آخرین مطالب
17
امروز

آلفابت باارزش‌ترین کمپانی جهان شد؛ اپل در جایگاه دوم قرار گرفت

کمپانی محبوب اپل پس از رقابت سختی که با Exxon Mobil داشت توانسته بود به جایگاه با ارزش‌ترین کمپانی جهان برسد. اما رقیب تازه نفسی به نام آلفابت ( alphabet ) از راه رسیده و اپل را از جایگاه خود به زیر کشیده است. در ادامه با گجت نیوز همراه شوید.

در سال ۲۰۰۱ با توجه به رشد سهام شرکت اپل، پیش‌بینی می‌شد که این کمپانی بتواند مقام با ارزش‌ترین کمپانی جهان را به زودی به دست آورد. پس از چند سال کمپانی اپل بعد از پشت سر گذاشتن Exxon Mobil توانست به این رتبه برسد اما اوایل سال ۲۰۱۳ بار دیگر Exxon mobil توانست به جایگاه اول بازگردد، این اتفاق به دلیل افت ۴۰ درصدی سهام اپل بخاطر عرضه‌ی دیر هنگام آیفون ۵ رخ داد البته زمانی طول نکشید که بار دیگر اپل بتواند مقام با ارزش‌ترین کمپانی جهان را به چنگ آورد.

هرچند مواردی مانند بازار بورس ضعیف و پیش‌بینی تحلیلگران مبنی بر اینکه اپل اعلام خواهد کرد که فروش گوشی‌های آیفون هر ساله با کاهش رو به روست، باعث شده تا سرمایه گذاران به دنبال راهی برای خروج باشند. البته اپل در حال حاضر بر اساس توانایی بازار با ۵۳۵ میلیارد دلار در جایگاه اول قرار دارد اما وقتی معیار بر اساس ارزش کمپانی سنجیده می‌شود به جایگاه دوم سقوط می‌کند. این معیار بر اساس اضافه کردن قرض‌های شرکت و حذف پول نقد کمپانی‌ست که در نهایت یک آمار دقیق از ارزش کسب و کار کمپانی را به ما نشان می‌دهد.

با این حساب ارزش کمپانی در حال حاضر ۳۹۳ میلیارد دلار است که با در نظر گرفتن ارزش ۴۲۰ میلیارد دلاری کمپانی آلفابت، اپل به جایگاه دوم سقوط می‌کند. اگر مشتاق هستید که بدانید آلفابت چیست باید بگویم که کمپانی‌ست که گوگل را در اختیار دارد. علت سقوط اپل به این جایگاه نیز به دلیل داشتن پول نقد زیاد است.

در حالی‌ که ۴۳ تحلیلگر وال استریت ارزش سهام اپل را ۱۴۳ دلار اعلام می‌کنند، یک تحلیلگر به نام عدنان احمد ارزش ۸۵ دلاری را برای سهام این کمپانی در نظر گرفته است. او علت این کار را شباهت زیاد آینده‌ی اپل با قدرت‌های قبلی بازار موبایل مانند نوکیا و بلک بری می‌بیند. البته اگر تحلیل احمد را بی‌ارزش می‌خوانید بهتر است بدانید که در حال حاضر ارزش سهام کمپانی اپل ۹۹ دلار است که نسبت به نظر دیگر تحلیلگران، این رقم به نظر ۸۵ دلاری عدنان احمد نزدیک‌تر است.

عدنان احمد در این باره گفته:

کافی‌ست که به تاریخ نگاهی انداخته تا مشاهده کنید که چه زمانی یک کمپانی با افت خود رو به رو می‌گردد. در حال حاضر اپل تا دو سال آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد مگر اینکه در دسته‌ی جدیدی از محصولات را معرفی کند.

نظر شما چیست؟ به نظر شما اپل نیز به سرنوشت نوکیا و بلک بری گرفتار خواهد شد؟ نظر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Phonearena

یک دیدگاه

  1. به نظر من اپل اونقدر قوی هست که بتونه خودشو بالا نگه داره و در حال حاضر هم اپل هر ساله محصولاتی با امکانات جدید معرفی می کنه و البته باید دونست که در حال حاضر فقط سامسونگ و اپل در حال سود دهی از بخش موبایل هستند و بقیه ضرر می دن

    (-5)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*