موتور راکت مأموریت سفر به مریخ

اسپیس ایکس موتور راکت مأموریت سفر به مریخ را می‌آزماید

شرکت اسپیس ایکس اخیراً اعلام کرده که موتور راکت مأموریت سفر به مریخ ، مراحل توسعه خود را طی کرده و آماده‌ی گذراندن آزمون‌های سفت و سخت است. یکی از اهداف اصلی این شرکت فرستادن نخستین فضاپیمای حامل سرنشین تا سال ۲۰۲۴ به مریخ است که می‌تواند این یک گام مؤثر در آن جهت باشد.

اسپیس ایکس به تازگی گام موثر دیگری را در راه رسیدن به یکی از اهداف اصلی خود که ایلان ماسک بنیان گذار این شرکت فعال در حوزه هوا فضا بیان کرده (سفر به مریخ) برداشته است. این شرکت اخیراً از نسل جدید موتور راکت خود که برای سفر به سیاره سرخ در حال توسعه است، در کارخانجات واقع در تگزاس خود می‌آزماید. در همین راستا گوین شاتول (Gwynne Shotwell) یکی از مدیران شرکت اسپیس ایکس کنفرانس ماهواره‌ای کوچکی را ایالت یوتا برگزار کرده است. علاوه بر آن یکی از سخنگو‌های این شرکت نیز تأیید کرده که آن‌ها موتور راکت مأموریت سفر به مریخ را در Lone Star State می‌آزمایند.

این شرکت هنوز هم اطلاعات زیادی را در خصوص موتور راکت مأموریت سفر به مریخ و اقامت انسان‌ها بر روی آن منتشر نکرده است. هر چند که ما می‌دانیم نام آن «رپتور» است و جانشین فالکون سنگین خواهد بود. ایلان ماسک یک بار عنوان کرده بود که این موتور ظرفیت تولید ۵۰۰,۰۰۰ پوند نیروی پرتاب را در خود می‌بیند که باعث می‌شود قدرت آن چیزی حدود ۳ برابر قدرت موتور فالکون ۹ و همچنین موشک‌هایی باشد که برای موتور شاتل فضایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

وی همچنین اظهار داشته است که موتور رپتور طوری طراحی شده است که قادر به بلند کردن یک فضاپیما با وزنی به اندازه ۱۰۰ برابر بیشتر از یک خودرو SUV (شاسی بلند) و همچنین ۱۰۰ تون محموله مختلف است. این موتور برای مأموریت سفر به مریخ بسیار مهم بوده و می‌تواند طولانی‌ترین سفر فضایی را نیز به ارمغان آورد.

موتور راکت مأموریت سفر به مریخ

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس

موتور راکت مأموریت سفر به مریخ در حال سپری کردن گام‌های نهایی توسعه

هدف اسپیس ایکس همانطور که بارها و بارها مدیران این شرکت گفته‌اند، نخستین پرواز حاوی سرنیشین به کره مریخ است که در سال ۲۰۲۴ میلادی رخ خواهد داد. به نقل از Ars توسعه یک موتور مخصوص راکت‌ها می‌تواند محمولاً تا ۷ سال به طول انجامد و سرانجام آن نیز مراحل آزمایش باید به صورت کامل طی شود. در حال حاضر مشخص نیست که چه نوع آزمایش‌هایی در شرکت اسپیس ایکس واقع در تگزاس بر روی این موتور انجام خواهد شد. ما تنها باید صبر کنیم و طی ماه‌های آینده در انتظار افشای اخباری تازه باشیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*