گزارش تصويري و ويديويي عبور تاريخي سياره زهره از برابر خورشيد

 

علاقه‌مندان نجوم در سراسر جهان، به تماشاي يكي از پديده‌هاي نادر آسماني پرداختند كه تا 105 سال ديگر اتفاق نخواهد افتاد.
 پديده گذر سياره زهره از برابر خورشيد در روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه(16 و 17 خرداد) در اقصي نقاط جهان قابل مشاهده بود.
گذرهاي زهره در جفتهاي هشت ساله با فاصله دوره‌اي بيش از يك قرن رخ مي‌دهند. در طول اين گذر، سياره زهره مانند يك لكه سياه گرد از برابر چهره خورشيد عبور مي‌كند.
درادامه توجه شما را به گالری تصاویر و ویدیویی از این پدیده زیبا جلب می کنیم

براي ستاره‌شناسان اين گذر تنها يك منظره نادر سياره‌اي نيست بلكه همچنين يكي از رويدادهايي است كه آنها اميدوارند بتواند اشتياق جمعي را در مورد جهان و جايگاه زمين در آن برانگيزد.
در حالي كه كه ستاره‌شناسان از جديدترين فناوريها براي ثبت اين گذر استفاده كرده‌اند، دون پتيت، فضانورد آمريكايي در ايستگاه فضايي بين‌المللي به ثبت تصاوير از اين رويداد و به اشتراك گذاشتن آنلاين آنها پرداخته است.
زمان مشاهده گذر سياره زهره از برابر خورشيد در مناطق مختلف جهان:

لندن: 5:37
پكن: 6:10
قاهره: 6:38
توكيو: 7:10
سيدني: 8:16
اوكلند: 10:15

در همين حين به علاقمندان هشدار داده شد كه تنها با تلسكوپهاي داراي فيلتر مناسب يا عينكهاي مخصوص خورشيدگرفتگي به اين رويداد نگاه كنند.

در زمان اين گذر، تلسكوپ فضايي هابل از ماه براي رصد اين رويداد استفاده كرده است. اين تلسكوپ قادر به مشاهده مستقيم خورشيد نيست از اين رو از ماه به عنوان يك آينه براي ثبت نور بازتابي خورشيد استفاده شد.
محققان سپس به جدا كردن بخش كوچكي از نور عبوري از جو سياره زهره مي‌پردازند. در اين نور مي‌توان نشانه‌هايي از تركيبات جوي زهره را شناسايي كرد. دانشمندان قصد دارند با اين شيوه به مطالعه جو سياره زهره و در نهايت سيارات فراخورشيدي بپردازند.

سياره زهره (ناهيد) كه از حرارت بسيار بالايي برخوردار است، يكي از دو همسايه زمين بوده و از نظر اندازه به قدري شبيه به زمين است كه دانشمندان بارها اين دو را دوقلو خوانده‌اند. با اين حال در زمان گذر آن از برابر خورشيد، از منظر زمين به صورت يك نقطه سياه خواهد بود.

اين هفتمين گذر قابل مشاهده از زمان پيش‌بيني اين پديده توسط يوهانس كپلر،‌ ستاره‌شناس آلماني در قرن 17 ميلادي است. به دليل شكل و سرعت مدار زهره دراطراف خورشيد و ارتباط آن با سفر سالانه زمين، اين گذرها به شكل جفت در دوره‌هاي بيش از يك قرن رخ مي‌دهند.

ناسا از مركز بازديد گودارد در مريلند به تماشاي اين رويداد نادر با تلسكوپهاي خورشيدي خود نشست.

{photo}91/03/17/Transit-of-Venus{/photo}

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*