آخرین مطالب
6
امروز
بازی زولا
سوپر اسپرت هیدروژنی

سوپر اسپرت هیدروژنی تقریبا آماده رقابت با ماشین‌های مسابقه‌ بنزینی است

یک سوپر اسپرت هیدروژنی جدید با نام Forze VII، می‌تواند با شتابی در کمتر از 4 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت رسیده و با فشردن پدال گاز به حداکثر سرعت 210 کیلومتر بر ساعت دست یابد. اگر قرار باشد شما این خودرو را برای رقابت، در برابر ابرماشین‌های مسابقه‌ای چون مک لارن (McLaren) و یا هنسی (Hennessey) قرار دهید، مسلما سوپر اسپورت هیدروژنی ما هیچ شانسی نخواهد داشت؛ اما Forze VII یک مزیت بزرگ دارد. این خودرو با مصرف هیدروژن هیچ گاز مضری را تولید نمی‌کند و اگزوز آن با تولید گازهای گلخانه‌ای نا‌آشناست. چنین چیزی بسیار فوق العاده است.

تیم Forze متشکل از 65 دانشجوی دانشگاه صنعتی دلفت (TU Delft) از سال 2007 طراحی، ساخت و بازسازی این سوپر اسپرت هیدروژنی را آغاز کردند. مدل Forze VI که در سال 2013 از آن پرده برداری شد، ادعا می‌شد که رکورد آزمایشگاه Nürburgring Nordschleife برای ساخت سلول‌های سوخت هیدروژنی را که تنها یک سال قبل از آن تولید شده بود را شکسته است.

در سوپر اسپرت هیدروژنی Forze VII از ترکیب هیدروژن با اکسیژن هوا، انرژی الکتریکی و پساب تمیز به دست می‌آید

طراحی ماشین Forze VII در ماه مارس گذشته آشکار شد و به طور رسمی در روز یکشنبه، در طول مسابقه گاما در پیست TT Circuit در آسن هلند، رونمایی شد. بر خلاف مدل‌های قبلی این خودرو، سوپر اسپرت هیدروژنی جدید Forze به طور خاص برای رقابت با ماشین‌های مسابقه بنزینی طراحی شده است. تیم دانشگاه صنعتی دلفت به خوبی نشان داد که جایگزین کردن این فناوری با سیستم‌های امروزی به خوبی امکانپذیر بوده و می‌تواند قابل اعتماد و بسیار هیجان انگیز باشد.

نمونه اولیه این خودرو بر روی شاسی یک تکه با اندازه‌های 1.9 در 4.6 متر سوار شده است. وزن آن در حدود 1100 کیلوگرم بوده و همچنان دریچه گاز، ترمز و فرمان در سر جای خود قرار دارد؛ اما شخصی که با ان رانندگی کرده می‌گوید رانندگی با آن به دلیل بافر انرژی که نیاز دارد تا در زمان‌های مناسب شارژ شود، بسیار متفاوت تر از یک ماشین اسپرت معمولی است.

سوپر اسپرت هیدروژنی

به مانند دیگر خودروهای پیل سوختی، در سوپر اسپرت هیدروژنی Forze VII نیز از ترکیب هیدروژن با اکسیژن هوا، انرژی الکتریکی و پساب تمیز به دست می‌آید. هیدروژن در مخازنی با فشار 350 بار و 700 بار ذخیره شده و جریان آن با یک سیستم سوپاپ سفارشی کنترل می‌شود. البته یک سیستم پمپ هوا نیز اکسیژن مورد نیاز برای مخلوط کردن آن با هیدروژن را فراهم می‌کند. این سیستم قادر است تا در هر دقیقه 1100 گالن (5000 لیتر) اکسیژن را برای میکس با هیدروژن، پمپاژ کند.

یک سیستم انرژی ذخیره نیز در نظر گرفته شده تا این ضمانت را بدهد که انرژی مورد نیاز در هر زمان و به اندازه کافی در هنگام رانندگی با آن وجود دارد. دو موتور الکتریکی Yasa P400 نیروی لازم را تامین می‌کند. قدرت این پیل سوختی 135 اسب بخار بوده که می‌تواند تا 270 اسب بخار افزایش یابد.

ماشین Forze VII در حال حاضر آزمایش های اولیه خود را پشت سر می‌گذارد و بر اساس گفته‌های تیم طراحی تاکنون که نتایج خوبی به دست آمده است. تیم Forze باید نشان دهد که این خودرو می‌تواند در تمام طول مسابقه و با شرایط ایمنی کامل به خط پایان برسد. به محض تکمیل شدن این تست، اطلاعات بیشتری از آن منتشر خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*