آخرین مطالب
0
امروز

کشف قدیمی ترین سامانه ستاره ای در کهکشان راه شیری

گروهی از ستاره شناسان از کشف قدیمی ترین سامانه ستاره ای ( چیزی شبیه به منظومه شمسی ) موجود در کهکشان راه شیری به قدمت یازده میلیارد و دویست میلیون سال خبر دادند.

دنیل هابر از دانشگاه بیرمنگام انگلیس و یکی از طراحان این پژوهش علمی که با بهره گیری از تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ کپلر Kepler صورت گرفته است، ضمن اعلام خبر کشف قدیمی ترین سامانه ستاره ای موجود در کهکشان راه شیری که از پنج سیاره در اندازه هایی شبیه به کره زمین تشکیل شده است، گفت «ما تاکنون چیزی مشابه این سامانه ندیده بودیم که از یک ستاره به این اندازه قدیمی که تعدادی سیاره در اطراف آن می چرخند، تشکیل شده باشد.»

دانشمندان این سامانه ستاره ای را Kepler-444 نامگذاری کرده اند. ستاره موجود در این سامانه یک ستاره کوتوله نارنجی به اندازه یک چهارم اندازه خورشید و با حرارتی کمتر از آن است. پنج سیاره که قطر آنها بین چهار دهم تا هفت دهم قطر زمین یعنی به اندازه سیاره های عطارد و ونوس است در اطراف این ستاره کوتوله در گردش هستند.

کپلر 444 در فاصله 117 سال نوری از کره زمین قرار دارد و قدیمی ترین منظومه شمسی که تاکنون شناخته شده به شمار می رود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن؛ اصولا سامانه ستاره ای از دستکم یک ستاره اصلی و چند پیکر مدارگرد از جمله شهاب سنگ ها، دنباله دارها، ماه ها و سیارات تشکیل شده است. منظومه شمسی که کره زمین در آن قرار دارد یکی از همین سامانه هاست.

منبع : space

 

۳ دیدگاه

 1. بسم الله الرحمن الرحیم
  أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

  سلام خیلی ممنون
  انشاءالله سربلند باشید
  واقعا به قدرت خدای عزیز و مهربان پی میبریم

  (1)
 2. سلام
  منظومه شمسی خودش یکی از منظومه های کهکشان راه شیری هستش
  بجای منظومه شمسی ، منظومه درست هستش لطفا متن و تیتر رو اصلاح کنید

  (-1)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*