پروژه TEB یا ترانزیت اتوبوس های هوایی معضلات ترافیکی را حل می‌کند

به تازگی پروژه‌ای جدیدی در نمایشگاه Beijing International High-Tech چین مطرح شده بود که سرویس حمل و نقل یا تراتزیت اتوبوس های هوایی (Transit Elevated Bus) نام داشت. در این پروژه اتوبوس‌هایی طراحی شده‌اند که در مسیرهای ریل مانند خاصی حرکت کرده و در زیر خود فضای خالی به همراه دارند تا در عبور و مرور سایر وسایل نقلیه مشکلی ایجاد نکنند.

ایده مربوط به سرویس حمل و نقل اتوبوس های هوایی یا TEB در ماه می (May) به طور رسمی توسط مهندسین چینی مطرح شد. این ایده با هدف حل معضل ترافیک ارائه شده بود. در این ایده اتوبوس‌های ساخته می‌شود که مانند تصویر زیر بوده و در بخش زیرین خود فضای خالی را به همراه دارند. چرخ‌های اتوبوس در ریل‌های منحصر به فردی قرار می‌گیرند که در دو طرف جاده نصب شده و نهایتا بدین صورت بدون از بروز هیچ مشکل ترافیکی ممانعت به عمل می‌آید. بدین صورت اتوبوس‌های مورد نظر می‌توانند به راحتی و با عبور از ترافیک جاده‌ای در سطح شهر حرکت داشته باشند. این اتوبوس‌ها اصطلاحا Elevated Bus یا اتوبوس های هوایی نامیده می‌شوند.

اتوبوس های هوایی

هنگامی که ایده ساخت این نوع اتوبوس‌ها طی ماه می در نمایشگاه Beijing International High-Tech چین ارائه شد، کمتر کسی تصور می‌کرد که شاهد اجرا و پیاده‌سازی طرح مربوط به آن باشیم. اما به تازگی و پس از گذشت چیزی در حدود ۲ ماه شاهد انجام اولین آزمایش عملی این پروژه در کشور چین بودیم. نمونه اولیه اتوبوس های هوایی نامبرده شده مسافتی در حدود ۳۰۰ متر را طی کرد و از این بررسی کاملا سربلند بیرون آمد. ظاهرا نسخه نهایی هر یک از این اتوبوس های هوایی ظرفیت حمل و نقل ۱۲۰۰ مسافر را دارند. این اتوبوس‌ها از نظر راحتی فوق‌العاده هستند و سرنشینان آن‌ها در طول مسیرهای طی شده دچار هیچ مشکلی نمی‌شوند.

اتوبوس های هوایی

اتوبوس های هوایی

اتوبوس های هوایی

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، مکانی که با فلش نمایش داده شده در واقع محلی است که به عنوان ایستگاه اتوبوس های هوایی TEB تعریف می‌شود. علاقمندان به استفاده از این وسیله نقلیه باید در این مکان‌ها منتظر رسیدن این وسایل نقلیه جالب باشند. هنوز زمان راه‌اندازی و بهره‌برداری قطعی از پروژه حمل و نقل اتوبوس های هوایی یا TEB مشخص نشده، اما با توجه به اقدامات دولت‌مردان چینی به نظر می‌سد که در آینده بسیار نزدیک شاهد اجرای این پروژه و بهره‌برداری از آن خواهیم بود. نظر شما در مورد این نوع اتوبوس ها و پیاده‌سازی این نوع سیستم حمل و نقل عمومی چگونه است؟

اتوبوس های هوایی

اتوبوس های هوایی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*