آخرین مطالب
5
امروز
بازگشت روح به دنیا پس از مرگ

آیا دانشمندان بازگشت روح به دنیا پس از مرگ را اثبات کرده‌اند؟!

همانطور که می‌دانید، واقعیت وجودی انسان، به دو قسمت مادی (جسمی) و غیرمادی (روحی) تقسیم می‌شود. بحث در مورد روح، مسئله جاودانگی و یا محدودیت عمر آن، داستانی بی پایان در طول قرن‌های اخیر بوده و به موضوع مورد علاقه بسیاری از متفکرین تبدیل گشته است. ماهیت مرموز روح از جهات مختلف علمی بسیار جذاب است و سوالات بسیاری را برای ما به وجود می‌آورد. اما اکنون گروهی از محققین بر این باور هستند که توانسته‌اند در نهایت یک پاسخ قطعی برای آن ارائه کنند. در این نظریه‌ی علمی، دانشمندان سعی بر آن دارند که مسئله بازگشت روح به دنیا پس از مرگ را به اثبات برسانند.

بر اساس گفته‌های دانشمندان حاضر در این مطالعه، مغز انسان در واقع یک کامپیوتر بیولوژیکی و “آگاهی انسان” همانند یک نرم افزار است که توسط کامپیوتر کوانتومی موجود در مغز شکل می‌گیرد. از این رو ذهن انسان بعد از مرگ به موجودیت خود ادامه خواهد داد. در نتیجه‌ی این مطالعه، دانشمندان بر این عقیده بوده‌اند که روح انسان بعد از مرگ، از بین نخواهد رفت و مجددا به دنیا باز می‌گردد. اما هنوز برای اثبات بازگشت روح به دنیا پس از مرگ زود است؛ از این رو دانشمندان به ارائه دلایلی محکم‌تر پیرامون محوریت این مطالعه پرداخته‌اند.

بازگشت روح به دنیا پس از مرگ

اثبات بازگشت روح به دنیا پس از مرگ با تعاریف جدید از سلول‌های مغز!

از سال 1996، دکتر استورات هامروف (Stuart Hameroff) به عنوان یک فیزیکدان آمریکایی و همچنین بازنشسته‌ی گروه روانشناسی و بیهوشی، به همراهی دیگر فیزیکدان آمریکایی از دانشگاه آکسفورد با نام راجر پنروز (Sir Roger Penrose)، بر روی تئوری کوانتومی “آگاهی” کار کرده‌اند، آنان بر این باورند که روح در میکروتوبول‌های سلول‌های مغز نگهداری می‌شود.

این تئوری تحریک آمیز نشان می‌دهد که روح انسان در سلول‌های مغز و در ساختاری در درون آنان با نام میکروتوبول‌ها موجودیت دارد.

بازگشت روح به دنیا پس از مرگ

علاوه بر این، دانشمندان استدلال می‌کنند آنچه که انسان‌ها به عنوان “آگاهی” می‌شناسند، در واقع نتیجه‌ای از اثرات “گرانش کوانتومی” است که داخل میکروتوبول‌های سلول‌های مغز قرار گرفته‌اند. این نظریه توسط دانشمندان مذکور، با عنوان تقلیل عینی هماهنگ (Orchestrated Objective Reduction) و یا به طور خلاصه ارک-ار (Orch-OR) نام‌گذاری گردیده است.

این تئوری می‌تواند وضعیت افرادی که وارد فاز شناخته‌ شده‌ی “مرگ بالینی” یا تجربه نزدیک به مرگ می‌شوند را نیز توضیح دهد. در واقع در چنین حالتی، میکروتوبول واقع در مغز حالت کوانتومی خود را از دست داده اما اطلاعات خود را حفظ می‌کنند. به بیانی دیگر و آن‌طور که دانشمندان آن را توضیح می‌دهند: وقتی افراد می‌میرند، این مرگ تنها در قسمت جسم آنان انجام می‌گیرد. بدین ترتیب بازگشت روح به دنیا پس از مرگ تا حد بسیاری ملموس و قابل درک خواهد بود.

بازگشت روح به دنیا پس از مرگ

دکتر استورات هامروف در مصاحبه با Science Channel در مستند کرم‌چاله، توضیحات خود را اینگونه ارائه‌ داد:

اجازه دهید بگوییم قلب از تپش باز ایستاده و جریان خون در رگ‌ها متوقف می‌گردد. در این حالت میکروتوبول‌ها حالت کوانتومی خود را از دست می‌دهند، اما اطلاعات درون آنان همچنان باقی می‌مانند. این اطلاعات قادر به نابودی نبوده و فقط در وسعتی بزرگ و در خارج از بدن او پراکنده خواهند شد. اگر فرد زنده بماند، این اطلاعات مجددا به میکروتوبول‌ها باز می‌گردند. در این حالت فرد از تجربه‌ی نزدیک به مرگ سخن خواهد گفت! اما اگر این فرد بمیرد، غیرممکن است که این اطلاعات به کلی نابود شوند، در واقع این اطلاعات کوانتومی در خارج از بدن او تا مدتی نامحدود حضور خواهند داشت، این همان چیزی‌ست که ما آن را با عنوان روح می‌شناسیم.

بر اساس این مطالعه، واقعیت روح در بدن انسان، چیزی بیشتر از فعل و انفعالات نورون‌های مغزی است. حتی این احتمال وجود دارد که از ابتدایی‌ترین لحظات آغاز زمان (در پیدایش اولیه دنیا)، روح نیز موجودیت پیدا کرده باشد.

در جمع‌بندی مسائل مطرح شده در این نظریه، به نظر می‌رسد که بازگشت روح به دنیا پس از مرگ با چنین تعاریفی منطقی به نظر می‌رسد. اما آیا به نظر شما چنین چیزی امکان پذیر است؟ آیا به واقع روح انسان‌ها بعد از مرگ به دنیا باز می‌گردد؟

۳۶ دیدگاه

 1. اگر کسی مسلمان باشه و به قران عقیده کامل داشته باشه نباید فکر شان را مخشوش این چیزای کفر کنه چون اسلام گفته زنده شدن بعد از مرگ فقد تا روزی قیامت است این دنیا فقد بخاطرى آزمایش است نه بخاطرى آسایش عزیزانم این همه دغ دعه کفر است نباید عقیده خود را خراب کنیم

  (0)
 2. نیگا بچه ها نمیدونم مختص این بحث هست یا نه ولی کنجکاوم یکم ،وقتی میخوای کاری رو انجام بدی یا از جایی رد بشی همون صحنه قبل اینکه بهت برسه تو میبینش یعنی از جلوی چشات رد میشه این جریانش چیه؟؟

  (1)
 3. با سلام .اثبات وجود روح

  (1)
  • شبا ک میخوابیم روح از بدنمون جدا میشه و به گذشته و گاهی هم به آینده سفر میکنه…فلسفه ی خواب دیدن جوابه مسأله اس..
   روح انسان وزن هم داره..دفعه ی بعد بتون ثابت میکنم با مدرک

   (0)
 4. در مورد روح بحث های مختلف و بینهایتی وجود داره ولی اگه کسی بگه روح وجود نداره یعنی دنیا را پوچ خوانده و فرقی بین یه جنایتکار با یه ادم خوب نذاشته ومنطق را از بین برده در صورتی که این موضوع شاید اثباتی نباشه ولی بیشتر جنبه ایمانی داشته و بیشتر برای اثباتش باید به خودت تلقین کنی و زیاد میخ رو موضوع نشی وگرنه دچار شک میشی

  (0)
  • انسان دارای سه جنبه میباشد روح روان وجسم که روح یک پدیده معنوی ویک اصتلاح روحانی بیدار درون انسانهاست همان تنظیم کننده وتقویت کننده اصلی روان که ارامش خود را از دست ندهد وجسم را که قادر به تواناییهاست وادار میکند وقتی روح پاک وخشنود باشد ذهن انسان قشنگتر وارام میتواند قدرت تصمیم گیری را داشته باشد وجسم را در راستای حرکت وتوانایی به هدف اصلی خود یعنی پیدایش وجود خودخودشناسی وقدرتها وتوانیها وکشف وپیش بردن به رمز ورموز دنیوی وکهکشان با کمک هم ومشترک به یک نتیجه جدید وبه روز پی بردن است که به تنهای عقل درمحدوده ناقص ماندن است وعقل کل یک نیروی مافوق که خلق کننده تمام هستی نیستی وبه وجود اورنده نظام وهماهنگی وسعت درجهان وکهکشان است وما هم با تجربه کردن واشتباهات ومتفاوت بودن به یک نتیجه وباز کردن یک رمز وکشف خلقت وهدف ازخلقت دست مییابیم

   (5)
  • نظریه های جدید برای اثبات وجود روح را خواستم برایم تذکر دهید .

   (2)
 5. انسان بعد از مرگ به خواب عمیقی می رود و زمان و مکان را از دست می دهد همانند اصجاب کهف که ۳۰۰ سال خوابیدند و نفهمیدند چه قدر خوابیدند تا روز قیامت که چون جسم هم تا اون موقع به طور کامل نابود می شود پس همه خاطرات او هم که در مغز ذخیره می شود نابود می شود مگر اینکه علم ثابت کند که یک سلول یا اتمی از جسم تمام خاطرات را در خود ذخیره می کند و آن اتم دوباره تکثیر شده و تبدیل به همان انسان اولیه می شود با تمام خاطراتی که داشته. البته آن اتم یا سلول تحت هیچ عنوان نباید از بین برود حتی با خوردن و سوختن آن و تا روز قیامت باید محفوظ بماند.هنوز علم این را ثابت نکرد.

  (-11)
 6. همه چیز انسان دقیق و سرجاشه پس خدایی هست که اینارو دقیق افریده الکی یا به خودی خود درست نمیشه که پس روح هم وجود داره

  (0)
 7. یا خدا نگا این همه دانشمند تو این سایت خخخخخ

  (2)
 8. منم بهج میجم چه بیاد پیشی بشه و تو لو بوخوله

  زیاد بهش فکر نکنید بهتره چون خودش میاد سراغتون

  (-3)
 9. چیزی بعنوان روح وجود نداره و انسان پس از مرگ بطور کامل نابود میشه

  (-6)
 10. با فرض اینکه این اطلاعات و داده ها از مغز که همون کامپیوتر بیولوژیک می باشد خارج شود و در کائنات در جریان باشد مانند امواج الکترومغناطیس اما آیا می تواند از محیط پیرامون خود درکی داشته باشد بطور مثال روح فرد پدر یا مادر یا همسر و فرزندان یا محل زندگی خود را تشخیص دهد .بعید به نظر می رسد چون اگر ذهن انسان مانند یک نرم افزار کنترل کننده که در cpu ذخیره شده است عمل کند .حواس انسان هم مانند سنسور عمل می کند که اطلاعات را از محیط اطراف دریافت می کند وبه ذهن میفرستد تا پردازش شود حال با فوت فرد کلیه این سخت افزار از بین می رود آیا این اطلاعات خام نمی تواند درکی از ماهیت خود داشته باشد و تصویری از فرد موتوفی ایجاد کند . بنظر من ماهیت روح به این شکل می باشد که یک خرد کلی مانند سرور شبکه کامپیوتری حاکم بر کائنات می باشد و انسانها هم مانند کامپیوتر های سرویس گیرنده هستند که هم اطلاعات را از سرور دریافت می کنند و هم اطلاعاتی که از پیرامون خود کسب می کنند در سرور ذخیره می کنند و این ارتباط شبکه ایی بصورت وای فای یا شکل پیشرفته آن کوانتومی می باشد . و وقتی فرد میمیرد این ارتباط قط می شود ولی اون اطلاعات در سرور اصلی وجود دارد.

  (-1)
  • داداشی باور میکنی دقیقا همین نظر تورو ملاصدرا به زبون فلسفه گفته
   فقط اونجا واسط رو به جای وای فای ، عزائیل دونسته و سرور رو خدا در نظر گرفته بعد گفته اولن ارواح تا وقتی پیش سرورن خیلی اطلاع دقیقی از اوضاع عالم ندارن
   ثانیا دوباره تو قیامت در بدن های جدید بر میگردن به اصطلاح باز تولید میشن اون موقع است که میتونن طعم لذت بهشت یا عذاب جهنمو با بدنهاشون بچشن

   (1)
 11. به نظر من داستان خیلی مرموضه بیشتر فکر کنید و به همه چیز شک کنید و یه خورده هم تخیل رو چاشنی کار کنید
  رابطه عجیبی میونه دین و علم هست ، به سیاست هم نیم نگاهی داشته باشید (نژاد)
  نشونه ها اعداد و ارغام همه با هم در ارتباط هستند ولی به صورت نا منظم
  نمیخوام بیشتر توضیح بدم

  (-5)
 12. چرا مواردی را که ما با حواس پنج گانه مان درک نمی کنیم فکر می کنیم وجود ندارند ؟ اگه ما روح را با چشم فیزیکی نمی بینیم چرا فکر می کنیم وجود نداره ؟! به نظر من ادم ها فقط از جنس ماده نیستند . احتمالا تا حالا چیزی در مورد (OBE (Out of body experience شنیدید . در واقع تو این حالت روح شخص خارج از جسم مادیش قرار می گیره انگار که تو فضا شناوره و روح می تونه خارج از جسم فیزیکی یه مواردی را تجربه کنه. خیلی از افرادی که تا دم مرگ می روند و نمی میرند این حس را تجربه می کنند. چندین سال قبل یکی از همکارهای من مشکل قلبی داشت و تو بخش مراقبت های ویژه یه بیمارستان بستری شده بود. یک روز خیلی حالش بد می شه و حدود یک دقیقه ضربان قلبش متوقف می شه پزشکها و پرستاران سریع بهش شوک می دهند. به من می گفت بعدا متوجه شده بوده که تمام این اتفاقات فقط حدود یک دقیقه بوده اما اون احساس می کرده که ساعات هاست که بالای بدن خودش تو هوا شناوره. می گفت خیلی حس خوب و غریبی هست. مثل یک جور حس بی وزنی و …

  (4)
 13. وجود روح یه چیز غیر منطقیه . چون میگن ک فقط انسان ها تو این کره خاکی روح دارن و حیوونا ندارن . خب اگه ما اینو در نظر بگیریم و به تکامل داروین یه نگاهی بندازیم انسان ها قبلا به این پیچیدگی نبودن یه سری میمون ها ک در حد خوردن خابیدن زندگی میکردن بعد به تکامل رسیدن تا ب اینجا رسیدن
  پس قبل از تکامل نوعی میمون و حیوان بودن
  اگه مسعله وجود روح فقط برای انسان هاست پس قبل از تکامل این روح در بدن این موجودات اولیه ک میشه گفت حیوان بودن نبوده (بنا به نظریه ادیان) و بعد از این ک انسان کنونی شکل گرفته و مغز پیچیده تر شده روح به وجود اومده! ک مارو ب این نتیجه میرسونه ک روح همون مغز هست . ک اونم بعد از مرگ نابود میشه
  باز هم بهترین کار تحقیقات علمیه ولی خب فعلا دلیل منطقی واسه وجود روح وجود نداره و این احتمال یک در میلیارده
  این

  (10)
 14. دانشمندان ابتدا باید وجود روح رو اثبات کنن بعد برن سراغ باقی قضایا!

  (12)
 15. به نظر من این نظریه قابل حضم تر از بقیه نظرات بود.

  (3)
 16. وقتی مردیم می فهمیم

  (10)
 17. باز گشت همه به سوی اوست

  (-9)
 18. سلام
  لطفا کتاب جوآن فالون را مطالعه نمایید
  به بسیاری از سوالات شما پاسخ داده
  بسیار کتاب جالبیه در زمینه تزکیه جسم وروح

  (2)
 19. اکتو پلاسم در علم بیواوژی وجود ندارد

  (-1)
 20. اکتو پلاسم در علم ببولوژی وجود ندارد

  (-1)
 21. آقای Mojtaba
  یخورده آرومتر . “اصلا درست نیست” ، نظر منطقی ای نیست
  صبر کنید شاید در دوران زندگی شما این مسئله کاملا آشکار بشه و خودتون پی ببرید که نباید سریعا و بدون دلیل علمی ، این موضوع رو قاطعانه نَفی و رَد کنید .
  حالا دین و مذهب یه چیزی گفته . اجازه بدهید علوم هم تحقیقات و کارهای خودشو انجام بده .
  بالاخره معلوم میشه دین درست میگه یا علم .

  (-2)
  • صد هزاران حشر دیدی ای عنود
   تاکنون هر لحظه از بدو وجود
   از جماد بی‌خبر سوی نما
   وز نما سوی حیات و ابتلا
   باز سوی عقل و تمییزات خوش
   باز سوی خارج این پنج و شش
   تا لب بحر این نشان پایهاست
   پس نشان پا درون بحر لاست
   زانک منزلهای خشکی ز احتیاط
   هست دهها و وطنها و رباط
   باز منزلهای دریا در وقوف
   وقت موج و حبس بی‌عرصه و سقوف
   نیست پیدا آن مراحل را سنام
   نه نشانست آن منازل را نه نام
   هست صد چندان میان منزلین
   آن طرف که از نما تا روح عین

   (2)
 22. اولا این تقسیم بندی ما به مادی و غیرمادی کار ذهن ماست و اصلا واقعیت خارجی نداری،ماده و غیر ماده ای وجود نداری و اینها صرفا مفاهیم ذهنی هستن،هیچ مرزی بین ماده و غیر ماده وجود نداره،و اینکه یک چیزی پشت سر تمام این جریانات زندگی و جهان هست قطعی است

  (7)
 23. اینکه بعد روح رو با دنیا ماده یکی بدونیم اصلا درست نیست حالا این بماند .غیر از اون با توجه به اطلاعات کمی که دارم اولین باره که اسم میکرو توبل رو میشنوم رابط روح با جسم هست اون چیزی که تقریبا تو تموم کتاب ها خوندم اسمش «اکتوپلاسم» هست

  (1)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*