آخرین مطالب
3
امروز
عملکرد تراشه اسنپدراگون 835

عملکرد تراشه اسنپدراگون 835 بر روی ویندوز 10 چندان جالب نیست!

عملکرد تراشه اسنپدراگون 835 ، مغز متفکر اغلب پرچمداران سال 2017، حین استفاده از پلتفرم ویندوز راضی‌کننده نیست. چیپست اسنپدراگون 835 در دستگاه‌های اندرویدی عملکرد بهتری دارد.

تلاش مایکروسافت برای استفاده از ویندوز 10 در دستگاه‌های دارای پردازنده‌های معماری ARM دیگر بر کسی پوشیده نیست. این شرکت بیش از همه بر روی استفاده از تراشه‌های موبایل سری اسنپدراگون کوالکام تاکید دارد. اگرچه مشاهده تراشه اسنپدراگون 835 بر روی یک دستگاه دارای سیستم عامل ویندوز 10 بسیار هیحان‌انگیز است، اما نتایج به دست آمده از بنچمارک Geekbench نشان می‌دهد عملکرد تراشه اسنپدراگون 835 حین استفاده از پلتفرم ویندوز در حد انتظار نیست و در مقایسه با زمان استفاده از آن در دستگاه‌های اندرویدی ضعیف‌تر است.

عملکرد تراشه اسنپدراگون 835

ویندوز را اغلب به عنوان یک سیستم عامل 32 بیتی می‌شناسند. مایکروسافت پیش از این نیز چندین مرتبه تلاش کرد پلتفرم خود را بر روی سایر معماری‌ها به کار ببرد، اما هیچ‌کدام یک از این پروژه‌ها تاکنون به اندازه زمان استفاده از ویندوز در دستگاه‌های دسکتاپ مفید و کارآمد نبوده است. پروژه ویندوز آر تی یکی از این نمونه‌ها است.

ویندوز آر تی در واقع نسخه‌ای از ویندوز 8 مایکروسافت است و برای اجرا بر روی دستگاه‌های دارای پردازنده‌های مجهز به معماری ARM در نظر گرفته شده بود. هیچ‌کدام یک از نرم افزارهای دسکتاپ (به جز موارد پیش‌فرض) بر روی آن اجرا نشده و تمامی برنامه‌های این سیستم عامل منحصربه‌فرد هستند. این پروژه چنان ناموفق بود که مایکروسافت احتمالا آرزو می‌کند برای همیشه از تاریخ حذف شود!

ویندوز آر تی

عملکرد تراشه اسنپدراگون 835 بر روی ویندوز 10 به مراتب از اندروید ضعیف‌تر است

اما معماری ARM علاوه بر گسترده بودن به خاطر استفاده از آن در تمامی گوشی ها و تبلت ها مزایای دیگری نیز دارد. برخلاف میل اینتل،‌ نمی‌توان از برخی ویژگی‌های این دسته از پردازنده‌ها همچون کوچک بودن و همچنین کم‌مصرف و بهینه بودن چشم‌پوشی کرد. دقیقا به همین دلیل مایکروسافت با وجود شکست خوردن هیچ‌گاه از تلاش برای بهینه کردن ویندوز به منظور استفاده بر روی پردازنده‌های دارای معماری ARM دست نکشیده است. این شرکت همچنان در همکاری با کوالکام سعی دارد پلتفرمش را برای استفاده بر روی دستگاه‌های موبایل بهینه کند.

با وجود این تلاش‌ها، به نظر می‌رسد مایکروسافت هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده است، چرا که بر اساس اطلاعات به دست آمده از بنچمارک Geekbench، عملکرد تراشه اسنپدراگون 835 حین استفاده از ویندوز 10، ضعیف‌تر از زمان استفاده از آن بر روی پلتفرم موبایل گوگل است.

معماری ARM

امتیاز آن حین پردازش به صورت تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب 1202 و 4263 بوده است، در حالی که عملکرد تراشه اسنپدراگون 835 بر روی دستگاه‌های اندرویدی، حین پردازش تک هسته‌ای و چند هسته‌ای 2200 و 7700 است.

عدم توانایی مایکروسافت برای بهینه‌سازی ویندوز به منظور استفاده بر روی تراشه‌های اسنپدراگون کوالکام مایه ناامیدی است. کاهش عملکرد تراشه اسنپدراگون 835 تا این اندازه سبب می‌شود سایر مزیت‌های استفاده از پردازنده‌های دارای معماری ARM دیگر دیده نشوند. از نظر نرم افزاری، استفاده از ویندوز 10 از ویندوز آر تی بسیار بهتر است، اما مایکروسافت باید سخت افزاری مناسب برای اجرای این سیستم عامل بر روی دستگاه‌های موبایل پیدا کند.

یک دیدگاه

  1. اینکه فرمودید ویندوز رو فقط به ۳۲ بیتی میشناسند اشکال بر اون وارده ولی بحث معماری بر همگان پوشیده نیست معماری آرم بیشتر برای دستگاههای همیشه متصل به اینترنت با حجم پایین پردازش مناسب هستند ولی برای پردازشهای سنگین قطعا ایجاد حرارت نیاز به استفاده از فن یا راه دیگه ای برای سرد کردن رو میطلبه مگه نظر شما این باشه که کوالکام توانسته معجزه بکنه که اینتل و تراشه های اونو با تراشه های کوالکام مقایسه کردید
    ضمنا هنر مایکرو الان بیشتر روی پلتفرم واحد یا وان کور داره خودشو نمایان میکنه که احتمالا در اینده سلطنت اندروید رو به چالش خواهد کشید

    (2)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*