راننده خودکار

تصادف خودروی دیگری از تسلا؛ راننده خودکار درست کار نمی‌کند؟!

این روزها تسلا حال و هوای چندان خوشی ندارد. پس از تصادف اخیر یکی از ماشین‌های الکتریکی این کمپانی که منجر به فوت یک نفر شد، اکنون خبر می‌رسد که سیستم رانندگی نیمه خودکار تسلا، راننده خودکار نیز خبرساز شده است.

چندی پیش، هفتم ماه مه، یکی از خودروهای تسلا در فلوریدا تصادف سختی می‌کند و یک نفر کشته می‌شود. مقامات فدرال آمریکا بررسی‌های لازم را انجام داده و معلوم می‌گردد که دوربین این ماشین مدل S تسلا در تشخیص تریلر تراکتوری که در حال عبور از جاده بود، ناکام مانده درنتیجه ترمز‌های خودکار این خودرو فعال نشده و تصادف سنگینی رخ می‌دهد. در آن گزارش عنوان می‌شود که ممکن است راننده از سیستم خلبان خودکار تسلا استفاده نکرده باشد. ایلان ماسک تحت فشار زیاد افکار عمومی دیروز در توییتر خود عنوان می‌کند که طرح جامع سری تسلا در راه است.

اما تصادف دیگری اتفاق می‌افتد، هرچند خوشبختانه در این تصادف کسی جان خود را از دست نمی‌دهد؛ اما سیستم Autopilot تسلا مقصر شناخته می‌شود. روز یکشنبه در مونتانا یک خودروی مدل ایکس تسلا تصادف سختی می‌کند. راننده ادعا می‌کند که سیستم راننده خودکار ماشین خود را روشن کرده بود؛ اما خودرو به گاردریل‌ها برخورد شدیدی کرده و از جاده خارج می‌شود. تصاویر حادثه نشان می‌دهد که قسمت سرنشین جلو به‌کلی جمع شده، حادثه‌ی جزئی در کار نبوده است.

شنیدن اینکه هر دو سرنشین این خودرو از این تصادف جان سالم به در برده‌ و آسیبی ندیده‌اند، باعث خوشحالی است. دوست این راننده در تالار گفتگوی کلوب تسلا موتورز می‌نویسد که ماشین بر روی سیستم خلبان خودکار با سرعتی در حدود ۵۵ تا ۶۰ مایل بر ساعت (حدودا ۸۸ تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت) در حال رانندگی بود که بنا به دلایلی از جاده خارج شده و به‌شدت با گاردریل‌های بغل برخورد می‌کند. آنها هنوز هم نمی‌دانند که چگونه ممکن است سیستم راننده خودکار تسلا ماشین را به خارج از جاده هدایت کند و قطعا نه‌تنها آنها که همه مردم دوست دارند بدانند، این حادثه چگونه اتفاق افتاده است.

تسلا موتورز معمولا به خبر‌های مربوط به ماشین‌های الکتریکی خود سریعا پاسخ می‌دهد؛ اما در این مورد خاص، هنوز هیچ جوابیه‌ای از طرف تسلا عنوان نشده است. البته ذکر یک نکته در اینجا شاید خالی از لطف نباشد، این کمپانی استفاده از سیستم خلبان خودکار را برای جاده‌هایی که جداکننده وسط ندارند، هیچ‌گاه توصیه نکرده است.

باید منتظر بود، این روزها نه تسلا، تسلای همیشگی است و نه ایلان ماسک می‌تواند به‌راحتی از زیر بار فشار افکار عمومی شانه خالی کند. قرار بر این بود که در این هفته ایلان ماسک جزئیات بیشتری از طرح کلان سری تسلا را آشکار کند، شاید این اتفاق چیزهای دیگری را رقم زند، تسلا و ایلان باید هر چه زودتر به این حادثه واکنش درستی نشان دهند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*