از تماشای این جواهرات که از فلزات‌ بازیافت شده ساخته شده‌اند لذت ببرید

از تماشای این جواهرات که از فلزات‌ بازیافت شده ساخته شده‌اند لذت ببرید

شاید اکثر اوقات با خودمان فکر کنیم که ارزش کالاها به مواد به کار رفته در آنها بستگی دارد. مطمئنا این موضوع در جواهرات و کالاهای زینتی شدت بیشتری هم می‌گیرد و اکثر خریداران و فروشندگان هنگام خرید یک جواهر، به جنس تشکیل دهنده‌ی آن توجه می‌کنند و مطمئنا مواد بازیافت شده، جایی در لیست این مواد با ارزش نخواهند داشت!

اما در مقابل عده‌ای هم هستند که ارزش یک کالا و یا یک جواهر را بدون توجه به مواد به کار رفته در آن تعیین می‌کنند و بیش از آن که به وزن و جنس آن جواهر دقت کنند، ارزش هنری و البته مقاصد معنوی پشت آن برایشان اهمیت دارد. نمونه‌ی این ارزش هنری و غیر مادی را می‌توانیم در مواردی که به طور مثال جواهراتی مصنوعی توسط کودکان یک یتیم خانه ساخته شده و به فروش می‌رسند و یا در مواردی که یک هنرمند با تزیین و تغییر شکل برگ گل‌ها و گیاهان اقدام به ساخت جواهرات بدون ارزش مادی اما با ارزش معنوی فوق العاده زیادی می‌کند، ببینیم.

این هنرمند آمریکایی که امروز تصاویر آثارش را برای شما عزیزان گجت نیوزی انتخاب کرده‌ایم نیز دقیقا دارای همین شرایط است و بیش از آن که ارزش مواد به کار رفته در جواهرات ساخته شده توسط او اهمیت داشته باشند، تلاش، ذوق هنری و اهداف خیرخواهانه‌ی او برای خریداران ارزش دارد. خانم سلینا اورتیز (Celina Ortiz) که در ایالت اورلاندوی کشور آمریکا زندگی می‌کند، به همراه همسر خود چند وقتی است که به ساخت جواهرات دست‌ساز و هنری اقدام کرده است و آثار او از محبوبیت بالایی در میان کاربران اینترنتی برخوردار شده‌اند.

از تماشای این جواهرات که از فلزات‌ بازیافت شده ساخته شده‌اند لذت ببرید

این زوج هنرمند برای به دست آوردن مواد اولیه‌ی برای ساخت جواهرات زیبای خود، یک روش عجیب و خلاقانه دارند که علاوه بر هزینه‌ی پایین، به بهبود سلامت محیط زیست نیز کمک می‌کند. این زن و شوهر در محله‌های مختلف به گردش می‌پردازند و تلویزیونها و دیگر وسایل الکترونیکی و یا خرابی را که دیگر مردم از آنها استفاده نمی‌کنند و آنها را جلوی در خانه‌ی خود و یا در سطل‌های زباله گذاشته‌اند، پیدا می‌کنند.

سپس عملیات اولیه آغاز می‌شود و آنها با باز کردن جعبه‌ی تلویزیون‌ها، سیم‌های فلزی و آلومینیومی داخل آنها را بر می‌دارند و از این طریق، علاوه بر بازیافت این وسایل و جلوگیری از ورود آنها به محیط زیست، مواد اولیه‌ی مورد نیاز خود را هم به طور تقریبا رایگان به دست می‌آورند و از این به بعد است که روند ساخت جواهرات با نام درخت زندگی آغاز می‌شود.

خانم اورتیز و همسرش تحت نام RecycledBeautifully (بازیافت شده به زیبایی) جواهراتی را با نام درخت زندگی تولید می‌کنند که این نام علاوه بر شکل ظاهری، به دلیل ماهیت بازیافتی بودن و دوست‌دار‌ محیط زیست بودن این جواهرات نیز برای آنها انتخاب شده است. سپس این زوج هنرمند با تکنیک‌های خاص و به شکل‌های مختلف، به این سیم‌های مسی و آلومینیومی شکل و شمایل جدیدی اهدا می‌کنند و آنها را به صورت یک درخت کهنسال، به دور سنگ‌های زیبا می‌پیچند.

از تماشای این جواهرات که از فلزات‌ بازیافت شده ساخته شده‌اند لذت ببرید

آنها برای انتخاب سنگ‌ها، از فیروزه، عقیق و دیگر سنگ‌های تزیینی استفاده می‌کنند اما حداکثر تلاش خود را به کار می‌گیرند که قیمت تمام شده‌ی جواهراتشان در نهایت، خیلی زیاد نشود و هنوز هم برای اکثر کاربران قابل خرید باشد. سلینا اورتیز درباره‌ی کار خود و همسرش اینگونه توضیح می‌دهد:

با استفاده از مواد بازیافت شده به عنوان مواد اولیه برای ساخت این جواهرات، ما علاوه بر این که قادر هستیم که این مواد را از زمین‌های طبیعی و محیط زیست اطرافمان دور نگه داریم، قادر شده‌ایم که قیمت فروش این جواهرات را نیز بسیار پایین بیاوریم.

قیمت اکثر آویزها و گردنبندهای درخت زندگی در بازه‌ی ۴۰ تا ۷۰ دلار قرار دارد و با توجه به زیبایی ستودنی و داستان معنوی پشت هرکدام از آنها، می‌توانند به جواهراتی بسیار خواستنی برای دوستداران محیط زیست و طبیعت خدادادی کره‌ی زمین تبدیل شوند. ما در این مطلب برایتان گالری زیبایی شامل تصاویر منتخبی از جواهرات ساخته شده توسط این دو هنرمند را آماده کرده‌ایم که البته در صورت علاقه‌ می‌توانید به این لینک در فروشگاه Etsy مراجعه کنید و علاوه بر مشاهده‌ی تمام آثار آنها، امکان خرید این جواهرات را نیز به دست آورید. این شما و این هم:

گالری تصاویر جواهرات بازیافت شده؛ درخت زندگی

از تماشای این جواهرات که از فلزات‌ بازیافت شده ساخته شده‌اند لذت ببرید

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. فوق العاده بود اقا رضا عزیز……….
    مرسی بابت عکس های زیبا.
    موفق باشید.