آخرین مطالب
21
امروز
لایه اوزون

سوراخ لایه اوزون در حال بسته شدن است؛ ترمیم لایه محافظ زمین تا سال 2060

لایه اوزون تا سال 2060 میلادی به طور کامل ترمیم می‌شود. محققان ناسا به تازگی اعلام کرده‌اند که سوراخ به وجود آمده در لایه محافظ زمین نسبت به قبل کوچک‌تر شده و در حال بسته شدن است.

در دهه 80 میلادی و به دلیل استفاده از مواد شیمیایی خطرناک، سوراخی در لایه اوزون (Ozone Layer) به وجود آمد که در صورت بزرگ‌تر شدن آن، حیات در کره زمین به خطر می‌افتاد. این لایه جلوی اشعه‌های خطرناک UV را می‌گیرد و اهمیت بسیار زیادی برای سیاره زمین دارد. حالا ناسا خبر خوبی را به ساکنان کره خاکی داده است و اعلام کرده که این لایه در حال ترمیم شدن است.

نتایج جدیدترین تحقیقات ناسا نشان می‌دهد که سوراخ لایه اوزون به دلیل ممنوع شدن استفاده از مواد شیمیایی خطرناک، نسبت به سال‌های گذشته کوچک‌تر شده و با ادامه این روند، به زودی کاملا بسته خواهد شد. طبق این تحقیقات، سطح ماده کلرین که به لایه اوزون آسیب می‌رساند به سرعت در اتمسفر زمین در حال کم شدن است و این امر حاکی از ترمیم شدن لایه محافظ زمین خواهد بود.

لایه اوزون

در سال گذشته نیز برخی تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده بود که دانشمندان با بررسی آن‌ها خبر از کوچک‌تر شدن سوراخ اوزون داده بودند. اکنون محققان پیش‌بینی می‌کنند که در صورت ادامه این روند، سوراخ به وجود آمده در لایه محافظ زمین تا سال 2060 میلادی یعنی حدود 42 سال دیگر به طور کامل بسته خواهد شد.

نقش پروتکل مونترال در ترمیم لایه اوزون

پروتکل مونترال، نقش بسیار مهمی در این خبر خوب داشت و می‌توان این بهبود وضعیت را از نتایج این پروتکل دانست. پروتکل مونترال در سال 1989 میلادی با هدف حذف مواد شیمیایی خطرناک برای لایه اوزون به نام «کلروفلوروکربن» یا CFC امضا شده بود و حالا نتایج مثبت این قرارداد را می‌بینیم. به گفته محققان، پس از امضای پروتکل مونترال، سطح کلرین در جو قطب شمال به طور محسوسی کاهش پیدا کرده و این روند همچنان ادامه دارد.

گفتنی است، لایه اوزون مانند یک ضد آفتابی است که حیات در کره زمین را در برابر اشعه‌های خطرناک یو وی محافظت می‌کند.

۶ دیدگاه

 1. خبر خوشحال کننده بودی!

  طی سالیان قبل همیشه از نابودیش خبر داده بودن اما الان گفتن داره ترمیم میشه

  (1)
 2. خبر خوشحال کننده بودی!

  طی سالیان قبل همیشه از نابودیش خبر داده بودن

  (1)
 3. باز خوبه دمشون گرم با این
  پروتکل مونترال
  وگرنه الان cfcمیخوریم جای اکسیزن

  (1)
 4. تا اون موقهع ما پیر شدیم

  (1)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*