بیگانگان

بیگانگان و موجودات فضایی چگونه می‌توانند با ما رابطه برقرار کنند؟

انسان تاکنون راه‌های بسیار زیادی را در جهت کاوش در فضا و ایجاد ارتباط بین خود و سایر موجودات احتمالی در فضا تجربه کرده است که در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر پذیرش و یا رد این موجودات فضایی در دسترس نیست اما دانشمندان ۸ روش ارتباطی که ممکن است حتی بیگانگان فضایی نیز از آنها در جهت ارتباط با ما بهره ببرند را معرفی نموده که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

۱. کاوش در سرتاسر فضا

بیگانگان

انسان با تکیه بر قوه خیال خود همواره به دنبال کشف عناصر عجیب عالم هستی و رویارویی با پدیده‌های شگفت‌انگیز طبیعت بوده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی و توسعه تجربیات بشر در مواجه با جهان بیرون از زمین او همواره به دنبال کشف حیات و تمدن‌های جدید در سایر سیارات و کیهان‌های دیگر بوده تا جایی که برای جستجو موجودات بیگانه فضاپیماهایی غول‌پیکر را به فضا فرستاد تا دید گسترده‌تری نسبت به افق عالم پیدا کند.

گرینسپون یکی از محققین هوافضا بر این عقیده است که جستجو برای یافتن تمدن‌ها و زندگی‌هایی فراتر از حیات بشری به انجام پروژه‌های عظیم و اختصاصی نیازی ندارد. همچنین وی اظهار داشت که جستجوی ما برای یافتن موجودات بیگانه تا مرزهای منظومه شمسی ادامه پیدا کرده و علاوه بر سیارات نقاط مهم اطراف آنها همانند کمربندهای سیارک‌ها را نیز مورد مطالعه قرار داده‌ایم.

بدیهی است نسبت تمدن بشری ما به تمدن‌های احتمالی دیگر همانند کودکی نوپاست که به‌تازگی توانایی ارتباط با دیگران را پیدا کرده و به‌سختی می‌تواند مقصود خود را به اطرافیان برساند بنابراین اگر منطقی بیندیشیم موجودات فضایی و بیگانگان احتمالا دارای تمدنی بسیار کهن و از لحاظ تکنولوژی فراتر از ما هستند.

بر اساس گفته‌های گرینسپون اگر مخلوقاتی به غیر از بشر خارج از این کره خاکی در حال حیات باشند احتمالا آنها بسیار مشتاق از ما برای ایجاد ارتباط میان خود و دیگران هستند بنابراین اگر آنها سعی در ایجاد ارتباط با ما را داشته باشند متاسفانه به دلیل نبود تکنولوژی لازم نمی‌توان سیگنال‌های ارسالی از سوی آنها را دریافت کرد و این تقصیر ماست نه آنها!

۲. سوزن در انبار کاه!

بیگانگان

با این فرض حتی اگر بیگانگان فضایی قصد ایجاد ارتباط با ما را داشته باشند هیچ تضمینی وجود ندارد که ما پیام آنها را به‌درستی دریافت کنیم چراکه پهنه عالم هستی تقریبا ۹۱ میلیارد سال نوری است که این پیام ممکن است از هر نقطه‌ای از این کیهان عظیم ارسال شده باشد. برخی از دانشمندان نیز بر این باورند که اگر موجوداتی خارج از این سیاره انسانی در حال حیات بوده و قصد ایجاد ارتباط با ما را داشته باشند، خود آنها بهتری روش ممکن برای ارسال پیام و ارتباط با ما را می‌دانند!

اخیرا در ماه فوریه ۲۰۱۶ مطالعه‌ای از سوی محققین آلمانی موسسه Max Planck صورت گرفت که مشخص کرد در قسمتی از مین به نام Earth’s transit zone (محل گذر زمین), محدوده‌ای از آسمان قابل رویت است که در آن بیش از ۱۰۰,۰۰۰ ستاره وجود دارد و احتمال اینکه هر یک از آنها دارای شرایطی مناسب برای حیات و زندگی موجوداتی ناشناخته باشد بسیار زیاد است.

برای مشاهده این منطقه از اسمان نیازمند تلسکوپ‌های بسیار پیشرفته است که در این صورت باید چندین شب متوالی را منتظر بود تا از محل قرارگیری تلسکوپ‌ها قابل مشاهده باشد. طبق محاسبات صورت گرفته اگر این منطقه قابل سکونت و دارای حیات باشد تنها در فاصله چند صد سال نوری از ما قرار دارد.

۳. رقص ستارگان

بیگانگان

گرینسپون بیان کرده که حرکت برخی از ستارگان که از زمین مشاهده می‌شوند بسیار منظم بود و طبق مهندسی‌های خاصی پیش می‌رود که این موضوع نمی‌تواند به‌صورت اتفاقی رخ داده باشد؛ و معتقد است که مهندسین موجودات فضایی قادرند تا اجسامی بسیار عظیم بر سطح سیارات دیگر بسازند که از زمین یا حتی کهکشان‌های دیگر نیز قابل مشاهده‌اند حتی ممکن است این سازه‌های عظیم مجازی بوده و صرفا در جهت دیده شدن توسط ما انسان‌ها ساخته شده باشند. گرینسپون حتی پا را از این فراتر گذاشته و بیان کرده که موجودات فضایی قادر به حرکت دادن و مهار نیروی ستارگان هستند که از این همانند فانوس‌های دریایی برای زمینیان و سایر موجودات پیام ارسال کرده و اعلام وجود می‌کنند!

۴. تابش‌هایی عظیم با فواصل بسیار دور

بیگانگان

البته همه بیگانگان همانند ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی نیستند! شاید بیشتر آنها تمایلی برای شناخته شدن نداشته باشند و جز موجودات فضایی گوشه نشین باشند! با این وجود فیزیکدان تئوری فریمن دایسون بر این باور است که حتی این دسته از بیگانگان می‌توانند با تکیه بر تکنولوژی پیشرفته خود انرژی سایر سیارات را برای خود به غنیمت برده و آن را تحت انرژی گرمایی برای خود ذخیره نمایند.
تیم تحقیقاتی زمین نیز دست به کار شده و با ارسال کاوشگرانی با توانایی تشخیص اشعه‌ی مادون قرمز به سایر سیارات سعی در کشف این گونه موجودات دارند.

۵. امواج رادیویی

بیگانگان

در سال ۱۹۵۹ دو فیزیکدان مشهور به نام‌های Philip Morrison و Giuseppe Cocconi در مجله طبیعت عنوان کرده بودند که دانشمندان در جهت ارتباط با بیگانگان باید در امواج رادیویی بهره ببرند چراکه امواج رادیویی پایدار بوده و توسط اجرام آسمانی و سایر سیاره‌ها جذب نمی‌گردند همچنین احتمال تداخل امواج رادیویی با یکدیگر بسیار کم است.

دیوید گرینسپون یکی از زیست شناسان نجومی در موسسه علوم سیاره‌ای عنوان کرده که بیگانگان نیز برای ایجاد ارتباط میان خود و دیگران پیام‌هایی را سطح گستره کهکشان گسیل می‌کنند پس منطقی است که آنها نیز همانند ما از امواج رادیویی برای ایجاد ارتباط با سایر موجودات بهره می‌برند. البته گفتنی است که تمامی استدلال‌های بالا بر این فرض استوار است که بیگانگان نیز مانند ما فکر می‌کنند چراکه همه بیگانگان لزوما مجله طبیعت دکتر موریسون را نمی‌خوانند!

۶. ربات‌های کاوشگر

بیگانگان

سیگنال‌های احتمالی که از سوی بیگانگان منتشر می‌شود لزوما امواج الکترومغناطیسی نیستند چراکه ممکن است آنها برای کشف حیات و یا ارتباط با سایر موجودات کاوشگرانی را به سرتاسر کیهان ارسال کرده باشند تا آنها بر روی سایر سیارات به اکتشاف و بررسی بپردازند. ممکن است این کاوشگران بر پایه تکنولوژی بیگانگان به اندازه یک توپ گلف و حتی کوچک‌تر از آن باشند!

۷. پالس‌های لیزری

بیگانگان

یکی دیگر از راه‌های ارتباطی ما و بیگانگان ارسال و یا دریافت پالس‌های لیزری مکرر است. این پالس‌ها می‌توانند با سرعت‌هایی تقریبا برابر نور در پهنه گسترده کیهان حرکت کرده و حامل پیام برای هر دو طرف باشند. در همین راستا دانشمندان و محققین اشعه و باریکه‌های نوری را که به زمین می‌رسند توسط دستگاه‌های پیشرفته خود نقطه‌گذاری کرده تا این اشعه‌ها و پالس‌ها با سایر نورهای طبیعی ساطع شده از سیارات دیگر اشتباه گرفته نشود.

۸. ابر سازه‌ها

بیگانگان

یکی دیگر از راه‌هایی که احتمالا بیگانگان در جهت ارتباط با ما پیش می‌گیرند ساختن ابر سازه‌ها است. سازه‌هایی عظیم بر سطح سایر سیارات که می‌توانند نشانه‌های خوبی برای جذب انسان به آنجا باشند. اخیرا دانشمندان بر روی ستاره‌ای عجیب با نام KIC 8462852 مطالعه می‌کنند چراکه طبق گفته آنان به‌طور مرموزی این ستاره نورانی شده و پس از مدتی به حالت قبلی خود باز می‌گردد. نظر دانشمندان در باره این پدیده ساخت و سازهایی عظیم بر سطح آن ستاره است که گاهی اوقات مانع رسیدن نور کامل آن به زمین می‌شود!

در پایان باید خاطرنشان کرد که تاکنون هیچ نشانه قطعی از وجود یا عدم وجود موجوداتی فرای انسان‌ها در این عالم پهناور گزارش نشده است اما می‌توان با این سناریوی جذاب همواره امید داشت که ما تنها موجودات زنده در این کیهان نبوده و نیستیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۴ دیدگاه

 1. از نظر من فرازمینی ها وجود دارن و واقعا سطح علم بالایی دارن و نشانه هایی از اونا دیده شده
  امید وارم تا وقتی که زنده ام بتونم فرازمینی هارو ببینم

 2. سلام به نظرمن این موجودات نه فرازمینی بلکه فرازمانی هستند یعنی همان نسلهای آینده خودمان که موفق به کشف ماشین زمان بوده وطبق ضوابط خاصی گاهی به ماسر میزنند

 3. به نظر من ما هیچ وقت نمیتونم با موجودات فضایی ارتباط برقرار کنیم چون آدم فضایی ها عقل دارن و علم اون ها از عمل ما بیشتر است و اون ها می دانند که در این جهان یک یک پادشاه نیست و تکه تکه است یکی از جدی ترین آن همین است و وقتی که ما توی همین جهان هستیم و توی همین جهان موشک میزنیم و آدم فضایی ها به نظر من اعتقادی به خدا دین و ندارند اگر ما همه یک کشور بودیم و مسلمان آدم فضایی ها میامدنند و در حالی که در جنگ جهانی ها آدم فضایی ها فهمیدند که ما آدم های جنگی هستیم

 4. واقعا هیجان انگیزههههه….اینکه در بین ما هستن…اینکه ما در این جهان تنها نیستیم و اینکه یک روزی باهاشون ارتباط برقرار می‌کنیم …..
  هرچند اگر بخوایم باهاشون ارتباط برقرار کنیم نظریه هامون درباره دین و تکنولوژی و علم و فلسفه ..بوووووم تغییر میکنه. …وااای چقدر هیجان انگیز

 5. سلام
  سوال من اینه که چرا همه میگن موجودات فضایی از انسان هوشمندترن؟بالا بودن قدمت دلیل نمیشه مثلا آغازیان سه میلیارد ساله وجود دارن اما تکامل نیافتن. چرا فکر نمیکنیم که اگه قراره موجود فضایی پیدا بشه از ما پست تر باشه؟

 6. نظرات همه برای من مهمه اما اگر کتاب هایی رو در این موارد خوانده باشید میتوانید متوجه این بشوید که بیگانگان قبل از تکامل انسان در کره زمین زندگی میکردند ما در ادامه نسل خود حدود ۲۱۷ نسل دیگ ادامه پیدا کنیم چهرمون و یا وجودمون کامل شبیه اونا میشه داخل سایت n a s a رو با گوگل کروم وارد بشید و ترجمه کنید قسمت هایی مبنی بر وجود انسان های فرازمینی گفته ک من خودم ب شخصه بهشون ایمان دارم در کتاب هایی که مطالعه کردم مطالبی مانند کشف باتری کوزه ای یا کشف تلفن همراه ۸۰۰ ساله بوده که باعث شده ب وجودشون ایمان بیارم یا در ساخت اهرام مصر در اون زمان به هیچ عنوان نیروی انسانی قادر ب حمل این همه مسالح ساختمانی نبوده و گفته شده بود اگر با این تکنولوژی امروزه اگر کسی بخواد با همون مقیاس اهرام مصر یکی بسازه اگر جدیدترین تکنولوژی رو به کار بگیره حدود ۲ تا ۹ ماه به طول می انجامه ولی بر خلاف اینا کتابی که من از مصر خریداری کردم به نام تاریخچه مصر این کتاب بسیار قدیمی بوده و من یکی از چاپ های اون رو خریداری کردم گفته شده که در حدود ۱ هفته یا کمتر یک اهرم میساختند که این در ذهن بشر نمیگنجه من در پی راهی برای ارتباطم با اون جوجودات میگردم احتمال زیاد سنم خطاب نده ولی هیچوقت از این کارم دست نمیکشم

 7. خب اگه اینجوری باشه اگه نخوان کسی از وجودشون با خبر باشه با تکنولوژِیهایی که دارن میتونین اینکارو بکنن ، ما زیادی بدوی هستیم

 8. چرا همش تصور میشه که بیگانگان ممکنه مانند انسان باشند . شاید بیگانه وجود شاید هم نداشته باشه . و انسان در کیهان تنها باشه . شاید بیگانگان از همان ابتدای بشر همیشه با انسان در ارتباط بوده و هستند ولی نه شبیه انسان باشند بلکه مانند نوعی امواج باشند و کاملا نامرئی باشند . خیلی از مسایل بغرنج انسان که حل میشه معمولا بوسیله یک الهام و جرقه راه حلش در مغز انسان ایجاد میشه . شاید اونها اگه وجود داشته باشند به این صورت با ما ارتباط دارند و به ما کمک میکنند .
  ولی من تصورم اینه که اگه بیگانه وجود داشته باشه اصلا شبیه انسان نیست و از دسترس حواس انسان خارجه .

  • اینم یه زاویه دید نسبت به این موضوع هست….ولی تو متن اشاره شده که تمامی فرضیه ها بر این اساسه که اونا هم شبیه به انسان هستند اما ممکنه به این شکل نباشه! شاید هم طرز دید شما نسبت به این موضوع درست باشه..متاسفانه تا الان هیچ شواهدی مبنی بر اینکه اونا چجوری هستن و اصلا وجود دارند یا خیر در دسترس نیست!

   مرسی از همراهی (:

  • سلام دوست عزیز اگر ما در این کیهان تنها هستیم یه کمی البته به نظرم نانصافی هستش ببینید دوست من ما فقط فقط فقط در کهکشان راه شیری ۴۰۰میلیارد ستاره داریم و اگر هر ستاره مثل خورشید ما حد اقل ۱۹ و ۱۵ تا سیاره داره اگر ۱۵×۴۰۰میلیارد کنیم به تریلیادها سیاره فقط فقط در کهکشان ما هستش و اگر کهکشان همسایه ما که ستارهاش ۱. تریلیون هستش و هر ستاره سیاره لی داره خوب حساب کنیم سر به فلک کشیده میشه و حالا جالب ترش اینه که در دید فضایی اگر ۱۰ در ۱۰ سانتیتر را حساب کنیم میلیاردها کهکشان وجود داره و خوب به سیاره های بیشمار که از تصور بشر بدوره صد در صد اگر ما خدا یی را قبول کنیم که افریننده همه چیز هستش پس خالق حق نمیاد تمام کیهان را خالی کنه فقط فقط برای ما پس اگر یه کمی دقیق باشیم ما در زمین هم تنها نیستیم زمین پر از زندگی انواع و اقصام گیاهان و جانوران هستش پس کیهان ما پر از زندگیست