جمعه سیاه black friday

بلک فرایدی یا حراج جمعه سیاه چیست؟ نگاهی به تخفیف‌های بزرگ سایت‌های ایرانی

احتمالا تا به حال شما هم نام بلک فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه را شنیده‌اید. در واقع طبق سنت آمریکایی، یک روز پس از روز شکرگزاری در ایالات متحده که مصادف با آخرین جمعه ماه نوامبر نیز می‌شود، به نوعی خرید برای جشن کریسمس و سال نو میلادی آغاز می شود. شاید جالب باشد بدانید که این روز در ایالات متحده روز تعطیلی نیست، اما طبق شنیده‌ها اکثر کارمندان آخرین جمعه نوامبر را مرخصی گرفته و خودشان را آماده خرید در جمعه سیاه می‌کنند. به طور سنتی  تمامی فروشگاه‌ها این روز را از پیش از ساعت 4 صبح آغاز به کار کرده و تا پیش از تاریکی هوا به کار خود ادامه می‌دهند.

فروشگاه‌داران و کمپانی‌ها در این روز شگفت انگیز، رقابت فوق‌العاده‌ای را با یکدیگر تجربه می‌کنند و با کاهش قیمت محصولات خود، حتی فروش چندین ماهشان را در طول یک روز تجربه می‌کنند. همین قضیه موجب شد تا نام حراج جمعه سیاه بیش از پیش در ایالات مختلف آمریکا شنیده شود و مغازه‌داران مختلف این روز را پا به پای خریداران، با تخفیف‌های فوق‌العاده عالی به شب برسانند.

جمعه سیاه black friday

جمعه سیاه Black Friday

به طور کلی فلسفه حراج جمعه سیاه ، ارائه تخفیف‌های گسترده همراه با تمامی محصولات و کالاها، فارغ از دسته بندی و نوع آن‌ها است. بعضا این تخفیف‌های به حدی می‌رسند که باعث تحریک هرچه بیشتر مشتریان برای خرید محصولات مورد نظرشان شده و آن‌ها را هر جوری که هست مجاب به خریداری آن‌ها کرده تا حواسشان به جیبشان هم نباشد. برای درک هر چه بهتر این قضیه بد نیست بدانید که بسیاری از کالاهای گران قیمت (نظیر تلویزیون‌ها، کنسول‌های بازی و انواع مختلف لوازم الکترونیکی) که در این روز با تخفیف‌های فوق‌العاده بالا (حتی برخی تا 70 درصد) به فروش می‌رسند، صفوف طولانی از مردم را در جلوی این فروشگاه‌ها تشکیل می‌دهند که حتی در بسیاری از موارد موجب شکسته شدن درب فروشگاه‌ها نیز می شود. به همین خاطر این کالاهای با ارزش را “Doorbuster” نام گذاری کرده‌اند.

جمعه سیاه black friday

جمعه سیاه Black Friday

اما حراج جمعه سیاه امروزه دیگر مختص فروشگاه‌های فیزیکی و نیازمند حضور مشتریان در محیط فروشگاه نمی‌شود. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ نیز مدت‌هاست پا به عرضه گذاشته و در این روز اقدام به اعمال چنین تخفیف‌های بزرگی می‌کنند که برای خریداران بسیار جذاب است. با ورود فروشگاه‌های اینترنتی از حدود 10 سال پیش به جمعه سیاه ، تاریخ نوع جدیدی از فروش حراجی را به خود دید و طی این مدت نیز هر ساله شاهد هر چه بیشتر شدن وسعت این تخفیف‌های هستیم. در حال حاضر فروشگاه‌های آمازون، ای بای، علی بابا و بست بای جزو اصلی‌ترین برگزارکنندگان حراج بلک فرایدی هستند که خریداران از سراسر جهان اقدام به خرید محصولات آن‌ها در این روز می‌کنند. با توجه به تشکیل شرکت‌های خرید واسط، حتی علاقه‌مندان ایرانی نیز می‌توانند از این فروشگاه‌ها خریداری کرده و از تخفیف‌های عالی آن‌ها بهره‌مند شوند.

به عنوان مثال فروشگاه بین‌المللی اینترنتی بست بای، دوربین دی اس ال آر نیکون D3400 با قیمت اصلی 999 دلار را تنها با قیمت 499 دلار و با کاهش قیمتی 500 دلاری به فروش می‌رساند که بی‌تردید این قضیه می‌تواند بسیاری از خریداران را به سمت خود ترغیب کند. بنابراین اگر شما هم قصد خرید یک محصول خاص گران قیمت را دارید، جمعه سیاه امسال می‌تواند بهترین زمان برای این اقدام باشد.

این روزها دیگر جمعه سیاه مختص به ایالات متحده نیست و فروشگاه‌های بزرگ در تمامی نقاط جهان با استقبال فوق‌العاده مشتریان خود در این روز مواجه می‌شوند. در زیر نگاهی به حراج آخرین جمعه ماه نوامبر در کشورهای بزرگ جهان خواهیم انداخت.

جمعه سیاه black friday

جمعه سیاه Black Friday

آمریکا

با توجه به آن که ایالات متحده آمریکا به عنوان صاحب اصلی این حراجی شگفت انگیز شناخته می‌شود، در این روز تمامی ایالت‌ها شلوغ و خاطره انگیز است و فروشگاه‌ها اعم از آنلاین و فیزیکی همگی وقت خاراندن سر هم ندارند. در واقع اگر شما یک فروشگاه در آمریکا دارید و نمی‌خواهید مطابق سایر فروشگاه‌ها در این روز تخفیف‌های گسترده‌ای را اعمال نکنید، عملا باید قید فروش اجناستان در طور برگزاری جمعه سیاه را بزنید.

در ایالات متحده، نیویورک با 76 هزار فروشگاه خرده فروشی و 9 فروشگاه زنجیره‌ای و همچنین تگزاس با بیش از 30 هزار فروشگاه خرده فروشی و بیش بیشتر از 60 فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ‌ترین مراکز خرید آمریکا را در خود جای داده‌اند.

انگلستان

بلک فرایدی هرچند در انگلستان به داغی ایالات متحده نیست، اما همچنان سالانه با استقبال بسیار خوبی از سوی خریداران مواجه می‌شود. آخرین جمعه ماه نوامبر در فروشگاه‌های بزرگ فیزیکی و آنلاین سراسر انگلستان نیز میزبان این حراجی شگفت انگیزی است. در این کشور بسیاری از مشتریان حتی شب را جلوی درب فروشگاه‌های بزرگ سر می‌کنند تا از قافله عقب نمانند و بتوانند لوازم مورد نیاز خود را با قیمتی به مراتب کم‌تر خریداری کنند.

موج برگزاری حراجی جمعه سیاه در این قسمت از کره خاکی همراه با شرکت آسدا شکل گرفت و پس از آن، بسیاری دیگر از فروشگاه‌های اینترنتی و فیزیکی نیز این روز تخفیف‌های بزرگی را به مشتریان خود ارائه می‌کنند.

فرانسه

شاید تصور کنید تمامی کشورهای توسعه یافته جهان، در اجرای بلک فرایدی پیشکسوت هستند، اما جالب است بدانید تنها دو سال پیش بود که این حراجی به فرانسه آمد و صاحبان فروشگاه‌های بزرگ را به استفاده از این سنت آمریکایی مجاب کرد. در حال حاضر این روز در فرانسه ” Vendredi noir” نامیده می‌شود.

روسیه

روسیه نیز یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که طی سال‌های اخیر حراج‌های شگفت انگیز جمعه سیاه به آن ورود پیدا کرده است ولیکن با توجه تفاوت تقویم، آن‌ها جمعه سیاه را یک روز پس از سایر کشورها آغاز می‌کنند.

بر اساس شواهد و یافته‌ها می‌توان گفت که مردم روسیه در ابتدای کار، چندان هم با بلک فرایدی رابطه نزدیکی نداشتند. اما رفته رفته از سال 2010 به این طرف است که فروشگاه‌های مختلفی به ویژه فروشندگان لوازم الکتریکی استقبال خریداران بیش از پیش شده است.

در حال حاضر بیش از 90 درصد فروشگاه های لوازم در روسیه این روز را با تخفیف‌های ایده‌آلی سپری می‌کنند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به Promokodabra، Philips، Otto، Ozon.ru و همچنین Wikimar اشاره کرد.

چین

در این کشور آسیای شرقی چیزی به اسم بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه وجود ندارد. در واقع همواره یازدهمین روز از یازدهمین ماه سال به جهت قرار گیری چند عدد 1 کنار یکدیگر، چینی‌ها این روز را «روز مجردها» نام گذاری کرده‌اند و آن را در کنار یکدیگر جشن می‌گیرند. با توجه به این که بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی و فیزیکی چینی نیز این روز را با تخفیف‌های بسیار خوبی به کام مشتریانشان شیرین می‌کنند، عملا خارجی‌ها از آن به عنوان بلک فرایدی چینی یاد می‌کنند.

حراجی جمعه سیاه در ایران

همواره بازارهای مختلف ایران نشان داده‌اند که کشورمان پتانسیل بالایی را برای جریاناتی مانند جمعه سیاه دارند. به طور مثال هر زمانی که یک برند بزرگ اقدام به اعمال تخفیف‌های نجومی می‌کند، ما شاهد آن هستیم که حتی در صورت کساد بودن بازار نیز آن برند به خوبی از تخفیف اعمال شده بهره می‌برد و محصولات خودش را تا آخرین قطعه باقی‌مانده به فروش می‌رساند. به عنوان مثال می‌توان به پیش فروش کردن گوشی ال جی وی 20 در فروشگاه اینترنتی دیجی کالا اشاره کرد که در عرض چند ساعت به اتمام رسید.

جمعه سیاه black friday

بر همین اساس است که طی دو سال گذشته، فروشگاه‌های آنلاین بزرگی نظیر دیجی کالا و بامیلو جریان جمعه سیاه را به ایران آورده‌اند تا مشتریان را از تخفیف‌های بزرگی که برای این روز در نظر می‌گیرند، بهره‌مند کنند.

در بین این دو وبسایت می‌توان عملکرد بامیلو را کمی قدرتمندانه‌تر توصیف کرد، به طوری که آن‌ها با نام اختصاصی «حراجمعه» چند مدتیست به استقبال این روز رفته و قرار است در روز جمعه همین هفته 5 آذرماه همراه با سایر کشورهای جهان برگزار شود. هرچند نوع تجارت بامیلو، مارکت پلیس (Marketplace) بوده و عملا تمامی محصولات و کالاها را در انبار خود نگهداری نمی‌کند، ولیکن طی 2 سال گذشته با کمک حامیان و تامین کنندگان خود تلاش زیادی را انجام داده تا بتواند مشتریان خود را با اعمال تخفیف‌های شگفت انگیز، راضی نگه دارد.

جمعه سیاه black friday

در روز جمعه پنجم آذرماه می‌توانید محصولات متنوعی را در این وبسایت مشاهده کنید که با تخفیف‌هایی بعضا تا 50 درصدی و با قیمتی نصف قیمت اصلیشان به فروش می‌رسند. در حال حاضر از آن چه بر روی وبسایت اصلی این فروشگاه قرار گرفته، می‌توان به محصولات دیجیتالی با تخفیف‌های بسیار خوب اشاره کرد.

جمعه سیاه black friday

به عنوان مثال در حالی که نسخه 32 گیگابایتی آیفون 7 اپل با قیمت متوسط 2.875.000 تومان در این بازار اینترنتی به فروش می‌رسد، در روز جمعه این گوشی به تعداد محدودی با تخفیف ویژه به قیمت 2.499.000 تومان به فروش خواهد رسید. لازم به ذکر است که این محصول همراه با گارانتی و به صورت کاملا قانونی از وبسایت بامیلو قابل عرضه خواهد بود.

جمعه سیاه black friday

اپل واچ یا همان ساعت هوشمند اپل، یکی دیگر از محصولات شگفت انگیز فروشگاه بامیلو در حراجمعه است. در پوسترهای تبلیغاتی این وبسایت عنوان شده است که این ساعت 1.350.000 تومانی را می‌توانید با تخفیفی ویژه، تنها 1.099.000 تومان خریداری کنید.

جمعه سیاه black friday

دیگر محصول چشمگیر قابل عرضه در روز جمعه توسط بامیلو، پرچمدار سامسونگ یعنی گلکسی اس 7 اج است. در حال حاضر نسخه 32 گیگابایتی این گوشی هوشمند کره‌ای با متوسط قیمت 2.350.000 تومان به فروش می‌رسد. تخفیف جمعه سیاه شامل این گوشی موبایل نیز خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند آن را با قیمت بسیار مناسب 1.999.000 تومان خریداری کنند که بیش از 300 هزار تومان تخفیف را در بر می‌گیرد.

جمعه سیاه black friday

اگر شما از علاقه‌مندان به دنیای بازی‌های کامپیوتری و کنسول‌های بازی هستید هم این روز می‌تواند کاملا شگفت انگیز باشد. بامیلو با اعمال تخفیف بیش از 300 هزار تومانی بر روی کنسول بازی پلی استیشن 4 سونی، بزرگ‌ترین تخفیف سال را به کام عاشقان این حوزه نیز شیرین خواهد کرد.

البته این تمام ماجرا نیست. در روز جمعه 5 آذر ماه با سر زدن به دو فروشگاه اینترنتی بزرگ ذکر شده، می‌توانید هزاران محصول در دسته‌بندی‌های مختلف را مشاهده کنید که حاوی تخفیف‌های بزرگ جمعه سیاه هستند. البته در نظر داشته باشید که این محصولات به تعداد محدودی فروخته خواهند شد، بنابراین همواره سعی کنید جزو اولین نفراتی باشید که قصد خرید این محصولات را خواهند داشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

19 دیدگاه

 1. اصلا دیجی کالا و بامیلو قابل قیاس باهم نیستن, من که اصلا بامیلو رو قبول ندارم ولی دیجی کالا تقریبا میشه گفت بدون تبلیغات انچنانی همچنان در صدره و صد البته از نظر کیفیت و مشتری مداری

 2. من چند بار خرید کردم،بنظرم در مجموع قیمت اجناس رو خیلی بالاتر می زنه و با تخفیفش تقریباً قیمت واقعی اون جنس برات محاسبه میشه،مثلا چند وقت قبل یه عینک خریدم30تومن اولاً که اشتباهی یه عینک داغون فرستادن بعد دو هفته که خود جنس بدستم رسید دیدم از لحاظ کیفیت داغونه نمیدونم عکس ها رو چطوری میندازن!!!

 3. من پارسال حراجی بلک فرایدی با سایت {لینک حذف شد} تجربه کردم و یک گوشی به قیمت خیلی خیلی عالی خریداری کردم.
  چون اعتمادی به این سایت های نداشتم اولش حضوری رفتم ولی الان سفارش آنلاین ثبت میکنم
  باتشکر

 4. این خوبه که تو ایران جا بیفته….اما حراجی مخصوص جمعه سیاه به نصف قیمت مشهوره! نه اینکه جنس 2350هزاری رو بدن 1999هزار! نصف اون مبلغ(تازه اگه بابلا نکشیده باشن!) میشه 1175 . ای روزگار…تا کی میخواد ایران بشه آیران!

 5. حراجی همه جای دنیا تقزیبا همینطوریه.
  قیمت اولیه را بالاتر درج میکنن بعد با درصد تخفیف به ظاهر بالا موجب اشتباه بصری مشتری میشن!!!

 6. حراجی امسال بامیلو خیلی خوب بود. دوستان لطفا جو ندین کجا گوشی آیفون ۷ رو میدن ۲۵۰۰؟ همین الان که من دارم این پیام رو ارسال میکنم دیجیکالا قیمت همین گوشی رو گذاشته 2,879,000 تومان

  • قبول دارم دوست عزیز
   تنها تخفیف واقعیش همین ایفونش بود.ولی معلوم نبود تعدادش هم چقدر بود که پنج دقیقه هم نشد تموم شد
   بعد یک چیز دیگه هم هست.بنظرم اینکارو کرد که به بقیه نشون بده داره واقعا تخفیف میده چون همه قیمت گوشی ایفون رو میدونن در صورتی که اینطور نبود و میخواست تخفیف های دیگه اش رو واقعی جلوه بده
   من خودم هر دوساعت سایتو چک میکردم که ببینم چه کلاهی سر مردم میزاره.فقط یک تعداد محصول(شاید 4 یا 5 محصول) رو واقعا تخفیف داده بود.بقیه شون عملا تخفیف نداشتن
   گوشی سامسونگ s7 edge رو دو میلیون میداد.درسته که دیجیکالا داره 2.4میلیون میده ولی شما برو از موبایل فروشی بیرون بخر قیمت همون 2 تومنه.من خودم دو روز پیش رفتم پرسیدم

 7. بامیلوی عزیز اگر میمومد و مقداری تخفیف لحاظ میکرد و این هزینه رو از تبلیغاتی ک گذاشته بود کم میکرد خیلی خوب میشد.
  ولی متاسفانه کالا ها رو تقریبابا قیمت عادی خودش میشه گقت داره به فروش میرسونه .

 8. بامیلو فقط داره بازار گرمی میکنه قیمت نجومی میزنه تیم ملی -کفش پلاستیکی میزنه 230 تومن تخفیف میده 60 تومن . کیفیت دست فروشا بیشتره

 9. حراجیش الکیه.قیمتا رو فضایی مینویسه بعد با تخفیف همون قیمت عادی میده
  گوشی هارو هم که تخفیف درستی نزده.با همون قیمت که تخفیف زده از موبایل فروشی هم میشه خرید
  گجت نیوز بنظرم حالا که یک مقاله دادی در مورد این خبر (حرا جمعه)یک مقاله دیگه هم بزار مردمو آگاه کن در مورد قیمتا(حداقل در بخش وسایل الکترونیکش که بیشتر تخصص شماست)

  • درود بر شما
   بله متاسفانه داره تخلفایی صورت میگیره توسط این سایت و عملا چیزی به اسم حراج وجود نداره!

  • بله دوست من حق با شماست
   متاسفانه هنوز صداقت در معامله در ایران جا نیافتاده
   فروشاه مذکور هم با قراردادن قیمت های فضایی و بعد تخفیف زدن به قیکت واقعی میرسوونن و حاشیه امن سودشون هم محفوظ هست
   مردم هم خوب میفهمن که این سیاه بازی هست نه جمعه سیاه

 10. سلام
  امروز جمعه هست و من یه سری به سایت بامیلو زدم روی هم رفته به تعداد انکی از کالاها تخفیف زده بود اما!!!
  من مثلا چند روز پیش گوشی ZTE Blade V6 16GB قیمتش با تخفیف 395 تومن بود اما حالا که حراجمعه شروع شده قیمتش شده 595 با تخفیف!!!!!!!

 11. واقعا که متاسفم همه چیز تو این مملکت تقلبیه حتی تخفیف های سالانه !!!!! بامیلو محصول گذاشته تو حراجمعه از قیمت اصلیش 20 درصد گرونتره!!!!!!!!!!!!!!!! جمش کنید ناموسا

 12. بامیلو که گه زد با این حراجی برگزار کردنش . در و دیوار خیابونا و سایت ها رو پر کرد از تبلیغ این «حراجمعه» ، دریغ از اینکه فکری به حال ترافیک بسیار بالایی که در اون لحظات میشه بکنه. کلا سایتش دَون شده .

 13. خیلی خوبه که تو همه فروشګاهای بزرګ این اتفاق بیفته