آخرین مطالب
15
امروز

شارژ بیسیمی که قادر به شارژ گجت ها از فاصله 6 متری است !

بدون شک تامین نیروی وسایل الکترونیک بدون نیاز به سیم بسیار مفید خواهد بود. اما تا کنون هیچ یک از تکنولوژی‌های موجود آزادی عمل را به همراه نداشته‌اند و به جای کابل شارژ ما را محتاج پدهای شارژ کرده‌اند. Energous یکی از شرکتهای انگشت‌شماری است که امیدوار است شارژ بیسیم واقعی را برای مشتریانش به ارمغان آورد. آنها در CES 2015 مدعی هستند که تکنولوژی جدیدشان قادر است گجت های کوچک نظیر تلفنها و ابزارهای پوشیدنی را تا فاصله ۶ متری به شکل بیسیم شارژ کند.

سیستم مورد استفاده آنها WattUp نام گرفته و ترکیبی از فرکانسهای رادیویی، بلوتوث و تعداد زیادی تکنولوژی سری است که در انتظار ثبت پتنت آن هستند. بخش جادویی دستگاه آنها فرستنده آن است. تنها کافی است که این فرستنده یک بار به ابزار الکترونیک شما معرفی شده و به آن وصل شود. از آن پس فرستنده، امواج رادیویی متمرکزی را در همان بازه‌های فرکانسی استاندارد وای‌فای به سوی دستگاه‌تان می‌فرستند. دستگاه هم با استفاده از چیپ کوچکی که درونش تعبیه شده، نیروی DC ارسالی را دریافت کرده و آن را به نیروی الکتریسیته مورد نیاز خود تبدیل می‌کند. این فرستنده‌های ویژه را می‌توان به صورت یک روتر مستقل در خانه نصب کرد یا اینکه آن را با ابزارهایی چون تلویزیون، اسپیکر یا لوازم الکتریکی خانه ادغام نمود.

این تبدیل را rectification یا یکسوسازی می‌نامند که ایده تازه‌ای به شمار نمی‌رود. اما Energous موفق شده آن را اجرایی کند. آخرین نسل چیپ‌های مبدل این شرکت ۷۰ درصد کارایی دارند و یک مبدل کوچک که کنار تخت‌خواب شما نصب شده، قادر است به صورت همزمان انرژی لازم برای اسمارت فون و یک ابزار پوشیدنی الکترونیک را فراهم کند. لازم به ذکر است که کارایی پدهای شارژ بیسیم فعلی تا ۹۰ درصد است.

Energous-1

برای نمایش آزمایشی این سیستم، Energous محیط یک کافه را به خانه‌ای ساختگی و مملو از نیروی شارژ بیسیم تبدیل کرده تا به موسس خود میشل لیبمن امکان نمایش کامل قابلیتهای فناوری تازه‌اش را بدهد. با استفاده از روترهای مستقل این شرکت می‌توانید یک شبکه محدود و مشخص از ابزارهای مجاز برای شارژ شدن ایجاد کنید تا دیگر ابزارهای مزاحم وقت و انرژی شما را هدر ندهند. البته در صورت تمایل می توانید یک شبکه باز نامحدود تشکیل دهید تا هر ابزار مجهز به چیپ ویژه Energous بتواند از انرژی برق موجود در محیط بهره برده و خودش را شارژ کند. جدا از نوع تنظیمات شبکه، روتر Energous می‌تواند ابزارهای الکترونیک موجود در محیط را بر اساس میزان شارژ باقی‌مانده شناسایی کرده و آنها را به ترتیب درصد نیروی باقی مانده در باتری شارژ کند، به شکلی که در هر زمان تنها ابزارهایی با کمترین میزان نیرو در حال شارژ شدن باشند. همچنین برای کنترل کامل این سیستم و فرستنده آن شما یک اپلیکیشن ساده iOS در اختیار دارید.

بزرگترین مزیت Energous قابلیت حمل آسان آن است. شما به سادگی می‌توانید آن را با خود در هر مکان ضروری از خانه یا محل کار جابجا کنید. نرم افزار هم به گونه‌ای طراحی شده تا بهترین مکان جای‌گیری آن را در اتاق تشخیص دهد.

منبع : engadget

یک دیدگاه

  1. 6 متررررررررررررر!!!

    (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*