سفر در زمان به لحاظ ریاضیاتی امکان پذیر است! | گجت نیوز
آخرین مطالب
0
امروز
سفر در زمان

سفر در زمان به لحاظ ریاضیاتی امکان پذیر است!

سفر در زمان ، موضوعی جذاب برای داستان‌ها و فیلم‌های تخیلی است. بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، دانشمندان امکان سفر در زمان به لحاظ ریاضیاتی را تایید می‌کنند!

نتایج یک مطالعه جدید، سفر در زمان را پدیده‌ای امکان‌پذیر و قابل دست یابی معرفی می‌کند. محقق اصلی این مطالعه بر این باور است که تقسیم فضا به سه بُعد مختلف و جداسازی زمان از آن تعریفی اشتباه بوده و فضا زمان را می‌بایست به عنوان یک زنجیره‌ی متصل به هم در نظر گرفت.

دانشمندان حاضر در این مطالعه، یک مدل ریاضیاتی جدید از ماشین زمان را پیشنهاد کرده‌اند که پدیده‌ی سفر در زمان را در واقعیت امکان‌پذیر می‌سازد. این مدل جدید، قادر است مسافرین ماشین زمان را با بهره‌گیری از خمیدگی فضا زمان، به گذشته و یا آینده منتقل کند. در واقع به کمک این ماشین، امکان سفر به گذشته و سفر به آینده برای مسافرین این دستگاه فراهم خواهد شد.

سفر در زمان ، با استفاده از ایده‌ی تاردیس در مجموعه تلویزیونی دکتر هو !

بن تیپت (Ben Tippett) به عنوان استاد ریاضی و فیزیک دانشگاه بریتیش کولومبیا در کانادا و دیوید تسانگ (David Tsang) به عنوان متخصص فیزیک نجومی در دانشگاه مریلند، یک مدل ریاضیاتی جدید را با استفاده از قانون نسبیت عمومی آلبرت انیشتین ارائه کرده‌اند. این مدل جدید که تاردیس (TARDIS) نام‌گذاری شده، امکان سفر در زمان را بر روی کاغذ به خوبی تشریح می‌کند.

بن تیپت به عنوان محقق ارشد این مطالعه می‌گوید:

از آن‌جا که این پدیده هنوز به واقعیت تبدیل نشده است، مردم تصور می‌کنند که سفر در زمان ، به داستان‌ها و فیلم‌های تخیلی اختصاص دارد. اما به لحاظ ریاضیاتی، سفر در زمان پدیده‌ای امکان پذیر است!

دانشمندان حاضر در این مطالعه، سعی بر آن داشته‌اند که مدل ریاضیاتی خود را با تکیه بر تاردیس تشریح کنند. این ماشین زمان ، یکی از رکن‌های اساسی سریال دکتر هو است و همچون یک سفینه‌ی فضایی عمل می‌کند.

سفر در زمان

البته پیش از آنکه در رویای سفر در زمان غرق شویم، باید این چشم‌انداز را نیز مدنظر قرار دهیم که هنوز تا واقعیت سفر در زمان فاصله بسیاری باقی مانده است؛ چرا که محققین می‌گویند هنوز به طرحی دقیق و کاملا واضح، برای ساخت این سبک از ماشین زمان دست پیدا نکرده‌اند. در واقع مواد مورد نیاز برای ساخت چنین دستگاهی بسیار عجیب و غریب است و حتی هنوز عنصر مربوط به آن را کشف نگردیده است.

بر اساس این مدل، از این پس می‌بایست جهان را به صورت 4 بعدی و زنجیره‌ای متصل به هم نگاه کنیم. در واقع اینکه جهان را 3 بعدی و زمان را به صورت یک بُعد مجزا تصور می‌کنیم امری اشتباه است! این مدل، به ما کمک می‌کند تا پیوستگی فضا زمان را به شکلی بهتر درک کرده و در جهات مختلف زمان حرکت کنیم.

نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتین، اثرات گرانشی در جهان را به خمیدگی فضا زمان مرتبط می‌سازد. به کمک این نظریه، می‌توان پدیده‌ی بیضی شکل بودن مدار سیارات و ستاره‌ها را نیز تشریح کرد.

اگر فضا زمان «تخت» یا «غیر خمیده» بود، سیارات در مداری با خط مستقیم حرکت می‌کردند. اما بر اساس نظریه نسبیت، شکل هندسی فضا زمان در مجاورت اجسامی با جرم بالا خمیدگی پیدا می کند. از این رو، مسیر سیارات در حین گردش به دور ستاره‌ها، دایره‌ای و یا بیضی‌شکل است.

دانشمندان بر این باورند که علاوه بر فضای فیزیکی، زمان نیز در مجاورت اجسامی با جرم بالا نیز دچار خمیدگی می‌شود.

سفر در زمان

بن تیپت در این‌باره می‌گوید:

جهت زمان نیز دچار خمیدگی می‌شود، برای مثال در مجاورت سیاه‌ چاله ها، زمان به کندی حرکت می‌کند. مدل ریاضیاتی ارائه شده با الهام گیری از مفهوم خمیدگی فضا زمان، قادر است پدیده‌ی سفر در زمان را امکان‌پذیر سازد. در این ماشین پیشنهادی، خمیدگی فضا زمان به یک دایره تبدیل شده و مسافرین را در درون محور زمانی حرکت می‌دهد.

به منظور مهار کردن ویژگی های این نظریه علمی، دانشمندان ساخت یک مدل حبابی از هندسه‌ی فضا زمان را پیشنهاد می‌کنند. بدین ترتیب هرآنچه که داخل این ماشین زمان قرار داشته باشد، در درون این دایره‌ی زمانی حرکت خواهد کرد. حال اگر این حباب بتواند به فراتر از سرعت نور دست پیدا کند، امکان سفر به گذشته برای مسافران فراهم خواهد شد.

از طرفی ناظران خارجی این ماشین، قادر هستند تغییرات در حال وقوع در ماشین زمان را به خوبی مشاهده کنند. از جمله وقایع بسیار جالب در این پدیده، می‌توان به شکستن پوسته‌ی یک تخم مرغ و سرهم شدن دوباره‌ی آن اشاره کرد.

ایده‌ی اولیه این دستگاه را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید. شخص A به عنوان مسافر زمان در این حباب قرار گرفته و شخص B به خوبی می‌تواند این پدیده‌ی شگفت‌انگیز را مشاهده نماید.

پیکان زمان که در جهان ما همواره به سمت جلو حرکت می‌کند، در تصویر زیر با پیکان‌های مشکی رنگ نمایش داده شده است.

سفر در زمان

کاراکترهای A و B، زمان را به اشکالی کاملا متفاوت از همدیگر تجربه می‌کنند. محققین در این باره می‌گویند:

در داخل حباب، شخص A می‌تواند رویدادهای در حال اتفاق برای فرد B را در دوره‌هایی معین مشاهده کند. این در حالی‌ست که کاراکتر B، دو نسخه متفاوت از کاراکتر A را در یک مکان می‌بیند. در یک نسخه عقربه‌های ساعت به جلو و در دیگری به عقب حرکت می‌کنند!

به بیانی دیگر، ناظر خارجی می‌تواند کاراکتر A را در ماشین زمان، در دو نسخه مختلف مشاهده کند. در یک نسخه، زمان به سمت جلو و در دیگری زمان به عقب حرکت می‌کند. البته در واقعیت، حرکت زمان به عقب ، نیازمند آن است که ماشین زمان بتواند به سرعتی بالاتر از سرعت نور دست پیدا کند.

با وجود آنکه دانشمندان، توانسته‌اند این مفهوم را به شکل ریاضی تشریح کنند، اما ساخت آن مسئله‌ای بسیار پیچیده‌ است. آن‌ها در این باره اظهار داشته‌اند:

با وجود اینکه مدل مذکور، به لحاظ ریاضی امکان‌پذیر است، اما امکان ساخت آن وجود ندارد. ساخت ماشینی پیشرفته برای سفر در زمان ، نیازمند ماده‌ای عجیب و غریب است که بتواند فضا زمان را خم کند.

دیگر مدل ارائه شده برای پدیده سفر در زمان، سفینه Alcubierre است که با دارا بودن یک پوسته منحصر به فرد، می‌تواند موجب خمیدگی در ساختار فضا زمان شود. با این وجود، هر دوی این مدل‌ها، تا کشف ماده‌ی عجیب و غریب مذکور به صورت حل نشده باقی خواهند ماند.

سفر در زمان

با این حال، دانشمندان از زمان‌هایی بسیار دور، در رویای سفر در زمان هستند. بن تیپت در این باره می‌گوید:

سفر در زمان موضوعی بسیار جذاب و در عین حال مشکل ساز است. محققین بسیاری از سال 1949 میلادی، در تلاش هستند که مدل‌های جدیدتری را برای این پدیده ارائه کنند. مدل ریاضیاتی جدید، می‌تواند راه‌ها را برای دست‌یابی به این رویای دیرینه هموارتر سازد.

۱۶ دیدگاه

 1. انسانها بنوعی توانایی هرکاری رو دارند. روح انسان در خواب چیزهایی رو میبینه که یا قبلش اصلا ندیده و یا مکانی میره که هرگز نرفته و با گذشت زمان طرف متوجه میشه مثلا چندسال پیش چنین چیز رو در خواب دیده که بطور کلی به این رویای صادقه میگیم.سیر کردن زمان و مکان کار روحه و جسم توانایی تحمل این کار سریع رو نداره.نیروی ناخودآگاه انسان کارهایی میکنه که علم در مقابلش میمونه.

  (0)
 2. کسایی که میگن اگه امکان پذیر بود باید الابن از اینده میومدن=
  عزیزانم هنوز اینده به وجود نیومده که بخوان ایندگان بیان به گذشته
  به علاوه شاید این یوفو ها که همه میگن فضایی هستند از ایندگان باشند

  (0)
 3. سلام . امکان پذیر هستش به نظر من . اونایی که میگن اگه امکان پذیر بود ایندگان به زمان ما می امدن ولی من 2 نظر و جواب دارم .1 شاید ایندگان حق ندارند به گذشته سفر کنن . 2 . شاید ایندگان به زمان ما امدن ولی کسانی که شاهد اون بودن حتما راز نگهدار بودن . البته نظر و جوا 3 هم دارم . کی گفته کسی به زمان ما نیومده . یک شخصی از سال 1955 خورده ای اینا به زمان 2006 اومده ولی ناگهان نا پدید شد . برای دیدن این کلیپ به یوتیوب برین . فردی که در زمان سفر کرد . بعدشم این کار شدنی هست و کسانی که میگن خدا رضی نیست در زمان سفر کنیم اشتباه میکنید . خدا مارو افریده زندگی کنیم و پیشرفت کنیم . خدا به ما مغز داد پیشرفت کنیم . مثل مورچه ها که با اینکه مغز بسیار کوچکی دارن که شاید باید با میکروسکوپ ببینیم . توانایی جمع کردن غذا و ساختن لونه دارن . نظر شما چیه توروخدا نظر بدین من میخوام نظر شمارو بدونم

  (1)
 4. از نظر ریاضی میشه معنیش اینه که روی کاغذ میشه یعنی فقط تئوری هستش

  از نظر عملی اینکار شاید شدنی باشه ولی تابع فرمولی دیگه میشه که فعلا” وجود نداره

  فرمول فعلی توسط اینیشتین تعریف شده و برای زمان رو بجلو هست و خود اینیشتین گفته که انسان نمیتونه به سرعت نور برسه, بنا بر این اگه در فرمول او سرعت از سرعت نور تجاوز کنه زمان منفی میشه

  یعنی میشه اینطور تصور کرد که به عقب بر میگرده

  ولی بر طبق نسبیت اگر ماده ( انسان ) به سرعت نور برسه , تبدیل به انرژی میشه

  بنابر این بازگشت زمان تابع فرمول دیگه ای خواهد بود

  (1)
 5. اگه اینجوری باشه شاید ایندگان به گذشته که حال ما باشه اومده باشن یعنی در واقع ما حال نیستیم ما گذشته ایم البته اگر ماشین زمان ساخته شده باشه ،بعد باز اگر بشه به گذشته قبل از خودمون بریم در اون صورت ما حال هستیم بعدش میتونیم از گذشته حال روتغییر بدیم بعدش احتمالا باید اینها همه در جهان های موازی اتفاق بیفته بعدش مخم داره سوت میکشه??

  (1)
 6. والا به خدا من از اینده اومدم فقط روم نمیشه بگم

  (2)
 7. سلام

  قسم میخورم من از اینده اومدم باور کنید چه مدرکی میخواهید تا باور کنید فقط مسترسم اگر ثابت کنم دیگه نتونم راحت زندگی کنم

  (1)
 8. اصا چنین چیزی نمیشه اصا امکان پذیر نیست

  (1)
 9. میدونین منظورشون اینه سوار یک سفینه بشی با سرعت نور بری و برگردی زمان کند میگذره و کسانی که رو زمین هستن بنده خداها پیر شدن ولی اونشخص توی سفینه جوان مونده و برگشته و ساله هم گذشته و انگار طرف رفته به آینده ولی این تقلب محصوب میشه یکجورایی خخخ سفر زمان نیست ، به گذشته که ما الان روی اون هستیم و نابودش کردیم شاید منظورشون این هست که مثل اینکه اثرات اون انفجار اولیه جهان هنوز هست و ما از روی اون متوجه شدیم ، طرف بازم سوار اون وسیله میشه و با سرعت نور حرکت میکنه و وارد اون اثرات به نوعی میشه ولی در کل همچین چیزی امکان نداره به نظر من که بشه دستکاری کرد زمان رو شاید فقط بشه دیدش که اگرم اون بشه واقعا جالبه ولی بعید میدونم در کل

  (3)
 10. اگرمیشد که ماشین زمان درست کرد پس الان یاخیلی گذشته باید شاهد این بودیم که انسانهایی فوق پیشرفته اززمانها ی خیلی دورازاینده امدن وبه مامیگفتن که ماازاینده مثلا سال ۳۰۰۰تمدن پیشرفته به عقب برگشتیم وناظراجدادمون درگذشته ایم پس چراکسی ازاینده نمیاد وقتی میگن میشه رفت به اینده پس الان باید اینده فوق پیشرفته وجودداشته باشه که به این علم رسیدن که میتونن به ماکه گذشته انها هستیم سربزنن

  (5)
 11. هیچوقت نمیشه به زمان سفر کرد چون امکان پذیر نیست

  (-20)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*