برنامه ویکی پدیا

برنامه ویکی پدیا برای اندروید با یک طراحی جدید و ساده به‌روزرسانی شد

ویکی پدیا، دانشنامه آزاد، از برنامه اندرویدی خود با یک بازطراحی زیبا و ساده رونمایی کرد. هنگامی‌که شما برنامه ویکی پدیا را باز می‌کنید، ابتدا یک صفحه اکسپلور بر روی نمایشگر شما ظاهر خواهد شد. این صفحه شامل تصاویر پیشنهادی، مقالات مختلف، صفحات پرطرفدار و ترند شده و یک رندومایزر (randomizer) که به‌طور تصادفی به شما صفحاتی را نشان خواهد داد.

انواع دیگری از محتواهای انتخاب شده نیز در اینجا وجود دارد، از قبیل “Because you read” (بر اساس آن چیزی است که از قبل در Wikipedia خوانده‌اید)، “Continue reading” (مربوط به مقالاتی می‌شود که خواندن آن را آغاز کرده‌اید؛ اما آن را به‌ پایان نرسانده‌اید) و همچنین “Today on Wikipedia” که شما را به صفحه اصلی برنامه ویکی پدیا هدایت خواهد کرد.

با اسکرول و جابه‌جایی صفحه به سمت پائین، شما قادرید تا محتواهای ویژه‌ای را از روزهای گذشته در آن مشاهده کنید. یک رابط کاربری مبتنی بر کارت به شما این اجازه را می‌دهد که به‌سادگی کارت‌ها را یکی یکی به‌کنار زده و مطالبی را که نمی‌خواهید مطالعه کنید را رد کرده و مخفی کنید. در این اپلیکیشن، اشتراک گذاری یک مقاله نیز بسیار آسان بوده و مستقیما از طریق همین برنامه انجام می‌شود.

برنامه ویکی پدیا به شما اجازه می‌دهد تا به اقیانوسی از مطالب موجود در این دانشنامه آزاد دسترسی داشته باشید. این کار به‌سادگی می‌تواند انجام شود. بر روی مبل راحتی خود در منزل تکیه دهید و با یک نمایشگر لمسی به دریایی از اطلاعات وصل شوید. این اپلیکیشن به‌مانند خود ویکی پدیا رایگان بوده و ماهیت اصلی این دانشنامه رایگان را حفظ کرده است.

این خبر بهانه‌ی خوبی بود تا یک یک موضوع دیگر را نیز به‌ اطلاع شما برسانیم. اگر یکی از صفحات ویکی‌پدیا را باز کنید، در بالای صفحه اطلاعیه‌ای جلب توجه خواهد کرد. به مناسبت ایجاد نیم میلیون مقاله در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای فارسی، در مراسمی که به کوشش گروه کاربری ویکی‌مدین‌های ایرانی برگزار خواهد شد، برای این رویداد مهم جشنی برپا می‌شود.

این مراسم روز جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ از ساعت ۱۵ تا ۱۹ به‌وقت ایران در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانهٔ ملی ایران، تهران برگزار می‌شود و از این فرصت برای تبادل اطلاعات در زمینهٔ ویکی‌نویسی و بررسی توانمندی‌ها و نقاط ضعف ویکی‌پدیای فارسی استفاده خواهد شد. امیدواریم که برپایی چنین رویدادهایی بتواند بیش از پیش به دانش مردمان سرزمینمان اضافه کند و ایرانی را روز به روز قدرتمند‌تر از گذشته گرداند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اسکلا از ویکیپدیا استفاده می کنن.
    جدی گرفتن بخش فارسی اش هم [توهین نشه به کسی] رسما حماقته. بیشتر مایه خنده ست.
    کلی چرت و پرت و حتی دروغ دیدم تو بخش فارسی اش.
    ترجیح می دم اطلاعات نداشه باشم تا اطلاعات ویکیپدیا رو تو به عنوان دانش! نگه دارم.