کشف سه مقبره باستانی و به دست آمد اطلاعاتی جدید از بخشی از تاریخ مصر باستان

کشف سه مقبره باستانی منجر به کسب اطلاعاتی جدید از مصر باستان شد

به تازگی سه مقبره باستانی مربوط به دوره دودمان بیست و هفتم مصر کشف شده است که اطلاعات جدیدی را در مورد این بخش از تاریخ مصر باستان آشکار می‌کند.

بر اساس اخبار منتشرشده از وزارت آثار باستانی مصر، این سه مقبره در منطقه‌ی الکمین-الشَهراوی استان منیا (Minya)، در جنوب قاهره کشف شده‌اند. پیرس پل کریسمَن (Pearce Paul Creasman)، دانشیار رشته‌های گاه شناسی و باستان ‌شناسی دانشگاه آریزونا که در حفاری‌های مربوط به این اکتشاف شرکت نداشته، در همین رابطه می‌گوید که از زمان آخرین کشف مرتبط با دودمان بیست و هفتم مصر، مدت زیادی می‌گذرد و به همین خاطر، سه مقبره باستانی یافت شده از اهمیت تاریخی زیادی برخوردارند.

مقبره‌ها به طور دقیق‌تر به تاریخ ۵۲۵ تا ۳۹۵ قبل از میلاد،‌ یعنی از زمان دودمان ذکرشده تا دوره یونانی-رومی (Greco-Roman)، مربوط می‌شوند. مقبره باستانی اول، اتاق دفنی با چهار تابوت‌دان (Sarcophagi) و ۹ حفره تدفین است و آرامگاه دوم هم ‌دو اتاق دفن دارد که یکی از این اتاق‌ها به دلیل داشتن دو تابوت‌دان، برای به خاک سپاری دو نفر استفاده شده است؛ این اتاق شامل ۶ حفره کنده‌شده برای جا دادن به جسد ۵ انسان بالغ و یک کودک است. بر اساس بیانیه منتشرشده، اتاق دفن دوم تنها بقایای یک تابوت چوبی را در خود دارد و مقبره باستانی سوم هم در حال حاضر تحت بررسی است.

کشف تکه‌هایی از سفال به همراه استخوان مردان، زنان و کودکان در این سه آرامگاه، علی البَکری (Ali Al-Bakry) از کارکنان وزارت آثار باستانی مصر را به این نتیجه رسانده است که برخلاف تصورات پیشین که مقبره‌ها را مرتبط با پایگاه‌های نظامی باستانی می‌دانستند، این مکان‌ها برای دفن جسد شهروندان عادی کاربرد داشته‌اند.

کشف سه مقبره باستانی و به دست آمد اطلاعاتی جدید از بخشی از تاریخ مصر باستان

کریسمن اشاره می‌کند که سن، جنسیت و تعداد اجساد موجود در یک مقبره باستانی ، اطلاعات ارزشمندی را در مورد کاربرد آن مقبره به پژوهشگران می‌دهد؛ به عنوان مثال اگر تمامی اجساد یافت‌شده سنی مابین ۱۵ تا ۳۵ سال داشتند و جنسیت همگی مرد بود، می‌توان حدس زد که آرامگاه مربوط به یک پایگاه نظامی یا منطقه‌ای جنگی بوده است. اما از آنجایی که استخوان‌ها علاوه بر مردان، به زنان و کودکان هم مربوط می‌شوند و سن اجساد در رنج‌های متفاوتی است، منطقی‌ترین توضیح ممکن ارتباط دادن یافته‌ها به یک گورستان شهری است.

همانطور که گفته شد، اطلاعات زیادی از دودمان بیست و هفتم مصر باستان که هم‌زمان با دوره‌ی حکمرانی ایرانیان بر مصر بوده، در دسترس نیست.

کریسمن در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید که دانسته‌های قطعی کاوشگران، وجود سه مقبره باستانی و چیزی در حدود ۴۰ مکان دفن را تایید می‌کند و از آنجایی که حفاری‌ها هنوز ادامه دارند، امکان تغییر آمار منتشرشده در مورد یافته‌ها زیاد است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. سلام خیلی خوب بود و خیلی لذت بردم سایتتون عالیه تشکر.