کابل اینترنت زیر دریایی بین ژاپن و ایالت متحده‌ی آمریکا با سرعت ۶۰ ترابیت بر ثانیه آغاز به کار کرد

کابل اینترنت زیر دریایی بین ژاپن و آمریکا با سرعت ۶۰ ترابیت بر ثانیه آغاز به کار کرد

از حدود دو سال پیش یک پروژه‌ی بزرگ برای ساخت یک کابل اینترنت زیر دریایی بین دو کشور ژاپن و ایالات متحده‌ی آمریکا آغاز شد. این پروژه که در جریان آن شش کمپانی بزرگ مخابراتی چند ملیتی به همراه گوگل و چندین نهاد دولتی و اجرایی از کشورهایی که در مسیر اجرای آن قرار دارند، دخیل بوده‌اند، ساعاتی پیش بالاخره به بهره‌برداری رسید.

حتما شما هم تا به حال صحبت‌های زیادی را درباره‌ی برقراری ارتباط اینترنتی از طریق کابل‌های زیر دریایی شنیده‌اید و به احتمال زیاد می‌دانید که مراکز اصلی ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت پرسرعت در کشور عزیز خودمان هم از این نوع فناوری برای ارتباط با مراکز داده‌ی اصلی و سرورهای مرکزی در کشورهای همسایه استفاده می‌کنند.

کابل اینترنت زیر دریایی آمده که سرعت اینترنت این دو کشور را متحول کند

حالا پروژه‌ای با ماهیت مشابه بین چند کشور در جهان اجرا شده است که سطح فراتری از پروژه‌های برقراری ارتباط اینترنتی به شکل کابل اینترنت زیر دریایی را در معرض نمایش قرار داده است. در این پروژه‌ی بسیار بزرگ بین المللی که در آب‌های اقیانوس آرام و در کف آب‌های آزاد بین المللی انجام شده است، مجموعه کابل‌هایی ارتباطی به طول ۹ هزارکیلومتر (۵۶۰۰ مایل) به کار رفته است که این کابل‌ها مراکز زیرساختی اینترنت در کشور ژاپن را تا آن‌سوی آب‌ها گسترش داده و به مراکز مشابه در ایالات متحده‌ی آمریکا وصل کرده‌اند.

در این پروژه که کابل سریع‌تر (FASTER cable) نام دارد و به‌تازگی نیز به بهره‌برداری رسیده است، مراکز خدماتی و ارتباطی ایالت اورگن (Oregon) در غرب آمریکا به مراکز زیرساختی استان‌های چیبا (Chiba) و میه (Mie) در کشور ژاپن متصل خواهند شد. البته این کابل‌ها که گفته می‌شود توانایی ارسال اطلاعات با سرعت دیوانه‌وار ۶۰ ترابیت بر ثانیه را دارند، نه‌تنها این چند استان بلکه سواحل ایالات غربی کشور آمریکا نظیر لوس آنجلس، منطقه‌ی ساحلی سان فرانسیسکو، پورتلند و سیاتل را تحت پوشش خود قرار می‌دهند و در این طرف ماجرا هم علاوه بر استان‌های یاد شده، تعداد زیادی از شهرهای اصلی کشور ژاپن و حتی تعدادی دیگر از شهرهای بزرگ قاره‌ی آسیا از تاثیرات این پروژه‌ی ارتباط اینترنتی برجسته بهره‌مند خواهند شد.

کابل اینترنت زیر دریایی بین ژاپن و ایالت متحده‌ی آمریکا با سرعت ۶۰ ترابیت بر ثانیه آغاز به کار کرد

جالب است بدانید که در چند هفته‌ی آینده و بعد از اجرای این پروژه، مراکز مخابراتی و خدمات اینترنت مناطق جغرافیایی یاد شده تاثیر بسیار قابل توجهی را در سرعت اینترنتی خود احساس خواهند کرد و این کابل اینترنت زیر دریایی در حکم یک نیروی تقویتی، باعث خواهد شد که کاربران طعم جدیدی از اینترنت پرسرعت را تجربه کنند؛ البته مطمئنا کاربرد این کابل‌های ارتباطی که فرایند ساخت بسیار پیچیده‌ و پوسته‌ی بسیار مقاومی هم دارند، تنها به اینترنت خلاصه نمی‌شود و از آنها برای انتقال دیگر اطلاعات مخابراتی و تغذیه‌ی سرورهای اطلاعاتی نیز استفاده خواهد شد.

نقش اساسی گوگل در پروژه‌ی کابل اینترنت زیر دریایی بین ژاپن و آمریکا

طبق اظهارات آقای Urs Hölzle که از مدیران ارشد بخش مهندسی نرم افزاری و مسائل مربوط به تکنولوژی در کمپانی گوگل محسوب می‌شود، ظرفیت ۶۰ ترابیت بر ثانیه‌ای این کابل‌ها در پروژه‌ی کابل سریع از هر کابل اینترنت زیر دریایی مشابهی که در حال حاضر فعالیت می‌کند، بالاتر است و می‌تواند فرایند انتقال اطلاعات را در سرعتی بالغ بر ۱۰ میلیون برابر سریع‌تر از مودم‌های کابلی خانگی انجام دهد؛ سرعتی که علاوه بر کاربران هموطن ما، برای کاربرانی که از پرسرعت‌ترین ارتباطات اینترنتی در سراسر جهان نظیر فیبر نوری گوگل برخوردار هستند هم یک رقم دیوانه‌کننده و سرسام‌آور محسوب می‌شود!

کابل اینترنت زیر دریایی بین ژاپن و ایالت متحده‌ی آمریکا با سرعت ۶۰ ترابیت بر ثانیه آغاز به کار کرد

گفتنی است که اجرای این پروژه از سال ۲۰۱۴ و توسط کمپانی ژاپنی NEC آغاز شده است و علاوه بر ابر کمپانی آمریکایی گوگل، تشکیلات مخابراتی بین المللی چاینا موبایل اینترنشنال، کمپانی مخابراتی چاینا تلکام گلوبال، تشکیلات گلوبال ترنزیت که مرکزیت آنها در کشور هند است، KDDI و Singtel در اجرا و به پایان رساندن آن دخیل بوده‌اند و حالا باید ببینیم که پروژه‌ی کابل اینترنت زیر دریایی ، چه تاثیری بر افزایش سرعت اینترنت این کشورها که در حال حاضر هم سرعت بسیار بالایی را به کاربران خود ارائه می‌دهند، خواهد گذاشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*