هکرهای انگلیسی از یک کوتاه کننده‌ی لینک برای رصد اوضاع ایران و خاورمیانه استفاده کرده‌اند

هکرهای انگلیسی از یک کوتاه کننده‌ی لینک برای رصد اوضاع ایران و خاورمیانه استفاده کرده‌اند

آژانس‌های امنیتی و جاسوسی در جهان امروزه بیشتر از آن که از متخصصان امنیتی تشکیل شده باشند، شامل هکرهایی هستند که روش‌های خلاقانه‌ای برای نفوذ به دیواره‌‌های امنیتی کشورها به کار می‌گیرند. به تازگی نیز مشخص شده که هکرهای انگلیسی از یک روش عجیب و به ظاهر ساده برای این کار استفاده کرده‌اند.
گویا هکرهای انگلیسی که تحت نظارت آژانس امنیتی و جاسوسی GCHQ در بریتانیا فعالیت می‌کنند، به جای استفاده از روش‌های معمول برای هک و نفوذ، از یک سایت کوتاه کننده‌ی لینک که استفاده از آن نیز رواج زیادی داشته است، برای کنترل، رصد و ارسال اطلاعات برای عواملشان در قضایای فتنه‌ی سال ۸۸ در کشور ایران و البته انقلاب‌های موسوم به بهار عربی در کشورهای حوزه‌ی خاور میانه استفاده کرده‌اند.

این کوتاه کننده‌ی لینک که lurl.me نام دارد، گویا به این هکرها کمک می‌کرده است که لینک های مخصوصی را برای عوامل دست نشانده‌ی خود در این کشورها ارسال کنند و بدون این که سیستم‌های امنیتی و فیلترینگ دولتی متوجه آن شوند، با عوامل خود ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز را به آنها برسانند. البته این تنها مورد استفاده‌ی هکرهای انگلیسی از این ابزار نبوده است و آنها برای کنترل و رصد رفتار کاربران نیز از آن بهره برده‌اند.

در واقع متخصصان و جاسوس‌های این آژانس امنیتی بریتانیایی با رصد دقیق و کنترل آن دسته از لینک‌هایی که با استفاده از این کنترل کننده ساخته شده بوده اند، تشخیص می‌داده‌اند که توجه مردم به چه حوزه‌ای بیشتر جلب شده است و از همان حوزه هم برای جذب افراد به تیم خود و البته ضربه زدن به دولت استفاده می‌کرده‌اند.

هکرهای انگلیسی اولین کسانی هستند که از این روش استفاده می‌کنند

هکرهای انگلیسی از یک کوتاه کننده‌ی لینک برای رصد اوضاع ایران و خاورمیانه استفاده کرده‌اند

البته هیچ نشانه‌ای از استفاده از این مبدل لینک توسط هکرهای انگلیسی و یا هیچ کاربر دیگری در سال های قبل از ۲۰۱۳ وجود ندارد و مشخص نیست که آیا این آژانس امنیتی برای پاک کردن رد پای خود، این سیستم را به طور کامل به آدرس و سرور دیگری سوئیچ کرده و یا از این استراتژی مخفیانه به طور کامل صرف نظر کرده است. در تمام سوالاتی که از مقامات GCHQ درباره‌ی این موضوع پرسیده شده است نیز آنها از پاسخ دادن طفره رفته و اعلام کرده اند که نمی‌توانند درباره‌ی این مسائل محرمانه صحبت کنند و تمام فعالیت‌های آنها تحت فریمورک امنیتی و قوانین بسیار مخصوصی انجام می‌شود.

البته کوتاه کننده‌‌های لینک نمی‌توانند آنطور که هکرهای انگلیسی و دیگر جاسوس‌های زبده‌ی جهان به اطلاعات کاربران نفوذ کنند و به طور مخفیانه عملیات خود را انجام دهند، اما مطمئنا به دلیل ناشناخته بودن و غیر قابل شناسایی بودن آنها، لینک‌های مخصوص اینترنتی نیز می‌توانند به عنوان یک ابزار خطرناک در فضای مجازی به کار برده شوند. مهمترین نکته برای کاربران در مواجهه با چنین مواقعی این است که بر روی لینک‌هایی که از کوتاه کننده‌های ناشناس در اختیارشان قرار می‌گیرد و به طور کلی بر روی هیچ لینک ناشناخته‌ای در فضای مجازی و اینترنت کلیک نکنند تا ریسک از دست دادن اطلاعات محرمانه و شخصی از بین برود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. یا دانش زبان من ایراد داره یا ترجمه مشکل داره یا … .
    واقعا نمیدونم بگم جای تامل داره یا تاسف.