گازهای گلخانه ای

چین، بیش از مجموع کل کشورهای توسعه یافته، گازهای گلخانه ای تولید می‌کند

جدیدترین گزارش منتشر شده در مورد گرمایش زمین نشان می‌دهد چین، بیش از مجموع کل کشورهای توسعه یافته، گازهای گلخانه ای تولید می‌کند.

گزارش جدیدی که توسط گروه تحقیقاتی رودیوم (Rhodium) در خصوص گرمایش زمین منتشر شده حاکی از آن است کشور چین بیش از تمام کشورهای توسعه یافته گازهای گلخانه ای تولید می‌کند. طبق این گزارش کشور چین در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۷ درصد از کل گازهای گلخانه ای جهان را به تولید رسانده که بیشتر از تمام کشورهای پیشرفته جهان است. براساس این گزارش، آمریکا با تولید ۱۱ درصد و هند با تولید ۶.۶ درصد در جایگاه دوم و سوم لیست تولیدکنندگان گازهای گلخانه ای جهان قرار دارند.

لزوم توافق چین و آمریکا برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای

پژوهشگران در گزارش خود تاکید کردند اگر آمریکا و چین برای کاهش گازهای گلخانه ای توافق نکنند، امکان جلوگیری از تغییرات خطرناک آب و هوایی وجود نخواهد داشت. طبق گزارش گروه تحقیقاتی رودیوم، میزان تولید گازهای گلخانه ای در چین طی ۳۰ سال گذشته به بیش از ۳ برابر افزایش پیدا کرده است.

چین به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان اعلام کرد میزان تولید گاز گلخانه ای این کشور در سال ۲۰۳۰ به حداکثر خواهد رسید، اما پس از آن یک روند نزولی را در پیش گرفته و تا سال ۲۰۶۰ به صفر کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین اخیرا در نشست مربوط به آب و هوا که توسط جو بایدن برگزار شده بود نیز این وعده کشورش را تکرار کرد.

رئیس جمهور چین در این نشست در حالی به تصمیم این کشور در کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی تاکید کرد که اقتصاد چین به شدت به تولید برق از زغال‌سنگ به عنوان آلوده‌سازترین سوخت فسیلی وابسته است. چین هم‌اکنون از ۱۰۵۸ نیروگاه زغال‌سنگی بهره می‌برد که بیش از نیمی از ظرفیت نیروگاه‌های زغالسنگی در جهان محسوب می‌شوند.

گفتنی است در توافق پاریس سال ۲۰۱۵ حدود ۱۹۷ کشور جهان متعهد شدند تا با انجام اقدامات مختلف افزایش گرمایش کره زمین را به زیر ۲ درجه سانتی‌گراد محدود کنند، اما این کشورها برای دستیابی به این هدف عقب مانده‌اند و باید اقدامات بیشتری را در دستور کار قرار دهند.

گزارش‌ها حاکی از آن است تا به امروز اقدامات دولت‌ها برای انجام تعهدات توافق پاریس ۲۰۱۵ کافی نبوده و چنین اقدماتی نمی‌تواند گرمایش کره زمین را به زیر ۲ درجه سانتی‌گراد محدود کند. در همین راستا رهبران کشورهای جهان در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ با حضور در اجلاس تغییر شرایط اقلیمی در شهر گلاسگو اسکاتلند قصد دارند در خصوص دستیابی هرچه سریع‌تر به اهداف توافق پاریس به گفتگو بپردازند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. حزب کومونیست چین بزرگترین دشمن بشریت در قرن حاضر