آخرین مطالب
12
امروز

دانشمندان موفق به کاهش سرعت نور شدند !

سرعت نور بعنوان یکی از مطلق های نادر کل جهان در نظر گرفته شده است. حتی تحت شرایطی که نور را سریع ترین عنصرجهان ننامیم، از آن بعنوان مقیاس اندازه گیری فاصله ی بین ستارگان استفاده می کنیم. سرعت نور هیچگاه کم نمی شود- حتی زمانی که نور از لیوان آب عبور کند- تغیر سرعت موقت و به سختی محسوس است که با پایان عبور به حالت اول باز می گردد. دست کم این آن چیزی بود که فکر می کردیم، تا اینکه بالاخره دانشمندان راهی برای کاهش سرعت نور و میزان جنبش آن پیدا کردند.

آزمایشات در دانشگاه گلاسگو انجام شد، جایی که محققین مسابقه ی سرعت فوتون ها را راه انداختند. این آزمایش به تیم این امکان را داد که جفت فوتون ها را در امتداد مسیر و همزمان ارسال کنند با این تفاوت که یک فوتون را در معرض ماسک قرار دادند تا سرعت اش را تغیر دهد. به طور طبیعی هردو فوتون می باید همزمان به انتهای مسیر می رسیدند اما با استفاده از ماسک یکی از فوتون ها با تاخیر بسیارکم به اندازه ی چند میلیونیوم متر دوم شد. همین تاخیر برای اینکه بگوییم سرعت اش کاهش یافت کافی است.

بر اساس گفته ی پروفسر Miles Padgett از دانشگاه گلاسگو” جزء مهم خود ماسک است، یک کریستال سیال شبیه دارت. این ماسک به پرتوهای نور الگو می دهد و ما نشان می دهیم که الگودهی به پرتوهای نور است که سرعت آن را کم می کند. کافیست یک بار این الگو تحمیل شود – حتی الان که نور دیگر در ماسک نیست و در فضای آزاد منتشر می شود- سرعت اش هنوز هم آهسته است.”

اشکال موج، کوانتم فوق پیچیده ای دارند که می توانند آنچه را که در اینجا روی می دهد تشریح کنند و شما می توانید مقاله ای کامل در این رابطه را مشاهده کنید.

 منبع: escapistmagazine

۲ دیدگاه

  1. منم یه نظریه دارم.
    اگر نور رو توی فیبر های نوری ساخت کشور قرار بدیم سرعتش چه بسا نصف بلکه به سکون هم میرسه.
    نمونشم سرعت اینترنت با فیبرهای نور. والا بخدا ????

    (0)
  2. اگر قابل دسترسی باشه خیلی معانی میتونه پیدا بکنه!

    (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*