آخرین مطالب
27
امروز
تماشا کنید: اولین فرود موفق موشک Falcon 9 بر روی سکوی شناور

تماشا کنید: اولین فرود موفق موشک Falcon 9 بر روی سکوی شناور

بالاخره SpaceX پس از چند آزمایش نافرجام، این بار توانست با موفقیت موشک Falcon 9 را بر روی سکوی شناور فرود بیاورد. با گجت نیوز همراه باشید.

روز گذشته SpaceX پس از انجام چند آزمایش ناموفق بالاخره توانست به بهترین شکل ممکن موشک Falcon 9 را بر روی یک سکوی شناور در دریا فرود بیاورد. ایلان ماسک و گروهش سرانجام توانستند مزد زحمات چندماهه‌ی خود را بگیرند. موشک آن‌ها طوری بر روی سکو فرود آمد، که گویی تابه‌حال چندین بار این کار را بدون مشکل انجام داده است.

این فرود موفق اولین تلاش این شرکت نبود و چند آزمایش قبلی این شرکت همگی با شکست مواجه شده بودند. پیش‌ازاین SpaceX توانسته بود که این موشک را بر روی خشکی فرود آورد و آن کار برایشان کمی کسل‌کننده و تکراری شده بود. این شرکت نیاز به یک آزمایش درست حسابی  و چالش‌برانگیز داشت.

مهندسان این شرکت با خود گفتند که چرا یک آزمایش سخت و غیرممکن را انجام ندهیم؟ آن‌ها از چند ماه پیش با خود عهد بسته بودند که این بار موشک Falcon 9 را بر روی یک سکوی شناور فرود بیاورند. این شرکت در چند ماه گذشته چند بار این آزمایش را انجام داده بود که همگی ناموفق بودند. در آن آزمایش‌ها این موشک یا به درون دریا افتاد یا به‌طور کامل منفجرشده بود.

SpaceX نام سکویی را که Falcon 9 بر روی آن فرود آمد را Of Course I Still Love You به معنی البته که هنوز دوست دارم گذاشته است.

ماه گذشته (مارس) نیز SpaceX یک موشک Falcon 9 را بر روی یک سکو فرود آمد که در لحظات آخر به دلیل باز نشدن یکی از پایه‌ها موشک نتوانست به‌درستی بر روی سکوی شناور بایستد و پس از افتادن بر روی سکو منفجر شد. به همین خاطر کارشناسان به آزمایش روز گذشته‌ی SpaceX به دید تردید نگاه می‌کردند. حتی خود ایلان ماسک مؤسس و مدیرعامل این شرکت گفته بود که اگر با خوش‌شانسی مواجه شویم، این بار را موفق خواهیم شد؛ اما SpaceX از این آزمایش سربلند بیرون آمد.

حال که SpaceX سرانجام به هدف خود رسید، این کار آن‌ها تأثیرات مثبت زیادی را با خود به همراه دارد. به‌این‌ترتیب موشک‌های چند بار مصرف که می‌توان از آن‌ها برای چند مأموریت استفاده کرد یکی از تحولات عظیم چند سال اخیر فضانوردی خواهند بود. با این موفقیت می‌توان ادعا کرد که ازاین‌پس در هر مکانی که بخواهیم می‌توانیم موشک را فرود بیاوریم. البته هنوز فرود بر روی سکوهای در حال حرکت نیز یک چالش عظیم می‌باشند. باید صبر کرد و دید که آیا این شرکت در این چالش عظیم نیز موفق خواهد بود یا خیر.

مهندسان SpaceX زمانی موفقیت خود را کامل می‌دانند که بتوان این موشک را به‌سرعت آماده‌ی پرتاب مجدد کرد.

در زیر فرود زیبای Falcon 9 را تماشا کنید:


۳ دیدگاه

  1. عوضش ما هم بلدیم موشک هوا کنیم.

    (0)
  2. واقعا معرکه بود اونم فرود یه موشک با اون سرعت روی یک سکوی شناور؟ مگه داریم؟ مگه میشه؟ فوق العاده بود مرسی از سایت بی نظیرتون

    (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*