گوگل ایده پروژه لون را دزدیده است

آیا گوگل ایده پروژه لون را دزدیده است؟

هفته جاری شکایتی در ارتباط با پروژه لون گوگل (Google Project Loon) از این کمپانی صورت گرفته است. اسپیس دیتا (Space Data) ادعا می‌کند که سال ۲۰۰۱ پتنت‌های مربوط به این تکنولوژی را به ثبت رسانده و در حال حاضر در برخی مناطق نظیر آلاسکا و خلیج مکزیک به ارائه سرویس اینترنت وای-فای بالونی می‌پردازد.

پروژه لون گوگل قصد دارد تا دسترسی به اینترنت را همراه با بالون‌های شناور غول پیکر در سراسر جهان ارائه کند. به نظر می‌رسد که ایده این پروژه زاده شده از ذهن مهندسان گوگل است؛ اما در واقع به‌تازگی معلوم شده است که چنین ایده‌ای می‌تواند از یک شرکت دیگری اقتباس گرفته شده باشد.

هفته جاری به دور از انتظار یک شکایت نامه در این زمینه علیه گوگل به ثبت رسیده است که اشاره به پتنت‌هایی با قدرت یک دهه دارد. پتنت‌هایی که بسیار شبیه به پروژه لون گوگل هستند. ظاهراً در سال ۱۹۹۹ میلادی طرحی از یک سیستم وای-فای به‌صورت بالون وجود داشته است که چند سال بعد (سال ۲۰۰۱) به ثبت رسیده است.

البته که گوگل نیز طرح و ایده پروژه لون (Google Project Loon) را ارائه کرده است؛ اما به نظر می‌رسد که این ایده چندین سال پس از ایده نخستین بوده است. با این حال شواهد محکمی وجود ندارد که صاحبان ایده اصلی، شرکت Space Data بتوانند نزد دادگاه از تکنولوژی خود دفاع کنند.

گوگل ایده پروژه لون را دزدیده است

این کمپانی آریزونایی در حال حاضر دارای محصولاتی به نام اسکای ست (SkySat) و اسکای سایت (SkySite) است که دارای عملکردی کاملاً مشابه با پروژه لون گوگل هستند. این کمپانی علاوه بر آن دارای مجوز FCC بوده و در حال حاضر نیز در مناطقی نظیر آلاسکا و خلیج مکزیک به ارائه خدمات اینترنتی توسط محصولات ذکر شده می‌پردازد.

موضوع وقتی مهم‌تر می‌شود که ظاهراً گوگل از فعالیت کمپانی Space Data قبل از راه اندازی پروژه لون مطلع بوده است. بنا بر گفته منابع مختلف، مؤسسان غول جستجوی اینترنت کمپانی گوگل در سال ۲۰۰۸ از شرکت اسپیس دیتا بازدیدی را به عمل آورده‌اند و در آن زمان تفاهم‌نامه‌ای به جهت عدم افشای عملکرد این تکنولوژی نیز بین این دو کمپانی امضا شده است. حال اسپیس دیتا، گوگل را به زیر پا گذاشتن این تفاهم نامه محکوم کرده است.

با این حال گوگل در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران حوزه تکنولوژی این موضوع را رد کرده است. به نظر می‌رسد که به‌زودی حداقل تا زمانی که گوگل به اسپیس دیتا غرامت سنگینی را بپردازد، شاهد کاهش سرعت پیشرفت پروژه لون گوگل خواهیم بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*