آخرین مطالب
22
امروز
بازگشت روح به دنیا پس از مرگ

آیا دانشمندان بازگشت روح به دنیا پس از مرگ را اثبات کرده‌اند؟!

همانطور که می‌دانید، واقعیت وجودی انسان، به دو قسمت مادی (جسمی) و غیرمادی (روحی) تقسیم می‌شود. بحث در مورد روح، مسئله جاودانگی و یا محدودیت عمر آن، داستانی بی پایان در طول قرن‌های اخیر بوده و به موضوع مورد علاقه بسیاری از متفکرین تبدیل گشته است. ماهیت مرموز روح از جهات مختلف علمی بسیار جذاب است و سوالات بسیاری را برای ما به وجود می‌آورد. اما اکنون گروهی از محققین بر این باور هستند که توانسته‌اند در نهایت یک پاسخ قطعی برای آن ارائه کنند. در این نظریه‌ی علمی، دانشمندان سعی بر آن دارند که مسئله بازگشت روح به دنیا پس از مرگ را به اثبات برسانند.

بر اساس گفته‌های دانشمندان حاضر در این مطالعه، مغز انسان در واقع یک کامپیوتر بیولوژیکی و “آگاهی انسان” همانند یک نرم افزار است که توسط کامپیوتر کوانتومی موجود در مغز شکل می‌گیرد. از این رو ذهن انسان بعد از مرگ به موجودیت خود ادامه خواهد داد. در نتیجه‌ی این مطالعه، دانشمندان بر این عقیده بوده‌اند که روح انسان بعد از مرگ، از بین نخواهد رفت و مجددا به دنیا باز می‌گردد. اما هنوز برای اثبات بازگشت روح به دنیا پس از مرگ زود است؛ از این رو دانشمندان به ارائه دلایلی محکم‌تر پیرامون محوریت این مطالعه پرداخته‌اند.

بازگشت روح به دنیا پس از مرگ

اثبات بازگشت روح به دنیا پس از مرگ با تعاریف جدید از سلول‌های مغز!

از سال 1996، دکتر استورات هامروف (Stuart Hameroff) به عنوان یک فیزیکدان آمریکایی و همچنین بازنشسته‌ی گروه روانشناسی و بیهوشی، به همراهی دیگر فیزیکدان آمریکایی از دانشگاه آکسفورد با نام راجر پنروز (Sir Roger Penrose)، بر روی تئوری کوانتومی “آگاهی” کار کرده‌اند، آنان بر این باورند که روح در میکروتوبول‌های سلول‌های مغز نگهداری می‌شود.

این تئوری تحریک آمیز نشان می‌دهد که روح انسان در سلول‌های مغز و در ساختاری در درون آنان با نام میکروتوبول‌ها موجودیت دارد.

بازگشت روح به دنیا پس از مرگ

علاوه بر این، دانشمندان استدلال می‌کنند آنچه که انسان‌ها به عنوان “آگاهی” می‌شناسند، در واقع نتیجه‌ای از اثرات “گرانش کوانتومی” است که داخل میکروتوبول‌های سلول‌های مغز قرار گرفته‌اند. این نظریه توسط دانشمندان مذکور، با عنوان تقلیل عینی هماهنگ (Orchestrated Objective Reduction) و یا به طور خلاصه ارک-ار (Orch-OR) نام‌گذاری گردیده است.

این تئوری می‌تواند وضعیت افرادی که وارد فاز شناخته‌ شده‌ی “مرگ بالینی” یا تجربه نزدیک به مرگ می‌شوند را نیز توضیح دهد. در واقع در چنین حالتی، میکروتوبول واقع در مغز حالت کوانتومی خود را از دست داده اما اطلاعات خود را حفظ می‌کنند. به بیانی دیگر و آن‌طور که دانشمندان آن را توضیح می‌دهند: وقتی افراد می‌میرند، این مرگ تنها در قسمت جسم آنان انجام می‌گیرد. بدین ترتیب بازگشت روح به دنیا پس از مرگ تا حد بسیاری ملموس و قابل درک خواهد بود.

بازگشت روح به دنیا پس از مرگ

دکتر استورات هامروف در مصاحبه با Science Channel در مستند کرم‌چاله، توضیحات خود را اینگونه ارائه‌ داد:

اجازه دهید بگوییم قلب از تپش باز ایستاده و جریان خون در رگ‌ها متوقف می‌گردد. در این حالت میکروتوبول‌ها حالت کوانتومی خود را از دست می‌دهند، اما اطلاعات درون آنان همچنان باقی می‌مانند. این اطلاعات قادر به نابودی نبوده و فقط در وسعتی بزرگ و در خارج از بدن او پراکنده خواهند شد. اگر فرد زنده بماند، این اطلاعات مجددا به میکروتوبول‌ها باز می‌گردند. در این حالت فرد از تجربه‌ی نزدیک به مرگ سخن خواهد گفت! اما اگر این فرد بمیرد، غیرممکن است که این اطلاعات به کلی نابود شوند، در واقع این اطلاعات کوانتومی در خارج از بدن او تا مدتی نامحدود حضور خواهند داشت، این همان چیزی‌ست که ما آن را با عنوان روح می‌شناسیم.

بر اساس این مطالعه، واقعیت روح در بدن انسان، چیزی بیشتر از فعل و انفعالات نورون‌های مغزی است. حتی این احتمال وجود دارد که از ابتدایی‌ترین لحظات آغاز زمان (در پیدایش اولیه دنیا)، روح نیز موجودیت پیدا کرده باشد.

در جمع‌بندی مسائل مطرح شده در این نظریه، به نظر می‌رسد که بازگشت روح به دنیا پس از مرگ با چنین تعاریفی منطقی به نظر می‌رسد. اما آیا به نظر شما چنین چیزی امکان پذیر است؟ آیا به واقع روح انسان‌ها بعد از مرگ به دنیا باز می‌گردد؟

۹۳ دیدگاه

 1. سلام دوستان . من از اون دست آدمایی هستم که تا چیزی رو تجربه نکنم نمیتونم قبولش بکنم . لذا لازم دونستم تا تجربیات شخصی خودمو بیان کنم که هر وقت منکرشون میشم اونا یادم میفته و منو تو حیرت نگه میداره . روح واسه من ثابت شده است میتونم احساسش بکنم بنابراین خوابهایی که میبینم خیلی واقعی به نظر میرسن روحم نمیزاره تو خوابهام کنترلشون بکنم فقط به من اجازه میداد خیلی واقعی ببینم داره چیکار میکنه انگار که از یه جایی میدونست باید چیکار بکنه انگار من و روحم تو خوابهام یکی شدیم ولی من اجازه نداشتم یه جاهایی برم یه چیزی نمیذاشت که نفسم روحمو کنترل بکنه و هر وقت میخواستم اینکارو بکنم اون خودشو به دیوار میکوبید تا بیدار بشه . در خواب دیدم که انگار خود واقعیمم خودمو پرت کردم تو شیشه ی پنجره یه آن پاشو دم از رختخواب رفتم چراغو روشن کنم دیدم روشن نمیشه یه بار دیگه خودمو پرتاب کردم به سمت شیشه ی پنجره ی اتاق دوباره یه آن از جام بلند شدم رفتم چراغو روشن کنم باز هم روشن نشد یک بار دیگه اینکارو کردم و این بار رفتم چراغو روشن کردم که روشن شد و اینبار بیدار شده بودم .

  (0)
 2. هیچ چیزی نیاز نیست ..
  فقط کافیست به صدای درونت گوش کنی ..
  خودش گویای همه چیز است.. فقط صدای درون

  (2)
 3. سلام متاسفم برای اونایی که افکار کمونیستی دارن خدا عاقبت تون را به خیر کنه

  (-4)
  • واقعا شما این قدر نادانین که هر چیز علمی که واقیعتو به ما میگه و نشان میده رو کمونیست یا بی خدا میدانید ولی نمیدانید که خودتان در راه اشتباهی هستید راه جاهلی

   (1)
 4. روح هم به سوی خدا میره موقع مرگ ولی نفس ما هست که باز خواست میشه و سوال جواب میشه

  (-2)
 5. سلام دوستان ما از نفس هستیم جسم ما مثل یک تن پوش خداوند آدم را از گل آفرید وما از نطفه هستیم حالا این نطفه از طریق خواسته های نفس به وجود میاد و روح حکم‌مربی رو داره که خداوند دمیده بر ماو نفس رو از اماره به مرحله لوامه و بعد به مرحله مطمعنه میرسونه اصلا قبض روح نداریم ما روح خبیث نداریم روح خودش مربی است و اون چیزی که فرشته های آسمان میان تحویلش میگیرن هنگام‌ مرگ نفس

  (0)
 6. من فقط یه چیز رو میدونم اونم اینکه اگه روح نباشه وبا مرگ نابودشیم هیچ عدالتی وجود نداره برای آدمهایی که کشتارمیکنن ظلم میکنن و انسانهای بی گناه و بی دفاعی که بخاطر زور اونها از بین رفتن کجا باید محاکمه بشن؟ چون آدمهای بد خدا و معادرو باور ندارن این کارارو میکنن..این عدلانه نیست که دنیای دیگه ای وجود نداشته باشه

  (0)
 7. دوستان و دوست عزیز که خدا را با فیزیک و شیمی می خوای ثابت کنی. باید بدانی چیزی که میگی اثبات نیست و امکان وجود هست یعنی میخوای بگی ممکنه باشه چون ادراک ما کامل نیست یا نمایشگر مربوط را نداریم. پس این اثبات وجود نیست و امکان وجوده اما منم روزگاری در پی اثبات علمی بودم برای عقیده شخصی خودم اما خیلی زود متوجه شدم شدم علم راه کاملی نیست و از طریق دین هم نمیشد چون دین باید اولش ایمان قلی داشته باشی و ایمان صرفا با دینداری حاصل نمیشد. و نتیجه گرفتم اثبات علمی اگر نیاز باشه خودش اشکال داره چون علم افراد متفاوت هست و در زمان های گذشته امکان تحقیق علمی به سادگی نبوده و کلا علم محدود بوده ولی خدا تمایز قایل نشده برای مومن بخدا در زمان خاص و حتی دین هم معیار نیست چرا که زمانهایی نیز هست که هیچ دینی وجود نداشته.
  و خدا به هر موجودی خودش را ثابت میکنه در جریان زندگی و توام با آن و من بارها تجربه کردم والبته تجربه ای که معجزه ای بزرگ بود که از ذکر ان معذورم فقط همین که اسم خدا اشک را در چشمان من جاری میکنه بعد از تقریبا پنج سال هر شب و روز پر از اشک در خلوت از غم
  و ناتوانی بعد توانایی!(منظورم جسمی نیست.) و البته نداشتن امیدی جز او به خودم و کسی غیر خودم!

  (-1)
 8. من یه سال قبل وقتی یه روز خواب بودم درست ۱ دیقه قبله اینکه بیدار بشم کاملا متوجه وجود روحم شدم باور کنید احساس کردم روحم داره به سرعت داره میره به سمت جسمم وقتی هم که داشت به سرعت به سمت جسمم میرفت با روحم حرفهایی که پدرم تو اشپزخانه میزد میشنیدم میدونم که باور نمیکنید ولی وقتی یکمی فکر کردم دیدم هنگامی که پدرم داشت حرف میزد من با روحم اون حرفارو میشنیدم شاید این صحنه ۲ثانیه طول نکشید ولی من کاملا حسش کردم به نظره من روح کاملا وجود داره حتی ما تو خواب هم روحمون رو تو فضا حس میکنیم ولی وقتی به جسممون دمیده میشه همه چی از یادمون میره و نظر شخصی من اینه که ما بعده مرگ هم با دمیدن روحمون به جسم دیگه یه زندگی جدیدی رو شروع میکنیم بدون اطلاع از جسم قبلی خودمون ولی بازم میگم اینا همش یه نظره شخصی حستش و هیچ کس نمیدونه چه اتفاقی می افته موفق باشید.

  (4)
 9. به قول استاد بزرگ مولانا :
  هر کسی از ظن خود شد یار من
  از درون من نجست اسرار من

  و در جای دیگر می فرماید:

  این جهان پر آفتاب و نور ماه
  او بهشته سر فرو برده به چاه

  که اگر حقست پس کو روشنی
  سر ز چه بردار و بنگر ای دنی

  جمله عالم شرق و غرب آن نور یافت
  تا تو در چاهی نخواهد بر تو تافت…..

  به نظر من وجود یک خالق بسیار دانا بسیار عیان تر از چیزی هست که بخواهیم منکرش بشیم. انگار قبل از به وجود آمدن ما تمام بسترها برای حیات به وجود آمده که در صورت نبودن حتی یکی از آنها حیات ما غیر ممکن بود ، از قرار گرفتن زمین به عنوان سیاره سوم تا فشار هوا که مهمترین دلیل تنفس ما و حیات ما هست . از ترکیبات هوای دور زمین که میزان اکسیژن به نسبت دقیق هست. از خواص بی نظیر آب که حیات ما به اون هست و ………..
  خواهی نخواهی می میریم و بعد از مرگ همه چیز روشن میشه. ۹۹% به قول دوستان بی اعتقاد فنا می شیم و دوستان معتقد چیزی را از دست ندادند.
  اما اگر ۱% حرف ما درست باشد……..
  قضاوت با خودتان

  (3)
  • حرفتان را قبول دارم ولی اینو بگم
   انسان هیچ وقت نابود نمیشود یا نمیمیرد فقط از شکلی به شکل دیگر تغییر میکند اتم ها و مولکول های سازنده ما از همان زمان بعد از بینگ بنگ به وجود امدن

   (1)
 10. دوست عزیز عرفان جون؛ اسلام و حضرت علی چه ربطی به خدا دارن؟! من خدا ایمان دارم اما به اسلام نه ( خیلی ها مثل من هستن). خدای اسلام با خدای واقعی تفاوت داره. خدای واقعی حرف نمیزنه، پیام رسانی نداره (چون از طریق زیبایی ها و شگفتی های جهان آفرینش و عقل انسان پیام های خودش رو به ما میگه)، خداوند اگرهم کتابی داشته باشه (که این فکر خیلی مضحکه) هیچوقت نمیگه دست و پا و انگشتان اونهایی که مخالف شما هستن رو قطع کنین یا به بنده هایی که خودش آفریده فحش نمیده ( خدا در قرآن می گوید کافران از چهارپایان احمق ترند! در حالی که متفکران و اندیشمندان بزرگی از همین کافران احمق متولد شدن).
  با اینکه می دونم نظراتم به دلیل آزادی بیان منتشر نمیشه، این نظر رو ارسال می کنم.

  (27)
 11. سلام ، دنیا بیهود آفریده نشده ، هرکس به وجود خدا ایمان داشته باشه به روح هم ایمان داره چراکه این همه نظم و انضباط مسلما توسط موجودی یگانه و با بالاترین قدرت اراده و علم ساخته شده

  (-4)
 12. وای ب حال آنان ک منکر خدا و اسلام شدند.این حرف حضرت علی بعد از نشان دادن عجایب خدا ب سلمانه همون طور ک میدونید کشور های ابر قدرت وجود دارند ولی هیچ کدوم با این همه تجهیزات نمیتونن دانه ای درست کنن ک وقتی کاشته بشه جوانه بزنه و درخت شه. ما ب چی میگیم ابر قدرت ؟ب چهار تا داروی کم یاب کشور های جهان اول ،یا ب درختی ک نور رو فتوسنتز میکنه میگن جهان اول ؟همون طور ک الان داری این مطلبو میخونی و ب بند بند حرفام نگاه میکنی خودش معجزس میدونی چرا چون پشت چشمه تو مویرگ هایی وجود داره ک بعد از گذشت چند هزار سال هنوز تعداد اونا مشخصی نشده این معجزست ک هزارو سیصد سال پیش کتابی نوشته شده ک مطالبش همش علمیه نمیتونن کلمه ای از قران در بیارن ک ناهماهنگ با جمله باشه یا نمیتونن مثل قرآنو بیارن. گاهی کمی فکر میتونه تورو برای همیشه از دره ی سیاهی و خفت و خواری نجات بده….

  (-9)
 13. دلم میخواد تو زندگی بعدیمم دختر به دنیا بیام
  و خوشبخت باشم

  (4)
 14. به نظر من مردن حسی بسیار شبیه به بیهوشی است و گویی در یک سیاه چاله ازاد شده باشید تیره و خالی از سکوت مطلق یک ارامش

  (7)
 15. شماها به چی می اندیشید. مردم شهر. به دنبال سنی شیعه.، حسین علی حسن میگردند. الان به فکر قمه زنی هستن.

  (5)
 16. دین همه چی رو به اندازه ی ساده و درک توضیح میده
  دین بهشت و اخراج انسانو میگه
  حاالا به این مسئله فکر کنین ک وجود انسان به شکل یه قطره از یه جیزی جدا شده
  اگه به این تکامل دقت کنین انسان رفته رفته داره تلاش میکنه نه اینکه بخوره و بیاشامه بلکه دنبال یه چیزی هست هی تولید مثل میکنه نسل جلو میبره ساختار دی ان ای کپی میکنه ژن های وارثی اضافه میکنه و … تا با علم ومادیات بتونه از این چالش دربیاد
  این انرژی توی وجود انسان ها چیه و چی شده و چیکار میخواد بکنه رو وقتی به تکامل واقعی رسیدیم باید پیدا کنیم اونموقعی ک این انرژی درحال تولید کالبد دیگه ای از نسلمون هست و در حال احیای ویژگی های رفتاری و فکری من توی نسل های چندین هزار سال بعد زندگیه منه .

  (-7)
 17. البته تو زندگی خیلی فکرها کردم و عالم هستیو زندگی پس از مرگو دوزخ و برزخو به صورت قابل درک دراوردم بدون هیچ کمی و نقصی اگه کسی گمراه بود یا جمعی خواست درموردش بحثی کنیم میتونم قانع کننده حرف بزنم
  **اطلاعات تماس حذف شد**

  (-2)
 18. شما هیچوقت نمیتونین عدم وجود یه چیزی که نیست رو ثابت کنید… اول باید اثبات کنن که هست بعد شما اثبات کنید نیست… این مقاله اثبات نکرده اصلا روحی هست یا نه!!! روح، یک انرژیه خودساخته ست که وجودیتی نداره. هیچوقت هیچکس در هیچ زمان و مکانی نمیتونه جواب این سوالارو پیدا کنه که زندگی بعد از مرگ وجود داره یا نه ..خدا کیه چه شکلیه اصلاهست یا نه… خلقت و وجود چرا رقم خورده و به کجا میره…و…و…و… هرکسی هم فکر میکنه به جواب رسیده در اصل به جوابی برای سرکوب کردن حس ترس و کنجکاوی خودش رسیده نه واقعیت! عزت زیاد

  (8)
 19. سلام دوستان.روی سخن من به دوستانی است که اطلاعات هرچند اندک در باره فیزیک و شیمی دارند..همانطور که میدونین چشم انسان فقط بازه محدودی از امواج رو میتونه درک کنه..پس به همین دلیل ساده میتونیم اثبات کنیم امکان داره روح،خدا،یا هرچیز نا دیدنی هم وجود داشته باشه ولی چشم ما قادر به دیدنش نباشه..من به راحتی توسط فیزیکو شیمی میتونم وجود خدا و خیلی چیزای دیگه رو اثبات کنم.کسانی که تمایل دارند به من پیام بدهند تا بطور علمی قانعشون کنم که خدا و قیامت و روح همه واقعی هستند..(rafiyifarzad@gmail.com)

  (3)
  • سلام اقا فرزاد من بهتون ایمیل دادم ولی ج ندادین

   (0)
   • وجود خدا زیاد پیچیده نیست اگه از جنبه ی انسان بودن خالق نگا نکنی
    پیدایش عالم هستی دو راه بیشتر نداره
    یا از اول نظم گرفته اونم در اولین بار
    یا اینکه هی شکل گرفته بی نظمی باعث شده از بین بره دوباره تکرار شده تا نظمی دربیاد
    قدرتی ک باعث شکل گرفتن با نظم کلی اونم به یکباره رو من به اسم خدا مینامم.
    یا در حالت دومی به قدرتی ک بعد از نابودی دوباره احیاش کرده تا این نظم شکل بگیره رو خدا میگم
    ساختار انسان یا هرچیز دیگری رو تو یه جا جمع کنیم همه چیز عالم هستی رو قدرت انسان ماورا و غیر ماورا رو میشه به خدا می برد ولی نه به شکل اینکه خدا یه جسمه یا انرژی یا هرچیز دیگه

    (2)
  • سلام دوست عزیز…من که اعتقاد به روح و برزخ دارم خیلی شدید ولی میشه قیامت رو بهم بگین چه جوری اثبات میکنید

   (-3)
 20. واقعا متاسف شدم برای بعضیاتون که انقد راحت وجود روح منکر میشید این نشانه عدم علم شماست جهان هستی از چهار وجود علم , نور , روح و جسم تشکیل شده که مرکز این عالم رو علم در بر گرفته که ما بهش میگیم خدا . ما از خود خدا بوجد اومدیم و به مرحله دوم ینی نور رفتیم و بعد ان به مرحله سوم ینی روح و بعد ان به مرحله چهارم ینی جسم وارد شدیم . جهان هستی لایه لایه است و ما تا الان چهار لایه را رد کردیم . بعد اینکه جسممان مرد روح ازاد میشه و به لایه قبل خود میره و بعد اینکه روح مرد نور ازاد میشه و بعد مرگ نور , علم ازاد میشه بنابراین ما از خدا که بوجود امدیم دوباره به او میپیوندیم . چرا که در قران خدا گفته من از روح خودم در انسان دمیدم منظور همینه و گفته شده بازگشت همه شما بسوی من است باز هم منظور همینه که ما در اخر به سمت لایه اول که علم است و همون خداست بر میگردیم و خود خدا میشیم درست مثه قطره ای هستیم و خدا چون دریا و قطره وقتی به دریا بپیونده دیگه قطره نیست پس خوددریاست . و گفته شده از خود شناسی ب خداشناسی میرسید منظور همینه که ما خود خدا بودیم ولی ازش جدا شدیم و روزی دوباره خدا میشویم . ما قدرت خلق کردن داریم مثه خدا اینها همه نشانه ایست که ما قبلا خدا بودیم ولی با جدا شدن از مبدا و رفتن به لایه های بعدی بصورت انسان درومدیم . جهان هستی گرد هست و هر چیزی که گرد باشه بینهایته . و چهار لایه درون هم گرفتارند و لایه ها کنار هم نیستن بلکه درون هم نفوذ کردن . همه چیز مادی است و هیچ چیزی غیر مادی نیست و همه چی فیزیک هست و غیر فیزیک نیست فقط ذرات هر لایه با لایه قبل و بعد خود فرق داره . ذرات لایه روح ریزتر و کوچکتر از لایه جسم هستن . پس بنابراین با اختراع یک عدسی خیلی قوی میتوان روح دید . مطمعن باشید که اون روز نزدیک و حتی ما به کمک وسیله میتونیم روح و نور و حتی علم را هم ببینیم .

  (22)
  • احسنت به شما چه نظریه تامل انگیزی احسنت احسنت

   (1)
  • مسعود نیک پروری

   سلام.
   در ارتباط با آخر مطلبتون عرض کنم که روح مجرد هست و در عالم مجردات اسباب مادی اصلا جایگاهی ندارن
   ابنکه شما میفرمایی با یک عدسی قوی میشه روح رو مشاهده کرد یک نوع خیال و توهم است چون اولا شما دارید از یک موضوعی حرف میزنید که هنوز محقق نشده و تجربه هم نشده .دوما اگر روح با عدسی دبده بشه یعنی روح مجرد نیست و ماده هست…

   (0)
 21. هیچ علمی وجود روح را ثابت نکرده چون روحی وجود ندارد.انسان از انرژی هستش و بعد از مرگ به کلی نابود میشه

  (-26)
 22. سلام از نظر من انسان وقتی میمیرد هیچی نخواهد فهمید . بخاطر اینکه انسان وقتی هم که به دنیا نیومده است هیچیزی نمیفهمد .پس وقتی هم میمیرد همین طور هست و مثل این است که به خواب عمیقی فرو رفته است

  (3)
 23. اگر کسی مسلمان باشه و به قران عقیده کامل داشته باشه نباید فکر شان را مخشوش این چیزای کفر کنه چون اسلام گفته زنده شدن بعد از مرگ فقد تا روزی قیامت است این دنیا فقد بخاطرى آزمایش است نه بخاطرى آسایش عزیزانم این همه دغ دعه کفر است نباید عقیده خود را خراب کنیم

  (-27)
  • عزیزم اگه تو هند به دنیا اومده بودی چی؟ مطمئنا از وقتی چشم باز می کردی با بودا و برهما و یوگا و اینجور آیین ها آشنا می شدی و قرآنی تو کار نبود و الان این حرفو نمیزدی! حالا تصور کن یه هندو هستی و از پیروان بودائیسم، آیا الان باز هم حرف از کفر و خراب شدن عقیده می زدی؟
   بنابراین اگر حقیقت رو بخواهیم با اعتقادات مذهبی شرح بدیم چندین هزار تا جواب پیدا میشه و هیچوخ حقیقت پیدا نمیشه!
   پس لطفا اجازه بدیم علم کار خودشو انجام بده. باور کن ضرر نمی کنیم. اگه همه چی به مذهب بود الان اگر آپاندیس می گرفتی بی شک میمردی ولی به لطف علم زنده می مونی.
   مذهب هم جای خود. مذهب در بهترین حالت یعنی خوب باشیم و خوبی کنیم و بدی نکنیم.
   موفق باشی.

   (26)
  • اولا خدا بیکار نیست که بخواد ما رو آزمایش کنه مگه دانشمنده یا احتیاج به این داره که بخواد چیزی رو اثبات کنه؟این حرفها مال آدم های هست که میخوان تا میتونن ملت رو بچاپن و مخشون رو شستشو بدن و این حرف ها رو بگن تا متوسل به چیزی بشن که وجود نداره به جای اینکه حقشون رو از اون آدم انگل و مفت خور بگیرن غربی ها برای چی پیشرفت کردن

   (0)
 24. نیگا بچه ها نمیدونم مختص این بحث هست یا نه ولی کنجکاوم یکم ،وقتی میخوای کاری رو انجام بدی یا از جایی رد بشی همون صحنه قبل اینکه بهت برسه تو میبینش یعنی از جلوی چشات رد میشه این جریانش چیه؟؟

  (2)
  • به این پدیده اصطلاحا دژاوو یا آشناپنداری میگن. هنوز دلیل قطعی براش پیدا نکردن. مذهبی ها میگن مربوط به عالم ذر (ذرع) هست و دانشمندا میگن مربوط به حافظه ی انسانه به این شکل که شخص یه اتفاقی شبیه اون اتفاق رو قبلا دیده و حالا یه لحظه مغز اونو یادآوری میکنه ولی چون قدیمیه حافظه نمیتونه کامل به خاطرت بیاره واسه همین احساس مبهم و آشنایی بهت دست میده و احساس میکنی این اتفاق(مثلا رد شدن از خیابون) رو کاملا دیده ای. البته بعضیها هم ربطش میدن به بیگ بنگ و پراکنده شدن اتمها و …

   (8)
  • من چند بار اینجوری شدم بعدش فهمیدم چی به چیه داداش بعضا تو یه مکانی قرار میگیری ک احساس میکنی قبلا دیدی .
   ولی من یه بار فکر کردم یادم اومد ک یه بار داشتم به یه خیالی فکر میکردم تو تصورم جایی رو ساخته بودم ک دارم واسه کسی یه کاری رو انجام بدم بعدنا سردرگم بودم کی دیدم
   البته یه اتفاقی باعث شد من خیلی چیزها رو پیدا کنم و درگیر باشم
   مثلا دیدن یه مجسمه ی اژدها ک یهو احساس کردم من اینو تو زندگی واقعیم وقتی بچه بودم دیدم یعنی دقیقا همونجایی ک بود دیدم وقتی دیدم بدنم عرق کرد چون احساس کردم تو اون جایی ک فیلم گرفتن از اثار باستانی من بچه بودم و داشتم چوپونی میکردم انگار یه زندگی دیگه بود یا یه خواب
   البته بعدش احساس کردم ربطی به زندگی چند باره داره

   (2)
 25. با سلام .اثبات وجود روح

  (1)
  • شبا ک میخوابیم روح از بدنمون جدا میشه و به گذشته و گاهی هم به آینده سفر میکنه…فلسفه ی خواب دیدن جوابه مسأله اس..
   روح انسان وزن هم داره..دفعه ی بعد بتون ثابت میکنم با مدرک

   (10)
 26. در مورد روح بحث های مختلف و بینهایتی وجود داره ولی اگه کسی بگه روح وجود نداره یعنی دنیا را پوچ خوانده و فرقی بین یه جنایتکار با یه ادم خوب نذاشته ومنطق را از بین برده در صورتی که این موضوع شاید اثباتی نباشه ولی بیشتر جنبه ایمانی داشته و بیشتر برای اثباتش باید به خودت تلقین کنی و زیاد میخ رو موضوع نشی وگرنه دچار شک میشی

  (0)
  • انسان دارای سه جنبه میباشد روح روان وجسم که روح یک پدیده معنوی ویک اصتلاح روحانی بیدار درون انسانهاست همان تنظیم کننده وتقویت کننده اصلی روان که ارامش خود را از دست ندهد وجسم را که قادر به تواناییهاست وادار میکند وقتی روح پاک وخشنود باشد ذهن انسان قشنگتر وارام میتواند قدرت تصمیم گیری را داشته باشد وجسم را در راستای حرکت وتوانایی به هدف اصلی خود یعنی پیدایش وجود خودخودشناسی وقدرتها وتوانیها وکشف وپیش بردن به رمز ورموز دنیوی وکهکشان با کمک هم ومشترک به یک نتیجه جدید وبه روز پی بردن است که به تنهای عقل درمحدوده ناقص ماندن است وعقل کل یک نیروی مافوق که خلق کننده تمام هستی نیستی وبه وجود اورنده نظام وهماهنگی وسعت درجهان وکهکشان است وما هم با تجربه کردن واشتباهات ومتفاوت بودن به یک نتیجه وباز کردن یک رمز وکشف خلقت وهدف ازخلقت دست مییابیم

   (3)
  • نظریه های جدید برای اثبات وجود روح را خواستم برایم تذکر دهید .

   (4)
 27. انسان بعد از مرگ به خواب عمیقی می رود و زمان و مکان را از دست می دهد همانند اصجاب کهف که ۳۰۰ سال خوابیدند و نفهمیدند چه قدر خوابیدند تا روز قیامت که چون جسم هم تا اون موقع به طور کامل نابود می شود پس همه خاطرات او هم که در مغز ذخیره می شود نابود می شود مگر اینکه علم ثابت کند که یک سلول یا اتمی از جسم تمام خاطرات را در خود ذخیره می کند و آن اتم دوباره تکثیر شده و تبدیل به همان انسان اولیه می شود با تمام خاطراتی که داشته. البته آن اتم یا سلول تحت هیچ عنوان نباید از بین برود حتی با خوردن و سوختن آن و تا روز قیامت باید محفوظ بماند.هنوز علم این را ثابت نکرد.

  (-16)
  • اتم که تکثیر نمیشه، در ضمن به عقیده من هیچ چیز در این دنیا خارج از دایره علم نیست، اگر روح وجود داره پس باید دلیل علمی داشته باشه

   (3)
  • پس چطور دنبال بازیابی صدای ادمای پیشینه
   به هزار سال بعد فکر کن ک یه انسان دیگه ای هستی ک داری به هزار سال قبلت فکر میکنی به انسانی شبیه خودت در این لحظه
   بعد ببین میتونی بین خودتو اون انسانی ک توی تصورته فرقی بزاری
   تصور و انرژی هر انسانی با بقیه فرق میکنه میتونن گذشته و اینده ای در ذهنشون تصور کنن .نیروی دهن ک اثبات شده
   شاید توی اون نیرو یه زندگی دیگه ای ک تصور کردی در جریانه
   ما یه چیز ناشناخته ای هستیم ک از پدرانمون در حد میکروسکوپی دراومدیم بعد به یه انسان کامل دراومدیم
   شاید چیز ناشناخته ای ک تو وجود ماست در کوجیکترین ابعداد مادی ذخیره بشه بعد بتونه دوباره مثل ریاضیات بسط پیدا کنه همانطور ک دی ان ای های پدرمون رو خصوصیات ما کپی شده .
   چون انسان واری زندگی کردیم با طبیعتی مخلوط با زندگی حیوانی واسه همین این خصوصیات تو وجود ما هست ک مثل حیوانات زندگی رو از نگاه ترسو تغدیه و … ببینیم (اگه تاثیری نداشت رنگ پوست انسانها با شرایط و … تغییر نمیکرد .)
   چیزی ک هستیم توی این انرژی هست ولی این انرژی فعلا میتونه چراغ چیزی ک هستیم رو روشن کنه و اطلاعاتی ک تو این چندین هزار سال باعث تکانل ما شده رو روشن کنه .این انرژی وجودی ما فراتر از این وجوده و نیاز به جمع شدن دانشو درک ما در چند هزار سال دیگه داره
   به این فکر کن این دانش ک تو صد سال خیلی تغییر ها داده توی یه میلیون سال دیگه چه تغییراتی روی انسانها میده و شاید انسان بتونه کلا انرژی وجودیشو از بدن خارج کنه و به ذرات محیطش انتقال بده.
   پس این انرژی خیلی قویه فقط انسان درک پایینی داره و سردرگمه

   (0)
  • میکروتوبول‌های سلول‌های مغز

   (1)
 28. همه چیز انسان دقیق و سرجاشه پس خدایی هست که اینارو دقیق افریده الکی یا به خودی خود درست نمیشه که پس روح هم وجود داره

  (0)
 29. یا خدا نگا این همه دانشمند تو این سایت خخخخخ

  (8)
 30. منم بهج میجم چه بیاد پیشی بشه و تو لو بوخوله

  زیاد بهش فکر نکنید بهتره چون خودش میاد سراغتون

  (-8)
 31. چیزی بعنوان روح وجود نداره و انسان پس از مرگ بطور کامل نابود میشه

  (-29)
 32. با فرض اینکه این اطلاعات و داده ها از مغز که همون کامپیوتر بیولوژیک می باشد خارج شود و در کائنات در جریان باشد مانند امواج الکترومغناطیس اما آیا می تواند از محیط پیرامون خود درکی داشته باشد بطور مثال روح فرد پدر یا مادر یا همسر و فرزندان یا محل زندگی خود را تشخیص دهد .بعید به نظر می رسد چون اگر ذهن انسان مانند یک نرم افزار کنترل کننده که در cpu ذخیره شده است عمل کند .حواس انسان هم مانند سنسور عمل می کند که اطلاعات را از محیط اطراف دریافت می کند وبه ذهن میفرستد تا پردازش شود حال با فوت فرد کلیه این سخت افزار از بین می رود آیا این اطلاعات خام نمی تواند درکی از ماهیت خود داشته باشد و تصویری از فرد موتوفی ایجاد کند . بنظر من ماهیت روح به این شکل می باشد که یک خرد کلی مانند سرور شبکه کامپیوتری حاکم بر کائنات می باشد و انسانها هم مانند کامپیوتر های سرویس گیرنده هستند که هم اطلاعات را از سرور دریافت می کنند و هم اطلاعاتی که از پیرامون خود کسب می کنند در سرور ذخیره می کنند و این ارتباط شبکه ایی بصورت وای فای یا شکل پیشرفته آن کوانتومی می باشد . و وقتی فرد میمیرد این ارتباط قط می شود ولی اون اطلاعات در سرور اصلی وجود دارد.

  (5)
  • داداشی باور میکنی دقیقا همین نظر تورو ملاصدرا به زبون فلسفه گفته
   فقط اونجا واسط رو به جای وای فای ، عزائیل دونسته و سرور رو خدا در نظر گرفته بعد گفته اولن ارواح تا وقتی پیش سرورن خیلی اطلاع دقیقی از اوضاع عالم ندارن
   ثانیا دوباره تو قیامت در بدن های جدید بر میگردن به اصطلاح باز تولید میشن اون موقع است که میتونن طعم لذت بهشت یا عذاب جهنمو با بدنهاشون بچشن

   (0)
  • آفرین . جالب بود

   (4)
 33. به نظر من داستان خیلی مرموضه بیشتر فکر کنید و به همه چیز شک کنید و یه خورده هم تخیل رو چاشنی کار کنید
  رابطه عجیبی میونه دین و علم هست ، به سیاست هم نیم نگاهی داشته باشید (نژاد)
  نشونه ها اعداد و ارغام همه با هم در ارتباط هستند ولی به صورت نا منظم
  نمیخوام بیشتر توضیح بدم

  (-9)
 34. چرا مواردی را که ما با حواس پنج گانه مان درک نمی کنیم فکر می کنیم وجود ندارند ؟ اگه ما روح را با چشم فیزیکی نمی بینیم چرا فکر می کنیم وجود نداره ؟! به نظر من ادم ها فقط از جنس ماده نیستند . احتمالا تا حالا چیزی در مورد (OBE (Out of body experience شنیدید . در واقع تو این حالت روح شخص خارج از جسم مادیش قرار می گیره انگار که تو فضا شناوره و روح می تونه خارج از جسم فیزیکی یه مواردی را تجربه کنه. خیلی از افرادی که تا دم مرگ می روند و نمی میرند این حس را تجربه می کنند. چندین سال قبل یکی از همکارهای من مشکل قلبی داشت و تو بخش مراقبت های ویژه یه بیمارستان بستری شده بود. یک روز خیلی حالش بد می شه و حدود یک دقیقه ضربان قلبش متوقف می شه پزشکها و پرستاران سریع بهش شوک می دهند. به من می گفت بعدا متوجه شده بوده که تمام این اتفاقات فقط حدود یک دقیقه بوده اما اون احساس می کرده که ساعات هاست که بالای بدن خودش تو هوا شناوره. می گفت خیلی حس خوب و غریبی هست. مثل یک جور حس بی وزنی و …

  (7)
 35. وجود روح یه چیز غیر منطقیه . چون میگن ک فقط انسان ها تو این کره خاکی روح دارن و حیوونا ندارن . خب اگه ما اینو در نظر بگیریم و به تکامل داروین یه نگاهی بندازیم انسان ها قبلا به این پیچیدگی نبودن یه سری میمون ها ک در حد خوردن خابیدن زندگی میکردن بعد به تکامل رسیدن تا ب اینجا رسیدن
  پس قبل از تکامل نوعی میمون و حیوان بودن
  اگه مسعله وجود روح فقط برای انسان هاست پس قبل از تکامل این روح در بدن این موجودات اولیه ک میشه گفت حیوان بودن نبوده (بنا به نظریه ادیان) و بعد از این ک انسان کنونی شکل گرفته و مغز پیچیده تر شده روح به وجود اومده! ک مارو ب این نتیجه میرسونه ک روح همون مغز هست . ک اونم بعد از مرگ نابود میشه
  باز هم بهترین کار تحقیقات علمیه ولی خب فعلا دلیل منطقی واسه وجود روح وجود نداره و این احتمال یک در میلیارده
  این

  (6)
  • معتقد به چه دینی هست.

   (-8)
  • باسلام همانطور که میدونید نتیجه گیری از یمک فرضیه غلط، غیر قابل قبول است. اینکه فرمودید حیوانات روح ندارند! این فقط نظر شماست درحالی که طبق تمامی ادیان روح فقط مختص انسان نیست. شاید این مسئله
   ناشی از آگاه نبودن شما باشد در نتیجه فرضیه های شما غلط است و نتیجه گیری شما فارغ از اینکه هرچه ک میخواهد باشد قابل قبول نیست

   (8)
  • @مرتضی
   باورش نداری؟ امیدوارم شب یه روح بیاد و تو رو بخوره:|

   (-6)
  • شما کجا خوندین که حیوانات روح ندارن؟ و آیا اطلاعاتتون فقط محدود به تکامل داروینی هست؟ تکاملی که خیلی تغییرات داشته در این چند دهه!

   (1)
  • املا صفر

   (0)
  • داداشی روح رو چی میدونی؟
   لیک دید جان به تن دستور نیست
   داداش تو یه انرژی رو تصور کن ک وقتی به یه جسمی انتقالش میدی باعث فعالیتش میشه
   این انرژی رو روح بدن و بدن انسان رو وسیله ی محرکی ک این انرژی میتونی به مادی تبدیل کنه
   حالا ه انرژی محرک یه گوساله هم فکر کن
   ببین این دو تا انرژی فرقی باهم دارن یا نه ؟
   البته به این نتیجه میرسی انرژی داخل زندگی یه گوساله شبیه یه فرمان از انرژی زندگی انسانه مثلا انرژی وجود انسان (مثلا روح) یه فرمانی رو برای دست فرستاده ک وقتی گرما بخوره واکنش نشون یده) حیواناتم انرژیشون در حد فرمان کوچیکی از انرژی وجودی انسانه
   در کل باز به این نتیجه میرسیم ک انرژی وجودی انسان هم فرمان کوچیکی از انرژی عظیم ناشناخته هست .چون باید منبعی داشته باشه هر چیزی
   درکل من از هر طرف وارد میشم یه زنجیره ای هست ک یه چیزی به اسم خدا ازش درمیاد
   بعدشم میگی زنجیره پیوندی خدا چیه پس .منم میگم خب ما همش عادت داریم به اینکه زنجیره و علت ببینیم .چون با این حساب به جایی نمیرسیم شاید جواب سوال ما اینه ک یه بارم ته خط دنبال علت نباشیم چون خودمون اینجوری وصل شدیم پی اینکه باید یه خالقی باشه واسه همین به گمان این فکرو میکنیم این به خاطر انسان بودنمونه ک همچین چیزهایی رو فکر میکنیم

   (-3)
  • فک نمیکنم روح همون مغز باشه اگه اینطوره چرا افرادی که مغزشون از کار میفته هنوز میتونن زنده بمونن

   (-2)
  • کی گفته حیوونا روح ندارن؟

   (0)
 36. دانشمندان ابتدا باید وجود روح رو اثبات کنن بعد برن سراغ باقی قضایا!

  (13)
 37. به نظر من این نظریه قابل حضم تر از بقیه نظرات بود.

  (3)
 38. وقتی مردیم می فهمیم

  (23)
 39. باز گشت همه به سوی اوست

  (-7)
 40. سلام
  لطفا کتاب جوآن فالون را مطالعه نمایید
  به بسیاری از سوالات شما پاسخ داده
  بسیار کتاب جالبیه در زمینه تزکیه جسم وروح

  (2)
 41. اکتو پلاسم در علم بیواوژی وجود ندارد

  (0)
 42. اکتو پلاسم در علم ببولوژی وجود ندارد

  (0)
 43. آقای Mojtaba
  یخورده آرومتر . “اصلا درست نیست” ، نظر منطقی ای نیست
  صبر کنید شاید در دوران زندگی شما این مسئله کاملا آشکار بشه و خودتون پی ببرید که نباید سریعا و بدون دلیل علمی ، این موضوع رو قاطعانه نَفی و رَد کنید .
  حالا دین و مذهب یه چیزی گفته . اجازه بدهید علوم هم تحقیقات و کارهای خودشو انجام بده .
  بالاخره معلوم میشه دین درست میگه یا علم .

  (0)
  • صد هزاران حشر دیدی ای عنود
   تاکنون هر لحظه از بدو وجود
   از جماد بی‌خبر سوی نما
   وز نما سوی حیات و ابتلا
   باز سوی عقل و تمییزات خوش
   باز سوی خارج این پنج و شش
   تا لب بحر این نشان پایهاست
   پس نشان پا درون بحر لاست
   زانک منزلهای خشکی ز احتیاط
   هست دهها و وطنها و رباط
   باز منزلهای دریا در وقوف
   وقت موج و حبس بی‌عرصه و سقوف
   نیست پیدا آن مراحل را سنام
   نه نشانست آن منازل را نه نام
   هست صد چندان میان منزلین
   آن طرف که از نما تا روح عین

   (5)
 44. اولا این تقسیم بندی ما به مادی و غیرمادی کار ذهن ماست و اصلا واقعیت خارجی نداری،ماده و غیر ماده ای وجود نداری و اینها صرفا مفاهیم ذهنی هستن،هیچ مرزی بین ماده و غیر ماده وجود نداره،و اینکه یک چیزی پشت سر تمام این جریانات زندگی و جهان هست قطعی است

  (10)
 45. اینکه بعد روح رو با دنیا ماده یکی بدونیم اصلا درست نیست حالا این بماند .غیر از اون با توجه به اطلاعات کمی که دارم اولین باره که اسم میکرو توبل رو میشنوم رابط روح با جسم هست اون چیزی که تقریبا تو تموم کتاب ها خوندم اسمش «اکتوپلاسم» هست

  (-2)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*