محبوب‌ترین سیستم‌عامل دسکتاپی

محبوب‌ترین سیستم‌عامل دسکتاپی را بشناید؛ ویندوزی‌ها ۸۹ درصد بازار را در اختیار دارند

به‌تازگی Net Applications گزارش ماهانه خودش را منتشر کرده است که بر اساس آن سیستم‌عامل ویندوز ۷ مایکروسافت برای نخستین بار به کمتر از ۵۰ درصد استفاده رسیده و استفاده از ویندوز ۱۰ نیز ماه به ماه در حال افزایش است. در مجموع سیستم‌عامل‌های ویندوز، ۸۹ درصد کل بازار را در اختیار دارند.

سیستم‌عامل ویندوز ۷ رو به افول

۹ ماه پس از عرضه سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت، بالاخره میزان استفاده از ویندوز ۷ به زیر ۵۰ درصد کل بازار رسید و ویندوز XP نیز با کاهش مواجه شد. این در حالی است که ماه آوریل یک ماه شگفت انگیز برای مایکروسافت بود. در تازه‌ترین گزارش عنوان شده است که نزدیک به ۹۰ درصد سیستم‌عامل‌های بازار ویندوزی است که می‌تواند قدرت این کمپانی را به رخ رقبای خود بکشد.

بیایید کمی دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم. مایکروسافت در نظر دارد تا در مدت ۳ الی ۴ سال بر روی یک میلیارد دستگاه ویندوز ۱۰ خود نصب شده باشد. این در حالی است که ۷۵ میلیون  دستگاه طی مدت ۴ هفته اول عرضه این سیستم‌عامل را بر روی خود دیدند. پس از گذشت ۱۰ هفته این میزان به ۱۱۰ میلیون دستگاه رسید. کمتر از ۶ ماه ویندوز ۱۰ بر روی ۲۰۰ میلیون دستگاه نصب شد و حال پس از گذشت هشت ماه عنوان می‌شود که پرچم‌دار سیستم‌عامل مایکروسافت میزبان ۲۷۰ میلیون کاربر است.

محبوب‌ترین سیستم‌عامل دسکتاپی

هرچند که این رشد برای مایکروسافت باارزش است اما هنوز هم سرعت افزایش استفاده کاربران از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت کم است. ویندوز ۱۰ در ماه مارس صاحب ۱۴.۱۵ درصد کل بازار بود که این میزان با افزایش بسیار کم چند درصدی در ماه آوریل به ۱۴.۳۵ درصد رسید.

در این بین ویندوز ۸ افزایش ۰.۵۰ درصدی را به دست آورده است و ویندوز ۸.۱ نیز به ۹.۱۶ درصد کاهش یافته است که جمع این دو ۱۲.۱۱ درصد کل بازار را تشکیل می‌دهد.

ماه ژوئیه سال گذشته میلادی و قبل از آن که ویندوز ۱۰ به بازار عرضه شود؛ ویندوز ۷ مایکروسافت صاحب ۶۰ درصد کل بازار بود. اما با آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی این میزان به ۵۲.۴۷ درصد رسید و حال نیز به ۴۸.۲۷ درصد نزول کرده است. به نظر می‌رسد که پس از ۴ سال حکمرانی نوبت به آن رسید که ویندوز ۷ مایکروسافت جای خودش را به پرچم‌دار سیستم‌عامل مایکروسافت یعنی ویندوز ۱۰ دهد. ویندوزی که مایکروسافت خیلی به آینده آن امیدوار است و به دنبال یکپارچه کردن آن همراه با سیستم‌عامل موبایلی ویندوز ۱۰ است.

به‌طور کلی سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت با ۸۹.۲۳ درصد، مک با ۹.۲۰ درصد و لینوکس با ۱.۵۶ درصد به ترتیب جایگاه اول تا سوم بازار سیستم‌عامل‌های دسکتاپی را به خود اختصاص داده‌اند.

این آمار به‌وسیله ارزیابی بیش از ۱۶۰ میلیون کاربر به‌صورت ماهانه و توسط Net Applications انجام می‌گیرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*