ماشین های عجیب

ماشین های عجیب با سوخت‌های عجیب‌؛ از موتور توالت نئو تا خودروی لگو که با هوا کار می‌کند!

عصر غریبی است، تکنولوژی با سرعتی سرسام آور در حال پیشرفت بوده و هر روز با نوآوری‌های جدیدی همراه می‌شود. صنعت خودرو نیز از این قاعده بی‌نصیب نمانده و هر روز شاهد پیشرفت‌هایی در این حوزه هستیم. شاید ماشین های عجیب و غریبی که از سوخت‌های جایگزین استفاده می‌کنند یکی از هیجان انگیزترین و البته شگفت آورترین بخش‌های این صنعت باشد.

یکی از جنبه‌های پیشرفت فناوری در خودروسازی، وجود سوخت‌های جدید است و هنگامی که از جایگزینی سوخت‌هایی عجیب و غیر عادی صحبت به میان می‌آید، این بخش هیجان انگیزتر نیز می‌شود. شاید درباره موتورهای بیو دیزل چیزی شنیده باشید. این موتور برای حرکت کردن از روغن نباتی استفاده کرده و کمی آب به همراه بوی ضعیفی از سیب زمینی سرخ کرده از آن خارج می‌شود!

ماشین های عجیب با سوخت‌هایی عجیب‌تر؛ شاید این خودروها بتوانند کره زمین را از آلودگی نجات دهند

با این حال ماشین‌ های عجیب دیگری نیز هستند که از انواع و اقسام سوخت‌های غیر عادی دیگری بهره می‌برند. یک ماشین الکتریکی وجود دارد که از کافئین نیرو گرفته و پیشرانه ماشین عجیب دیگری از آب نمک قدرت می‌گیرد. نیروی محرکه یک وسیله نقلیه از مواد خام ساخته شده از جلبک تامین شده و حتی در تعدادی از خودروهای عجیب و غریب دیگر، گاز ساطع شده از فضولات حیوانی (در واقع این همان گازی است که از معده خارج می‌شود) منبع حرکت می‌گردد. هر چند که ممکن است در این آخری کمی بوی نامطبوع تولید شود؛ اما اینها تماما منابع انرژی ابتکاری بود که در این ماشین های عجیب ، با سوخت‌های معمول جایگزین شده است.

در زیر ماشین های عجیبی را می‌بینید که از سوخت‌هایی غیر عادی نیرو می‌گیرند.

ماشین با پیشرانه‌ی آب نمک:

ماشین های عجیب

دیگر تقریبا خودروهای الکتریکی را می‌توان در هر نقطه‌ای از جهان دید. این خبر بسیار خوبی برای طرفداران محیط زیست است. ماشین‌های برقی، گازهای گلخانه‌ای مضر از خود منتشر نکرده و به محیط زیست آسیبی وارد نمی‌آورند. هر چند که برای ادامه حرکت و شارژ شدن باتری مجبورند که هر بار به برق وصل شوند؛ اما گویا ماشین Quant e-Sportlimousine ساخته شده توسط NanoFlowcell کمی فرق دارد (البته کمی بیشتر از کمی!)؛ چرا که این خودرو نوع خاصی از سوخت را مصرف می‌کند و به همین دلیل در لیست ماشین های عجیب ما جای می‌گیرد. پیشرانه این ماشین آب نمک است!

طراحی این ماشین لوکس با درهای بالدار شما را گول نزند. این ماشین در زادگاه خود آلمان تولید شده و همان طور که می‌بینید تغذیه از سوخت‌های جایگزین نتوانسته ظاهر آن را آشفته کند؛ اما یادتان باشد این وسیله نقلیه حتی با چنین شکل و شمایلی، همچنان در دسته بندی ماشین های عجیب قرار می‌گیرد.

این مدل ثابت می‌کند که استفاده از سوخت‌های جایگزین لزوما به معنای تغییر در عملکرد خودرو نخواهد بود. e-Sportlimousine تنها در 2.8 ثانیه می‌تواند خود را از حالت سکون به سرعتی برابر با 100 کیلومتر بر ساعت برساند.

Carpuccino؛ خودرویی که با قهوه کار می‌کند:

ماشین های عجیب

ماشین خوش خوراکی است! زمانی که برای اولین بار کارپوچینو (Carpuccino) دیده شد، سر و صدای زیادی را در جهان به پا کرد؛ چرا که این ماشین درست شبیه به ما، قهوه مصرف می‌کند. این خودرو یک فلکس واگن Scirocco  مدل 1988 بوده که با کافئین کار می‌کند و از سوختن آن هیدروژن و مونو اکسید کربن حاصل می‌شود. مسافرت با این خودرو چندان هم خسته کننده نخواهد بود. کارپوچینو حدودا در هر 100 کیلومتر متوقف می‌شود و راننده مجبور است تا فیلترهای آن را از دوده و قطران تشکیل شده، خالی کند. این وسیله نقلیه شاید تمیزترین خودروی در حال اجرا نباشد؛ اما مطمئنا با مصرف 56 فنجان اسپرسو در هر مایل (1.6 کیلومتر) حتما جز داغ ترین‌ها هست. پس کارپاچینو را نیز در لیست ماشین های عجیب قرار می‌دهیم؛ البته بیشتر سوخت آن را!

موتور توالت نئو:

ماشین های عجیب

به دنبال سیاست‌های زیست محیطی، یک کمپانی ژاپنی وسیله‌ نقلیه بسیار غیر عادی را تولید کرده است. موتورسیکلت توالت نئو (Toilet Bike Neo) به راحتی در دسته بندی ماشین های عجیب قرار خواهد گرفت. این موتور سیکلت سه چرخه با نصب یک توالت فرنگی در جایی که باید نشیمن آن قرار داشته باشد، از گاز ساطع شده از فضولات دامی نیروی محرکه خود را تامین می‌کند. این دیگر به معنای واقعی عجیب ترین سوخت جایگزین خواهد بود. یک مخزن بیو گاز می‌تواند این موتور را تا 180 مایل (حدود 290 کیلومتر) به جلو براند. مسیر طولانی بوده؛ اما به نظر واقعا افتضاح می‌رسد. مسافرت در حالی که بر روی یک توالت جای خوش کرده‌اید کمی عجیب و بسیار مضحک خواهد بود؛ اما روند تبدیل انرژی بیوگاز به نیروی محرکه می‌تواند بسیار باارزش باشد. سوخت جایگزینی که هیچ گاه از بین نرفته و با کمبودی مواجه نمی‌شود.

سوپر اسپرتی که از سبزیجات ساخته شده است:

ماشین های عجیب

ماشین مسابقه‌ای WorldFirst F3 که توسط مرکز تحقیقات نوآورانه Warwick ساخته شده، گویا رژیم سبزیجات دارد. بدنه این خودرو از سیب زمینی، فرمان از هویج، صندلی‌ها از سویا ساخته شده و از همه مهمتر رژیم تغذیه‌ای آن است که از شکلات و روغن نباتی تشکیل می‌شود. مصرف سوخت شکلات و روغن گیاهی، در کنار یک کاتالیزور باعث شده تا تولید گازهای گلخانه‌ای این خودرو به صفر برسد. این سوپر اسپرت به خوبی نشان می‌دهد که قدرت سوخت‌های گیاهی تا چه اندازه است. خودروی WorldFirst F3 می‌تواند با چنین سوخت رژیمی و عجیب و غریبی به سرعت هیجان انگیز 125 مایل بر ساعت (حدود 200 کیلومتر بر ساعت) دست یابد.

ماشین لگو که با هوا کار می‌کند:

ماشین های عجیب

انصافا هر کدام از این خودروها به تنهایی قادرند تا یک تنه لیست ماشین های عجیب و غریب را پر کنند. این اسباب بازی بزرگ و البته کمی عجیب از هوا قدرت قدرت گرفته و تقریبا به طور کامل از آجرهای لگو ساخته شده است.

Raul Oaida و Steve Sammartino پول ساخت Super Awesome Micro Project یا به اختصار SAMP را از مشارکت‌های فضای وب کسب کرده‌اند. 500 هزار قطعه و برخی از عناصر تحمل بار ساختار آن را تشکیل می‌دهد. حتی ساختار 4 موتور مداری آن نیز از آجرهای لگو است. 256 پیستون به کار گرفته شده در این خودروی عجیب به آن اجازه می‌دهد که تنها از هوا استفاده کند و نیاز به هیچ چیز دیگری نداشته باشد. تاکنون تیم راننده‌ی ماشین لگو (LEGO) توانسته‌اند سرعت این وسیله نقلیه را به 20 مایل بر ساعت (32 کیلومتر بر ساعت) برسانند. برای ماشینی بدین شکل بسیار هم زیاد است!

اولین ماشین جهان با سوختی از جلبک:

ماشین های عجیب

اولین ماشین سوخت جلبکی جهان بر روی پلاگین هیبریدی Toyota Prius به نام Algaeus شکل گرفته است. این خودرو برای اولین بار در سال 2009 در خیابان های سانفرانسیکو به نمایش درآمد. گفته می‌شود که این وسیله نقلیه با مصرف 25 گالن سوخت جلبک مشتق شده از جلبک‌های سبز خام و بدون آن که نیاز باشد تا در موتور بنزینی آن تغییری ایجاد شود، حرکت می‌کنند. این سوخت به منظور قطع وابستگی ایالات متحده به نفت خارجی ها در دست بررسی قرار گرفت. سوخت جلبک هنوز هم بسیار گران تر از بنزین است؛ اما شرکت‌های انرژی به دنبال آنند تا هزینه‌های تولید این سوخت جایگزین سالم را پائین و پائین تر آورند تا ماشین های سبز بیشتری بتوانند در خیابان های کشور تردد کنند.

آلودگی هوا به سرعت رو به افزایش است و این موضوع دوستداران محیط زیست را بسیار نگران کرده است. نبود محیطی سالم مسلما زندگی وحشتناک و البته دردناکی را برای بشر به ارمغان خواهد آورد. این خبر شاید بیشتر جنبه تفریحی داشته باشد؛ اما نباید فراموش کرد که جهان با این سرعتی که پیش می‌رود تنها به آلودگی این کره خاکی کمک خواهد کرد. ماشین های عجیب با این سوخت‌های غیر عادی ممکن است که کمی مضحک به نظر برسد؛ اما از سویی دیگر نیز می‌تواند تامل برانگیز باشد.

اجازه دهید در پایان این خبر یک شعار کلیشه‌ای؛ اما مهم را با هم مرور کنیم. مراقب محیط زیست خود باشیم، حتی با این ماشین های عجیب! ما تنها همین یک کره‌ی زمین را داریم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*