اپل دکمه‌ی‌ هوم در آیفون ۷ را با یک دکمه‌ی خازنی فورس تاچ تعویض می‌کند

اپل دکمه‌ی‌ هوم در آیفون ۷ را با یک دکمه‌ی خازنی فورس تاچ تعویض می‌کند

شایعات مربوط به حذف دکمه‌ی هوم تقریبا از نسل آیفون ۵ اس به بعد همواره در میان کاربران وجود داشته است و خیلی‌ها منتظر هستند که اپل خبر حذف این دکمه و جایگزینی آن با یک دکمه‌ی خازنی فورس تاچ را بالاخره در زمان معرفی نسل هفتم و در کنفرانس اواخر ماه شهریور خود اعلام کند؛ خبری که با توجه به گزارشی جدید، اعلام آن چندان هم بعید نیست.

آیا دوران دکمه‌ی هوم در آیفون توسط دکمه‌ی خازنی فورس تاچ فورس تاچ به پایان می‌رسد؟

آنالیزورهای تشکیلات تحلیل بازار و آنالیز محصولات کوئن (Cowen) به‌تازگی گزارشی را منتشر کرده‌اند که در این گزارش مدعی شده‌اند که اپل قصد دارد دکمه‌ی هوم آیفون ۷ را حذف کند و جای خالی این دکمه را با استفاده از یک دکمه‌ی خازنی مجهز به قابلیت فورس تاچ پر کند. در این گزارش که منابع منتشر کننده‌ی آن مدعی هستند که اطلاعاتش را بر اساس مشاهدات عینی و از طریق بازدید از خطوط تولید کارخانه‌های تامین سخت افزاری و مونتاژ نسل بعدی آیفون به دست آورده‌اند، توضیح داده شده که این تغییر به احتمال زیاد در آیفون ۷ اتفاق خواهد افتاد.

ما پیش از این هم دکمه‌های خازنی را در دیوایس‌های اندرویدی مختلف نظیر محصولات کمپانی‌های سامسونگ و اچ تی سی دیده‌ایم و حالا اینکه اپل قرار است برای اولین بار از زمان معرفی آیفون، یکی از نوستالژیک‌ترین، مهم‌ترین و محبوب‌ترین بخش‌های سخت افزاری بدنه‌ی آن را حذف و این دکمه را با یک دکمه‌ی خازنی فورس تاچ تعویض کند، تصمیم بزرگی است که مطمئنا بازخوردهای بسیار متفاوتی را هم بین کاربران اپل ایجاد خواهد کرد؛ از احساس خشم بین میلیون‌ها طرفداری که هنوز هم به شیوه‌ی تغییرات و زیر پا گذاشتن خط قرمزهای استیو جابز توسط تیم کوک معترض هستند گرفته تا حس رضایت بین تعداد زیادی دیگری که معتقد هستند که این اتفاق باید زودتر از این‌ها می‌افتاد.

اپل دکمه‌ی‌ هوم در آیفون ۷ را با یک دکمه‌ی خازنی فورس تاچ تعویض می‌کند

البته موضوع دیگری که در کنار حذف شدن این دکمه‌ی خاطره‌انگیز و البته کاربردی در آیفون‌های اپل اهمیت دارد، استفاده‌ی اپل از دکمه‌های خازنی با قابلیت فورس تاچ است. قابلیت فورس تاچ که در واقع به همان تکنولوژی لمس سه بعدی (3D Touch) اشاره دارد، در حال حاضر تنها در نمایشگر دو آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس به کار رفته است و کاربران این دو اسمارت فون قادر هستند که با لمس آرام و لمس بافشار، کارکردهای متفاوتی را از نمایشگر خود مشاهده کنند و نتایج متفاوتی را دریافت کنند.

به طور مثال شما بر روی آیفون ۶ اس و مدل پلاس آن می‌توانید با لمس معمولی یک پیام ایمیل، پیش‌نمایشی از محتویات آن را تماشا کنید و با افزایش فشار لمس خود، آن ایمیل را به صورت کامل باز کنید و در نمای تمام صفحه به خواندن آن بپردازید. حالا این که اپل قصد دارد این تکنولوژی را در داخل دکمه‌ی هوم خازنی جایگذاری کند، می‌تواند احتمالات زیادی را برای کارکردهای آن پدید بیاورد.

اپل دکمه‌ی‌ هوم در آیفون ۷ را با یک دکمه‌ی خازنی فورس تاچ تعویض می‌کند

به طور مثال یکی از این قابلیت‌های جدید می‌تواند این باشد که با لمس معمولی، کاربر به صفحه‌ی قبلی مراجعه کند و با افزایش فشار لمس خود، به صورت کامل از آن نرم افزار خارج شود و به هوم اسکرین آی او اس برگردد؛ قابلیت بازگشت به عقب یکی از آن قابلیت‌هایی است که همواره مورد درخواست کاربران سیستم عامل آی او اس بوده است و حالا اپل می‌تواند از طریق معرفی این قابلیت در دکمه‌ی فورس تاچ ، با یک تیر چند نشان را بزند.

همچنین نکته‌ی مهم دیگری که باید به آن توجه شود، این است که با مجازی شدن دکمه‌ی هوم و ساخت آن به صورت یک دکمه‌ی خازنی، چه بلایی بر سر اسکنر اثر انگشت آیفون خواهد آمد. البته در حال حاضر هم محصولاتی مانند اچ تی سی ۱۰ از دکمه‌ی خازنی تلفیق شده با سنسور اثر انگشت بهره می‌برند، اما تفاوت پرونده‌ی اپل در اینجاست که مدیران کمپانی کوپرتینویی می‌خواهند از فناوری فورس تاچ نیز در ساختار این دکمه بهره ببرند و این موضوع می‌تواند پروسه‌ی ساخت را با مشکل مواجه کند.

در نهایت نیز این گزارش به موضوع حس لذت‌بخش استفاده از دکمه‌های فیزیکی و بازخورد آن اشاره کرده است. در واقع خیلی از کاربران استفاده از دکمه‌های فیزیکی و حس فشردن یک دکمه‌ی واقعی را به لمس یک سطح صاف در دکمه‌های خازنی ترجیح می‌دهند و از آنجا که کاربران آیفون سال‌هاست که به حس استفاده از دکمه‌ی هوم فیزیکی عادت کرده‌اند، اپل باید برای این موضوع هم فکری جدی داشته باشد و گفته می‌شود که یک موتور تپ تیک (taptic) اختصاصی برای این دکمه می‌تواند این مشکل را حل کند.

اپل دکمه‌ی‌ هوم در آیفون ۷ را با یک دکمه‌ی خازنی فورس تاچ تعویض می‌کند

موتور تپ تیک که در حال حاضر در آیفون‌های دارای نمایشگر فورس تاچ هم به کار رفته است، با ایجاد لرزش‌های هماهنگ با میزان فشار لمس کاربر، به او این حس را القا می‌کند که در حال انجام کار است و در واقع باعث می‌شود که حسی مشابه لمس و فشردن دکمه‌های واقعی در انگشتان کاربر ایجاد شود. بنابراین تعبیه‌ی یک موتور تپ تیک در دکمه‌ی خازنی فورس تاچ آیفون ۷ هم می‌تواند همین حس را به وجود بیاورد.

حالا با توجه به این گزارش جدید، به نظر می‌رسد که اپل چندان هم برای آیفون ۷ بی‌برنامه عمل نکرده است و هنوز هم احتمال این وجود دارد که در کنفرانسی که حدود سه ماه دیگر برگزار می‌شود، از قابلیت‌های ویژه‌ی آیفون ۷ نظیر دکمه‌ی خازنی فورس تاچ و دوربین دوگانه برای مدل پلاس شگفت‌زده شویم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*