک‌هایی مانند لئوپارد آلمان، چلنجر بریتانیا، آبرامز آمریکا و بلک پنتر کره جنوبی، جزو بهترین و پیشرفته‌ترین تانک‌های جهان محسوب می‌شود.

تانک کرار

تانک T90 روسیه

در بخش تسلیحات، تانک کرار با توپ 125 میلی‌متری استاندارد تی 72 مسلح شده که سلاحی مطمئن و کارآزموده است و می‌تواند طیف متنوع و گسترده‌ای از مهمات را به سمت اهداف مختلف شلیک کند. تیربار کنترل از راه دور هم بر روی این تانک بومی نصب شده که امکان فعال کردن آن از درون تانک به راحتی فراهم شده است. این سامانه کنترل سلاح، ساخت شرکت صاایران بوده و به صورت مستقل دارای سیستم اپتیک برای دیده‌بانی و هدف‌گیری است. این نوع سامانه‌های کنترل از راه دور سلاح از جمله ارتقاهایی محسوب می‌شود که اخیرا در تانک‌ها و زره‌پوش‌های پیشرفته دنیا نصب شده و امکان چرخش 360 درجه و درگیری با نیروهای پیاده و اهداف سبک را دارد.

مهم‌ترین ویژگی‌های تانک کرار

 • سامانه فاصله‌یاب لیزری
 • تجهیز به رایانه بالستیک
 • قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز
 • قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق
 • امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی
 • سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف
 • توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب
 • تجهیز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک
 • حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضد زره
 • مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانایی مقابله با جنگ‌های الکترونیکی

رونمایی از تانک بومی و پیشرفته کرار

۱۲ دیدگاه

 1. امسال در بخش ساخت تجهیزات دفاعی چند غایب بزرگ داشتیم که چند سال هست بهره برداری از آنها با تاخیر مواجه شده یا در دست اقدام هست که امیدواریم امسال دیگه رونمایی و تولید انبوه شوند که اینها عبارتند از زیر دریایی های فاتح و بعثت و ناوشکن مُدرن سهند،ناوشکن قُلدر و اقیانوس پیمای”خلیج فارس” و تولید انبوه سامانه پدافندی و ضد موشک بالستیک باور ۳۷۳،و رونمایی از گِتلینگ فوق سنگین صفر تا صد ایرانی برای نصب بر روی عرشه ناوشکن های ساخت ایران

  (3)
 2. عجبی ی مطلبی گذاشتی اقای محمدی بعد خوندنش ادم احساس حقارت نکنه از اینکه ایرانیه البته تو متن کلا نقل قول کرده بودی اثری از شاهکارای ادبیاتی خودت نبود تا بزنی اعتماد بنفس ملت و داغوون کنی.
  دوم جی ال ایکس مگه ایرانی نیست؟
  ی بحثی درباره جی ال ایکس بزارین بد نیست

  (2)
 3. در مدلهای آینده تانک کرار،اون قسمت سینه لبه جلوی تانک یعنی جایی که چراغ و نورافکن جلو تانک روش نصب شده اگر شیب زاویه داری روبه پایین داشته باشه هم دید راننده در مواقعی که بخواد مستقیم به بیرون نگاه کنه بهتر میشه هم سرعت عمل خدمه و راننده تانک به طرز چشم گیری افزایش پیدا میکنه مثل مدل روسی T90sm که خدمه روسی آن مقداری از روبرو به سمت تانک میدوند و با استفاده از همین شیب ملایم جلوی تانک خیز برمیدارند و از منهول وارد تانک شده و بلافاصله تانک را به حرکت در می آورند! اما سینه جلوی تانک کرار چهار تراش مانند و مقداری بلند هست که مقداری سرعت عمل را پایین می آورد برای سوارشدن سریع و استارت و کندن تانک از سرجای خود برای حرکت سریع در مواقع اضطراری

  (5)
 4. به یاری خداوند مدل بعدی تانک کرار شامل برجک بدون سرنشین و گلوله گذار تمام اتوماتیک مانند تانک آرماتا یا همون T-14 روسی باشه که معادلات جنگ زرهی را کاملاً عوض کرد با قدرت ویرانگر توپ ۱۸۵ صد و هشتاد و پنج میلیمتر به عنوان شکارچی تانک آبرامز یا با لقب تانک کوب!قدرت آرماتا واقعاً ویرانگر هست یا مدل دیگر آن به نام ترمیناتور روسی

  (4)
 5. دیگه دوران جنگ سخت گذشت الان میتونن خیلی راحت با استفاده از رسانه امریکا رو به عزا بشونن ولی متاسفانه اینکار رو نمیکنن.ملت داره به خاطر جنگ رسانه ای از هم میپاشه ولی متاسفانه بیشتر تمرکزشون رو گذاشتن روی سلاح های جنگی.

  (3)
 6. به نظر من پیروزی در یک جنگ واقعی 90% به هوش انسان بستگی داره.بعدش به جنگ افزار ها نمونش جنگ ایران و عراق

  (3)
 7. خبر خوشحال کننده ای است،چه بهتر که در حمله نهایی به شهر موصل در عراق و رقه در سوریه برعلیه تروریستهای تکفیری بطور همزمان در هر دو نبرد،چند دستگاه تانک کرار هم حضور داشته باشه تا هم سنگ محک بخوره و هم قابلیتهایش را با کسب تجربه بیشتر در یک جنگ واقعی و تمام عیار، بیشتر کند ممنون از وزارت دفاع بابت ساختن این تانک ایرانی امیدواریم مثل داس اَجَل تروریستها را در سوریه و عراق را درو کنه فقط شِش دانگ حواس کرّار باید متوجه موشک ضد زره جاولین یا تاو آمریکایی باشه اگر این دوتا را یا رهگیری کنه یا با پوشش زره سرامیکی بی اثر یا خنثی کنه نیم بیشتر راه را با موفقیت را طی کرده

  (6)
 8. سلام از تکنولوژی و گوشی های ایرانی هم مطلب بذارین خوبه

  (-4)
 9. به نظر که تانک معرکه ایه،ولی خب باید تو میدونن نبرد مشخص بشه چی تو چنته داره

  (3)
 10. در بخش تسهیلات، این جمله غلطه
  در بخش تسلیحات درسته
  تسهیلات به وام و تامین مالی میگن :)))

  (7)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*