نیکولا تسلا

درخواست مقامات مذهبی صربستان برای انتقال خاکستر نیکولا تسلا به کلیسای مذهبی کشور!

طی گزارشی که از سوی مقامات رسمی و مذهبی صربستان منتشر شده، کلیسای مذهبی صربستان درخواست انتقال خاکستر مخترع بزرگ جهان نیکولا تسلا از موزه ملی کشور به این کلیسا را دارد. در ادامه به بررسی این گزارش و علت درخواست چنین نقل مکانی از سوی مقامات مذهبی کشور صربستان می‌پردازیم.

باز هم سناریو همیشگی نزاع بین عالمان دینی و فرهیختگان علمی در حال اجرا بر روی پرده روزگار است. اکنون‌که نیکولا تسلا یکی از بزرگ‌ترین مخترعان جهان در عالم باقی سیر و سلوک میکند نزاع بر سر محل نگه‌داری خاکستری وی بین دو جناح اصلی کشور صربستان، یکی کلیسای Sava و دیگری موزه ملی بالا گرفته تا جایی که کلیسای ساوا درخواست کرده تا خاکستر نیکولا تسلا از موزه ملی واقع در پایتخت صربستان به این کلیسا انتقال یابد. این امر موجب شده تا فصل جدیدی از درگیری بین این دو قطب ظاهر گردد تا بیش از پیش مخالفان کلیسا و موزه های ملی به جان یکدیگر افتاده و این سناریو تاریخی را بار دیگر برپا کنند.

کلیسا مدعی است که همواره بر زندگی و اعمال مخترع و دانشمند فقید نیکولا تسلا واقف بوده و او همواره تحت حمایت کلیسا قرار داشته است درحالی که عده کثیری از مورخان و افراد عادی بر این باورند که تسلا هیچ‌گاه یک مومن به مفهومی که کلیسا برای مردم بیان میکند نبوده است.

حتی میتوان صحت این موضوع را از نوشته‌های تسلا استنتاج کرد زیرا او همواره خود را مردی دارای شخصیتی علمی می‌خواند نه فردی مذهبی و وابسته به کلیسا! با این وجود تمامی دانشمندان و فقیدان جامعه بر این باورند که باید تسلا به عنوان مرد علمی روزگار خویش خوانده شود و از او در مراسم های عمومی و محافل علمی یاد گردد.

با این حال کلیسا دست از تلاش برای جابه‌جایی خاکستر تسلا برنداشته اما این تلاش تبعاتی را نیز برای کلیسا به همراه داشته است چراکه در اولین اقدام برای تغییر محل نگه‌داری خاکستر نیکولا کمپینی مردمی شکل گرفت که اعتراضات و انتقادات شدیدی را به مسئولین مذهبی کلیسا وارد ساختند.

نیکولا تسلا

این اولین باری نیست که کلیسا اقدام به این‌گونه جابه‌جایی‌ها میکند. در سال 2014 با تحت فشار قرار دادن دولت از سوی مقامات مذهبی کشور مقدمات انتقال اجساد قهرمانان ملی صربستان مانند شاهزاده Lazar (یکی از ارکان اصلی ارتش کشور در جنگ با عثمانیان) به کلیسا های مختلف فراهم شد اما با تلاش‌های بی‌وقفه بزرگان علمی و اعتراضات مردم این امر به سرانجام نرسید.

واضح است که شریعتمداران و مقامات مذهبی در کلیسا بی کار نخواهند نشست و همواره در تلاش برای انتقال اساطیر و قهرمانان ملی صربستان به منطقه‌های مذهبی از جمله کلیسا ها خواهند بود. این شایعات نیز به گوش میرسد که خاکستر نیکولا تسلا در مراسم شیطانی از سوی موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و بهانه اصلی کلیسا برای انجام این انتقال نیز همین موضوع است.

اما تاریخ همواره ثابت کرده است که گذشت زمان حقیقت را آشکار خواهد کرد و چهره واقعیت هیچ‌گاه پشت پرده باقی نخواهد ماند. کسی چه میداند شاید روزی حقیقت زندگی تسلا مشخص گردد و همگان از ابعاد شخصیتی وی با خبر شوند. تا آن روز درگیری بین دو قطب اصلی کشور یعنی عالمان مذهبی و فرهیختگان علمی ادامه پیدا خواهد کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*