آيا گوگل پلاس طي يک سال گذشته موفق عمل کرده است؟

يک سال از تولد گوگل پلاس مي گذرد، اما آيا اين شبکه اجتماعي توانسته به اهداف خود دست پيدا کند؟
گوگل در 28 ژوئن 2011، شبکه اجتماعي گوگل پلاس خود را که قرار بود به رقيبي سرسخت براي فيس بوک تبديل شود معرفي کرد. در این مطلب به نقل از وب سایت Mashable به بررسی عملکرد شبکه اجتماعی گوگل (Google Plus) طی یک سال گذشته میپردازیم ،پس با ما همراه باشید.

سال گذشته گوگل هنگام معرفی سرويس گوگل پلاس گفت :

سرويس هاي به اشتراک گذاري آنلاين از کار افتاده و خراب شده است و ما اميدواريم بتوانيم دوباره آن را روبه راه کنيم!

حال پس از گذشت یک سال به نظر می رسد که خود گوگل نیاز به تعمیر دارد!

گوگل پلاس روي کاغذ و بر اساس آمارها خوب جلوه گري مي کند، اما آيا واقعيت هم همين است؟

کمپاني گوگل مدعي شده اين شبکه اجتماعي در حال حاضر 170ميليون کاربر دارد و در مقايسه با فيس بوک تجربه بسيار پاک‌تري را به کاربرانش اهدا مي کند. کلي امکانات جالب دارد که شما مي‌توانيد از آنها استفاده کنيد. مثل چت کردن ويدوئويي با دوستانتان و اينکه مي توانيد هر لحظه دوستانتان را به حلقه ها و گروه‌هاي مجزا تقسيم کنيد يعني گروههاي مجزايي تشکيل دهيد از دوستان صميمي، دوستان عادي، همکاران ،آشنايانتان و غيره.

اما گوگل پلاس نتوانست فيس بوک را از بين ببرد. وقتي پلاس راه اندازي شد، فيس بوک تنها 700 ميليون کاربر داشت اما امروز اين شبکه اجتماعي بالغ بر 900 ميليون کاربر عضو دارد و اين يعني رشد فيس بوک در سال گذشته از کل جمعيتي که عضو پلاس شده اند هم بيشتر بوده است. علاوه بر اين پلاس يک شهر مرده است. comScore در ماه فوريه گزارش داده بود که کاربران اين شبکه اجتماعي به صورت ميانگين در طول ماه ژانويه تنها 3.3 دقيقه از وقت خود را در پلاس گذرانده اند. در حاليکه کاربران فيس بوک 7 ساعت از وقت خود را در اين شبکه اجتماعي مي گذرانند. comScore  ديگر گزارش هاي اين چنيني منتشر نکرد اما يک مرکز پژوهشي ديگر به نام RJ Metrics برمبناي يافته هايش اعلام کرد که بين هر پستي که کاربران گوگل پلاس مي گذارند به طور متوسط 12 روز فاصله است و 30 درصد از افرادي که يکبار از پلاس بازديد مي کنند ديگر هرگز به آن برنمي گردند.

با اين حال شما صداي کيبرد طرفداران گوگل پلاس را در حين کامنت گذاشتن و تايپ کردن ايميل هايشان مي شنويد که اصرار دارند اثبات کنند پلاس هنوز هم يک شبکه اجتماعي پر رونق است. آنها هم حق دارند. به هر حال پلاس جايگزيني براي فيس بوک است و روزانه افراد زيادي در آن گردش مي کنند. اما براي اغلب افراد ، گوگل پلاس تنها يک راه چاره موقت و گزينه سوم يا چهارمي است که ممکن است حتي فراموش کنند يک هفته يکبار به آن سربزنند.

اما نبايد اين طور مي شد. وقتي گوگل پلاس راه افتاد کلي آرزوهاي دور و دراز داشت. بعد از گذشت يکي دو هفته ،برخي از افراد حتي تصميم گرفتند که فيس بوک را رها کرده و به اين شبکه اجتماعي تازه وارد بپيوندند. براي چنين کاربراني ، گوگل پلاس يک راه تازه بود. با گوگل پلاس مي شد تمام دوستان قديمي را پشت سر جا گذاشت و به دنبال تجربيات تازه گشت. در واقع اين شبکه اجتماعي در روزهاي اول بهشت جديدي بود براي طرفداران جدي شبکه هاي اجتماعي.

اما گوگل با انجام يک سري کارهاي نادرست و مديريت هاي اشتباه اين نوع دوستي هوادارنش را بي نتيجه گذاشت. از جمله اينکه کاربران پلاس اجازه نداشتند از نام مستعار استفاده کنند، سازمانهاي خبري هم اجازه نداشتند اخبار خود را در اين پلت فرم منتشر کنند و آخر اينکه هر برند و نام تجاري که مي خواست در اين شبکه پروفايل داشته باشد 4 ماه تعليق مي شد.
مجموع اينها سبب تضعيف گوگل پلاس در برابر فيس بوک شد. گوگل پلاس مي خواست از سد فيس بوک و توئيتر عبور کند. اما براي تحقق چنين هدفي گوگل به تمام چيزهايي که توئيتر را جالب مي‌کرد نياز داشت، از جمله ايجاد اکانت هاي تقلبي، اکانت هاي تجاري ، بازاريابي و به خصوص اکانت هايي براي خبرگزاري‌ها.
خيلي قابل درک نيست که چرا گوگل پلاس از ابتدا در برابر ايجاد اکانت هاي مستعار، تقلبي، تجاري و حتي خبري مقاومت کرد، شايد مي خواست مطمئن شود که حتي پيش از راه اندازي جدي پلاس مي تواند هوادارن واقعي اش را به صف کند. اما اين يک اشتباه بزرگ بود. گوگل با ايجاد اين کاربري حداقلي ، پلاس را تبديل به يک شبکه اجتماعي خسته کننده کرد. با محروم کردن اکانتهاي تجاري به مدت طولاني، گوگل پلاس افرادي که به شدت مشتاق استفاده از امکانات بازاريابي اين شبکه اجتماعي بودند را از خود بيگانه کرد اما چهار ماه تعليق شک و ترديد ها و رنجش ها را بيش از پيش افزايش داد.
بنابراين شما ديگر جذب پلاس نشديد، گوگل حالا اميدوار است با اضافه کردن اپليکيشن گوگل پلاس به همه توليداتش بتواند افراد بيشتري را به سمت آن جذب کند.

همانطور که  رونالد اسمارت، معاون بازاريابي Involver که يک شبکه اجتماعي بازاريابي است خاطر نشان کرده است:

گوگل مي خواهد يک کارهايي در اين زمينه انجام دهد از جمله ايجاد اپليکيشن هاي جذاب براي گوگل پلاس و يک پارچه سازي آن با ساير محصولاتش اما من فکر نمي کنم که اين راه مناسبي براي جذب کردن مردم به اين شبکه اجتماعي باشد. مثل اين که من با شما دوست شوم فقط به اين دليل که هر دويمان از Microsoft Word استفاده مي کنيم!

مقايسه مايکروسافت با گوگل جالب بود حتي اگر گوگل از اين قياس نارحت شود. همانطور که در سال 1994 مايکروسافت بي محابا گرفتار اولين مرورگر وب ، Netscape  شد؛ کسب کار گوگل هم يک دهه پيش توسط فيس بوک مختل گشت. اما مايکروسافت به سرعت ( و اگر چه کمي غير اخلاقي) واکنش نشان داد و مرورگر خودش IE  را – که هيچ کس دوستش نداشت- راه اندازي و آن را با ويندوز همراه کرد. در مقايسه گوگل 5 سال دربرابر تهديد فيس بوک مهلت گرفت. ديگر خيلي دير شده بود و عملا هم پس ازآن  گوگل پلاس را به نوعي سرهم بندي و معرفي کرد.

حالا زمان آخرين خنده‌هاي فيس بوک است و گوگل پلاس هم به جاي روبه راه کردن وضعيت به اشتراک گذاري آنلاين، بدتر آن را پيچيده کرده است.

نظر شما در اين مورد چيست آيا گوگل پلاس توانسته جايگاه خود را به عنوان يک شکه اجتماعي جديد و قدتمند ميان مردم باز کند ياخير؟


منبع : mashable

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*