اطلاعیه دولت در مورد فیلترینگ تلگرام منتشر شد | گجت نیوز
آخرین مطالب
0
امروز
فیلترینگ تلگرام

اطلاعیه دولت در مورد فیلترینگ تلگرام منتشر شد

دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت در پی فیلترینگ تلگرام و محدودیت‌های ایجاد شده در فضای مجازی اطلاعیه‌ای را منتشر کرد. در این اطلاعیه بر سیاست دولت مبنی بر دسترسی آسان، ارزان و امن به اطلاعات و ارتباطات تاکید شده است.

دولت به فیلترینگ تلگرام واکنش نشان داد و اطلاعیه‌ای را در این رابطه منتشر کرد. این اطلاعیه با ذکر مواضع حسن روحانی، رئیس جمهور دولت دوازدهم، در زمینه فرصت‌ها، آسیب‌ها و تهدیدهای فضای مجازی، وجود اختلاف در مورد حدود صلاحیت‌ها و تشخیص مصالح عمومی را عامل تداخل در وظایف و صدور احکام متعارض در زمینه دسترسی مردم به پایگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دانست. دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت پس از فیلتر شدن تلگرام، این اطلاعیه را در دو بخش منتشر کرده که در ادامه، متن کامل آن را مشاهده می‌کنید:

متن اطلاعیه دولت در مورد فیلترینگ تلگرام

در پی محدودیت‌های اعمال شده در بخشی از فضای مجازی، دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت نکات زیر را به استحضار مردم شریف ایران می‌رساند:

الف) سیاست و برنامه دولت در حوزه فضای مجازی همواره مبتنی بر اصول زیر بوده است:

 1. دسترسی آسان، ارزان و امن به اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از مصادیق بارز حقوق شهروندی
 2. صیانت از حق انتخاب شهروندان و مقابله با هرگونه انسداد و یا انحصار در حوزه شبکه های اجتماعی
 3. تضمین شفافیت، پاسخگویی و حق نظارت عمومی مردم بر کلیه امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی
 4. حرمت شرعی و منع قانونی نقض حریم خصوصی شهروندان و کاربران
 5. تکمیل و تقویت شبکه ملی اطلاعات و حمایت از ارائه دهندگان داخلی خدمات همزمان با افزایش متناسب پهنای باند و همکاری با ارائه دهندگان خارجی خدمات در چارچوب سیاست‌های مصوب
 6. بهبود بهره‌وری و رشد اشتغال، توسعه بخش خدمات، تسهیل ارتباطات اجتماعی و فرهنگی
 7. افزایش تولید محتوای قابل رقابت و مناسب به زبان فارسی و تقویت هویت ملی و دینی و گسترش سبک زندگی ایرانی و اسلامی و مقابله با محتوای خلاف اخلاق و عفت عمومی و امنیت ملی

ب) رئیس جمهور به عنوان منتخب مردم، حافظ حقوق ملت و مسئول اجرای قانون اساسی است. او بر مبنای سوگند برای حمایت از آزادی و حرمت اشخاص و به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی فضای مجازی، مواضع رسمی و علنی خود را در مواجهه با فرصت‌ها، آسیب‌ها و تهدیدهای فضای مجازی در موارد بیان و اعمال کرده است. اهم این مواضع به شرح زیر است:

 1. تشخیص تهدید امنیت ملی، سیاست‌گذاری و اقدام متناسب صرفا بر عهده شورای عالی امنیت ملی است و دیگران موظف به هماهنگی با این نهاد عالی هستند.
 2. تعیین تکلیف امور عمومی که مرتبط با نیازها و خواسته‌های ده‌ها میلیون نفر از شهروندان است، نمی‌تواند صرفا مبتنی بر تشخیص و تصمیم موردی قضایی باشد.
 3. متاسفانه وجود اختلاف نظر در مورد حدود صلاحیت‌ها و تشخیص مصالح عمومی منجر به تداخل وظایف، صدور احکام و اقدامات مختلف و بعضا متعارض در مورد دسترسی عمومی به پایگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده است.
 4. ایجاد ابهام و تردید در جامعه به هیچ وجه صحیح و به مصلحت نیست و اثربخشی هرگونه اقدام در عرصه عمومی منوط به اقناع، همراهی و مشارکت مردم است.
 5. هرگونه سیاست‌گذاری در حوزه فضای مجازی باید هوشمندانه، متکی بر تجربیات جهانی و با رعایت ملاحظات، واقعیات، امکانات فنی و ظرفیت‌های اجتماعی اتخاذ شود.

لازم به ذکر است که عصر روز گذشته حکم قضایی فیلترینگ تلگرام صادر شد و از نخستین ساعات بامداد امروز (سه شنبه 11 اردیبهشت 1397) فیلترینگ تلگرام با مسدود شدن این اپلیکیشن در اپراتورهای تلفن همراه آغاز شد.

۸ دیدگاه

 1. گند زدن به کشور با این مسخره بازیاشون

  (1)
 2. دروغ میگن اگه اینطوری پس چرا توی سروش کانال نزدن ؟؟

  پس چرا وقتی آدرس میدن آدرس تلگرام میدن نه آدرس سروش ؟
  کانال های خبری صدا و سیما همش تو تلگرامه الانم دارن تو چشم مردم دروغ میگن
  واقعا که

  (2)
 3. داداش برادر مستر اخوی حاجی دکتر ایران شده زندان شده انفرادی شده جهنم دیگه جای زندگی نی بخدا وضع و آزادی مردم اتیوپی بهتر از ایرانه . از کره شمالی هم بدتر شده ایران مردم چرا بیدار نمیشن نمیدونم ..

  (26)
 4. دولت دروغ میگه ، خودش ریشه تمام مشکلاته
  دولت تلگرامو فیلتر کرد بعد میگه من نکردم . دلارو 4200 اعلام کرده . هیچ جای ایران ، دلار 4200 وجود نداره . حقوق های نجومی به مدیرانش میده بعد اضهار بی اطلاعی میکنه . و بسیاری دروغ های دیگه

  (16)
 5. چرا بیعرضه‌گان اقتصادی همواره به برجسته کردن مسائل حاشیه‌ای علاقه دارند؟
  1. دهها ملیون هموطن، توان استفاده از نت/لوازم دیگه را ندارند، این یکی از آنهاس
  2. دهها ملیون وبگرد، تمایلی به استفاده از دهها اپ را ندارند، این یکی از آنهاس
  3. دهها برنامۀ مشابه دیگه، آزاده، این یکی از آنهاس
  4. دهها برنامۀ دیگه بی‌ سروصدا فیلتره، این یکی از آنهاس
  5. دهها افزار دورزدن فیلتر برا دهها برنامه هست، این یکی از آنهاس

  (11)
 6. دارن رایگان میدن،تو میخای ارزون بدی؟!
  چقدر حرف احمقانه است… واقعا چقدر عوام فریبی…

  (7)
 7. چقدر دروغ گونن اعنان توی روی ما دروغ میگن

  (4)
 8. همه اینایی که گفتنم ضدشو انجلام دادن
  اینا الان تلگرامو انحصار نکردن>؟؟
  دست زور توش نیست بابا بسه دیگه ما خر نیستیم

  (13)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*