آخرین مطالب
0
امروز

کاوشگر فرصت ، یازدهمین سال حضور خود را در سیاره مریخ با ارسال یک تصویر شگفت انگیز ، جشن گرفت

مریخ‌نورد فرصت ( Opportunity ) ناسا اخیرا یازدهمین سال حضور خود بر روی سطح سیاره‌ی مریخ را جشن گرفته و برای گرامیداشت آن یک تصویر خیره‌کننده‌ی پانوراما را ایجاد کرده است. این کاوشگر همچنین رکورد طی طولانی‌ترین مسافت در یک سیاره‌ی دیگر را نیز شکسته است.

ماموریت اولیه‌ی فرصت تنها برای 90 روز برنامه‌ریزی شده بود و قرار شد این کاوشگر یک کیلومتر را تنها در اطراف محل فرود خود به جستجوی نشانه‌هایی مبنی بر حضور آب مایع بپردازد. اما یک دهه پس از آن، فرصت همچنان با قدرت مشغول به کار است (البته مشکلاتی در حافظه‌ی این کاوشگر به وجود آمد)، و سال گذشته توانست رکورد طی بیشترین مسافت در یک سیاره‌ی دیگر را با طی مسافت 41.7 کیلومتر از سیاره‌ی مریخ به خود اختصاص دهد. رکورد قبل در اختیار کاوشگر روسی Lunokhod 2 قرار داشت که 39 کیلومتر را بر روی سطح ماه پیموده بود.

برای گرفتن عکس گرامیداشت یازده سالگی حضور، فرصت از تپه‌ی 135 متری Endeavour Crater بالا رفت. این تپه یکی از بلندترین ارتفاعاتی‌ است که فرصت تا به حال به آن صعود کرده است و به آن اجازه‌ی گرفتن یک عکس وسیع از سطح مریخ را داده است. این تصویر یک تصویر زیبا از دستاورد فرصت می‌باشد و نشانگر نمایی از یک سیاره می‌باشد که هیچ انسانی تا به حال بر روی آن قدم نگذاشته است.

تصویر پانورامی کاوشگر فرصت از سیاره مرخ ( برای مشاهده در ابعاد واقعی ، روی تصویر کلیک کنید )

تصویر پانورامی کاوشگر فرصت از سیاره مرخ ( برای مشاهده در ابعاد واقعی ، روی تصویر کلیک کنید )

منبع : space

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*