آخرین مطالب
0
امروز

خلاصه اخبار فرود کاوشگر فیله بر روی دنباله دار چوری به روایت ویدیو

دانشمندان پروژه رزتا، با پخش نخستین تصاویر ارسالی کاوشگر فیله از سطح چوری، دشواری های عملیات فرود بر این ستاره دنباله دار را توضیح دادند.

ارتباط کاوشگر فیله، پس از فرود موفقیت آمیز بر سطح چوری، برای ساعاتی با سفینه رزتا و زمین قطع شد، اما پس از مدتی نخستین عکس های خود را ارسال کرد.
Comet_from_40_metres_node_full_image_2

تصویری از سطح دنباله دار که فیله هنگام فرود به ثبت رساند. ( برای مشاهده تصویر در ابعاد واقعی روی آن کلیک کنید )

با وجود موفقیت عملیات فرود، هنوز محل دقیق استقرار فیله بر سطح چوری برای دانشمندان معلوم نیست. بویژه آنکه فیله پس از نخستین تماس با سطح چوری دست کم دوبار از جای خود بلند شده و دوباره فرود آمده است.

Welcome_to_a_comet_node_full_image_2

نخستین عکس دنباله دار که بافت خشن آن و یکی از پایه های فیله به وضوح مشخص است. ( برای مشاهده تصویر در ابعاد واقعی روی آن کلیک کنید )

اشتفان اولامچ، مدیر عملیات کاوشگر فیله با اشاره به تصاویر محل پیش بینی شده برای فرود گفت:
«حالا بهتر می فهمیم که چگونه به اینجا رسیدیم. البته دقیقا نمی دانیم کجا. گفته بودم شاید دوباره روی سطح فرود آمدیم. این مساله اعلام شده ولی باید بگویم سه بار بوده است. به این ترتیب، شمار دفعات فرود، سیری صعودی را طی می کند.»
نخستین تصویر پانوراما از سطح دنباله دار

نخستین تصویر پانوراما از سطح دنباله دار ( برای مشاهده تصویر در ابعاد واقعی روی آن کلیک کنید )

تصاویر ارسالی نشانگر وجود خاک، سنگ و صخره بر روی ستاره دنباله دار چوری است. کشف ماهیت مواد تشکیل دهنده این اجسام، مرحله بعدی ماموریت دانشمندان این پروژه فضایی است.
First_touchdown_node_full_i

تصویری که روزتا از محل تعیین شده برای فرود کاوشگر فیله به ثبت رسانده است.لازم به ذکر است که فیله موفق به فرود در این محل نشد و 100 متر آن طرف تر فرود آمد.

آندره آ آکوماتزو، مدیر عملیات پرواز این پروژه گفت:

«ماموریت ما تمام نشده است. ما خودمان را برای روزها، هفته ها، ماه ها و حتی چند سال آینده آماده می کنیم. آرزو می کنم در چند سال آینده باز هم درباره این ماموریت رویایی، این گروه فوق العاده، این ستاره دنباله دار پر رمز و راز و شگفتی های بیشتر دنیای دانش، صحبت کنیم.»
این تصویری است که کاوشگر فیلای در هنگام جدا شدن از فضاپیمای روزتا به ثبت رساند.

این تصویری است که کاوشگر فیله در هنگام جدا شدن از فضاپیمای روزتا به ثبت رساند.

جرمی ویلکس، خبرنگار یورونیوز در دارمشتات می گوید:
«دریافت تصاویرِ شگفت انگیز از سطح ستاره دنباله دار آغاز شده است. کاوشگر دقیقا در جایی که دانشمندان انتظار داشتند فرود نیامد، اما مهم نیست. این یک عملیات فوق العاده است. به خاطر داشته باشید که روزتا پرواز خود را در مدار ستاره دنباله دار در سال 2015 ادامه خواهد داد.»
منبع : euronews منبع تصاویر :   ESA

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*