مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

نگاهی به مستند تخت گاز ؛ تمام اطلاعاتی که برای تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر نیاز دارید

برنامه‌ی تلویزیونی تاپ گیر (Top Gear) که در بین کاربران فارسی زبان با نام مستند تخت گاز شناخته می‌شود، پر مخاطب‌ترین برنامه‌ی تلویزیونی دنیا در زمینه‌ی دنیای خودرو و اتومبیل‌رانی است و فصل‌های گذشته این برنامه‌ی جذاب توانسته است میلیون‌ها کاربر را از صدها کشور مختلف جهان جذب کند.

مستند تخت گاز برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ میلادی از شبکه‌ی بی بی سی پخش شد و اوایل به‌عنوان یک برنامه‌ی ساده‌ی تلویزیونی که مهم‌ترین اخبار و محصولات دنیای خودرو را بررسی می‌کرد، پا به تلویزیون گذاشت. اما بازخورد مناسب در همان سال اول باعث شد که این برنامه به یکی از تولیدات ثابت کنداکتور شبکه‌ی بی بی سی تبدیل شود و سال بعد به‌طور جدی‌تر و با شکل و شمایل پربارتری روانه‌ی آنتن گیرنده‌های تلویزیونی شود.

این روند تا ده سال ادامه داشت و تاپ گیر به‌عنوان یک برنامه‌ی تلویزیونی پر مخاطب در کشور انگلستان شناخته می‌شد که مجری‌ها و کارشناسان زبده‌ای از دنیای موتورسواری و خودروسازی مهمان آن می‌شدند و اطلاعات مناسبی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دادند. اما نقطه‌ی عطف تاریخ مستند تخت گاز، با ورود یک جوان انگلیسی پر‌رویِ صریحِ شوخ طبع شکل می‌گیرد که ساختار این برنامه را از بیخ و بن تغییر می‌دهد: بله منظورمان استاد جرمی کلارکسون (Jeremy Clarkson) است!

بدون شک تاریخ مستند تخت گاز به دو قسمت قبل از ورود و بعد از ورود کلارکسون تقسیم می‌شود؛ این مجری توانای اصالتا انگلیسی که ابتدا به‌عنوان یک روزنامه‌نگار در یک مجله‌ی اتومبیل‌رانی، ستون کوچکی را در اختیار داشت و درباره‌ی دنیای خودروهای جدید مطلب می‌نوشت، با ورود خود توانست خون تازه‌ای را در رگ‌های مستند تاپ گیر تزریق کند.

کلارکسون با افزودن فعالیت و پویایی بیشتر به روند اجرای برنامه، بیشتر کردن بخش‌های میدانی، رانندگی‌های سریع‌تر و البته شوخی‌ها و نقدهای بسیار دلچسب، جذابیت این برنامه را ده برابر کرد و مخاطبان آن‌که تا پیش از این به چند صد هزار نفر که اغلب آن‌ها هم در انگلستان زندگی می‌کردند محدود می‌شد را به چندین میلیون نفر افزایش داد.

در تصویر زیر که از صفحه‌ی اختصاصی مستند تخت گاز در سایت ویکی پدیا برداشته شده است، می‌توانید تعداد مخاطبان پربیننده‌ترین قسمت‌ها در فصل‌های مختلف این برنامه در کشور انگلیس را مشاهده کنید:

مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

از این جا به بعد بود که هر سال کانال‌های مختلفی از کشورهای بیشتری این مجموعه را خریداری می‌کردند تا آن را برای مخاطبان خود پخش کنند. این روند به حدی سریع دنبال شد که در سال ۲۰۱۳، موسسه‌ی گینس که مسئولیت ثبت رکوردهای جهانی را بر عهده دارد، اعلام کرد که مستند تخت گاز به‌عنوان پر‌بیننده‌ترین مجموعه‌ی تلویزیونی تاریخ شناخته شده است و با پخش در بیش از ۲۰۰ کشور جهان، رکورد پرمخاطب‌ترین برنامه‌ی تلویزیونی را به نام خود ثبت کرده است.

مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

جرمی کلارکسون در حال دریافت گواهی گینس

شاید نظر یکی از بینندگان این مجموعه در سایت متا کریتیک بتواند بهترین توصیف برای مخاطبانی باشد که تا به حال موفق به تماشای تاپ گیر نشده‌اند (این مستند در سایت متاکریتیک از میان تمام نقدهای کاربران، نمره‌ی عالی ۹ از ۱۰ را به خود اختصاص داده است) :

Wildly entertaining! Usually love the celebrity guests on the show and watching them make their lap. I could sit through a one week marathon of Top Gear and still love it!

به طرز وحشتناکی سرگرم کننده است! معمولا عاشق آن بخشی هستم که افراد مشهور به برنامه می‌آیند و پشت فرمان ماشین‌های مسابقه‌ای، رکوردهای خود را ثبت می‌کنند. می‌توانم یک هفته به‌طور مداوم، مستند تاپ گیر را تماشا کنم و باز هم از آن لذت ببرم!

جالب است بدانید که به غیر از پخش نسخه‌ی اصلی این برنامه با اجرای کلارکسون و دیگر مجری‌های اصلی در کشور انگلستان، مستند تخت گاز در کشورهایی نظیر چین، آمریکا و کره نیز به‌صورت کامل بازسازی شده است و با تیم مجریانی که از همان کشورها انتخاب می‌شوند، با سناریوی متفاوتی ساخته و پخش می‌شود؛ البته روند کلی آن برنامه‌ها مشابه تاپ گیر انگلیسی است و لوگوی برنامه‌ها نیز بر مبنای لوگوی اصلی طراحی می‌شوند.

یک مستند تخت گاز است و یک جرمی کلارکسون!

این مجموعه از ابتدای پخش خود تا به حال، حوادث و حواشی بسیار متعددی را تجربه کرده است و هیجان دنیای خودرو و جنون سرعت، گویا بر روی عوامل آن هم تاثیر گذاشته است! همان‌طور که گفتیم، جرمی کلارکسون با ورود خود توانست این برنامه را به محبوبیتی که اکنون در جهان دارد، برساند و سازندگان برنامه، بخش عظیمی از این موفقیت را مدیون او هستند.

اما همان قدر که ورود او برای این برنامه مثبت بوده است، پیش‌بینی می‌شود که خروج او باعث ضربه‌ی تاثیرگذاری به تعداد مخاطبان تاپ گیر بشود؛ اوه بله! یادم رفت که بگویم او از برنامه خارج (بخوانید اخراج) شده است. گویا این مرد میانسال انگلیسی به غیر از جلوی صحنه، در پشت صحنه هم آن صراحت و یک‌دندگی خاص خود را دارد و همین موضوع باعث شد که سال گذشته کلارکسون و تهیه‌کننده‌ی مستند تخت گاز با یکدیگر دعوایشان بشود و حسابی از خجالت هم دربیایند! نتیجه‌ی این ضرب و شتم فیزیکی هم این شد که مقامات بی بی سی و تصمیم گیرندگان این مستند اعلام کردند که این آخرین سال حضور او در برنامه‌ خواهد بود و دیگر قرارداد این مجری را تمدید نخواهند کرد.

بعد از این اتفاق، ریچارد هموند (Richard Hammond) و جیمز می (James May) هم با ناراحتی از برنامه خارج شدند و تهیه‌‌کننده‌ی اجرایی تخت گاز اعلام کرد که بدون وجود کلارکسون، او نیز فعالیتی در این مستند نخواهد داشت؛ به همین سادگی یکی از محبوب‌ترین تیم‌های اجرایی در تاریخ مستندهای تلویزیونی در جهان، از هم پاشیده شد و این سه یار دوست‌داشتنی از جمع تیم تولید مستند تخت گاز خارج شدند و این یعنی پایان یک همکاری حدودا ۲۸ ساله!

البته گفته می‌شود که کلارکسون چندین بار بعد از این حادثه، به‌صورت تلفنی، پیام کوتاه و از طریق ایمیل از اوشن تایمون (تهیه‌کننده‌ی برنامه) عذرخواهی کرده است اما سرانجام عذرخواهی او پذیرفته نشده است و مدیران شبکه تصمیم به اخراج این مجری پرحاشیه گرفتند.

مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

دلمان برای این سه در تخت گاز تنگ خواهد شد

جالب است بدانید که آقای کلارکسون پیش از این هم سابقه‌ی جدایی داشته است و در سال ۱۹۹۸ به دلیل حواشی زیاد، به طور موقت از برنامه خارج شد و برندن کوگان جای او را گرفت. اما سه سال بعد، نفرین دنیای تاپ گیر گریبان این مجری تازه‌وارد را هم گرفت و او به دلیل رانندگی در حالت مستی، از برنامه اخراج شد تا جرمی محبوب در سال ۲۰۰۲، بار دیگر به شغل سابق اش برگردد.

در همین دوره بود که روند ساخت مستند تخت گاز تغییر کرد و راننده‌ی مرموز این برنامه که با نام استیگ شناخته می‌شود، به تیم اجرایی اضافه شد و پیست‌های اتومبیلرانی و خودروهای سوپرمدرن هم جای خود را در دقایق زیادی از پخش، تثبیت کردند؛ گفته می‌شود که مایکل شوماخر و فیلپه ماسا در نقش استیگ ایفای نقش کرده‌اند، اما هویت این راننده‌ی فوق حرفه‌ای هنوز هم به مانند یک راز جذاب حل‌نشده باقی مانده است.

بعد از جدایی تیم مجری‌گری سه نفره‌ی کلارکسون، هموند و می، سرنوشت مستند تخت گاز به دو مسیر جداگانه تقسیم شده است؛ پس ما نیز ابتدا به سراغ ادامه‌ی کار این سه یار قدیمی‌مان می‌رویم و بعد هم بررسی می‌کنیم که بالاخره چه بلایی قرار است بر مستند محبوبمان بیاید!

مجری اخراجی تاپ گیر و دوستانش این بار در آمازون!

به هر حال وقتی شما به مدت حدود ۳۰ سال در یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی در جهان هنرنمایی کنید و محبوبیت افسانه‌ای داشته باشید، بعد از اخراج شدن هم بی‌کار نمی‌مانید! کلارکسون و دو مجری دیگر این برنامه نیز بعد از خروجشان از بی بی سی، تابستان سال گذشته قرارداد جدیدی را با سرویس تلویزیون اینترنتی پرایم کمپانی آمازون امضا کردند و برنامه‌ی جدیدی را در آنجا استارت زدند.

مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

همکاری جدید تیم تخت گاز با سرویس پرایم آمازون

این برنامه با نام The Grand Tour ساخته شده و قرار است در اوایل پاییز سال جاری در سرویس اینترنتی Prime پخش شود. تولید سه فصل اول این مستند قطعی شده است و اگر این برنامه بتواند در جذب مخاطب همانند تخت گاز، موفق عمل کند، فصل‌های بیشتری از آن هم ساخته می‌شوند. در مستند The Grand Tour کلارکسون، هموند و می به سراسر جهان سفر خواهند کرد و در هر منطقه، با خودروهایی که بیشتر در آن منطقه طرفدار دارند، رانندگی خواهند کرد و همان فضای جذاب، طنزآلود و سرگرم‌کننده‌ی قبلی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند.

همچنین برنامه‌ی استودیویی نیز طبق روال قبلی در برنامه‌های این سه نفر وجود خواهد داشت و یک استودیوی سیار (در چادرهای بزرگ) در مقصد سفرشان برپا خواهد شد و با دعوت از مخاطبان و افراد مشهور آن منطقه، یک گفتگو‌ی طنزگونه‌ی استودیویی تولید خواهد شد. فراموش نکنید که بعد از پخش این برنامه می‌توانید بررسی اختصاصی و کامل آن را در گجت نیوز مشاهده کنید.

فصل ۲۳ مستند تخت گاز ؛ آغاز تاریخ جدید تاپ گیر بدون کلارکسون

مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

کریس اوانس، مت لبلانک و البته استیگ سفید پوش

خب حالا متوجه شدیم که مجری محبوب و دوستان صمیمی‌اش در کجا مشغول به کار هستند؛ بنابراین برمی‌گردیم به مستند تخت گاز تا ببینیم آینده‌ی این مجموعه چگونه خواهد بود. ابتدا بهتر است ببینیم که مجری جدید تاپ گیر چه کسی خواهد بود. یک فرد انگلیسی دیگر که از سال‌ها پیش در تلویزیون و رادیوی بریتانیا فعالیت می‌کند، یعنی کریس اوانس با نام کامل Christopher James Chris Evans، مجری جدید این برنامه خواهد بود.

این مجری ۶۰ ساله که پیش از این هم در چندین و چند برنامه‌ی مختلف تلویزیونی و رادیویی -که اکثرشان در شبکه‌ی بی بی سی تولید شده‌اند- در نقش مجری و تهیه‌کننده حضور داشته است، بسیار ثروتمند است و این موضوع باعث شده است که خیلی از مخاطبان، انتخاب او به عنوان مجری جدید را به ثروت عظیم و میل او برای شهرت بیشتر ربط دهند؛ هرچند که مسئولان شبکه این موضوع را تکذیب کرده‌اند و معتقدند که حضور او در مستند تخت گاز، جذابیت این برنامه را کاهش نخواهد داد.

جالب است بدانید که به دلیل تشابه اسمی او با کریس اوانس (بازیگر نقش فیلم ابرقهرمانی کاپیتان آمریکا)، خیلی‌ها ابتدا تصور می‌کردند که این سوپراستار هالیوودی برنامه را اجرا خواهد کرد که البته بعد از دیدن هیکل و آمادگی بدنی کریس اوانس انگلیسی، تمام آن شک‌ها از بین رفت!

هنرمند آمریکایی، مت لبلانک با نام کامل Matthew Steven Matt LeBlanc که از بازیگران شناخته‌‌شده‌ی سریال پرمخاطب دوستان (Friends) است، نیز کریس اوانس را در اجرای فصل جدید تخت گاز که می‌شود فصل بیست و سوم این مجموعه، همراهی خواهد کرد. علاوه بر لبلانک و اوانس، استیگ نیز همچنان در برنامه حضور خواهد داشت و ابتدا گفته می‌شد که ادی جوردن (Eddie Jordan) که از رانندگان حرفه‌ای با سابقه‌ی انگلیسی است، این نقش را بر عهده خواهد گرفت. اما بعدها حضور ادی جردن در این نقش تکذیب شد و بی بی سی اعلام کرد که این نقش از طریق یک فراخوان به فرد مناسبی واگذار می‌شود؛ البته جردن همچنان به عنوان یکی از اعضای تیم جدید باقی خواهد ماند.

مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

امیدواریم خاطرات درخشانش در سریال فرندز را خراب نکند!

در نهایت هم روری رید (Rory Reid) که از روزنامه‌نگاران شناخته‌شده‌ی حوزه‌ی خودرو است، موفق شد که نقش استیگ را در فصل بیست و سوم بر عهده بگیرد؛ البته باز هم اعلام شد که او نیز نقش استیگ را بازی نخواهد کرد و تنها یکی از اعضای اجرایی تیم خواهد بود، بنابراین تا این لحظه هنوز هم مشخص نیست که چه راننده‌ای در لباس استیگ قرار می‌گیرد!

در این فراخوان عمومی قرار بود که همه‌ی شرکت‌کنندگان یک ویدیوی ۳۰ ثانیه‌ای از رانندگی خود را برای بی بی سی ارسال کنند و ویدیوی روری از بین تعداد زیادی متقاضی دیگر، توانست که نظر داوران را به خود جلب کند. کریس اوانس درباره‌ی این نویسنده که در نسخه‌ی مخصوص کشور انگلستان سایت Cnet مطلب نوشته و در برنامه‌ی تلویزیونی Gadget Geeks نیز اجرا داشته است، می‌گوید:

او دانش زیادی دارد و بسیار گرم، صمیمی و شوخ‌طبع است. [معرفی خود در یک کلیپ کوتاه] کار آسانی نیست و او قصه‌گوی بسیار ماهری است؛ سطح ویدیوی او یک مایل با دیگران فاصله داشت.

به غیر از رید، اوانس و لبلانک، سابین اشمیتز (Sabine Schmitz) که یکی از قهرمانان موتورسواری جهان است و چندین رکورد را به نام خود ثبت کرده است، از اعضای تیم جدید تاپ گیر خواهد بود و اولین زنی است که در ۱۵ سال اخیر، در این مستند به عنوان مجری حضور خواهد داشت. توصیف اوانس از او خواندنی است:

او بسیار آلمانی و بسیار سریع است! او یکی از شخصیت‌های مورد علاقه‌ی [مخاطبان] تاپ گیر است و سال‌های سال است که رکورد جهانی [در مسابقات جهانی موتورسواری] را در اختیار داشته باشد.

کریس هریس (Chris Harris) که از روزنامه‌نگاران حوزه‌ی اتومبیلرانی است هم آخرین عضو این گروه را تشکیل می‌دهد. پس بیایید یک جمع‌بندی داشته باشیم و یک بار دیگر تیم بازیگران یا بهتر است بگوییم مجریان فصل بیست و سوم تخت گاز را این بار از زبان کریس ایوانس معرفی کنیم؛ همه‌ی افراد داخل این تیم را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید و ما هم به ترتیب از سمت راست به چپ، آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

تیم هفت نفره‌ی فصل جدید مستند تخت گاز

  • استیگ سفید پوش : [راننده‌ی مرموز و حرفه‌ای تیم که هیچ توضیحی درباره‌ی آن وجود ندارد]
  • ادی جوردن: شخصیت رنگارنگ، فوق العاده، دایره‌المعارف و شوخ‌طبع گروه
  • کریس هریس: یکی از بهترین بررسی‌کنندگان خودرو در جهان که چرت و پرت نمی‌نویسد
  • کریس اوانس: [رهبر اصلی گروه و مجری اصلی که جایگزین کلارکسون شده است]
  • مت لبلانک: یک رفیق قدیمی و در آن روی چهره‌اش، یک خوره‌ی دنیای خودرو و اتوموبیل
  • سابین اشمیتز: یک دیوانه‌ی سرعت که نترس، سرکش و پر از هیجان است
  • روری رید: او با یک ویدیو دل من را برد و این جایگاه در تیم، شایسته‌ی اوست

گفته می‌شود در سری جدید مستند تخت گاز از مهمانان زیادی شامل روزنامه‌نگاران، ستارگان هالیوودی، قهرمانان مسابقات اتومبیلرانی، خوانندگان و ستاره‌های یوتیوب برای حضور در این برنامه دعوت خواهد شد و با اجرای چالش‌های جذاب، لحظات هیجان‌انگیزی برای بینندگان تخت گاز رقم خواهد خورد. رویکرد اصلی تاپ گیر نیز قرار نیست که در فصل بیست و سوم تغییری کند و دقایق برنامه مطابق قبل با تست‌های رانندگی هیجان‌انگیز در پیست‌های مسابقه‌ای، مصاحبه‌های جذاب با میهمانان محبوب، آزمایش رانندگی با خودروهای فوق مدرن و معرفی بخش‌های فنی و اطلاعات جذاب دیگر پر خواهد شد.

تاریخ پخش فصل بیست و سوم تخت گاز

مستند تخت گاز تماشای فصل ۲۳ تاپ گیر

تاریخ پخش فصل بیست و سوم تخت گاز که جدیدترین سری این برنامه‌ است، توسط سازندگان آن تایید شده و اولین قسمت از سری جدید در پایان ماه میلادی جاری یعنی در روز ۲۹ می (روز یکشنبه ۹ خرداد ماه) از شبکه‌ی تلویزیونی BBC Two و شبکه‌ی اینترنتی نت‌فلیکس (Netflix) پخش خواهد شد. در روز ۳۰ می (روز دوشنبه ۱۰ خرداد ماه) نیز اولین قسمت فصل جدید مستند تاپ گیر از BBC America پخش می‌شود.

یعنی برای تماشای فصل جدید این مستند محبوب تنها لازم است که حدود دو هفته‌ی دیگر صبر کنید تا دست‌پخت تولیدکنندگان تاپ گیر را بدون جرمی کلارکسون و با اجرای کریس اوانس بچشید. اگر هم صبرتان تا آن زمان دوام نمی‌آورد، می‌توانید تریلر یک دقیقه‌ای زیر را که برای فصل بیست و سوم تهیه شده است، مشاهده کنید و کمی عطش خودتان را برای شروع برگ جدیدی از تاریخ تاپ گیر کنترل کنید:


پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خیلی برنامه خوبی بود هر هفته نگاه میکردم