الگوریتم جست‌وجوی اپ‌استور

آیا اپل الگوریتم جست‌وجوی اپ‌استور را دستکاری کرده است؟

طبق اظهارات آقای لایر الدان – Lior Eldan – یکی از موسسان فروشگاه اپل، الگوریتم جست‌وجوی اپ‌استور در سیستم‌عامل iOS 9.3 برای کاربران آمریکایی تغییر کرده است. هم‌اکنون اگر کاربری نام اپلیکیشن یا بازی مورد نظر خود را اشتباه تایپ کند، اپل برنامه مورد نظر کاربر را پیش‌بینی خواهد کرد. با مشروح خبر همراه ما باشید.

الگوریتم جست‌وجوی اپ‌استور هوشمند‌تر از قبل شده است

به‌عنوان مثال اگر در جست‌وجوی اپلیکیشن Uber بوده و به اشتباه عبارت Ubber را تایپ کنید، علاوه بر نمایش اپلیکیشن Uber، نتایج دیگری همچون Lyft نیز برایتان به نمایش در می‌‌آیند. نکته جالب اینجاست که اگر به‌جای Uber، کلمه Uper را جست‌وجو کنید، حتی اگر برنامه‌ای با این نام در فروشگاه وجود داشته باشد، بازهم پایین‌تر از خود Uber قرار می‌گیرد. بدین ترتیب الگوریتم جست‌وجوی جدید اپ‌استور به فکر خواندن ذهن کاربران است. این نحوه جست‌وجو از 20 مارس در فروشگاه اپ‌استور مشاهده شده است؛ یعنی چند روز قبل از عرضه iOS 9.3. به همین دلیل، به اعتقاد الدان الگوریتم جست‌وجوی اپ‌استور در این نسخه به‌صورت غیررسمی و مخفیانه تغییر کرده است.

به نظر الدان، این تغییر می‌تواند زمانی که توسعه‌دهندگان کلیدواژه‌های نزدیک به نام اصلی را دخیل نکرده باشند، موثر واقع شود؛ اما همین الگوریتم گاهی مواقع نتایج عجیبی را برای جست‌وجوی کاربران نمایش می‌دهند. به‌عنوان مثال اگر کلمه Panera Bread را در اپ‌استور جست‌وجو کنید، نتیجه مورد نظر در جایگاه دهم و بعد از Uber دیده می‌شود؛ شاید کاربران سرویس Uber به این سرویس علاقه زیادی دارند! بدین ترتیب از این به بعد باید تمامی نتایجی که در اپ‌استور نشان داده می‌شوند را بررسی کنیم.

اوایل این ماه خبر‌هایی پیرامون پرداخت هزینه‌ توسط توسعه‌دهندگان جهت قرار گرفتن نام اپلیکیشن آن‌ها در بالای بخش جست‌وجو اپ‌استور در فضای مجازی منتشر شد. گفته می‌شود این پروژه مخفیانه هم‌اکنون توسط 10 کارمند شرکت اپل مدیریت می‌شود. نظر شما در مورد چنین الگوریتم هوشمندانه‌ای چیست؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*