تریاک

اکتشاف جدید دانشمندان ایران درباره تریاک به ثبت سازمان بهداشت جهانی می‌رسد

دانشمندان ایرانی به تازگی کشف تازه‌ای در خصوص ماده‌ی تریاک کرده‌اند که به زودی با نام عزیز ایران در سازمان بهداشت جهانی ثبت خواهد شد و نقطه پایانی خواهد بود برای تمامی باور‌هایی غلطی که در خصوص خواص مفید تریاک میان مردم رایج است. برای کسب اطلاعات بیشتر، با گجت نیوز همراه شوید.

تریاک از نظر گروه‌هایی از مردم خواص مفید و سلامتی بخشی دارد. مثال این باور‌های غلط، ضد سرطان بودن، بی اثر کردن زهر عقرب و مار و داروی خواب نوزادان هستند. چنین فرهنگ‌های نادرستی در کشورمان، شدیدا زمینه‌ی تاریخی دارد. استعمار انگلیسی‌ها با تبلیغ مصرف تریاک، مصرف آن را به عنوان ماده‌ای مفید برای سلامتی در میان مردم جا انداخت و متاسفانه این تفکر غلط تا کنون بر جای مانده است.

اخیرا محققان پزشکی ایرانی با سرپرستی «دکتر رضا ملک‌زاده» معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در نتیجه‌ی ۱۰ سال بررسی مداوم جمعیت وسیع ۵۰ هزار نفری استان گلستان به عنوان مرکز مصرف تریاک در ایران، رابطه استفاده این ماده با ابتلا به انواع سرطان‌ها و بیماری‌های قبلی عروقی و سکته‌های قلبی مغزی را ثابت کرده‌اند.

این سری از تحقیقات، اطلاعات معتبری را در اختیار محققان قرار داده و با بررسی جامعه‌ی ۵۰ هزار نفری این منطقه، مشخص کرده که مصرف مواد مخدر حتی در دوزهای بسیار پایین نیز افزایش مرگ‌ومیر، مرگ ناشی از بیماری‌های بدخیم و غیر بدخیم گوارشی، بیماری‌های قلبی و عروقی و غیره را به دنبال خواهد داشت.

عصاره گیاه کال خشخاش که نام دیگر آن تریاک است، شامل تعداد زیادی مولکول آلکالوئید‌های مخدر مانند مورفینو کدئین، آلکالوئیدهای غیرمخدر وغیرآلکالوئیدهایی مثل شکر و اسیدمکونیک است.

طبق تحقیقاتی که تا کنون به انجام رسیده، مخدرها بیشتر در کبد فرد مصرف‌کننده متابولیزه می‌شود و مصرف طولانی مورفین در موشها باعث تغییرات هیستوپاتولئژیک در کبد شده و نهایتا به غیر طبیعی شدن تست‌های عملکرد منجر خواهد شد.

1324104778108743390این مطالعات به سبب جمعیت قابل‌توجهی که تحت بررسی قرار گرفتند با قاطعیت ثابت کرده که مصرف این مواد در ایجاد سرطان مری نقش داد و این نتیجه اکنون به نام کشورمان توسط سازمان بهداشت جهانی ثبت خواهد شد.

مصرف ماده‌ی مخدر تریاک در ایجاد سرطان معده نقش داشته و همچنین  از دیگر سرطان‌هایی که مصرف تریاک عامل آن است می‌توان به سرطان حنجره اشاره کرد.

البته تاثیرات مخرب تریاک تنها به سرطان مربوط نشده و محققان علوم پزشکی ایران در استان گلستان نشان داده‌اند که بین مصرف این ماده حتی به میزان اندک، با مرگ و میر ناشی از بیماری‌های بدخیم گوارشی، بیماری‌های غیر بدخیم ریوی و بیماری‌های قبلی عروقی ارتباط وجود دارد.

با وجود اینکه آثار مرگبار تریاک در تحقیقات پزشکی ثبت شده، می‌توان آن را شروعی برای نابودی همه توهمات فرهنگی درباره مصرف این ماده مخدر دانست. اکنون وقتش است برای مبارزه با این ماده که سال‌هاست با وعده‌ی پیشگیری از انواع بیماری‌ها عده‌ی زیادی از هموطن‌های ما را با انواع سرطان و سکته‌های مختلف و بیماری‌های بدخیم و غیر بدخیم، گرفتار کاهش عمر و نهایتا مرگ کرده، بر خیزیم و برای اصلاح فرهنگ‌های غلط بکوشیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. ضمن سلام وخسته نباشید خدمت به دوستان عزیز البته اون زمان قاجار بود که فکرمیکردن خوبه الان با این غذاهاو میوه هاوخوراکی هایه افتضاح وبخاطرالودگی هادقدقه هایه فکری و روحی واقعأ بدنها هرچندجوان ضعیف شده و باکوچکترین مشکل طرف بایدبستری بشه بیمارستان از طرفی دیگه انقدرهرچی دستشون میاد قاطی تریاک میکنن که اگر واقعأ اکثیر جوانی هم بود کیمیاهم بود بازم ادمو میکشت حالا با این بدنهای پکیدمون هرجوان و نوجوانی بخوادفقط۳یا۴سال مصرف کنه انقد مریضی میگیره که خودش میفهمه خوبه یابد پس مطمعنأ این حرفوکسی نمیزنه الان همش برا قاجاره در رابطه به عزیزمون بگم راه هایی هست بدونه هیچ دردی حتی بعد افتادن درد ادم چن وقتی کسل میشه حتی بدونه اون و بدونه هیچ مشکلی میشه ترک کرد راه هم داره ولی بعد از اونومیخوای چکارکنی باوسوسه های بعدش چی ک وسوسه موادکوچیک پیروجوان ندارن دوست عزیز شاید از مصرف زیاد ادم بمیره انقد بزنه تا جواب نده بدنش و قلبش متلاشی بشه ولی بقران من یک نفررو ندیدم از درد خماری بمیره البته دورازجونت منظورم چیزه دیگه ای هست ن جسارت بخدا درد ترکش یک هزارم دردمصرفش نیست شمااگه بخوای جوری ترک کنی ک درد نکشی بعدترکت دوباره بیای سمتش خیلی بیشتره تا دردبکشی بخدا فقط دو روز اونم نه زیاد یخورده اذیت میشی بعدش هر روز بهتره میشی اگه یخورده اذیت بشی ترکت بادوام خواهد بود یه یا حسین بگو از خدا بخوا نه بکشی از خدابخوای بزارش کنار فقط توفکرت ازخداکمک بخواه بگو خداپشتمه پس دردی متوجه نمیشم همیناروبگو بخداقسم چنان خداکمکت میکنه شگفت زده میشی

  2. باعرض سلام
    بنده نزدیک به ۲۵ سال است که ماده مخدر تریاک مصرف میکنم و چند باری ترک نموده و باز برگشتم .
    حال بنده دوست دارم تا آخر عمر از آن خلاص بشم ولی بدلیل درد غیر قابل تحمل آن و بالا رفتن سنم فعلا نمی توانم آنرا ترک کنم . لذا خواهشمندم در این زمینه بنده را کمک کنید .
    التماس دعا