استفاده از دستیار صوتی آمازون برای کنترل تسلا مدل اس

تماشا کنید: استفاده از دستیار صوتی آمازون برای کنترل تسلا مدل اس

خودروهای هوشمند کمپانی تسلا و به‌خصوص مدل‌های جدید این برند نظیر خودروی تسلا مدل اس (Tesla Model S) دارای قابلیت‌های ویژه‌ای هستند که در کمتر خودروی الکتریکی و حتی بدون راننده‌ی دیگری یافت می‌شود. این قابلیت‌ها البته به شیوه‌های خلاقانه‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به‌طور مثال یکی از این ویژگی‌های واقعا ویژه‌ی خودروهای الکتریکی تسلا این است که آن‌ها دارای تصفیه کننده‌ی هوای ورودی از محیط اطراف هستند و می‌توانند در زمان‌هایی نظیر انفجار بمب‌های شیمیایی و محیط‌هایی که هوای اطراف آلوده شده است، با تصفیه، از بین بردن آلودگی هوا و وارد کردن آن به داخل خودرو، جان سرنشین‌هایش را نجات دهد.

با یک کدنویسی خلاق می‌توان حتی محصولاتی نظیر تسلا مدل اس را هم به کنترل خود درآورد

یکی دیگر از این قابلیت‌ها که در تسلا مدل اس وجود دارد، این است که دارندگان این خودروی تسلا می‌توانند با استفاده از سوئیچ آن، آن را اصطلاحا «احضار» کنند و کاری کنند که خودروی‌شان بدون نیاز به راننده و به‌صورت کاملا خودکار از گاراژ خارج شود؛ از آنجا که در کشورهای اروپایی و ایالات متحده‌ی آمریکا، اکثریت جمعیت شهرها در خانه‌های حومه‌ی مرکز شهر زندگی می‌کنند و خانه‌های آن‌ها دارای گاراژهای رو به خیابان است، این قابلیت می‌تواند سرعت زندگی روزانه‌ی آن‌ها را بسیار افزایش دهد.

استفاده از دستیار صوتی آمازون برای کنترل تسلا مدل اس

آقا جیسون گکه (Jason Goecke) نیز یکی از دارندگان خودروهای تسلا مدل اس است و برای این‌که از قابلیت احضار این خودرو استفاده کند، روش خلاقانه‌ای را در پیش گرفته است. او با استفاده از کدنویسی ابری و ترکیب آن با این قابلیت، کاری کرده است که دستیار صوتی آمازون یعنی الکسا، احضار خودرو را انجام دهد و با درخواست صوتی آقای گکه، خودرو را از پارک خارج کند.

کاری که او انجام داده این است که با استفاده از یک واسط نرم‌افزاری غیررسمی که برای توسعه‌ی پلتفرم نرم‌افزاری تسلا وجود دارد، کدهای مربوط به خارج کردن خودرو از پارک را استخراج کرده و آن‌ها را نه با استفاده از سوئیچ خودرو، بلکه با فرمان صوتی الکسا، فراخوانی کرده است. او برای رسیدن به هدف خود، از بلندگوهای وایرلس هوشمند آمازون یا همان اسپیکرهای اکو (Amazon Echo) استفاده کرده است و همان‌طور که در ویدیوی زیر مشاهده خواهید کرد، با یک فرمان صوتی موفق می‌شود که خودروی تسلا مدل اس خود را از گاراژ خارج کند:


برای درک بهتر این فرمان صوتی باید این نکته را بدانید که اسپیکرهای اکو با هر کلمه‌ای که صاحبشان از قبل تعیین کرده باشد، قابلیت اجرای دستور دارند و در این ویدیو هم مشاهده می‌کنید که آقای گکه از عبارت Ask KITT استفاده می‌کند.

جالب است بدانید که آقای گکه بعد از اجرای موفق این پروژه که آن را یک سرگرمی جذاب برای پر کردن اوقات فراغت خود در آخر هفته نامیده است، به اجرای پروژه‌های بیشتر تشویق شده است. جملات زیر را او در مصاحبه با خبرنگاران به زبان آورده است:

من از تسلا درخواست می‌کنم که یک پلتفرم نرم‌افزاری و یک API مطمئن برای توسعه‌دهندگان خودروهای تسلا عرضه کند تا ما هم قابلیت‌های نرم افزاری جذابی را ارائه کنیم که ایلان ماسک حتی در رویاهایش هم آن‌ها را تصور نمی‌کرده است!

البته باید دید که آیا این درخواست از سوی این توسعه‌دهنده‌ی خلاق به گوش سران کمپانی تسلا می‌رسد یا خیر؛ هرچند که احتمال وقوع آن بسیار کم و تقریبا نشدنی است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*