سرطان

آیا ارتباطی بین تلفن‌همراه با سرطان مغز وجود دارد؟

شاید به خاطر داشته باشید در سال 2009، مسئولان شهر سان‌فرانسیسکو می‌خواستند با قرار دادن استیکری بر روی تلفن‌های همراه، خریداران را از خطر ابتلا به سرطان مطلع کنند. به عقیده آن‌ها، اشعه الکترومغناطیسی تلفن‌های همراه موجب بروز سرطان می‌شود. این حکم در ماه می 2013 باطل شد. با مشروح خبر همراه ما باشید.

حالا متوجه شده‌ایم که مسئولان شهر سان‌فرانسیسکو دلیلی برای نگرانی نداشتند. اخیرا در یک پژوهش جدید، دیتای محاسباتی پیرامون تعداد مبتلایان استرالیایی به سرطان‌مغز در بازه زمانی 1982 تا سال 2013 با میزان استفاده از تلفن‌های همراه توسط شهروندان مقایسه شده است. آمار این نوع سرطان طی سال‌های مختلف در بین بانوان ثابت بوده و در بین آقایان کمی رشد داشته است. با این حال این نوع سرطان در دهه هفتاد میلادی و تا سال 1982 ادامه داشته است که در آن زمان خبری از تلفن‌های همراه نبود.

تشعشعات الکترومغناطیسی موبایل تاثیری در ابتلا به سرطان مغزی ندارد

بدین ترتیب آمار‌ها نشان می‌دهند تعداد پرونده‌های مربوط به سرطان مغزی در استرالیا از سال 1982 تا 2013 با برآورد‌های رایانه‌ای همسان بوده است. بدین ترتیب با بررسی این آمار و ارقام متوجه می‌شویم که افزایش آمار استفاده از تلفن‌های همراه موجب بیشتر شدن آمار مبتلایان به این بیماری نشده است. پس طبق نتایج به دست‌ آمده در این پژوهش استرالیایی، هیچ ارتباطی بین استفاده از تلفن‌همراه و مبتلا شدن به بیماری‌ سرطانی وجود ندارد. دلیل اصلی افزایش آمار مبتلایان به این نوع سرطان، پیشرفت تکنولوژی و امکان شناسایی آن توسط تکنیک‌های اختراعی در دهه 80 میلادی محسوب می‌شود؛ نظیر سی‌تی اسکن.

ثبات آمار وقوع سرطان مغز در استرالیا بین سال‌های 1982 تا 2012 در تمامی رده‌های سنی به‌جز افرادی با بیش از 70 سال سن با برآورد‌های مربوط به آمار افزایش مبتلایان مقایسه شد و در نتیجه متوجه شدیم که دلیل افزایش آمار مبتلایان مسن ربطی به استفاده از تلفن‌های همراه ندارد. حدس ما این است که دلیل اصلی افزایش آمار یاد‌شده، ظهور روش‌های تشخیصی بهبود‌یافته است که علم توموگرافی و فن‌آوری‌های تصویر‌برداری آن‌ها را در دهه 80 میلادی معرفی کردند – اپیدمیولوژی سرطان

اما بسیاری از مراکز پژوهشی نمی‌توانند عدم وجود ارتباط بین تلفن‌همراه و این بیماری را بپذیرند و هنوز هم بر این باورند که تشعشعات الکترومغناتیسی موبایل منجر به افزایش احتمال بروز این‌گونه سرطان در افراد می‌شود. اما آیا واقعا این موضوع برای کاربران مهم است؟ حتی زمانی که احتمال وجود چنین ارتباطی قوت گرفته بود، بسیاری از کاربران حاضر به از دست دادن تلفن همراه خود نبودند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*