سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7

سیر تکاملی قلم سامسونگ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت ۷

جدیدترین محصول سامسونگ؛ یعنی گوشی گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7)، مجموعه‌ای بی‌نظیر از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را درون خود جای داده به طوری‌که یک سر و گردن بالاتر از دیگر رقبای موجود در بازار قرار گرفته است. مقایسه مجازی این گوشی با دیگر گوشی‌های بازار نیز نشان از این برتری دارد. با این حال، چیزی که گوشی‌های سری نوت سامسونگ را از رده فبلت‌ها خارج می‌کند، قابلیت بالا و توانایی‌های قلم سامسونگ (S Pen) به کار رفته در آن‌هاست. امروز می‌خواهیم نگاهی بیاندازیم به سیر تکاملی قلم سامسونگ؛ قلمی که با Samsung Galaxy Note و قلم ساده آن شروع، و به Samsung Galaxy Note 7 و قلم ضد آب آن ختم شد. با گجت نیوز همراه باشید.

Samsung Galaxy Note

گام اول، لرزان

تابستان ۲۰۱۱ بود که سامسونگ همه را با معرفی گوشی غول‌پیکر و ۵.۳ اینچی خود غافلگیر کرد. گوشی هوشمندی که برای اولین بار S Pen در آن مشاهده شد و سرآغاز ورود فبلت‌ها به فروشگاه‌ها بود.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7این نمونه از قلم سامسونگ در مقایسه با قلم گلکسی نوت ۷ ، بسیار ابتدایی بود. این قلم تنها می توانست ۲۵۶ سطح مختلف فشار را تشخیص دهد و برای کارهای معمولی مثل ورود به صفحات مختلف گوشی، گرفتن اسکرین شات با استفاده از دکمه تعبیه شده روی آن، و نوشتن یادداشت‌های معمولی استفاده می‌شد.

نرم افزارهایی که قلم سامسونگ گلکسی نوت می‌توانست از آنها استفاده کند نیز بسیار محدود بوده و کاربردهای چندانی نداشتند. اپلیکیشن‌هایی نظیر S Memo که نمونه بسیار ساده‌ای از اپلیکیشن‌های یادداشت‌برداری امروزی بود. البته این را هم باید در نظر گرفت که سیستم عامل استفاده شده در Samsung Galaxy Note سیستم عامل اندروید ۲.۳ بود.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7

Samsung Galaxy Note 2

در مسیر پیشرفت

با تجربه‌ای که از قلم سامسونگ گلکسی نوت به دست آمد، به نظر می‌رسید S Pen در سامسونگ گلکسی نوت ۲ مسیر اصلی خود را پیدا کرده است. طراحی قلم سامسونگ جدید کاملا تغییر کرده، درازتر و باریک‌تر شده، و راحت‌تر در دست جای می‌گیرد. همچنین قلم استفاده شده در Galaxy Note 2 می‌توانست تا ۱۰۲۴ سطح فشار مختلف را شناسایی کند که این یعنی حساسیت آن تا ۴ برابر بیشتر از نمونه قبلی است.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7همزمان با پیشرفت در طراحی این S Pen و پشتیبانی گلکسی نوت ۲ از اندروید ۴.۱، دست سامسونگ در طراحی نرم‌افزارهای جدیدتر با قابلیت‌های بیشتر برای حداکثر کردن استفاده از این قلم بازتر شد. این قلم می‌توانست فرمول بنویسد و با بردن آن روی آیکون‌ها، ایمیل‌ها و موزیک‌ها، پیش‌نمایشی از آنها به نمایش در‌می‌آمد. (قابلیت Air View)

از بهترین اپلیکیشن‌های سامسونگ گلکسی نوت ۲ جهت استفاده توسط قلم می‌توان به اپلیکیشن تقویم S Planner و Easy Clip بود. در اپلیکیشن Easy Clip کاربر می‌توانست با فشردن دکمه تعبیه شده روی قلم، قسمتی از تصویر را انتخاب و تغییرات دلخواه را روی آن اعمال کند.

یکی دیگر از قابلیت‌های جالب گوشی نوت ۲ این بود که به محضی که قلم سامسونگ از جای خود خارج می‌شد، فهرستی از اپلیکیشن‌های مخصوص به آن در قالب یک پنجره popup به نمایش درمی‌آمد و کاربر در صورت دلخواه می‌توانست از آنها استفاده کند.

Samsung Galaxy Note 3

جذابیت از نوع سوم

قلم سامسونگ در سامسونگ گلکسی نوت ۳ بازهم دستخوش تغییر در طراحی بود، به‌گونه‌ای که بیشتر شبیه یک قلم واقعی با شکلی نامتقارن شد. در نوت ۳ با اندروید ۴.۳ بازهم شاهد اپلیکیشن‌هایی با امکانات بیشتر بودیم.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7اپلیکیشن Action Memo در گلکسی نوت ۳ هوشمندتر شد؛ به‌طوری که می‌توانست محتوای وارد شده را تشخیص داده و دسترسی به اپلیکیشن‌های متناظر با آن را آسان‌تر کند. به عنوان مثال Action Memo جزئیاتی از یک Memo را بررسی و در صورتی‌که تشخیص می‌داد این Memo مشخصات یکی از مخاطبین است، آن را به address book اضافه می‌کرد.

اپلیکیشن‌های دیگری نیز همزمان با معرفی گلکسی نوت ۳ به این گوشی اضافه و باعث کاربردی‌تر شدن قلم سامسونگ نوت ۳ شدند. اپلیکیشن‌هایی نظیر Scrapbook، S Finder و Pen Window که هرکدام به جذابیت استفاده از قلم گلکسی نوت ۳ اضافه می‌کردند.

Samsung Galaxy Note 4

زمانی برای پالایش

سامسونگ گلکسی نوت ۴ فراتر از یک آپدیت بود. امکانات این گوشی و قلم سامسونگ همراه آن نسبت به مدل قبلی بهتر شده و حتی با اصلاح عملکرد، سرعت و دقت قلم، امکانات سری قبل را تکمیل کرد.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7با اینکه سامسونگ با ارائه نسخه‌های جدیدتر از گوشی‌های سری نوت خود سعی در افزایش دقت قلم همراه آن داشت، اما زمانی می‌شد به آن یک قلم درست و حسابی گفت که گلکسی نوت ۴ را تولید کرده بود. سطوح فشاری که قلم سامسونگ گلکسی نوت ۴ می‌توانست شناسایی کند دو برابر نسخه قبل بود؛ ۲۰۴۸ نقطه!

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7از لحاظ نرم‌افزاری، سامسونگ گلکسی نوت ۴ با اندروید ۴.۴ کیت کت، قابلیت جدیدی را با عنوان انتخاب هوشمند (Smart Select) معرفی کرد که می‌توانست اطلاعات بیشتری را شناسایی و دسترسی به آنها را آسان‌تر کند. به عنوان مثال، کاربر می‌توانست S Pen را از شیار خود خارج کند، یک آدرس را از صفحه نمایش انتخاب نماید، و اینجاست که Smart Scan وارد عمل شده و آن آدرس را به اپلیکیشن نقشه گوگل می‌فرستد.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7Samsung Galaxy Note 5

PenGate

با معرفی گلکسی نوت ۵ ، سامسونگ به بهبود سخت‌افزار قلم خود با درازتر کردن، باریک‌تر کردن و خوش‌دست کردن آن ادامه داد. اما متأسفانه چند مشکل اساسی داشت.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7اول اینکه مکانیسم بیرون‌روی خودکار (auto-ejection) این قلم نسبت به بیرون‌روی دستی در مدل قبلی قلم سامسونگ غیرطبیعی‌تر شده بود. مشکل دوم این بود که این قلم، با توجه به باریکی آن، می‌توانست به صورت برعکس وارد شیار خود شود و همین امر نیز باعث صدمه دیدن شیار و آسیب رساندن به مکانیسم auto-ejection می‌شد که متأسفانه اغلب کاربران با این مشکل مواجه شدند. خوشبختانه سامسونگ در مدل‌های بعدی این مشکل بزرگ را حل کرد.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7از لحاظ نرم‌افزاری، گلکسی نوت ۵ و اندروید ۵.۱ لالی‌پاپ استفاده شده در آن، چندین امکان جدید برای کارآمد کردن بیشتر S Pen ارائه کردند؛ برخی از این قابلیت‌ها شامل نوشتن روی صفحه گوشی حتی وقتی خاموش است، ساخت فایل‌های PDF از نوشته‌ها، ایجاد اسکرین شات از قسمتی از صفحه توسط Air Commands بود.

Samsung Galaxy Note 7

قلم سامسونگ ضد آب

با عرضه گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۷، بزرگترین سازنده تلفن همراه جهان اقدام به بهبود بیشتر عملکرد قلم خود نمود.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7شعاع نوک قلم سامسونگ گلکسی نوت ۷ تنها ۰.۷ میلیمتر است (قلم سری قبلی نوت، ۱.۶ میلیمتر بود). نوک باریکتر باعث بهبود عملکرد و شباهت بیشتر  S pen به یک قلم واقعی می‌شود. علاوه بر این، سامسونگ حساسیت این قلم را به دو برابر مدل قبلی افزایش داده است؛ قلم گلکسی نوت ۷ می‌تواند ۴۰۹۶ سطح مختلف از فشار کاربر را تشخیص دهد. این قلم، مانند خود گوشی نوت ۷، ضد آب بوده و کاربر می‌تواند در زیر آب با آن به نوشتن و یادداشت‌برداری بپردازد.

از لحاظ نرم‌افزاری، این قلم می‌تواند از ۷ مدل قلم‌موی جدید پشتیبانی کند؛ به‌علاوه اینکه دو سرویس جدید Magnify و Glance نیز به امکانات اسکرین شات Air Commands آن اضافه شده است که توسط آن، نوت ۷ امکان ساخت یک فایل GIF از تغییرات صفحه نمایش را به شما می‌دهد؛ شما با قلم سامسونگ یک فریم روی صفحه ایجاد می‌کنید، سپس هر تغییری که در این فریم رخ داد، در یک فایل تصویری با فرمت GIF ذخیره می‌گردد.

امکانات متنوع دیگری نیز مانند ترجمه متن انتخاب شده توسط قلم به این مدل از سری نوت سامسونگ اضافه شده است.

سیر تکاملی قلم سامسونگ ؛ از گلکسی نوت تا گلکسی نوت 7اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری از این قلم داشته باشید می‌توانید مقاله کاربردهای قلم جدید سامسونگ در گلکسی نوت ۷ را مطالعه نمایید.

جمع‌بندی

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که قلم سامسونگ در طول این ۵ سال پیشرفت چشم‌گیری داشته است. اولین باری که سامسونگ از یک قلم در محصولات خود استفاده کرد، بدون اینکه کاربرد چندانی داشته باشد، فقط می‌شد به چشم یک وسیله سرگرم‌کننده به آن نگاه کرد. اما همانطور که گفتیم، تکنولوژی قلم سامسونگ پیشرفت بسیار سریع و روبه‌رشدی داشت. حساسیت آن ۱۶ برابر شد، بیشتر شبیه به یک قلم واقعی شد، از اپلیکیشن‌های بیشتری جهت بهبود عملکرد خود پشتیبانی کرد و امروز هم می‌بینیم حتی زیر آب نیز می‌توان با آن کار کرد.

اگر شما هم تجربه کار با هرکدام از این قلم‌ها را دارید، با ارسال نظرات خود ما را نیز در دانستن این تجربیات سهیم کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*