آخرین مطالب
0
امروز
ربات‌های دوپا

تماشا کنید: حفظ تعادل در ربات‌های دوپا آسان‌تر است

ساخت ربات و چالش‌های هوشمند سازی و الکترونیکی آن یک طرف، حفظ تعادل و توان راه رفتن روی دو پا نیز یک طرف. بر اساس آنچه DARPA Challenge گزارش داده است، برقراری پایداری و تعادل در ربات‌ها دشوارترین و پیچیده‌ترین قسمت ساخت ربات‌های دوپا است و این کار وقتی تمام تمرکز روی پاها باشد، کمی آسان‌تر است.

همان‌طور که موجود جدید دوپا به نام SCHAFT، متعلق به شرکت Alphabet، به‌تازگی در New Economic Summit در توکیو نمایش داد، ربات وقتی به‌جای یک بدن کامل، تنها از پایین‌تنه یا به عبارتی از دو پای متحرک تشکیل شده باشد، تعادل و پایداری بهتری دارد.

در حال حاضر امکان دسترسی و بررسی این ربات وجود ندارد و تا آن زمان تنها راه دیدن آن، ویدیوهایی است که از ربات منتشر می‌شود. همان‌طور که در ویدیو دیده می‌شود، این آخرین مدل از ربات‌های دوپا یا دو پدال (bipedal) است و پیشرفت‌‌های چشم‌گیری که داشته آن را زبانزد کرده است. ویژگی‌های خاص آن وقتی بیشتر به چشم می‌آید که با موانع پیش‌بینی نشده و زمین ناهموار روبرو می‌شود؛ شرایطی که سایر ربات‌ها به‌سختی می‌توانند از پس آن‌ها برآیند.


جزییات در مورد توانایی‌های ربات SCHAFT در حال حاضر بر ما پوشیده‌ است؛ اما این‌طور به نظر می‌رسد که قرار است که ربات کم‌هزینه و کم‌مصرف باشد. ولی بااین‌وجود این، ربات می‌تواند تا ۱۳۰ پوند (حدود ۵۹ کیلوگرم) را جابه‌جا کند که یک رکورد عالی در میان ربات‌های دو پدالی است. حالا این‌که این ربات می‌تواند چه مهارت‌ها و توانایی دیگری داشته باشد را باکمی صبر خواهیم فهمید. شکی نیست که برای برخی از کارها نیاز به دو بازو یا یکسر واقعاً الزامی نیست.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*