آخرین مطالب
18
امروز
رانندگان اسنپ

اعتراض رانندگان اسنپ و تپسی به درآمد پایین و نداشتن بیمه

بسیاری از رانندگان اسنپ و تپسی نسبت به کرایه‌های پایین، درآمد اندک و بیمه نبودن اعتراض دارند. در ادامه، برخی از گلایه‌های رانندگان تاکسی های اینترنتی در ایران را بررسی می‌کنیم.

تا همین مدتی پیش راننده‌های سنتی یعنی تاکسی‌داران و آژانس‌ها به تاکسی های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی اعتراض داشتند. آن‌ها معتقد بودند تاکسی های آنلاین آمده‌اند تا قیمت‌ها را بشکنند و کاسبی‌شان را خراب کنند. در نهایت رانندگان تاکسی و آژانس حریف تاکسی های اینترنتی نشدند و امثال اسنپ و تپسی به سرعت جای خود را در میان مردم باز کردند.

اما حالا این رانندگان اسنپ و تپسی هستند که نسبت به شرایط موجود اعتراض دارند و اصلی‌ترین مشکل آن‌ها هم کرایه پایین است. اخیرا رانندگان تپسی اصفهان، جلوی ساختمان مرکزی‌شان تجمع کردند و اسنپی‌ها هم در تدارک برپایی تجمعات اعتراض‌آمیز در دفاترشان هستند. آن‌ها معتقدند کرایه‌ها بسیار پایین است و کفاف مخارج را نمی‌دهد. بعضی‌ها هم از بیمه نبودن رانندگان گلایه دارند. به نظر می‌رسد مالکان آژانس‌های اینترنتی با وجود درآمد کلانی که به جیب می‌زنند و حتی مالیات هم نمی‌پردازند، حاضر نیستند زیر بار بیمه کردن رانندگانشان بروند.

رانندگان اسنپ

طبق آخرین آماری که توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر شده، در حال حاضر حدود 120 هزار راننده آنلاین، فقط در تهران مشغول به کار هستند. شرکت اسنپ مدعی است که 80 درصد بازار تاکسی های آنلاین در تهران و سایر شهرهای کشور را در اختیار دارد. با این حال، بزرگ شدن این کسب و کار و جا افتادن آن با اعتراض رانندگان همراه شده و حالا رانندگان اسنپ و تپسی دست به اعتراضات دامنه‌داری زده‌اند که در صورت ادامه‌دار بودن این اعتراضات، ممکن است کسب و کار آژانس‌های آنلاین در کشور به خطر بیفتد.

درآمد پایین رانندگان اسنپ و تپسی

یکی از رانندگان اسنپ می‌گوید درآمد بیشتر در تاکسی های آنلاین یعنی جابجایی بیشتر مسافر و در نتیجه استهلاک بیشتر خودرو، آن هم در شرایطی که دلار 6 هزار تومانی هزینه لوازم یدکی و دستمزد مکانیک‌ها را چند برابر کرده است. درآمد رانندگان اسنپ تا امروز تغییر محسوسی نداشته، در حالی که هزینه‌های زندگی چند برابر افزایش داشته است.

یکی دیگر از رانندگان نیز خطاب به مالکان اسنپ می‌گوید ما بی سواد نیستیم و ریاضی بلدیم! سهمی که اسنپ از درآمد رانندگان به خود اختصاص می‌دهد رقم بالایی است. آن‌ها می‌گویند 13 درصد از درآمد رانندگان را برمی‌دارند، اما در عمل رقم بیشتری برداشت می‌کنند. به عنوان مثال اگر در مسیری کرایه 8 هزار تومان باشد، آن‌ها 6 هزار تومان را به راننده می‌دهند و 2 هزار تومان را برمی‌دارند. مگر یک چهارم کرایه، 25 درصد نمی‌شود؟

رانندگان اسنپ

رمضانی، مدیر روابط عمومی تپسی، ادعای رانندگان در این خصوص را رد کرد و گفت سهم تپسی از کرایه رانندگان، تنها 13 تا 15 درصد است. وی همچنین اضافه کرد افزایش کرایه‌ها به نفع رانندگان نیست و تقاضاها را پایین می‌آورد. البته کرایه‌ها اندکی نسبت به قبل افزایش داشته، اما شاید انتظارات بیش از حد رانندگان را تامین نمی‌کند.

بیمه نبودن رانندگان

راننده دیگری که در تپسی مشغول به کار است از بیمه نبودن رانندگان تاکسی های آنلاین گلایه دارد. او می‌گوید رانندگان تاکسی همیشه مشکل بیمه داشتند و دارند؛ چه آن زمان که سنتی کار می‌کردند و چه حالا که به روز شده‌اند. وی افزود من راننده تاکسی در کشوری که رکورددار تصادف است، بیشترین ریسک جانی را دارم، اما بیمه نیستم و نگران معیشت خانواده پس از خودم و در ایام پیری و از کار افتادگی هستم.

مدیر روابط عمومی تپسی در پاسخ به مشکل بیمه نبودن رانندگان، توضیح داد که آن‌ها رابطه استخدامی با تاکسی های آنلاین ندارد و ساعت کاری‌شان به اختیار خودشان تنظیم شده است و تنها به صورت مشارکتی با تاکسی های آنلاین همکاری دارند. بنابراین رانندگان اسنپ و تپسی مشمول بیمه نمی‌شوند.

استخدام بیش از حد راننده

یکی دیگر از راندگان تاکسی های آنلاین معتقد است درآمد اسنپ و تپسی زمانی خوب بود که دست زیاد نشده بود، اما حالا به صورت بی رویه و توقف ناپذیر راننده استخدام می‌کنند و این موضوع سهم ما را از درآمد کاهش داده است و میزان تماس‌هایی که برای رزرو سرویس داریم، خیلی کمتر از قبل شده است.

رانندگان اسنپ

رمضانی در خصوص استخدام بی رویه راننده‌ها نیز تاکید کرد که جمعیت راننده‌های ایران ثابت است و استارت آپ‌هایی مانند اسنپ و تپسی آن‌ها را زیر پوشش خود می‌گیرند، وگرنه مسافرکش‌های شخصی و تاکسی‌ها در صورت جذب نشدن در اسنپ و تپسی هم همچنان در خیابان‌ها حضور خواهند داشت.

البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که درخواست افزایش قیمت خدمات و کالاها، تنها منحصر به رانندگان اسنپ و تپسی نیست. در شرایط اقتصاد نابسامان ایران که ثبات شرایط وجود ندارد، تمامی کسب و کارها با تراز کردن درآمد و هزینه‌هایشان دچار مشکل شده‌اند. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که قدرت خرید مصرف کنندگان هم ضلع سوم این ماجراست که سقف افزایش قیمت‌ها را محدود کرده و صاحبان کسب و کارها را با یک معادله پیچیده روبرو می‌کند. از سوی دیگر، درآمد شرکت های اسنپ و تپسی شفاف نیست و این شرکت‌ها به دلیل نامشخصی از پرداخت مالیات معاف هستند.

۴۳ دیدگاه

 1. تیم محترم اسنپ
  وقتی برا راننده ها نمره منفی میدن یاشکایت میکنن خط راننده رو مسدود نکنید مشکل راننده رو بگید بیچاره راننده خودشو اصلاح کنه از کار بیکار نشه
  شاید راننده توزندگی شخصی خودش هم اون اخلاق یا رفتار داره که خودش نمیفهمه
  باتشکر

  (0)
 2. سلام.من ی جوان تحصیل کرده ایرانیم فوق لیسانس دارم اما بیکارم.حدوده یک ساله اسنپ کار میکنم روز اول بهم گفتن مسافرکشی نون نمیده بخصوص اسنپ قبول نکردم و شروع بکار کردم شبا میرم خونه حساب میکنم میبینم هیچی نمونده واسم میرم مث دیوونه ها زیر صندلی هارو نگاه میکنم وجیبامو نگاه ک سوراخ نیستن.جدا از اینکه هیچی سرمایه نکردم ماشین صفرم داغون شده الان افتادم تو خرج تازه فهمیدم چ غلطی کردم.

  (2)
  • با سلام
   دوستان یکم فکر کنید اگه مسافر کم بشه و روزی یه مسافر ۱۰۰ هزار تومنی سوار کنی بهتره یا ۱۰ تا مسافر ده هزار تومنی
   خواهشا تاریخ معین کنید دو روز هیچ کس مسافر سوار نکنه

   (1)
 3. باسلام خسته نباشیدکرایه مخصوصادرکرج خیلی پایینه مثال بنده سمندتک سوردارم باکرایه یک پرایدمدل82 می گیره بسیارناچیزهست بااین وضعیت خیابونها ومثلامسافرنرخ زده5500تومن وقتی نگاه به لیست می کنیم 6000تومن لحاظ شده وازاین مبلغ کمیسون کسرمی شود لطفابه نوع ماشینهاتوجه بفرمایید اسنپ چرادرتهران مسافرتهران میبریم ازاون طرف اکثراوقات بایدخالی برگردیم لطب کنیدکرایه راملاحظع فرمایدمسافربا4نفرکرایه 6000پرداخت می کنه این ظلم هست برای راننده وهیچ گونه پهن به راننده نمیده اونی که باماشین کارمی کنه اخربدبختی هست ازجمله خودم شرکتهای دیگرکف کرایه 10تومن هست باتشکر

  (1)
 4. لعنت به هر شرکت و اسنپ و تاپسی که داره حق این مردم را میخوره .بخداااااااا این مردم بریدن خسته شدن. بابا دست بردارید تا کی میخوایید خون این مردم بدبختو تو شیشه کنید مثل زالو خون این ملتو بخورید.به والله پول راننده خوردن نداره.از راننده های عزیز خواهش میکنم متحد بشید کار نکنید مگه قبل از اینا تو خیابون مسافر کشی نمیکردید الانم همون کارو کنید خدا روزی رسونه ول کنید این پدر سوخته هارو که معلوم نیست دنبشون به کدوم آقا زاده ای وصله که هیچ کس جلوشونو نمیگیره. این بود عدالت علی نه بخدااااااااااااا.انسان هستید فکر دارید پس فکر کنید ببینید چی گفتم.ما خودمون باعث میشیم از ما سو استفاده کنن

  (1)
 5. این انصاف نیس قیمتا خیلی پایین در حومه قزوین انقدر قیمتا پلیینه ک حد نداره شما فقط ب فکر مسافر هستید پس راننده ها چی از این سر شهر تا ی شهر دیگ قیمت زده ۴هزار تومن این درست نیس اگ واقعا رسیدگی میکنید قیمتای شهر قزوینو بالا ببرید ب فکر راننده هاتونم باشید ممنون تشکر

  (3)
 6. دل اینا بخدا خوشه نمیدونن ک این راننده چ بردهایی شدن دست این شرکتای بینوتو نمک

  (-2)
 7. نوکرتم چرت نگو ۲شبه پول نداره نون واسه خونم بخرم انقد امثال تورو مفت بردم ک اقایون بکارتون برسید ک حالا ماشینم خابیده تعمیرگاه پول واکردن متور قفل کردشو ندارم اینم انسانیته کیه ک جواب این زنو بچه بیچاره این راننده های بدبختو بده ها!!!

  (3)
 8. باسلام این سیستم برده داری نوین است یک عمر فریبمان دادند گفتند با این شعر گر درخت تو بار دانش بگیرد به زیر اوری چرخ نیلوفری را .. والان هم دارن با این سیستم برده داری نوین به خاک سیاهمان می نشانند .اگر واقعا این نیست چرا میان تو رسانه ملی تو بوق وکرنا میکنند ومیگن رانندگان وشاغلین این جور برده داری ها بیمه میشن پس چی شد .مسولش کیه اگر شرف داره ومرفه بی درد نیست بیاد جواب بده الان چهار سال دارم تو این صنف جون میکنم تا فقط بتونم شکم زن وبچه ام را سیر کنم .ولی اخرش هم یه ماشین مونده برام که 500هزار کیلومتر راه رفته وهزار درد برا خودم بدون هیچ پس انداز و اتیه ای وشرمنده زن وبچه ام .جواب بدید اگر از خدا ترس دارید

  (10)
 9. باسلام ووقت بخیر به خدا حرو… از اسنپ نیست ونخواهد هم اومد من یک روز مسافری رو از اون طرف شهر بردم تا فرودگاه امام شد ۵٠ هزار تؤمن بعدهم أین بی همه کس پولو آنلاین پرداخت کرد وپولم نیومد حسابم هر چقدر پیگیرش شد شرکت پیچوند پولو ومسافرم رفت بود خارج وپیگیری بحث های بعداز٢ سال کار کردن توی أین دزد خونه باعث انداختن بیرون از اینجا شد جون مادرتون کار تکنید بزارید أین اسنپ به خاک سیاه بشینه باتشکر از دوستان

  (8)
 10. با سلام
  شرکتهای اسنپ و تبسی توجه کنند
  ما رانندگان هیچ حقوق و حقی در این دو شرکت نداریم ما برا گسترش و پیشرفت این شرکت ها باهاشون کار کردیم و کمکشون کردیم که به قدرت برسند ولی الان اینها دارن به راننده بدبت جفتک میندازن و ارزشی به راننده نمیدن و برعکس مسافران را انقدر پرو کردند که به ما راننده ها میپرند این دو شرکت دیکتاتوری رو ملاک خود قرار دادن و شرکت خودشونو خیلی قانون مدار میدونن

  (9)
  • تو مشهد تاکسی خطی سوار شدم از اول لادن تا آخر لادن شد 2500تومان.راننده4نفر سوار میکنه یک را میره 10هزارتومن درمیاره برگشتش هم همینطور. بعد اسنپ گرفتم اومده تو کوچه وپس کوچه ها جلو خونه رفتم دوباره تو کوچه وپس کوچه های آخر لادن شده 2هزار تومن. خودم خجالت کشیدم 5تومن بهش دادم. واقعا ستمه این قیمتا.از همون لادن تا حرم 35 کیلومتر راهه قیمت زده 7500 واقعا ظلمه

   (8)
 11. مشکل رانندگان اسنپ آینه که باهم مفتحدنیستند همه باهم کار یک هفته کارنکنید ببینید شرکت چگونه میخوابه

  (8)
 12. انگار از پشت کوه اومدی فقط به بفکر خودتونید ی کمم به اون راننده بدبخت فک کنید که به خاطر گذروندن زندگیش باید ساعت ها رانندگی کنه که شرمنده بچه اش نشه و حتی فرصت خوردن نهار و شام رو نداره.انسانیت کو شرف کو .خجالتم خوب چیزیه . دست از این مسخره بازیا بردارین راننده بدبخت شب از کمر درد و پا درد خواب نداره

  (12)
 13. من خودم ماشین شاسی دارم ولی تو این وضعیت میزارمش تو پارکینگ با اسنپ مجانی میرم اینور اونور تازه قیمت ماشینمم هر روز بیشتر میشه.. گاهی وقتا دلم میسوزه برای این راننده های اسنپ… اون روز ازر تجریش تا آزادی 12 گرفت دلم سوخت براش

  (13)
 14. مثله قدیم برو گوسفندا رو ببر بچرن خودتم بچر

  (3)
 15. مثله قدیم برو گوسفندا رو ببر چرا

  (0)
 16. آخه این کرایه است یا صدقه که کف دست راننده میذارن هرچی میگازونی از این سر شهر تا اون سر شهر آخرش میبینی همش رفته واسه سوخت و استهلاک ماشینو کمیسیونه شرکت ینی فقط حمالیش مونده واست با چنتا اسکناس مچاله که نمیدونی خرجش کنی نگاش کنی بخندی گریه کنی …..

  (19)
  • سلام .درسته الان ۹۷/۷/۲۸ مدتیه قیمت اسنپ در شهر رشت وحشتناک پایین هستش و اصلا ساعت بندی افزایش قیمتم نداره در تمامی ساعتها قیما زیر پنج تومن هست از اینور شهر تا اونور شهر با این ترافیک و ازدیام جمیت این قیمتهای بسار پایین برای راننده اصلا نمیصرفه اما یه سریهای محدود نمیدونم بر چه اصاس و موالی این مسیرارو میرن!!!!

   (3)
 17. دوستان عزیز اسنپی و تبسی
  سلام بر شما
  یه خواهشی دارم و اون این که یه دقیقه به حرفی که میزنم فکر کنید
  من بعنوان یه مسافر به شما این رو میگم
  در این اوضاع نابسمان و حال نامشخص اقتصاد و درامدی که ثبات ندارد اصلا نباید درخواست افزایش قیمت کنید
  چرا؟؟؟ چون مردم ترجیح میدن پول کمتری برای انجام کارها و صرف هزینه های زندگی کنند
  لکن موقع جا به جایی به خاطر پاییین بودن نرخ کرایه اسنپ و تپسی انگیزه بیشتری برای خارج شدن از منزل و انجام کار پیدا می کنند
  خود بنده قبلا هفته ای یکی دو بار ماشین سوار میشدم لکن الان روزی حداقل یک بار رو از اسنپ استفاده می کنم
  قصد خرید ماشین داشتم لکن الان منصرف شدم چون ناخودآگاه به بهانه پایین بودن نرخ از اسنپ بیشتر استفاده می کنم لذا از خرید منصرف شدم
  خلاصه همین پایین بودن نرخ انگیزه ی سفر میشه پس با دست خودتون مانع روزیتون نشوید
  حال خود دانید
  البته بیمه حق شماست…..

  (-38)
  • .خودت یه بار بخون ببین چه جک بی مزه ای نوشتی .افزایش نمیخواد بده حدقل ناحق نباشه از سه راه اذری تا ستاری رو زده پنج هزار .فقط دو لیتر بنزین میسوزه هزارتومن کمیسیون خودشون دو هزار تومن واسه راننده حدقل نیم ساعت تو راهی اگه شما به نیم ساعت انرژی یه ادم و سوخت و ماشینی که گذاشته واسه دو هزار تومن میگی روزی خدا اونم ببره کلا همه نابود شیم .

   (22)
  • لکن
   لکن قیمت یدکی و مصرفی خودرو 30 تا 40 برابر شده
   لکن میخوام تو صدسال سیاه از منزل خارج نشی
   چون تو میخوای به کارهات برسی منه راننده باید ضرر کنم لکن

   (39)
   • افرین قشنگ جوابشو دادی باید جواب همین ادما رو اینجوری داد

    (10)
    • این طرفه فک میکنه چخبر اینجوری ک اینا میخوان فقط باید راننده پاره شه ک این عوضی ب کارش برسه واقعا تف بروت ک همچین جرتی رو گفتی لعنت بتو مرد!!!!مگه ما راننده ها ادم نیستیم خرج زندگیمون از اسمون میبتره عوضی

     (2)
  • عزیزم یه مسیر طولانی نیم ساعت راه با ۵ هزار باید بریم خودت ماشین داشته باشی میری همین راهو هزار تومنش واسه کمیسیون ۲ هزارتومن اصطحلاک و بنزین میمونه ۲ هزار تومن دیگه ارزش داره ؟راننده های اینترنتی باید چن روز کلا کار نکنیم تا کرایه ها بالا بره

   (10)
   • کاملا راست میگین…من موندم میگن اضافه شد کجا اضافه شد همش دروغه مهضه در شهر رشت تریپا ۲ هزار تومن سه هزار تومن از اینور شهر تا اونور شهره نه تنها نمیصرفه بلکه دیوانگی مهضه کسی این مسیرارو با این قیمت بره

    (3)
  • دوست عزیز؛ راننده ها افزایش قیمت نمیخوان، معقول و مقرون بصرفه شدن قیمتها در حد انصاف رو میخوان…
   در ضمن شما این نظرت رو نشون راننده های اسنپ بدی مجانی میبر‌نت دور دور…
   نرخ فعلی کرایه ها به نفع مسافر و شرکته و به ضرر راننده ها،خوب نیست برای منافع خودمون راضی به ضرر دیگری باشیم.

   (1)
  • لکن بهتره صحبت نکنی ….

   (4)
  • نوکرتم الکی حرف نزن۲روزه پول واسه نون ندارم ک شکم زنو بچمو سیر کنم میفهمی ماشینم مونده تعمیرگاه واسه متور قفل شدشو واکنم ی تکتمنی ازین بردگی واسم نمونده ک تعمیرش کنم این چ کارو کسبیه ها فقط امثال شماها بکارتو برسید خوبه اره پس زنو بچه ماچی ما از کجا بیاریم ب کارامون برسیم نه خدایی الان خودتو بزار جای من فلک زده!!!

   (1)
  • خواهشا ببند اون دهنتو
   تو حالیت میشه صرف نداره یعنی چی
   اون بدبخت بینوا از اینور شهر تا اونور شهر میره برا ۵ تومن
   بعد میگی زیادتر نشه که مردم نمیرن
   خب نرن به جهنم
   پیاده برن تا جونشون در بیاد
   خر به خاطر زورش حمالی نمیکنه
   به خاطر خریتشه

   (0)
  • لکن . کاش راننده اسنپ باشی یه راه نیم ساعته ببرنت بعد یه ۴ هزاری بزارن کف دستت با این اقا سامان وسطیه من ببینی چقد حرفت نامردیه

   (0)
 18. فقط صدای اینا رو مشنوید بقیه پس چی

  (1)
 19. با اون رسوایی که به بار اورده شد کسی جرات نمیکنه سمت این چیزا بره

  (-2)
 20. خب کسی به این سادگی ها ازشون استفاده نمیکنه

  (-1)
 21. معلومه با این مجازی بودن ادم پیشرفت نمیکنه

  (-7)
  • اگه مثل قدیم هرکی عین ادم کار خودشو میکردو این اینترنت توی ایران نمیاومد الان ما راحت داشتیم زندگی میکردیم

   (-12)
   • احمد رضا جان به نظر من باید یه شهر یا کشوری رو اختصاص بدن به ادم های معلول ذهنی و ادم هایی با مغز پوسیده که کنار هم جمع بشن و باهم باشن تا به دیگران صدمه نزنن. چون وجود ادم هایی مثل تو در کشور ما دارن پسرفت بوجود میارن. ما کشورمون باید در حد کره جنوبی یا .. میبود ولی 4 تا مثه تو کشورو به این روز انداختن.

    (10)
 22. یه مقاله در مورد uber بنویسید که شرایط اون چجوریه.یه مقایسه هم با کپی ها ایرانیش بکنین.با تشکر

  (11)
  • هرچیزی ایرانیش داغونه سمتش نرو به نفعته

   (11)
   • سلام در تهران از دانشگاه تهران تا میدان آزادی زیر 5کیلومتر ااز 7500الی 12500کرایه ای که مسافر پرداخت میکند متغییر است همین مسیر در اصفهان از 3500 الی 4000تومان در شهرها برعکس تهران ترافیک اصلا ملاک نیست بلکه تعداد رانندگان حاضر به کار و تعداد مسافر این چه عقلانیتی است که در ترافیک باهمان کرایه بروی وتا از میزان جابجایی ها کم شد قیمت پایین بیاوری ستون منطق تاکسی اینترنتی در قیمت گذاری این است که علت قیمت کم وجود مسافر در برگشت است پس چرا وقتی مسافر کم میشود پاسخگوی تلفنی پیام میدهد برای کمی درخواست ها تماس نگیرید وقیمت را پایین میاورند در حالیکه کلی وقت بگذرد تا مسافر گیر بیاید آنهم اگر کسی جلوتر از شما نگیرداصفهان از هشت بهشت شرقی تا مرداویج از 4500الی 5500تازه اگر ترافیک بود حق مسلم مسافر است که برعکس تهران که همه تابه مسیر یاب هستند ارائه مسیر کند وبگوید از اتوبان برو وبا همان کرایه بیش از 50%مسیر را زیاد کن چون آقا یا خانم از چراغ قرمز خوششان نمیاید شرکتا هم میگه مسافت اضافه قیمت ندارد و ملاک خوشحالی مسافر است که مطمئن باشید بعدا خدمت شما هم خواهند رسید اول سوپر مارکت ها بودند با کورش وکوثر حال تاکسی ه عزیزان هیچکس مخالف پیشرفت وکاهش قیمت نیست اما معقول ضمنا جادارد از مسئولین کشور که باسم اقتصاد مقاومتی از اینگونه اسارت آپ ها حمایت میکنند فکر مشکلات معیشتی خانواده آژانس وتاکسی وبروز مشکلات اخلاقی هستند آیا خیل عظیم جوانان مجرد که ماشین پدر رامیگیرند ومهم نیست با چه قیمتی چند ساعت بقصد فقط پول توجیبی روزانه کار میکنند آیا آمار پایین ازدواج را بیش از پیش کمتر نمیکند لطفا مسئولین اجتماعی فکر عدم ازدواج دختران دم بخت وبروز مشکلات اخلاقی باشندکگلا مسافران ساده دل وخوشحال از کم کرایه این استثمار واستعمار ومجبور کردن به ککار با حداقل دستمزد بقصد زنده ماندن فراگیر خواهد شد تا مزد کارگر مثل چین بشود آنموقع است میفهمید خود این سیستم وفرهنگ را بدست خود جاری کردید

    (4)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*