قیمت خودروهای وارداتی با آغاز مجدد ثبت سفارش جدید واردات کاهش پیدا می‌کند | گجت نیوز
آخرین مطالب
0
امروز
قیمت خودروهای وارداتی

قیمت خودروهای وارداتی با آغاز مجدد ثبت سفارش جدید واردات کاهش پیدا می‌کند

به گفته مسئولان و فعالان بازار خودرو، با بازگشایی ثبت سفارش جدید واردات خودرو، حباب قیمت خودروهای وارداتی می‌ترکد و شاهد کاهش قیمت این محصولات در بازار ایران خواهیم بود.

دستورالعمل جدید واردات خودرو به تازگی نهایی شده و همه چیز برای اجرای آن و باز شدن مجدد سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی آماده شده است. اگرچه انتظار می‌رود با افزایش تعرفه های واردات خودرو شاهد افزایش قیمت این محصولات در بازار کشورمان باشیم، اما مسئولان معتقدند قیمت‌های فعلی بازار کاذب و حبابی بوده و با بازگشایی سایت ثبت سفارش و ورود خودروهای جدید به بازار کشورمان، این قیمت‌های غیر منطقی شکسته شده و شاهد کاهش قیمت خودروهای وارداتی خواهیم بود.

قیمت خودروهای وارداتی کاذب است و قطعا کاهش پیدا می‌کند

سامان فیروزی، مدیرعامل شرکت کرمان موتور در این باره می‌گوید توقف طولانی‌مدت ثبت سفارش واردات خودرو، عدم قطعیتی را نسبت به آینده بازار خودرو به وجود آورده بود و در این مدت، فعالیت برخی دلالان و همچنین دپو کردن خودروها در انبار برخی شرکت‌ها و عدم عرضه این محصولات باعث افزایش قیمت شدید خودرو به خصوص قیمت خودروهای وارداتی شد. با این حال اگر نمایندگان رسمی واردکنندگان، خودروها را با سود کمتر از بازار عرضه کنند، قطعا این قیمت‌های کاذب که اکنون در بازار شکل گرفته، شکسته می‌شود.

مدیرعامل کرمان موتور در ادامه به افزایش تعرفه واردات خودرو اشاره کرد و گفت:

ممکن است افزایش تعرفه‌ها قیمت پایه خودروها را بالا ببرد، اما نه به این اندازه‌ای که اکنون در بازار وجود دارد. نمایندگان رسمی خودرو رقیبان یکدیگر هستند و وجود رقابت باعث می‌شود هر کدام از آن‌ها شرایط بهتری برای گرفتن سهم بیشتر از بازار را در نظر بگیرند. بنابراین حتی با افزایش تعرفه واردات خودرو هم قیمت‌ها بین بازار سیاه فعلی و قیمت‌های قبل از تعرفه، متعادل شده و کاهش پیدا می‌کند. وقتی عرضه وسیعی در بازار با قیمت پایین‌تر اتفاق می‌افتد، قیمت خودروهای دپو شده نیز شکسته می‌شود. اگر نمایندگان رسمی، خودروهای موجود در انبارشان را با قیمت‌های متعادل عرضه کنند، دیگر فروشندگان و دلالان نیز چاره‌ای جز کاهش قیمت‌ها نخواهند داشت.

فیروزی همچنین عنوان کرد که سیاست دولت و فشار بر روی برندهای خارجی در واردات برای تولید و سرمایه‌گذاری در ایران، سیاست درستی است و در بلندمدت به نفع کشورمان تمام خواهد شد. وی در پایان به دستورالعمل جدید ساماندهی واردات خودرو اشاره کرد و گفت بهترین و شفاف‌ترین ابزار برای کنترل و مدیریت واردات و ارز، تعرفه است ولی شیوه اجرای آن نیز اهمیت زیادی دارد. دستورالعمل جدید واردات خودرو ترکیبی از حجم و ارزش خودرو در تعرفه‌گذاری است که اگر مرجع کنترلی دقیقی در اجرای آن باشد، می‌تواند موفق شود.

قیمت خودروهای وارداتی

در همین رابطه، سایر فعالان بازار نیز معتقدند باز شدن مجدد ثبت سفارش باعث از بین رفتن جو روانی افزایش قیمت خودروهای وارداتی و آغاز مجدد عرضه این محصولات از سوی واردکنندگان می‌شود. به این ترتیب در روزهای آینده باید شاهد ترکیدن حباب قیمتی این محصولات در بازار ایران باشیم.

۳ دیدگاه

  1. ما هم خریم ؟کاهش چی پیدا میکند

    (0)
  2. چقدر سنگه پا قزوینن ایناااا!!!!

    (1)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*