آخرین مطالب
15
امروز
کوچکترین راکت ماهواره بر

ژاپن کوچکترین راکت ماهواره بر دنیا را به فضا پرتاب کرد + ویدیو

کوچکترین راکت ماهواره بر جهان توسط آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن که با نام کوتاه جاکسا (JAXA) هم شناخته می‌شود، با موفقیت به فضا پرتاب شد تا شاهد ثبت رکوردی جدید در این حوزه باشیم.

برای ارسال ماهواره جدید جاکسا به فضا، مهندسان از موشک ژرفاسنج یا موشک پژوهش SS-520 بهره برده و محموله اصلی را نیز در کلاهک مخروطی‌شکل آن قرار دادند. همان‌طور که احتمالا حدس زده باشید، کلید ثبت این رکورد جدید، محموله کوچک ژاپنی‌ها بود. در واقع موشک SS-520 مسئولیت انتقال ماهواره کوچک TRICOM-1R که تنها 13.6 اینچ (34.5 سانتی‌متر) طول دارد را بر عهده داشت. زمانی که شما قصد حمل یک وسیله کوچک را داشته باشید، نیازی به استفاده از وسایل نقلیه بسیار بزرگ نخواهد بود.

جاکسا در حالی کوچکترین راکت ماهواره بر دنیا را پرتاب کرده است که سال گذشته آزمایش اصلی این شرکت با راکت SS-520 با شکست مواجه شد. در آن زمان، ارتباط موشک با ایستگاه بعد از تقریبا 20 ثانیه به صورت کامل قطع شده بود. بعدها در بررسی‌های انجام‌شده، مشخص شد که علت احتمالی این اختلال یک اتصال الکتریکی حفاظت‌شده ضعیف بوده است. اما حالا مهندسان با برطرف کردن این مشکل، مجددا شانس خود را امتحان کردند که به نظر می‌رسد تلاش آنها نتیجه داده است.

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در رابطه با ماموریت‌های مشابه احتمالی با راکت SS-520 در دست نیست. در نتیجه فعلا این دستاورد را نمی‌توان اتفاقی معمول در نظر گرفت. چنین ماموریتی ژاپن را یک قدم به پرتاب ماهواره‌های کوچک نزدیک می‌کند. البته ژاپن تنها نیست و کمپانی‌های دیگری همچون Rocket Lab با پرتاب راکت‌ها و ماهواره‌های کوچک خود به فضا مشغول پیاده‌سازی برنامه‌های خود و رقابت با سایرین هستند. همچنین به این زودی‌ها شاهد کنار رفتن راکت‌های بزرگ نخواهیم بود، ولی احتمالا در آینده، این موشک‌ها به اندازه فعلی حیاتی نباشند. در ادامه می‌توانید ویدیوی پرتاب این موشک را تماشا کنید:

پرتاب کوچکترین راکت ماهواره بر دنیا

۶ دیدگاه

 1. ژاپن هرچی بسازه تا وقتی مستعمره آمریکاس، دو پول سیاه نمی ارزه

  (0)
 2. در رابطه با پرتاب راکت هم ژاپن یکی از پیشگامان تو ی همه عرصه هاست

  (1)
 3. ژاپون کشوره خوبیه خوشم میاد

  (1)
 4. راستش میخواستم کامنت بذارم ولی دیدم وقتی نمیتونم پیگیری کامنتم رو انجام بدم بیخیال شدم.
  مثلا الان یادم نمیاد کجاها کامنت گذاشتم که بخوام ببینم کی چی جواب داده.

  (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*