اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷

اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷ چه محدودیت‌ها و خطرهایی خواهد داشت؟

از اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷ به عنوان یکی از قابلیت‌هایی یاد می‌شود که به احتمال بسیار بالا در نسل بعدی سری فبلت‌های نوت این کمپانی کره‌ای وجود خواهد داشت و این قابلیت می‌تواند نوت ۷ سامسونگ را به اولین اسمارت فون پرچمدار در بازار تبدیل کند که از چنین اسکنر بیوزیستی پیشرفته‌ای برخوردار است.

طرز کار اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷ به زبان ساده به این صورت است که یک چراغ مخصوص در قسمت بالایی پنل جلویی این دیوایس و در کنار دوربین تعبیه می‌شود. این چراغ هنگامی که کاربر قصد دارد از اسکنر استفاده کند، امواج اینفرارد را به سمت چشمان کاربر پرتاب می‌کند و این امواج بعد از برخورد با عنبیه چشم کاربر (همان بخشی که رنگ چشمان شما را تعیین می‌کند) بازتاب پیدا می‌کند که میزان این بازتاب و تغییر شکل امواج به خطوط و آثار میکروسکوپی بر روی عنبیه چشم کاربر بستگی دارد.

سپس دوربین دیوایس این امواج تغییر شکل داده شده را می‌خواند و با فرستادن اطلاعات آن به بانک اطلاعاتی داخل نوت ۷، تعیین می‌کند که آیا این اثر عنبیه متعلق به مالک آن دیوایس است و یا خیر. درنهایت نیز در صورت انجام این عملیات به‌صورت موفقیت آمیز، قفل صفحه باز می‌شود؛ البته توجه داشته باشید که اگر در شرایط اصولی این کار انجام شود، کل روند اسکن کردن و باز شدن قفل دیوایس می‌تواند در کمتر از چند ثانیه به پایان برسد.

تا به اینجای کار نحوه‌ی عملکرد اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷ را بررسی کردیم، اما آیا چنین سنسور و کار با چنین امواجی هیچ محدودیت و خطری برای استفاده کننده‌ی آن ندارد؟ چرا مطمئنا همین‌طور است و امواج اینفرارد در صورت استفاده در شرایط نامناسب می‌توانند به سلامتی کاربران گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7) آسیب بزنند. به‌تازگی دو تصویر از صفحه‌ی تنظیمات نسل هفتم فبلت‌های سامسونگ در شبکه‌ی اجتماعی چینی ویبو منتشر شده که نشان می‌دهد کاربران هنگام استفاده از این سنسور باید چند نکته‌ی حفاظتی را رعایت کنند تا آسیبی به سلامتشان وارد نشود.

اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷ با عینک سازگار نیست

اولین نکته این است که اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷ باید در فاصله‌ی مناسبی از چشمان کاربر فعال شود تا امواج اینفرارد از فاصله‌ی کم به چشمان برخورد نکنند. در قسمت تنظیمات نوت ۷ نوشته شده است که کاربران باید این سنسور (در قسمت بالایی نمایشگر) را حداقل با فاصله‌ای معادل ۸ اینچ (۲۰ سانتی‌متر) از چشمان خود به کار بگیرند. البته خود سامسونگ توصیه کرده است که به این حداقل فاصله اکتفا نکرده و سعی کنید که در فاصله‌ای بین ۹.۸ اینچی (۲۵ سانتی‌متر) تا ۱۳.۸ اینچ (۳۵ سانتی‌متر) از آن استفاده کنید؛ به دلیل اینکه برخورد امواج اینفرارد از فاصله‌ی کم و به‌صورت مرتب می‌تواند باعث آسیب دیدن چشم کاربران بشود، حتما لازم است که این فاصله رعایت شود و دقیقا به همین دلیل هم سامسونگ اعلام کرده که کودکان و افراد دارای سن کم از این سنسور استفاده نکنند.

نکته‌ی بعدی که در واقع یکی از محدودیت‌های اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷ است، شامل عدم استفاده از عینک هنگام استفاده از این سنسور می‌شود. سامسونگ اعلام کرده که عینک و عدسی‌های مشابه هنگام اسکن کردن اثر عنبیه چشم کاربران باعث ایجاد اختلال در عملکرد این اسکنر می‌شوند و به همین دلیل نیاز است که هنگام دریافت امواج اینفرارد و اسکنر کردن چشم‌ها، کاربران باید عینک خود را از روی چشمانشان بردارند؛ این موضوع می‌تواند برای آن دسته از کاربرانی که بدون عینک به هیچ وجه نمی‌توانند اطراف خود را مشاهده کنند، به یک محدودیت بزرگ تبدیل شود. در ضمن این کمپانی کره‌ای هنوز اعلام نکرده است که آیا لنزهای زیبایی و لنزهای طبی نیز چنین اثری بر روی عملکرد آن می‌گذارند و یا خیر.

با در نظر گرفتن تمام این موارد و محدودیت‌هایی که احتمالا بعد‌ها توسط کاربران گزارش داده خواهد شد، اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت ۷ هنوز هم می‌تواند به بهترین و سریع‌ترین سنسور بیوزیستی تلفن‌های همراه هوشمند در بازار تبدیل شود و به دلیل عدم نیاز به لمس سنسور و سرعت کارایی بسیار بالاتر، می‌تواند نسبت به اسکنرهای دیگر نظیر سنسور تشخیص اثر انگشت بسیار بهتر عمل کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. من که به شخصه تاثیر انگشت رو ترجیح میدم ولی امتحان کردن اسکنر عنبیه چشم هم برام جذاب هست