آخرین مطالب
21
امروز

سيارکي عظيم به بزرگي 3 زمین فوتبال فردا از کنار زمين عبور خواهد کرد

asteroid-em26-2000

سیارکی بسیار بزرگ به نام ( EM26 2000 ) روز دوشنبه ۲۸ بهمن از کنار زمین عبور خواهد کرد. فاصله این سیارک تا زمین 0.018 واحد نجومی خواهد بود. با توجه به اندازه و فاصله ی نزدیک مدار حرکتی این سیارک دانشمندان آن را در دسته بندی ‘’ خطر بالقوه ‘’ نام نهادند.

در ابتدا بیایید به این پرسش جواب دهیم که این فاصله، ( 0.018 واحد نجومی ) نزدیک است یا دور.و البته قبل از آن تعریف واحد نجومی : به فاصله ی متوسط بین زمین تا خورشید یک واحد نجومی گفته میشود. با این حساب نیازی به نگرانی نیست چون شاید 0.018 به نظر نزدیک آید، ولی این فاصه بیشتر از ۲.۶ میلیون کیلومتر خواهد شد. این که این فاصله را کم یا زیاد ببینیم، بسیار به دید ما به کهکشان وابسته خواهد بود. به این معنی که این فاصله از دید دانشمندان و منجمین فاصله ی بسیار کوتاه ولی از دید مردم عادی، فاصله ای بسیار دور است.

خوب، حال که خیالمان از فاصله ی این سیارک کمی راحت شد، بیایید نگاهی به ابعاد آن بیندازیم.اسلوو اعلام کرده که ابعاد این سیارک معادل … سه زمین فوتبال است ! این ابعاد از نظر همه ( چه منجمین و چه مردم عادی ) بزرگ است و نمیتوانیم برای آن عذری جور کنیم … و دقیقا به همین دلیل این سیارک در ردیف ‘’ سیارک های بالقوه خطرناک ‘’ طبقه بندی شده.

باشد … ترس کافی ست !

به گفته ی منجمین در اسلوو ( Slooh )  این سیارک شانسی برای صدمه زدن به ما و لانه ی آبیمان زمین، ندارد. اما به اندازه ای نزدیک هست که بشود به آن خوب نگاه کرد. دوربین های حرفه ای در جزایر قناری برای ثبت این رویداد خاص و منحصر به فرد در حال آماده شدن هستند. البته … شاید هم، آیپد ها !

بله. اسلوو اعلام کرده که تصاویر این رویداد هیجان انگیز را از طریق وب سایت این شرکت ( slooh.com ) میتوانید به صورت رایگان و زنده مشاهده کنید.

اسلوو در ادامه اعلام کرده که : ما همچنان به کشف این سیارک های خطرناک ادامه خواهیم داد. برخی مواقع خیلی دیر متوجه وجودشان میشویم … در واقع برخی مواقع فقط یک روز قبل از این که با زمین برخورد کنند، میتوانیم پیدایشان کنیم.

کمپین پژوهش سیارک Slooh در حال جمع آوری اطلاعاتی حاوی اندازه ی حرکت سیارک هاست که به کمک این اطلاعات میتوان احتمال و زمان برخورد سیارک ها را بهتر و دقیق تر پیشبینی کرد. این اطلاعات، با استفاده از تلسکوپ روباتیک اسلوو تهیه میشود.

در مصاحبه مدیر فنی و تحقیقاتی اسلوو با phys.org وی اظهار کرده : ما باید قبل از این که آنها ما را پیدا کنند، پیدایشان کنیم !

راستش … هنوز یادمان هست که سال گذشته سیارکی با قطر فقط ۳۰ متر در آسمان منفجر شد و بیش از ۱۰۰۰ نفر را به بیمارستان راهنمایی کرد و خسارات زیادی را به بار آورد.

و باز هم یادمان هست که ساکنان قبلی زمین ( دایناسور ها ) به خاطر همین بلای طبیعی منقرض شدند. البته به شخصه مورد اخر را به یاد ندارم … ولی آیا انسان های مدعی در هوشمندی، میتوانند تهدید هایی اینچنین را رفع و رجوع کنند ؟ یا این که ما نیز با تمام هوشمندیمان سرنوشتی مشابه خواهیم داشت . نظر شما چیست ؟

منبع :  space

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*