آخرین مطالب
0
امروز
فضاپیمای روزتا

فضاپیمای روزتا تصویر تازه‌ای از دنباله‌دار P/67 ثبت کرد

فضاپیمای روزتا چندی پیش تصویر تازه‌ای را به زمین فرستاد که در آن با دید دیگری به  دنباله‌دار Churymov-Gerasimenko  P/67  پرداخته می‌شود. در این تصویر سایه‌ای از جسم یاد شده مقابل خورشید قرار گرفته و سوژه را تشکیل داده است.

فضاپیمای روزتا، توسط موسسه فضایی اروپا طرح‌ریزی و مدیریت شده. تصویر فوق روز 27 مارس مصادف با هشتم فروردین ثبت شده که در آن حیطه زمانی فاصله‌ای 330 کیلومتر با هدف یخ‌زده خود تشکیل داده بود.

دنباله‌دار روزتا که با نام  P/67 نیز شناخته می‌شود، تشکیل شده آر دو لوپ است که ظاهری نظیر دو گلوله برفی به‌هم‌پیوسته دارد. همان‌طور که در تصویر جدید می‌بینید، توپ بزرگ‌تر این دنباله‌دار در سمت راست و توپ کوچک‌تر در جهت چپ تصویر جای گرفته است. سایه‌های این بخش بر جو غبار آلود مجاور این دنباله‌دار دیده می‌شود.

در طول ماه‌های فوریه و مارس سال جاری میلادی، مسئولان برنامه‌ریزی مأموریت روزتا این فضاپیما را به P/67 نزدیک کردند تا از این طریق سطح آن را با دقت بیش‌تری موردبررسی قرار دهند. پس از به‌پایان رسیدن این قسمت از مأموریت، کنترلگرها فاصله خودرو را از دنباله‌دار یخ‌زده بیش‌تر کردند تا محیط اطراف هسته را موردبررسی قرار دهند.

گفتنی است که هر پیکسل از تصویر این دنباله‌دار نشان دهنده یک سطح دقت 45 کیلومتری است. همچنین ستارگان دیگری درزمینه عکس خودنمایی می‌کنند.

سال 1969 بود که دنباله‌دار Churymov-Gerasimenko  P/67 توسط دو ستاره‌شناس روس تبار کشف شد. جسم یادشده هر 6.44 سال به گرد خورشید می‌گردد و هیچ‌گاه تا مدار زمین به خورشید نزدیک نشده است.

فضاپیمای روزتا مارس سال 2004 به‌سوی این دنباله‌دار حرکت کرد. جالب است که این رصدخانه فضایی قبل از نزدیک شدن به هدف خود در سال‌های 2005 تا 2009 میلادی سه‌باز از کنار زمین عبور کرده است. همچنین سپتامبر سال 2008 به سمت سیارک Steins رفت و پس از آن در تابستان سال 2010 از سیارک Lutetia بازدید کرد. روزتا در پایان کار، ششم اوت 2014 بود که به دنباله‌دار P/67 رسید و مأموریت اصلی خودش را شروع کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*