آخرین مطالب
0
امروز
زباله های فضایی

زباله های فضایی باعث بروز جنگ میان کشورها می‌شود

زباله های فضایی که از بقایای ماهواره‌ها و فضاپیماها به وجود می‌آیند، در آینده‌ای نزدیک به عامل اصلی جنگ میان کشور‌ها تبدیل خواهند شد. این هشداری است که متخصصان سیاست‌های فضایی داده‌اند.

به مجموعه‌ای از بقایای ماهواره‌ها، فضاپیما‌ها و سایر اشیای فضایی ساخته دست بشر که در مدار زمین در حال گردش هستند، زباله های فضایی می‌گویند. بسیاری از کشورها چنین زباله‌هایی را مانعی برای انجام ماموریت‌های فضایی می‌دانند و آن را به عنوان چالش زباله های فضایی می‌شناسند. اکنون متخصصان و محققان سیاست‌های فضایی بر این باورند که در آینده‌ای نزدیک این چالش به معضلی امنیتی برای کشور‌ها تبدیل خواهد شد و در شکل‌گیری جنگ‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد.

زباله های فضایی

زباله های فضایی چه آثار مخربی به همراه دارند؟

در حال حاضر زباله های فضایی بسیار زیادی در مدار کره زمین در حال گردش هستند که برخورد آن‌ها با هر یک از ماهواره‌های تحقیقاتی می‌تواند باعث نابودی آن‌ها شود و آثار مخربی را به دنبال داشته باشد. از طرفی اگر هر یک از فضاپیما‌ها به خصوص فضاپیماهایی که حامل فضانوردان هستند، در هنگام پرتاب با این زباله‌ها برخورد کنند، این اتفاق موجب تخریب فضاپیما‌ها می‌شود و جان فضانوردان را تهدید می‌کند. در همین رابطه آژانس فضایی اروپا (ESA) در گزارشی اعلام کرد بالغ بر 500 حادثه برخورد، انفجار، شکستگی و قطعه‌قطعه شدن فضاپیماها به خاطر زباله های فضایی در سال 2018 اتفاق افتاده است.

بر اساس گزارش ناسا، اولین تصادف فضایی در سال 1996 از برخورد موشک تقویت‌کننده اروپایی و یک فضاپیمای فرانسوی اتفاق افتاد که به واسطه آن زباله های‌ فضایی متعددی در مدار کره زمین باقی مانده است. به طور کلی زباله های فضایی از تصادف‌های فضایی به وجود می‌آیند و به واسطه این برخوردها بالغ بر 2300 قطعه در فضا باقی می‌ماند. از این رو بیشتر کشور‌ها به دنبال تجهیز فضاپیماها به جنگ‌افزارهایی هستند تا به گونه‌ای با نظامی‌سازی چنین فناوری‌هایی از برخوردهای احتمال جلوگیری کنند. به همین دلیل متخصصان بر این باورند که چنین فعالیت‌هایی زمینه‌های شکل‌گیری جنگ فضایی را فراهم می‌سازد.

زباله های فضایی

۸ دیدگاه

 1. اینا چی هستن حالا

  (0)
 2. آره واقعا دارن مشکل ساز میشن

  (-1)
 3. همون زباله هاشون بریزه روی سر خودشون

  (-2)
 4. وا مگه مرض دارن خب برن جمش کنن

  (-1)
 5. البته به نظر من اید یه فکر به حال این چیزا کنن

  (-1)
 6. توی این یکی دیگه واقعا ما بی طرفیم
  چون هیچ فضایی رو نگرفتیم

  (1)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*